Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 05:10
Reklama

Biebrza nie tylko urzeka, ale tworzy kulturę

Podziel się
Oceń

Biebrza to niezwykle urokliwa rzeka, z licznymi meandrami i piękną roślinnością oraz bogatą fauną. Nie tylko jest wspaniałym miejscem do odpoczynku, ale też przez pokolenia rzeka tworzyła lokalną kulturę, bogatą w wierzenia, pieśni i obrzędy. Kilkunastu mieszkańców nadbiebrzańskich miejscowości postanowiło przyjrzeć się bliżej tej historii, zbadać ją i upowszechnić szerszemu gronu. Wszystko to w ramach projektu „Źródła rzeki, źródła kultury”.
Biebrza nie tylko urzeka, ale tworzy kulturę

Mieszkańcy Górnego Basenu Biebrzy przez ostatnie miesiące poznawali rzekę jako zjawisko przyrodnicze o charakterze kulturotwórczym kształtujące lokalną kulturę i tożsamość. Ich zadaniem jest zebranie w terenie wszelkich informacji na temat wpływu rzeki Biebrzy na kulturę tworzoną od pokoleń. Praca badawcza odbywa się dzięki projektowi „Źródła rzeki, źródła kultury”, realizowanemu przez stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej w Lipsku a współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Lipsk.

-Projekt polega na poznaniu rzeki Biebrzy jako zjawiska przyrodniczego mającego od wieków wpływ na życie mieszkańców. Rzeka kształtowała historię, kulturę i tożsamość. To niezwykłe bogactwo warte jest poznania i wraz z grupą uczestników, głównie mieszkańców gminy Lipsk, ale też i ościennych gmin próbujemy to zrobić, sprawdzić jak rzeka zmieniała przez lata kulturę i jak to jest w chwili obecnej -mówi Marcin Lićwinko z Pracowni Architektury Żywej w Lipsku. -Praca przy projekcie głównie polega na ruszeniu w teren i zebraniu wszelkich informacji. Podczas tych wypadów chodzimy po domach, rozmawiamy ze starszymi mieszkańcami i zbieramy wszystko co związane jest z rzeką Biebrzą. Niestety epidemia koronawirusa sprawiła, że musimy te wyjazdy ograniczać. Trochę rozmawiamy przez telefon czy internet. Interesuje nas wszystko, lokalne nazewnictwo, tradycyjne rolnictwo czy dawne rybołówstwo. To jak rzeka kształtowała historię lokalną i czy była bądź jest inspiracją jakiś działań artystycznych mieszkańców. Zbieramy też dawne wierzenia, przesądy czy informacje z zakresu zielarstwa. Badamy jak ludzie korzystali z bogactw rzeki, nie tylko wody, ale i okalających ją łąk. Poznajemy wpływ Biebrzy na architekturę drewnianą, dawne obrzędy i zwyczaje.

Jak dodaje Marcin Lićwinko wszystkie te zagadnienia poznawane podczas projektu tworzą szeroki wachlarz tematyczny, którego wspólnym mianownikiem jest rzeka.

-Do tej pory nikt tego szczegółowo nie badał a tej wiedzy jest bardzo dużo. Sam kiedyś prowadziłem takie badanie, ale tylko dla siebie. Było to jakieś 20 lat temu i teraz tych moich ówczesnych rozmówców z największą wiedzą już nie ma. Wieś się wyludniła, a wraz z tym odeszła wiedza, praktyka i pamięć o przeszłości. W sumie to ostatni moment żeby te wszystkie ciekawe materiały pozbierać i zachować -tłumaczy pomysłodawca projektu.

Projekt już trwa i ma zakończyć się do końca roku. Wszystkie efekty badań uczestników przedsięwzięcia można poznawać na bieżąco na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego "http://www.biebrza.org.pl/" w zakładce „Dziedzictwo kulturowe” - "Źródła rzeki, źródła kultury".

-Park zechciał upowszechniać zdobytą przez nas wiedzę i na jego stronie sukcesywnie zamieszczamy artykuły o efektach naszej pracy. W ramach projektu mamy też zorganizować Wszechnicę Biebrzańską, jednak z uwagi na koronawirusa, została ona przełożona na wiosnę -informuje Marcin Lićwinko. -Wszechnice organizowane są tam od lat. Są to spotkania naukowe w siedzibie parku lub w terenie. Pomyślałem sobie, że fajnie by było żeby wszechnica tym razem nie była prowadzona przez naukowców czyli osoby z zewnątrz, które przyjeżdżają i nam mówią gdzie mieszkamy tylko żebyśmy to my powiedzieli kim jesteśmy i jakie są nasze korzenie. I tak też się stanie. Nasza grupa badawcza poprowadzi wszechnicę, opowie co wie na temat naszej kultury, lokalnej historii i zaprezentuje nasze dokonania. W ramach projektu grupa poznaje też pieśni tradycyjne tak więc odbędzie tez koncert pieśni. Zaplanowaliśmy także wystawę zdjęć, które przedstawią Biebrzą naszymi oczami.

Zbieranie materiałów i ich publikacja potrwa do grudnia, ale grupie zapaleńców udało się zdobyć tak mnóstwo wiedzy, że zastanawiają się nad tym co z nią zrobić.

-Mamy już tego tak dużo, że myślimy nad jakąś archiwizacją. Zastanawiamy się nad formułą przechowania i upowszechniania tych materiałów. Nie chcemy żeby wszystko, co udało nam się pozyskać pozostało w naszych teczkach i biurkach -podkreśla Marcin Lićwinko. -Jest tyle ciekawych rzeczy i chcielibyśmy dalej działać i rozmawiać z ludźmi. I co ciekawe oni chętnie swoją wiedzą z nami się dzielą. Mam nadzieję, że może w przyszłym roku będziemy mogli to jeszcze kontynuować.

Marcin Lićwinko dodaje, że udział w projekcie sprawia jego uczestnikom dużo frajdy.

-Do tej pory uczestnicy nie mieli doświadczenia w prowadzenia badań terenowych. Jest wśród nas strażnik graniczny, przedstawiciel handlowy czy urzędnik. Chodzenie po domach, szukanie rozmówców i materiałów jest więc dla nich fajną przygodą. Mogą poznać ludzi, ciekawe historie i wątki. Do tego mają nowe wyzwanie, gdyż sami piszą artykuły do publikacji na stronie. Na stronie zamieściliśmy już dwa artykuły i niedługo ukażą się kolejne. W sumie będzie ich kilkanaście -zdradza Marcin Lićwinko. -Powstanie artykuł o tradycjach pszczelarstwa, o rybołówstwie, tradycyjnym rolnictwie i o nazewnictwie. Lokalne nazwy są bardzo ciekawe. Badamy jak rzeka jest określana, jak ludzie nazywają łąki, zakola, dopływy czy lasy. Za pomocą tym nazw ludzie oswajali sobie swoją okolicę i ułatwiali sposób poruszania się po najbliższym terenie i dlatego też próbujemy robić mapy z lokalnym nazewnictwem. To będą kolejne rzeczy, które powstaną w ramach projektu.

Uczestnikami projektu są ludzie w wieku 30-60 lat, którzy nie tylko chcą poznać historię i ją upowszechniać ale ją kontynuować, także w swojej twórczości. Jak zdradza nam Marcin Lićwinko w grupie jest też osoba, realizująca wcześniej projekt polegający na przeniesieniu wzorów pisanek na tkaninę wykorzystaną we współczesnym krawiectwie i za pomocą badań szuka elementów plastyki obrzędowej, które być może także wykorzysta w podobny sposób.

Efekty pracy przy tym projekcie mogą być imponujące. Gratulujemy pomysłu i realizacji.

 
 



Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 4 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Augustowskie molo "Radiowej Trójki" jest pod napięciem?Treść komentarza: Oświetlenie pomostów na augustowskim molo "Radiowej Trójki" działa, więc istnieje prawdopodobieństwo elektrycznego "podgrzewania" fauny i flory kablem elektrycznym zasilającym toń wodną na miejskim kąpielisku "Radiowej Trójki".⚡️☠️😱Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:43Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: "Wrażliwość społeczna" wg doktura Karola NawrockiegoTreść komentarza: Państwo powinno wreszcie zainteresować się losem staruszków w Polsce i wprowadzić odpowiednie regulacje, żeby zapobiec patologii bezkarnie ćwiczonej przez "opiekunów" pokroju doktura Karola Nawrockiego, którego "wrażliwość społeczna" nie powstrzymała go przed przejęciem mieszkania od schorowanego staruszka, wg doktura Karola Nawrockiego jego bliskiego sąsiada.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:56Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Gazetkowo-picerski rozwój vs zadupie, zaścianek, stagnacjaTreść komentarza: Coś naprawdę jest na rzeczy z tą dojmującą zapaścią i szybkim wyludnianiem się Augustowa, skoro na ul. Mostowej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Augustowa jest co najmniej kilka lokali do wynajęcia i już od dłuższego nie ma za bardzo chętnych, żeby uruchomić w nich jakiś handel lub usługi. W gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka Augustów rozwija się prawie jak w bajce, ale realia są raczej znamiennie odmienne i tego "gazetkowego rozwoju" jakoś nie potwierdzają.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: PaulinaTreść komentarza: Od 1 stycznia ulica Kościelna została ulicą miejską. Teraz zobaczymy jak popisze się nasz Urząd Miejski i ich specjaliści od obrony drzew.... coś czuję, że tak czy inaczej wytną te drzewa i winę zwalą na Powiat, że to on doprowadził do ich zniszczenia i teraz muszą je usunąć.... zobaczycie że tak będzieData dodania komentarza: 5.05.2025, 08:18Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Ciekawe kiedy włączą ogrzewanie kąpieliska przy molo, bo kable jak widać już są doprowadzone..Data dodania komentarza: 5.05.2025, 07:33Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Warto też zachować szacunek do ludzi, którzy działają społecznie i starają się coś zmieniać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 20:54Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Fajnie wiedzieć, że taka historia działa się tu, w Augustowie.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 19:03Źródło komentarza: Ćwierć wieku Przychodni Rodzinnej przy ul. Hożej w AugustowieAutor komentarza: "Rozwój" Augustowa w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka🤡🛸🚀🛰🏚🎭Treść komentarza: W Augustowie jest coraz więcej pustych lokali do wynajęcia. Nawet w ścisłym centrum miasta podobno "tętniącego życiem i rozwijającego się" nie ma chętnych najemców. Być może ten "rozwoj" miasta jest odwrotnie proporcjonalny do tempa wyludniania Augustowa. Czy burmiszcz Mirosław Karolczuk drukując kolejne egotkomegalomańskomitomańskie wydanie swojej gazetki mógłby zamieścić w niej na całą pierwszą i ostatnią stronę "kącik ogłoszeń", żeby po prostu wspomóc wynajmujących i zachęcić potencjalnych przrdsiebiorców-najemców do otwierania biznesów w "rozwijającym się" Augustowie, ukazując tym samym rzeczywisty "rozwój" Augustowa pod rządami kohabitacji Nasze Miasto-PiS i trzech burmiszczów Augustowa: Miroslawa Karolczuka, Jerzego Filipa Chodkiewicza i Sławomira Sieczkowskiego?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 11:35Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: NinaTreść komentarza: To jest ciuma która nawet petenta potrafi przyjąć w klapkach. Pani Prezes!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 07:46Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll & Mr HydeTreść komentarza: Doktorze Karolu Tadeuszu Nawrocki vel Tadeusz Batyr chociaż raz przemów używając tego co tam nosisz pod czapką, a nie bełkoczesz cały czas jak mentalnie bezwolna marionetka vel "decyzja" Jarosława Kaczyńskiego, która "nie uważa NIC". Primo: ile masz naprawdę mieszkań?; secundo: w jaki sposób nabyłeś to drugie mieszkanie?; tertio: co stało się z właścicielem tego drugiego mieszkania, ale trochę jakby pierwszego, którym miałeś się opiekować do kresu jego życia na tym ziemskim padole?