Profilaktyka 40 PLUS. Sobota dla zdrowia w Augustowie

  • 17.07.2021, 09:51
  • Beata Perzanowska
Profilaktyka 40 PLUS. Sobota dla zdrowia w Augustowie
W Augustowie, w sobotę, 10 lipca przy Sanatorium Uzdrowiskowym BiaVita został zainagurowany program „Profilaktyka 40 PLUS” na terenie województwa podlaskiego. Mieszkańcy miasta i turyści mieli okazję poznać szczegóły programu, skorzystać z bezpłatnych badań, porad specjalistów i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Z tych możliwości skorzystało 500 osób.

Organizatorem przedsięwzięcia był Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z uruchomieniem programu pod nazwą „Profilaktyka 40” odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, poseł Jarosław Zieliński, Marcin Myszko, kardiolog i Edyta Dzieniszewska-Kierkla, mieszkanka Augustowa i polska kajakarka, mistrzyni świata i Europy, olimpijka z Pekinu (2008) i Rio de Janeiro (2016).

-Jest to program, który wraz z programem dotyczącym nielimitowanego dostępu do lekarzy specjalistów jest głównym filarem funduszu rządowego Polski Ład. Program Profilaktyka 40 PLUS to przede wszystkim możliwość wszystkim mieszkańcom naszego kraju, w tym również oczywiście mieszkańcom województwa podlaskiego, uzyskania pakietu badań profilaktycznych niezbędnych do postawienia diagnozy i ewentualnego leczenia -mówił podczas konferencji Maciej Bogdan Olesiński. – Zachęcamy do skorzystania z tego programu, który być może stanie się początkiem ogólnej refleksji nad naszym stanem zdrowia. Jesteśmy w okresie po pandemii, za nami trudne półtora roku, izolacja, brak aktywności ruchowej. Kiedy szczęśliwie wyszliśmy z kolejnej fali pandemii, to teraz jest najlepszy okres na to, by ten marazm przełamać i zacząć od zdiagnozowania swojego stanu zdrowia. Proponujemy możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej stanu zdrowia, przebytych chorób, trybu życia, wszystkiego, co się wiąże z codziennym naszym postępowaniem. Oferujemy bezpłatny pakiet badań diagnostycznych, który będzie kierował na dalszą diagnostykę.

Pakiet badań obejmuje część wspólną i część sprofilowaną. W części sprofilowanej u kobiet będzie to badanie morfologii krwi obwodowej, stężenie glukozy, cholesterol całkowity, badanie moczu i enzymów wątrobowych. Jeśli chodzi o mężczyzn to dodatkowo obejmuje badanie w kierunku raka prostaty. Część wspólna pakietu zawiera pomiar ciśnienia, wagę, wzrost, obwód w pasie, badanie miarowości serca i wskaźnika BMI. Aby skorzystać z tego programu należy zadzwonić na specjalną infolinię pod numer 22 735 39 53 albo poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Poseł Jarosław Zieliński podczas konferencji podkreślał wagę zdrowia w naszym życiu.

-Powinniśmy dbać o swoje zdrowie. Program Polski Ład zawiera ten element zdrowotny, ale nie jedyny, bo jest ich więcej. Samochód poddajemy przeglądowi okresowo, bo tego wymagają przepisy, ale sami siebie nie przeglądamy okresowo. Co jest ważniejsze? Samochód, który możemy parę razy w życiu zmienić czy zdrowie? Zdrowia nie zamienimy na nowy model, bo kiedy ono zacznie szwankować, to nie zawsze leczenie jest skuteczne -podkreślał Jarosław Zieliński. -Potrzeba więc badań wyprzedzających i leczenia zapobiegawczego. A to daje ten pakiet profilaktyczny dla osób, które skończyły 40 lat. Pakiet jest bardzo cenny i namawiamy do skorzystania z niego. Będą to badania bezpłatne. Namawiam do skorzystania z tego pakietu, dajmy sami sobie szansę na zdrowie i leczenie.

Podczas konferencji zabrał też głos lekarz kardiolog Marcin Myszko.

-Nie sposób jest przecenić roli, jaką pełni profilaktyka w budowaniu zdrowia społeczeństwa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że każdy program profilaktyczny oprócz tego, że można wykonać pewne badania, pozwala ludziom przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem -wyjaśniał. -Zidentyfikować te czynniki, które szkodzą zdrowiu i się ich pozbyć. Bardzo się cieszę, że są te badania, bo dzięki nim wykrycie choroby na wczesnym etapie pozwala skutecznie leczyć i uniknąć powikłań.

O roli zdrowia i badań mówiła także Edyta Dzieniszewska -Kierkla.

-Jako osoba od 20 lat zajmująca się sportem wyczynowo mogę powiedzieć w skrócie, że sport to zdrowie. Dbajmy o siebie, bo zdrowie jest najważniejsze. Profilaktyka jest bezcenna także dla sportowca, bo żeby dojść do jakiegoś wyniku sportowego, musimy być zdrowi i w pełni sił. Nie bójmy się badań, zróbmy ten pierwszy krok, który jest czasami trudny, bo boimy się, że nam coś te badania złego wykryją. Po to są jednak specjaliści, by nam pomóc. Zachęcam też do ruchu, rekreacji, uprawiania sportu, bo dzięki temu będziemy zdrowsi na co dzień -podkreślała augustowska kajakarka.

W czasie profilaktycznej Soboty dla zdrowia pracownicy Podlaskiego Oddziału NFZ służyli pomocą w aktywowaniu konta IKP, dzięki któremu można m.in. wypełnić ankietę programu Profilaktyka 40 PLUS czy pobrać Unijny Certyfikat #COVID19. Uczestnicy festynu bardzo chętnie korzystali z porad eksperckich, udzielanych przez kardiologa, dermatologa, okulistę. Można było również skonsultować swoją dietę z psychodietetykiem i otrzymać pakiet rad i przepisów kulinarnych, co do dalszego zdrowego odżywiania się. Skomponowanie diety miało charakter kompleksowy, opierało się bowiem na określeniu składu ciała i wskaźnika BMI. W punkcie badań diagnostycznych pacjenci mogli zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać miarowość rytmu serca, a wyniki z opisem kardiologicznym otrzymali na wskazany adres mailowy. W krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa udało się tego dnia zebrać 10 litrów krwi. Dużym zainteresowaniem obecnych cieszył się również pokaz ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach. W imprezie uczestniczyły też przedstawicielki augustowskiego stowarzyszenia „Pozytywka”, które dzieliły się swoimi historiami związanymi z chorobami nowotworowymi.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe