Który informator jest nielegalny?

  • 13.01.2022, 14:30
  • Bartosz Lipiński
Który informator jest nielegalny? Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Filip Chodkiewicz.
Augustowianie od pewnego czasu mogą zapoznać się z „Informatorem Miejskim”. Jest to w pełni legalne, niezależne i rzetelne wydawnictwo. W przeciwieństwie do periodyku wydawanego przez urząd miasta, znajduje się tam też miejsce na głos opozycji. Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz kwestionuje legalność wydawanego przez naszą redakcję miesięcznika. Obalamy jego insynuacje i nieprawdy. Przypominamy znamienną historię.

Bartosz Lipiński

Na ostatniej sesji rady miejskiej Izabela Piasecka zapytała burmistrza o koszty oraz inne aspekty dotyczące informatora wydawanego przez urząd miasta z publicznych środków. Zamiast odpowiedzi zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz stwierdził, że prywatny „Informator Miejski” jest nielegalny. Do zarzutów odniósł się Krzysztof Przekop w piśmie skierowanym do zastępcy burmistrza.

Pismo do zastępcy burmistrza

-Z dumą pragnę poinformować, że ukazały się dwa numeru periodyku zatytułowanego „Informator Miejski”. Jest to pismo niezależne, finansowane z funduszy prywatnych. W założeniach ma stanowić platformę wymiany poglądów, swoistą plombę ratującą augustowską demokrację i umożliwiającą prawdziwy, nieograniczony dyskurs publiczny.

Władze miasta wydają za publiczne pieniądze pismo, którego redaktorem naczelnym jest Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta. Opłacają ogromnymi sumami media należące do rodziny radnego Dobkowskiego, by te publikowały miejskie laurki. Burmistrz opłaca także inne media za publikację materiałów przygotowywanych przez miejskich pracowników. Szacujemy, że propaganda miejska może kosztować nawet ponad 200.000 zł rocznie.

Inicjatywa związana z „Informatorem Miejskim” ma na celu poszerzenie pola dialogu i dyskusji, umożliwienie wypowiedzenie się wszystkim, a nie tylko osobom koncesjonowanym przez władze miejskie. Ma służyć odbudowaniu zdrowej polemiki, porozumieniu i wspólnej pracy na rzecz naszej społeczności.

Jest to wydawnictwo w pełni legalne, zarejestrowane w Sądzie Okręgowym w Suwałkach pod nr PR-280 w dniu 28-10-2021 r.

Dlatego z wielkim bólem i zdumieniem przyjąłem całkowicie bezpodstawne oskarżenia z Pana strony, iż „Informator Miejski” jest wydawnictwem nielegalnym. Szczególnie bolesny jest fakt, że takie fałszywe zarzuty stawia osoba, która studiowała na Wydziale Prawa UW, pełni obecnie obowiązki zastępcy burmistrza Augustowa. Osoba, która winna umieć sprawdzić tak prosty fakt, czy czasopismo jest wydawane zgodnie z prawem.

Postać aspirująca do wyższych zaszczytów publicznych winna wiedzieć, że utrzymanie zdolności honorowych wymaga czasami powiedzenia „przepraszam, pomyliłem się”. Tego wymaga także etykieta i zasady dobrego wychowania, tego wymaga wreszcie szlachetny obyczaj.

Zachęcam Pana do skorzystania z tej drogi na najbliższej sesji rady miejskiej –napisał Krzysztof Przekop.

Konstytucja durniu

Filip Chodkiewicz twierdzi, że periodyk wydawany przez urząd miasta jest legalny. Ale kilka lat temu miał ogromne wątpliwości. Podniósł ten problem na spotkaniu z naszymi Czytelnikami.

-Co do wydawania biuletynów kwestia jest bardzo prosta. Mamy konstytucję, mamy bardzo czytelne stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który mówi, że wydawanie periodyków przez władzę jest bardzo złe. Ale w komentarzach do tego możemy przeczytać, że również, jako zjawisko patologiczne postrzegana jest sytuacja, w której lokalna władza kupuje usługi u lokalnych mediów niezależnych –twierdził w 2018 roku Filip Chodkiewicz z Naszego Miasta, kiedy jego ugrupowanie było skłócone z burmistrzem Walulikiem. Dodał, że wydawanie periodyku przez włodarza narusza wolność prasy i wartości konstytucji.

Biorąc pod uwagę wypowiedzi Filipa Chodkiewicza o periodyku wydawanym przez urząd miasta z okresu, gdy był w opozycji, aż chce się zapytać: „Który informator jest nielegalny?”.

*Opinia Filipa Chodkiewicza na temat informatora wydawanego przez urząd miasta zmieniała się w zależności od rzeczywistości politycznej. Urząd zaczął wydawać swój periodyk, kiedy burmistrz Wojciech Walulik był w koalicji z ugrupowaniem Nasze Miasto i wtedy Chodkiewicz popierał to przedsięwzięcie. Gdy klub Nasze Miasto był skłócony z Walulikiem, Chodkiewicz kwestionował wydawanie gazetki przez burmistrza. Po dojściu do władzy Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto pan Chodkiewicz nie dostrzegał już niczego niestosownego w tym, że urząd wydaje własny periodyk i popierał tę inicjatywę. Poniższe zdjęcie burmistrza Wojciecha Walulika z premierowym egzemplarzem periodyku urzędu miasta, zostało wykonane bezpośrednio po konferencji prasowej ugrupowania Nasze Miasto z udziałem ówczesnego burmistrza Augustowa oraz m.in. Filipa Chodkiewicza:

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Koniec z lukrowaniem
Koniec z lukrowaniem 13.01.2022, 18:06
Oczekuję wypowiedzi pana Chodkiewicza, która prawda jest prawdziwa ?
A tak swoją drogą proszę mi nie wrzucać do skrzynki gazetki w której p. Burmistrz robi sobie kampanię wyborczą za pieniądze podatnika czyli moje pieniądze.
Bardzo cieszę się, że powstało alternatywne wydawnictwo (informator miejski) które mogą przeczytać wszyscy mieszkańcy. Uważam, że jest obiektywne w przeciwieństwie do wydawanego przez burmistrza lukrowanego, przesłodzonego informatora !
Brawo za pomysł p. Przekop !
Zgadzamy się
Zgadzamy się 13.01.2022, 17:11
"jako zjawisko patologiczne postrzegana jest sytuacja, w której lokalna władza kupuje usługi u lokalnych mediów niezależnych" - brawo panie Filipie za powiedzenie prawdy o tym patologicznym procederze.
Paradoks
Paradoks 13.01.2022, 19:20
Pan Filip dotrzymał słowa mówiąc o patoligicznym zjawisku jakim jest kupowanie przez władzę usług w mediach niezależnych. Dlatego jak mniemam urząd nie kupuje usług w "Przeglądzie", bo to medium niezależne, a kupuje gdzieś indziej.
śmieszek
śmieszek 13.01.2022, 14:40
Pomysł na nową rubrykę w formie ciekawostek: "co to ja kiedyś powiedziałem?", czyli wypowiedź danej osoby na konkretny temat w zależności od sytuacji politycznej. Wyłapywanie tzw. chorągiewek. W internetach sporo takich przykładów a ta z obecną z zastępcą "mniejszym" jest idealna na start takiej rubryki.
Pomidor
Pomidor 13.01.2022, 15:21
Ostatnio "Przegląd Powiatowy" znakomicie wyłapał co mówił Dobkowski podczas debaty nad wynagrodzeniem Walulika, a co mówił i zrobił podczas debaty nad wynagrodzeniem Karolczuka.
Hipokryta
Hipokryta 13.01.2022, 14:15
Wszystko co nie jest laurką Naszego Miasta jest nielegalne.
Siemandero
Siemandero 13.01.2022, 15:17
Otóż to. Powinni tego zabronić. Nasze legalne. Wasze nielegalne. Klasyka:
"Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek.
Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy"
Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy"

Pozostałe