O przyszłości Kanału Augustowskiego  

  • 29.11.2019, 09:27
  • Beata Perzanowska
O przyszłości Kanału Augustowskiego
Rozmowa z Bogdanem Dyjukiem z Wydziału Komunikacji Społecznej, Kultury, Turystyki i Promocji augustowskiego magistratu na temat przyszłości i rozwoju Kanału Augustowskiego w kontekście przeprowadzonej niedawno konferencji z okazji 180. rocznicy powstania kanału.

Rozmowa z Bogdanem Dyjukiem z Wydziału Komunikacji Społecznej, Kultury, Turystyki i Promocji augustowskiego magistratu na temat przyszłości i rozwoju Kanału Augustowskiego w kontekście przeprowadzonej niedawno konferencji z okazji 180. rocznicy powstania kanału.

Beata Perzanowska

Niedawno odbywała się dwudniowa konferencja w Augustowie i w Grodnie na Białorusi, zorganizowana przez augustowski magistrat z okazji 180. rocznicy wybudowania Kanału Augustowskiego. Jednym z tematów poruszanych na tym sympozjum był powrót do starań o wpisanie Kanału Augustowskiego na światową listę dziedzictwa UNESCO.

- Wspólnie z innymi samorządami powiatu augustowskiego, a także osobami które pracowały przy wniosku o wpis kanału na listę UNESCO w 2006 roku, postanowiliśmy, że nadszedł czas, by w skali zero jedynkowej określić, czy chcemy kontynuować działania związane z uzyskaniem wpisu, czy będziemy kontynuować prace związane z promocją kanału i jego zagospodarowaniem, niezależnie od prac nad wpisem na Listę UNESCO. Wniosek, jaki można wysnuć z konferencji, jest taki, że należy podjąć wysiłek związany z UNESCO. Przypomnę tylko, że wniosek o wpis został złożony w 2006 roku, a w 2011 roku został zawieszony i nadal znajduje się na liście informacyjnej. Do tej pory działania w powyższej sprawie były podejmowane okresowo i tak jak szybko były inicjowane, tak szybko były kończone. Ta konferencja była po to, by wspólnie samorządy, przedsiębiorcy, instytucje związane w swej działalności z kanałem zastanowiły się nad przyszłością Kanału Augustowskiego.

Wracając do wpisania kanału na listę UNESCO. Jakie konkretne wnioski padły podczas tej konferencji związane z tym działaniem?

-Nasze działania powinny być prowadzone w dwóch obszarach, czyli analizy złożonego wniosku oraz wizji wykorzystania kanału. Musimy przemyśleć wpływ kanału na rozwój dla naszego miasta oraz gmin powiatu augustowskiego, które leżą wzdłuż kanału. W tej chwili na liście UNESCO znajduje się ponad 1100 obiektów, około 850 są to wpisy według kryterium kulturowego, ponad 200 przyrodniczego, a 39 mieszanych czyli kulturowo-przyrodniczego. Z tych liczb już możemy wyciągnąć pierwszy wniosek jeżeli chodzi o kryterium wpisu. Kryterium kulturowo-przyrodnicze da nam większe możliwości. Mamy na uwadze to, że dotychczasowe działania związane bezpośrednio z remontem kanału spowodowały, że oparcie się wyłącznie o kryterium kulturowym rodzi duże wątpliwości.. Na przestrzeni minionych lat nastąpiła duża ingerencja w kanał. Przeprowadzono remonty po stronie polskiej i białoruskiej. Po stronie białoruskiej konieczna modernizacja wykonana była w bardzo krótkim czasie i mogła naruszyć bieg kanału, który został wytyczony przed 180 laty. Znawcy przedmiotu określali, że w związku z tym mogą wystąpić problemy z uzyskaniem wpisu w poprzedniej wersji i należy szukać innej ścieżki postępowania.

Wynika z tego, że ubieganie się o wpis według kryterium kulturowo-przyrodniczego będzie najbardziej realnym działaniem, by unikatowy Kanał Augustowski był uznany za dziedzictwo światowe.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
minus
minus 01.12.2019, 13:28
No u nas piłkarze jak Lewandowski jakoś nie inwestują :) To osoba prywatna-inwestuje swoje pieniądze w ten projekt.Hotel,restauracja,port wodny w Giżycku=inwestycja za 71 milionów zł,z czego 41 mln-dofinansowanie z PARP.Gdzie promocja i działania na rzecz Augustowa,by można było inwestowac tutaj?A,w strefie,gdzie produkują krzesło i pasą sie krowy.Jesteśmy daleko w tyle.Gdzie lokalni biznesmeni,którzy o ile by zechcieli-znaleźli by potrzebna kwote,stając się równocześnie inwestorami i właścicielami całego zaplecza potrzebnego do rozwoju Kanału Augustowskiego.Wy chcecie czekać na fundusze,czyli ktoś może da a może nie,nie wychylać się,trzymać stołek.Wyjątkowa nieudolność i marnotrawienie dorobku Kanału Augustowskiego.Wejdą inni na ten rynek a wy bedziecie patrzeć i narzekać-jak oni to zrobili-będąc u nich parobkami.Mam was w pogardzie.
Inwestor
Inwestor 02.12.2019, 13:03
dla mnie Kanał Augustowski nigdy nie był i nie będzie miejscem z którego mogłoby dochody czerpać miasto i tylko na tym się opierać. Może przez 2 miesiące wakacyjne dla paru firm organizujących spływy kajakowe... dlatego żaden większy prywatny biznes nie jest zainteresowany aby tutaj inwestować... Jakby było inaczej to już ten biznes tutaj byłby a nie w Mikołajkach czy Giżycku .... Kanał Augustowski jako żyła złota to po prostu czysta fantazja i mrzonka... Wystarczy popatrzeć obecnie na te pustki w Augustowie.... tylko lipiec - sierpień i to jak świeci słońce i tyle na ten temat
Omen nomen
Omen nomen 30.11.2019, 17:51
Straciliśmy do Pana cały szacunek panie Bogdanie. Oby nie skończył Pan jak kleczkowski
wwww
wwww 29.11.2019, 15:49
Panie Dyjuk ,a co Pan zrobił do tej pory dla Augustowa?
Będąc w Białymstoku, miał Pan wiele możliwości aby ruszyć cokolwiek w tej sprawie. Kompletnie nic Pan nie zrobił, a teraz udaje jak ciężko pracuje. Tak jak ta konferencja, co z nie wynika, żadne porozumienie nie zostało podpisane, ile ta imprezka wzajemnej adoracji nas kosztowała.Jest Pan po prostu żałosny.
kameleon
kameleon 01.12.2019, 13:20
N I C nie zrobił piastował stołek i o stołek znowu zawalczył
Augustów
Augustów 30.11.2019, 10:30
Zgadzam się z tobą. Pamiętamy Panie Dyjuk jak Pan w poparciu dla Karolczuka opowiadał że to taki świetny fachowiec i ile kasy z województwa można pozyskać . A teraz widzimy o co tak naprawdę chodziło a mianowicie o stołek jak to zwykle bywa..Niech się Pan pochwali co Pan zrobił.

Pozostałe