Szczoteczki elektryczne to dziś powszechnie znane produkty służące do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Nie zawsze jednak tak było. Urządzenia te jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku cieszyły się stosunkowo niewielką popularnością, gdyż znacząca część populacji miała obawy, czy ich stosowanie nie wiąże się aby z różnymi przykrymi dla jamy ustnej konsekwencjami. Gdy jednak szczoteczki elektryczne uzyskały certyfikat FDA (Agencji Żywności i Leków), nikt już nie miał wątpliwości, że szczoteczki manualne znalazły swojego lepszego odpowiednika.
Początki i pierwsze szczoteczki
Historia szczoteczki elektrycznej sięga 1939 roku, kiedy to doktor Philippe-Guy Woog stworzył urządzenie, którego zadaniem miała być pomoc w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej osobom posiadającym ograniczone funkcje motoryczne, a także pacjentom z aparatami ortodontycznymi. Szczoteczka została bardzo pozytywnie przyjęta i zebrała powszechne pochwały za swoją skuteczność oraz bezinwazyjność. Początkowo produkowano ją w Szwajcarii, jednak z czasem, z uwagi na coraz większy popyt na urządzenie, produkcja została przeniesiona do Francji.
Lata rozwoju
W 1959 roku szczoteczka elektryczna po raz pierwszy zawitała do Stanów Zjednoczonych, gdzie od samego początku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Rok później, w 1960 roku, zaczęto ją produkować seryjnie pod nazwą Broxodent.
W 1961 roku za sprawą firmy General Electric szczoteczkę elektryczną po raz pierwszy wyposażono w bezprzewodową ładowarkę. Ułatwiało to zabranie ze sobą urządzenia nawet w daleką podróż, co stanowiło jak na tamte czasy sporą innowację. Szczoteczka z bezprzewodową ładowarką posiadała hermetycznie zamkniętą obudowę, w trosce o to, by do jej środka nie dostała się woda. Końcówka urządzenia, dzięki swojemu nowemu wyprofilowaniu, wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne.
Trzy lata później, w 1964 roku, szczoteczka elektryczna została wyróżniona przez Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), które jako pierwsze potwierdziło jej skuteczność i bezinwazyjność. Przy okazji potwierdzono także, że urządzenie może być szczególnie przydatne dla użytkowników aparatów ortodontycznych, oraz osób posiadających ograniczone możliwości motoryczne.
Przełomowym rokiem w historii szczoteczki elektrycznej był również 1987. Właśnie wtedy bowiem na rynku pojawiło się pierwsze urządzenie z obrotową końcówką. Szczoteczkę tę stworzyła firma Interplak, a nosiła ona nazwę Rotadent. Było to rozwiązanie o tyle innowacyjne, że wcześniej wszystkie produkty elektryczne wykonywały wspomniane wcześniej ruchy posuwisto-zwrotne, a nie rotacyjne.
Nowa generacja szczoteczek
Nie mniej istotny był rok 1990. Przyniósł on światu nowy model szczoteczki elektrycznej, czyli szczoteczkę soniczną. Jej sposób działania znacznie różnił się od tego znanego nam dotąd ze standardowych szczoteczek elektrycznych – przede wszystkim urządzenie soniczne usuwało z jamy ustnej bakterie poprzez emitowanie fal dźwiękowych i wytwarzanie tak zwanych mikrobąbelków, a nie za sprawą mechanicznego ścierania.
W tym samym roku na rynku pojawiła się także szczoteczka ultradźwiękowa, która za sprawą ultradźwięków skutecznie oczyszczała zęby wykonując przy tym zawrotne 192 milionów ruchów na godzinę.
W 1992 roku szczoteczki elektryczne wyposażono w transformator step-dow, dzięki czemu do dziś są one w stanie pracować na niskim napięciu (12, 16, lub 24V) i możemy śmiało oczyszczać nimi zęby w łazience. Ten rok był istotny dla szczoteczek elektrycznych jednak również z innego powodu – właśnie w nim Agencja Żywności i Leków (FDA) wręczyła im certyfikat potwierdzający wysoką skuteczność a także bezpieczeństwo w codziennej higienie jamy ustnej. Więcej informacji na ten temat możemy odnaleźć na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ W dużej mierze to za sprawa tego wyróżnienia wiele osób jednoznacznie przekonało się do oczyszczania zębów przy pomocy urządzeń elektrycznych.
Koniec lat dziewięćdziesiątych i początek XXI wieku to prawdziwy rozkwit szczoteczek elektrycznych; producenci co rusz wyposażają je w kolejne tryby pracy, funkcje i udogodnienia, dzięki którym codzienna higiena jamy ustnej staje się jeszcze bardziej komfortowa. Obecnie szczególnie duży wpływ na coraz większą innowacyjność szczoteczek elektrycznych mają tacy producenci jak Oral-B, Phillips, czy Panasonic.