Wiadomo, że działania wydziału gospodarki komunalnej augustowskiego magistratu nie wyeliminują całkowicie gawronów, ale drastyczniejsze pozbywanie się gawronów byłoby bezpodstawne, nie są to bowiem szkodniki, a nawet: bywają pożyteczne.
Znawcy tematu zapewniają, że gawrony pełnią w przyrodzie i gospodarce człowieka rolę pozytywną. Po pierwsze nie penetruje gniazd mniejszych gatunków ptaków, nie wykrada jaj z kurnika, nie zabierają piskląt drobiu hodowlanego, jak to czynią niejednokrotnie sroki, wrony lub jastrzębie. Są też obojętne dla łowiectwa, gdyż nie zabijają młodych zajączków oraz nie niszczą lęgów kuropatw i bażantów.
Ponadto –jak twierdzą ornitolodzy -są też korzyści z obecności gawronów. Okazuje się że, są one pożyteczne, gdyż zjadają wiele szkodników pól uprawnych, np. pędraki chrabąszcza, drutowce, gryzonie polne itp. Istnieje nawet ludowe przysłowie: "pomóżcie w zimie gawronom, pędraki zniszczą pod broną". Oczyszczają też osiedla ludzkie z resztek porzuconego pokarmu, zjadają padlinę zwierząt potrąconych przy drogach przez samochody, pełniąc tym samym rolę sanitarną.
Na koniec chcieliśmy dodać, że gawron często bywa błędnie nazywany wroną. Wrona siwa, to zupełnie inny gatunek ptaka, z gawronem nie łączy się w pary, ani nie mogłyby wydać płodnego potomstwa. Wrona siwa różni się od gawrona kolorem upierzenia, który jest cały czarny z fioletowym połyskiem.
Napisz komentarz
Komentarze