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 00:01Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Mogą Państwo teraz tutaj pisać swoje propozycje ja postaram się coś z tym zrobić.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:06Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JanTreść komentarza: A może to już jest sprzedane po cichu i już nowy właściciel robi porządki przed sezonemData dodania komentarza: 3.05.2025, 18:01Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Folwark insrybutorowego obszczymurka, czyli mierny, bierny, byle wierny & kto nie z Mieciem, tego zmieciemTreść komentarza: Spokojnie, prawdopodobnie ma tę symptomatyczną zaletę, którą najbardziej cenią sobie naszomiastowi żałośni kabotyni, infantylistyczno-fejsbukowi kuglarze i innej maści "śliscy" arywiści z zaciągu insrybutorowego zakompleksionego opuchlaka, czyli "mierny, bierny, byle wierny", a samodzielnie myślących "częstują" najczęściej czarną polewką w postaci bezpardonowego usunięcia, czyli "kto nie z Mieciem, tego zmieciem".Data dodania komentarza: 3.05.2025, 11:27Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Nazizm "genetycznych jaskiniowców-odmóżdżeńców" trzeba tępić w zarodku i "wypalać gorącym żelazem" z życia politycznegoTreść komentarza: Quasi-patriotów z mózgowiem zainfekowanym populistyczno-nacjonalistyczno-ksenofobicznym "genem polskości" wydumanym w ich wielorakich osobowościach à la Tadeusz Batyr należy jeszcze raz przepuścić przez system edukacji na poziomie szkoły podstawowej i średniej, skoro do tej pory nie pojęli, że już byli blisko 100 lat temu mentalnie im podobni odmóżdżeńcy przesiąknięci zmutowanym patriotyzmem, tyle że z populistyczno-nacjonalistyczno-ksenofobicznym "genem aryjskości", tak dobitnie wprowadzali w życie swoje poglądy symptomatycznie odklejone od zasad etyki, demokracji, tolerancji, inkluzywności, pluralizmu itp., iż niestety bardzo tragicznie skończyło się to dla milionów ludzi nieutożsamiających się z hitlerowskimi nazistami i nieposiadających tego nacjonalistyczno-ksenofobicznego genu, w tamtym czasie quasi-patriotycznego "genu aryjskości".Data dodania komentarza: 3.05.2025, 01:55Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: BillyTreść komentarza: A za co bierze pensję szefowa Kodremu? Nawet dobrego wrażenia nie robi, więc zupełnie nie wiadomo za co.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 01:22Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: JSTreść komentarza: Widziałem to prawie codziennie serio, przez długi czas ten teren wyglądał jak po apokalipsie – pożar, walające się rzeczy, rozwalone ogrodzenie.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 19:21Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Sekretarka starosty nie zdążyła przyjechać tam ,bo się lansowała z miastemData dodania komentarza: 2.05.2025, 18:58Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: StarostyTreść komentarza: To wszystko starosty wina ,u niego taki sam porządnej w domu jest ,Data dodania komentarza: 2.05.2025, 18:57Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Uwaga na zbutwiałe deski pomostu!Treść komentarza: Spacerowanie po augustowskim miejskim molo "Radiowej Trójki", które nomen omen jest ogólnodostępnym obiektem użyteczności publicznej, jest trochę jak praca sapera na polu minowym - nie wiadomo co cię czeka przy następnym kroku.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 14:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"Treść komentarza: W Augustowie dobrze się mają lokalne pisowskie aparatczyki od dyrektorowania w fikcyjnych biurach poselskich, ich serwilistyczne pucybuty z insrybutorowego towarzystwa wzajemnej kohabitacji i konfederacyjne szury- płaskoziemcy, zagorzali fanatycy antyunijnej ruskiej onucy, więc nie ma co się dziwić, że mieszkańcy Augustowa nie uświadczą na ulicach flag Unii Europejskiej obok flag Polski.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w Augustowie
Reklama