Jesienne piknikowanie nad Kanałem Augustowskim

  • 11.10.2019, 08:36
  • Beata Perzanowska
Jesienne piknikowanie nad Kanałem Augustowskim
Pokazy ratownictwa wodnego, stoiska służb mundurowych, zabawy dla dzieci, degustacja wędzonych ryb i występy artystyczne. To tylko niektóre atrakcje z jakich można było skorzystać w niedzielę, 29 września, przy śluzie Paniewo podczas II Rodzinnego Pikniku Edukacyjnego pod nazwą „Jesień nad Kanałem Augustowskim”.

Pokazy ratownictwa wodnego, stoiska służb mundurowych, zabawy dla dzieci, degustacja wędzonych ryb i występy artystyczne. To tylko niektóre atrakcje z jakich można było skorzystać w niedzielę, 29 września, przy śluzie Paniewo podczas II Rodzinnego Pikniku Edukacyjnego pod nazwą „Jesień nad Kanałem Augustowskim”.

Beata Perzanowska

Rodzinny piknik przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Na licznie przybyłych uczestników zabawy czekały pokazy ratunkowe przygotowane przez augustowski WOPR, stoiska augustowskiej policji, straży granicznej, straży pożarnej, numeru alarmowego 112, Biebrzańskiego i Wigierskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Wód Polskich. Można więc było z bliska przyjrzeć się sprzętowi wykorzystywanemu przez służby mundurowe, dowiedzieć się jak skutecznie wezwać pomoc i zapoznać się z historią Kanału Augustowskiego i śluzy Paniewo. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję obejrzeć śluzowanie, dowiedzieć się jak bezpiecznie przekroczyć granicę wodną na przejściu Rudawka -Lesnaja na Kanale Augustowskim. Na dzieciaki zaś czekało mnóstwo różnego rodzaju edukacyjnych i ekologicznych zabaw. Na twarzach najmłodszych pojawił się zaś uśmiech gdy na scenę wszedł iluzjonista i pokazał im magiczne sztuczki. Czas spędzony na pikniku umilały występy zespołów takich jak Duet z Przypadku czy Melodia. Chętni zaś mogli posmakować wędzonych ryb i innych lokalnych przysmaków. Warto przypomnieć, że śluza Paniewo jest jedyną śluzą dwukomorową po stronie polskiej kanału. Położona na 61 kilometrze kanału, jest dziewiątą śluzą licząc od strony rzeki Biebrzy. Wybudowana została w latach 1826-1828 przez porucznika Korpusu Inżynierów Michała Horaina. Wyrównuje różnicę poziomów aż około 7 metrów pomiędzy jeziorem Paniewo i jeziorem Krzywym. Tak duże obniżenie terenu było powodem wybudowania dwóch sprzężonych ze sobą komór. Górna ma spadek 3,3 m , a dolna 3,2 m. Długość śluzy to 88 m , długość pierwszej komory: 41,41 m , długość drugiej komory: 43,64 m , szerokość: 5,95 m. Na śluzowanie potrzebny jest czas około 30 minut, a przebycie jej to niesamowite wrażenia, które potęgują wysokie, ceglane mury, mające podczas otwarcia zastawek ponad 10 metrów oraz silnie spiętrzona woda wypływająca z komór. II Rodzinny Piknik Edukacyjny „Jesień nad Kanałem Augustowskim” zorganizowany były przez Wody Polskie w Białymstoku przy współpracy Augustowskich Placówek Kultury i władz gminy Płaska. Impreza, jak podkreślają jej organizatorzy, służy przede wszystkim promocji cennego zabytku architektury hydrologicznej jaki jest Kanał Augustowski.

- Kanał Augustowski jest perłą nie tylko architektury wodnej, ale także oczkiem w głowie Wód Polskich. Tylko w tym roku dokonaliśmy remontów m.in. śluz Kurzyniec, Kudrynki, Sosnówek, Przewięź, obecnie trwa wymiana wrót górnych na śluzie Dębowo. Chcemy żeby cieszył miejscowych i turystów nie tylko przez miesiące wakacyjne, ale przez cały rokmówił podczas otarcie imprezy Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W ubiegłym roku piknik odbywał się przy śluzie Swoboda, a przyszłym roku nad śluzą Przewięź.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (121)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe