Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 lipca 2025 02:06
Reklama
Reklama

Wywiad z Leszkiem Cieślikiem

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym wieloletnim burmistrzem Augustowa i radnym pierwszej kadencji samorządu. Rozmawiamy o 30. rocznicy wyborów samorządowych z 1990 roku, ich konsekwencjach i o pierwszych latach funkcjonowaniu augustowskiego samorządu.
Wywiad z Leszkiem Cieślikiem
Leszek Cieślik

Autor: Przegląd Powiatowy Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Trzydzieści lat samorządu

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do odrodzonego samorządu w Polsce. Jak bardzo to wydarzenie wpłynęło na przemiany demokratyczne w naszym kraju?

-Były to pierwsze całkowicie wolne wybory, bo wybory do Sejmu kontraktowego z czerwca 1989 roku były wolne częściowo. Rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego przygotował w krótkim czasie reformę samorządową. Ustawa dotycząca szczebla gminno-miejskiego była uchwalona 8 marca 1990 roku, a wybory odbyły się 27 maja. Dziś nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale była to duża rewolucja. Wcześniej zamiast samorządów funkcjonowały jednostki administracji terenowej, którymi kierowali naczelnicy. Jednostki nie miały jednak osobowości prawnej i działały w imieniu Skarbu Państwa, do którego należało całe mienie. Dopiero dzięki reformie samorządowej nastąpiła tzw. komunalizacja mienia. Samorządy zaczęły dysponować majtkiem odrębnym od Skarbu Państwa. Pierwsze wybory do odrodzonego samorządu miały potężny wpływ na procesy demokratyczne w Polsce. Dzięki nim obywatele zaczęli rozumieć siłę głosu. Frekwencja wyborcza była nieduża, ale nareszcie widzieliśmy, że jest demokracja. Mogliśmy oddawać głosy na dowolnych kandydatów, a nie na osoby narzucone nam na liście.

Proszę powiedzieć, jak z pańskiej perspektywy wyglądały wybory sprzed trzydziestu lat oraz jak formułowała się bezpośrednio po nich władza samorządowa w Augustowie.

-Startowałem z „Komitetu Obywatelskiego Solidarność”, który w Augustowie zdobył prawie wszystkie miejsca w radzie miejskiej. Tylko jedna osoba pochodziła z innego komitetu, a wówczas były to wybory jednomandatowe. Sesje rady w pierwszej kadencji bywały bardzo długie i chociaż kandydowaliśmy w większości z jednego komitetu, nie było jednolitego głosu. Przypomnę, że wtedy burmistrza wybierała rada. Na pierwszej sesji nie doszło do wyboru, gdyż zgłoszonych zostało aż pięciu kandydatów. Później zaproponowano, by kandydaci zgłaszali się sami i byli weryfikowani przez powołaną komisję. Zgłosił się jeden kandydat, który otrzymał pozytywną rekomendację komisji i rady zostając burmistrzem na czteroletnią kadencję. Mówię o panu Wojciechu Stankiewiczu. Zastępcą burmistrza został Grzegorz Miklaszewski. Powołano także zarząd miasta.. Skarbnikiem wybranym przez radę była pani Elżbieta Choroszewska, którą uważam za najlepszą osobę na tej funkcji w historii miasta. Sekretarzem miasta została pani Aldona Samel. Ustawa dawała też możliwość nieprzedłużania umów z osobami zatrudnianymi wcześniej przez urząd. Udało się połączyć nową jakość w radzie z urzędnikami, którzy funkcjonowali we wcześniejszym systemie. Byli to dobrzy i doświadczeni fachowcy, dlatego ocenialiśmy ich z tej perspektywy. Tworzyliśmy zręby pod działalność wielu augustowskich instytucji. Na początku lat 90 sam napisałem statut, w oparciu którego powstały i mogły funkcjonować Augustowskie Placówki Kultury. Cała formuła APK respektowana do teraz, pochodzi z pierwszej kadencji samorządu.

Domyślam się, że realia, w których burmistrza powoływała rada diametralnie różniły się od czasów współczesnych, a włodarz miasta pracował pod zdecydowanie większą presją.

-W pierwszych dwóch kadencjach samorządu, gdy burmistrza powoływała rada, funkcja głowy miasta była bardzo niepewna. Byłem burmistrzem drugiej kadencji od 1994 roku i nigdy nie miałem pewności idąc na sesję, czy dalej będę piastował urząd. Rada mogła złożyć wniosek o moje odwołanie i wybrać kogoś innego. Nie była wymagana nadzwyczajna procedura. To nauczyło mnie pracy w ramach różnego rodzaju kompromisów. Przeszedłem wielką szkołę demokracji. Trzeba było słuchać stanowiska opozycji i zyskać jej głos. Tak jak dziś bywały osoby, które sympatyzowały z burmistrzem lub wręcz przeciwnie. Musiałem prowadzić wiele rozmów. Przekonywaliśmy się do różnych poglądów, spieraliśmy się na argumenty. Obecnie wystarczy mieć większość. W ten sposób można przegłosować wszystko, a osoby przeciwne stanowisku władzy przedstawiane są w złym świetle. Uważam, że demokracja polega na tym, by niektóre inicjatywy opozycji przyjmować za swoje. Być może fakt, że w pierwszych latach kadencji bardzo łatwo można było stracić funkcję burmistrza lub miejsce w składzie zarządu powodował, iż podchodziliśmy do tej pracy ze szczególną starannością i odpowiedzialnością. Dzięki temu nie dochodziło do żadnych niespodziewanych przewrotów. W pierwszej kadencji zmienił się przewodniczący rady, ale wynikało to ze śmierci pana Władysława Szreka. Jego zastępcą został pan Tadeusz Wasilewski i nie miało to żadnego związku z sytuacją polityczną.

Wracając do pierwszej kadencji odrodzonego samorządu warto powiedzieć o tym, jakie największe wyzwania stanęły przed Augustowem. Były to niezwykle specyficzne czasy.

-Bez wątpienia największym wyzwaniem było skanalizowanie i zwodociągowanie miasta. Ten postulat nieśliśmy na sztandarach kandydując, jako komitet obywatelski Solidarność. To było bardzo oczekiwane przez mieszkańców Augustowa. Różnica opłat pomiędzy posesjami podłączonymi do oczyszczalni ścieków, a gospodarstwami, z których wywożono nieczystości była bardzo duża. Nie skłamię mówiąc, że wywozy były dziesięciokrotnie droższe. Pamiętam, że przy uchwalaniu pierwszego budżetu w przedłożonym projekcie nie było żadnej inwestycji w zakresie kanalizacji. Byliśmy zdumieni tą sytuacją, bo obiecywaliśmy zajęcie się tą sprawą naszym wyborcom. Powodem był brak środków pieniężnych na ten cel, ponieważ trzeba było dotować inne dziedziny, jak oświatę czy komunikację. Realia były niełatwe, w międzyczasie trwały strajki kierowców. Razem z grupą radnych podjąłem inicjatywę, żeby przekonać ówczesne władze miasta do znalezienia pieniędzy na budowę pierwszego kolektora i rozpoczęcie procesu skanalizowania augustowskich posesji. Pierwszy kolektor powstał przy ulicy Sienkiewicza. Dzięki temu możliwe było podłączenie do kanalizacji budynków na ulicy Mostowej. Później zaczęły zawiązywać się komitety społeczne. Uważałem jednak, że było to błędem ówczesnego burmistrza. Zawiązywało się mnóstwo komitetów. Każdy przychodził do urzędu z własnym projektem na swoją ulicę i próbował coś uzyskać. Projekty bardzo często były wadliwe, zrobił się ogromny bałagan. Pojawiły się nawet głosy o rzekomym nepotyzmie. Rada była jeszcze bardziej liczna niż obecnie, dlatego trudno było wypracować porozumienie.

Później kontynuował pan proces kanalizacji sprawując urząd burmistrza od 1994 roku.

-Kiedy zostałem burmistrzem, jedną decyzją rozwiązałem wszystkie komitety. Uznałem, że jeśli nie sięgniemy po środki zewnętrzne z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, to nie ma szans na skuteczne skanalizowanie miasta. Nie mogliśmy starać się o fundusze na małe uliczki, tylko o zagospodarowanie większego terenu. Takie wnioski były akceptowane. Uzyskiwaliśmy preferencyjne pożyczki, a także dotacje. Skorzystaliśmy na tym i w kadencjach 1994-1998 oraz 1998-2002 Augustów został w większości podłączony do kanalizacji i wodociągów. Gdyby do tego nie doszło, większość obecnie funkcjonujących na naszym obszarze firm nie mogłoby prowadzić swej działalności. Nie mówiąc o mieszkańcach, którzy płaciliby słone pieniądze za wywóz nieczystości. Pamiętajmy też, że z każdym rokiem przepisy dotyczące ochrony środowiska były coraz bardziej rygorystyczne. Zanim udało nam się skanalizować i zwodociągować miasto sytuacja była dramatyczna. Nawet popularne i ekskluzywne obiekty wypoczynkowe posiadały szamba. Może to zabrzmieć dość niewiarygodnie, ale były czasy, kiedy zanieczyszczenia z szamba spływały prosto do jeziora. Dochodziło do różnego rodzaju kombinacji wśród gospodarzy. Mierzyliśmy się z wyzwaniem nieporównywalnym z czymkolwiek. Powiem to bardzo obrazowo. Gdyby nie to, ile pieniędzy włożyliśmy w niezbędną infrastrukturę podziemną, to moglibyśmy w drzwiach urzędu miasta zamontować klamki ze złota. Jednak podejmowaliśmy prace absolutnie konieczne, łącznie ze zmodernizowaniem oczyszczalni. Te działania były możliwe dzięki powstaniu samorządu.

Ma pan teorię, dlaczego Augustów początku lat 90 był tak słabo rozwinięty na tle innych okolicznych miast? Kanalizacja i wodociągi wydają się podstawowymi potrzebami.

-Augustów był bardzo zaniedbany przez władze centralne. W 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej Suwałki zostały miastem wojewódzkim, choć było to miasto porównywalne do naszego. Całe osiedle Północ w Suwałkach powstało dopiero po 1975 roku, bo wcześniej były tam pola. Wojewoda rozdysponowując pieniądze przyznawał je w pierwszej kolejności Suwałkom. Potem wspierał miasto, z którego sam pochodził lub z którego pochodził sekretarz partyjny, np. Giżycko. Przy rozdzielaniu środków nie zapominał o Ełku, gdyż miasto to nigdy nie mogło pogodzić się, że nie jest stolicą województwa. Augustów był traktowany wówczas po macoszemu. Dlatego sytuacja, którą zastaliśmy w 1990 roku była szalenie skomplikowana.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Brawo.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Augustowski duet nie do pokonania – policjant Adrian Ziarko i pies Demon najlepsi w województwieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Po takich panach, to się na konia wsiada..Data dodania komentarza: 28.06.2025, 12:17Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: UE vs pisowskii kołchoz & kolektywizacjaTreść komentarza: Jak to? Pawełek i jego giermki nie mogą dopuścić do szerzenia intelektualizmu, kultury i oświecenia wśród pospólstwa w zaściankowym białoruskiem podlaskiem. Unijne miliony na brony, traktory, kombajny itp. dawajta z zapyziałej Brukseli, ale unijnej kultury nam tu nie sprzedawajta podstępem!Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:22Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Znajomy.Treść komentarza: Ja chciałbym zobaczyć minę Waldka Jedlińskiego..... Czy się cieszy, czy zazdrość jego zżera że to on nie odebrał tęgo czeku.!!!!Data dodania komentarza: 27.06.2025, 21:19Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Michał...Treść komentarza: Brawo Pani wójt.....Data dodania komentarza: 27.06.2025, 17:38Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Alternatywy 4Treść komentarza: Dlaczego burmistrz Karolczuk zaprzestał wydawania gazetki propagandowej "Informator Miejski" pod swoją redakcją? Czy w "Przeglądzie Augustowskim" mgr Mirosław Karolczuk ujawnia, że jest redaktorem, czy wydaje pod pseudonimem Tadeusz Bajdur? A może tym razem za siermiężne redagowanie propagandowego periodyka wziął się główny fejsbukowy infantylista z piaskownicowej ekipy ratuszowych naszomiasteczkowców?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 17:40Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: NTreść komentarza: Dla Ciebie Pan ChodkiewiczData dodania komentarza: 26.06.2025, 17:37Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: Congratulations Nowinka Commune & Podlasie Voivodship BoardTreść komentarza: Świetna inicjatywa samorządowców z Gminy Nowinka i Zarządu Województwa Podlaskiego. Działania na rzecz poprawy dostępności mieszkańców wsi i tzw. Polski powiatowej do sfery szerokopojętej kultury na pewno będzie sprzyjać lokalnej społeczności w integracji społecznej i bez wątpienia wpłynie na poszerzenie horyzontów intelektualnych poza pielęgnowany przez pisowskich aparatczyków pisowsko-braunowski antyunijny zaścianek kresów wschodnich.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 13:35Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Wojewoda Brzozowski podpisał decyzję i miasto Augustów dzięki temu, że ma status uzdrowiska, otrzyma z województwa blisko pół miliona złotych na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej. Czy już wiadomo w jaki sposób burmistrz Karolczuk zagospodaruje te środki finansowe? Pół miliona złotych to jednak dość pokaźna kwota, ale wystarczy raptem tylko na dwa lata wypłacania uposażenia dla jednego z dwóch zastępców mgr burmistrza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 22:29Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Zastanawiam się dlaczego postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości? Przecież pojazd się nie poruszał, a kierowcy w pojeździe nie było. Powinni go jeszcze oskarżyć o próbę gwałtu, bo sprzęt też zapewne miał.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 15:24Źródło komentarza: Nietrzeźwy kierowca z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymany!Autor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: BRAWO. Szkoda, że po pięciu edycjach z powodu współpracy z włodarzami , trzeba było zrezygnować z Pucharu Burmistrza AugustowaData dodania komentarza: 24.06.2025, 18:28Źródło komentarza: ,,TRÓJKA” na drugim miejscu w finale wojewódzkim w drużynowym biegu na orientacjęAutor komentarza: "Decyzja" Jarosława K. vel arywista z genem mrocznej triadyTreść komentarza: — Proszę, abyśmy potrafili docenić sól demokracji, jaką jest spór, żebyśmy potrafili (...) wyłączyć ze sporu politycznego wszystkie rzeczy, które należą się wszystkim obywatelom — powiedział. — Chcemy zbudować Polskę dla tych, którzy Polskę kochają, albo przynajmniej Polskę szanują — dodał. Karol Tadeusz Nawrocki Źródło: Onet P.S. Wyprowadził za 10% wartości rynkowej mieszkanie komunalne z zasobów Gminy Miasto Gdańsk; "poczęstował" swojego sąsiada lichwiarską pożyczką i "poratował" go cynicznym przejęciem mieszkania; obraził polskich żołnierzy i patriotów walczących o niepodległość Polski nazywając kibolskie ustawki walecznymi formułami walki.Data dodania komentarza: 22.06.2025, 19:44Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Alkohol etylowy & nikotyna = ogólnodostępne narkotykiTreść komentarza: Lobby alkoholowe, papierosowe i dealerskie tzw. twardych narkotyków będzie mocno "wspierać" polityków, żeby nie dopuścić do realnych zmian w zakresie powszechnej i kontrolowanej przez państwo dostępności niezanieczyszczonej marichuany, skorelowanej z programami w zakresie edukacji dzieci i młodzieży odnośnie dojmująco destrukcyjnego dla zdrowia i życia społecznego stosowania substancji psychoaktywnych, którymi w Polsce i na świecie są przede wszystkim ogólnodostępne narkotyki, czyli produkty quasi-spożywcze zawierające nikotynę lub alkohol etylowy.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 15:10Źródło komentarza: 32-latek zatrzymany za posiadanie środków odurzającychAutor komentarza: BłazenTreść komentarza: Przypominam rządzącym z KO, żeby zrobili wreszcie porządek z uregulowaniem dostępności marichuany i edukacją odnośnie szkodliwości ogólnodostępnych substancji psychoaktywnych. Przypominam, iż apierosy i alkohol są powszechnie dostępne, a nawet reklamowane, pomimo że są znacznie bardziej szkodliwe zdrowotnie i społecznie, niż używanie nieskażonej marihuany. Statystyki jednoznacznie pokazują, ile osób w Polsce i na świecie rocznie umiera i ciężko choruje z powodu używania poszczególnych substancji psychoaktywnych oraz jaką szkodliwość społeczną powoduje używanie alkoholu i papierosów. Przypominam, iż szkodliwość społeczna i zdrowotna stosowania marihuany jest liczona w promilach względem ww. używek, nomen omen zawierających bardzo silne substancje psychoaktywne, toksyczne i uzależniające w postaci alkoholu etylowego i nikotyny. Konkludując, Koalicjo Obywatelska zacznij niezwłocznie wprowadzać realne zmiany społeczno-gospodarcze, które odczują wszystkie warstwy społeczne w Polsce od młodych po starców, od robotników po przedsiębiorców, jeśli oczywiscie chcecie rządzić efektywnie i nie dopuszczać do kolejnych blamażów poprzez kontynuację umożliwiania dochodzenia do władzy "jarkowych decyzji" - żałosnych klaunów, żenujących niedoimów, "śliskich" arywistów z genem mrocznej triady i ultrapopulistów defekujących na suwerena socjotechniczny fetor przypudrowany quasi-patriotycznym bełkotem. Oczywiście poza zmianami stricte prospołecznymi i gospodarczymi bezwzględnie należy kontynuować naprawianie sądownictwa zdemolowanego przez PiS i ich akolitów oraz skutecznie rozliczyć pisowskich aparatczyków za przestępstwa, w tym sprzeniewierzenie miliardów złotych wyprowadzonych z budżetu państwa polskiego.Data dodania komentarza: 18.06.2025, 10:24Źródło komentarza: 32-latek zatrzymany za posiadanie środków odurzającychAutor komentarza: QwertyTreść komentarza: Pełna zgoda. Wszystko jest bardzo skrupulatnie tuszowane, na profilu szpitala mamy jakąś szopkę i mydlenie ludziom oczu nieistotnymi sprawami jak wręczanie przez dyrektora kwiatów albo rozdawanie cukierków. A prawdziwe problemy: brak specjalistów, milionowe długi, propozycje rozwiązania problemów i dalsze działania - o tym nie wiemy nic. Ten szpital funkcjonuje w tragiczny sposób i myślę,że każdy ma tego świadomośćData dodania komentarza: 16.06.2025, 12:32Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Augustów DOGE 66 % & budownictwo komunalne & Augustów Resort-Tropicana-SPATreść komentarza: Podobno te supernowoczesne obiekty, czyli tropicana, saunarium i SPA stanowiące uzupełnienie tego hotelu-sanatorium zaadaptowanego z miejskiego magistratu, mają powstać zamiast festyniarsko zplanowanego przez naszomiastowych kolejnego świecącego pustkami muzeum Kanału Augustowskiego z mediateką, która to mediateka wedle fejsbukowego infantylisty ma niby zapobiec bezpowrotnemu opuszczaniu Augustowa przez młodych-dorosłych.Data dodania komentarza: 16.06.2025, 09:45Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Augustowski prospołeczny program "66 % cięcia naszomiastowej kumoterszczyzny"Treść komentarza: Podobno w Augustowie ma ruszyć program "Budownictwo kumunalne dla mieszkańców Augustowa", który będzie finansowany z uruchomienia wysoce komercyjnego pięciogwiazdkowego hotelu-sanatorium nad rzeką Nettą zaadaptowanego z obecnego monumentalnego budynku urzędu miejskiego z dobudowaną supernowoczesną aqua tropikaną, saunarium i strefą SPA. W miejscu dawnego domu partii powstanie 50 piętrowy wieżowiec z 500 lokalami komunalnymi i tarasem widokowym na dachu. Natomiast augustowski magistrat i MOPS mają zostać przeniesione do dawnej szkoły nr 5 na ulicy Nowomiejskiej. Dodatkowo w urzędzie miejskim i miejskich jednostkach organizacyjnych ma zostać wdrożony program wzorowany na amerykańskim DOGE mający na celu zoptymalizowanie struktury zatrudnienia do ⅓ obecnego stanu etatów burmistrzów, kierowników wydziałów, pełnomocników, inspektorów i referentów oraz całkowitą likwidację stanowisk urzędniczych powstałych z naszomiastowego klucza kumoterskiego.Data dodania komentarza: 15.06.2025, 22:26Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Wybory powszechne papierkiem lakmusowym na poziom edukacji podstawowejTreść komentarza: Ponad 10 mln spośród suwerena na prezydenta Polski wybrała człowieka, który wg przekazów medialnych jako student historii pośredniczył w sutenerstwie, następnie jako urzędnik państwowy uczestniczył w quasi-walecznych naparzankach pseudokibiców. Dodatkowo wykorzystując swoją "wrażliwość społeczną" tenże symptomatycznie prawilny patriota cynicznie przejął mieszkanie komunalne od poturbowanego przez los człowieka, nomen omen sąsiada swojej matki. Następnie jako funkcjonariusz publiczny wg raportu NIK dopuścił się niegospodarności w kwocie wielu milionów złotych. Podsumowując, ponad 10 mln wyborców uznała iż, żeby zostać prezydentem Polski, trzeba być "jarosławową decyzjom", która swoimi czynami wielokrotnie udowodniła, iż ma mentalny i życiowy "potencjał prognozujący" wg Jarosława Kaczyńskiego znacznie dobitniej, niż Morawiecki, Gliński i Czarnek razem wzięci.Data dodania komentarza: 15.06.2025, 10:24Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Może nie na temat ale dlaczego DP nie pisze nic na temat problemów szpitala? Chodzi o trwające od dłuższego czasu sprawy sądowe o zadośćuczynienie za popełnione tam błędy medyczne a co za tym idzie o wypłatę idących w miliony odszkodowań.Data dodania komentarza: 15.06.2025, 10:12Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: ciekawTreść komentarza: Jakieś konkrety czy tylko blablabla???Data dodania komentarza: 15.06.2025, 01:43Źródło komentarza: Silne regiony – bezpieczna Europa. Rok działania w Parlamencie Europejskim
Reklama