Stwórzmy serce miasta

  • 17.02.2021, 10:40
  • Beata Perzanowska
Stwórzmy serce miasta
Wizytówką każdego miasta jest jego centrum. Szczególnie to dotyczy miejscowości turystycznych ze względu na jego walory środowiskowe jak i historyczne. Augustów to obszarowo bardzo duże miasto w stosunku do ilości mieszkańców, a piękno jego okolic wymusza wybudowanie centrum, w którym przyjezdni mogą się spotkać, gdzie będzie centrum kultury i rozrywki.

Felieton

Atrakcje słońca i wody kończą się z nadejściem zmroku, ludzie potrzebują miejsca spacerowego, gdzie się posilą i będą mogli przekazać wrażenia minionego dnia. Takie miejsce ma być przestronne, łatwo dostępne, a co jest bardzo ważne łatwe do dojazdu i zaparkowania samochodu. Wszystkie miejscowości letniego odpoczynku takie posiadają i szczególnie o nie dbają. Konkurencyjne miasteczka takie jak Mikołajki, Ruciane Nida, Mrągowo, Węgorzewo, Ełk czy Giżycko ściągnęły do siebie turystów budując ciekawe centra rozrywki, piękne mariny na setki jachtów żaglowych i motorowych. Te miasteczka choć czasem mniejsze, latem potrafią zgromadzić dużo turystów imponując wielkością ruchu przyjezdnych.

Poprzednie władze starały się rynek rewitalizować. Wybudowano prawie wszystkie główne ulice dojazdowe -Mostowa, 3 Maja, Wojska Polskiego, w ostatnim czasie, znaczna część uliczek mniejszych. Pozostała główna ulica to Rajgrodzka czy Zygmuntowska. Ważny kawałek roboty gdyż sam wjazd to wizerunek i emocje wjeżdżających. Zostały zmodernizowane drogi okalające rynek główny. Tam w środku zastajemy stary zapyziały lasek z byle jakimi drzewami i wiecznie nierosnącą trawą. Środek okraszony pomnikami i fontanną, która ginie w nawale cienia drzew bez wartości. Całość domyka hitchcockowski obraz krakających wron i kawek brudzących rynek. Trawa zamiast zielona pozostaje w cieniu ubitego klepiska, zasypanego liśćmi. Drzewa zjedzone przez grzyby i pasożyty rysują obraz mroku. Czarne, zgniłe ulistnienie bez soczystej, żywej zieleni tworzy wampiryczny nastrój. Cały plan uzupełniają lumpy chowające się po krzakach z ćwiartką denaturatu i tobołkiem swojego majątku skutecznie odstraszających spacerowiczów. Nie ma szans na odrodzenie szpecący w środku stojący Atol. Nikt nie ma odwagi zdecydować co do jego przyszłości. Remont to większy koszt jak wybudowanie nowego. Sprawa męskiej decyzji burmistrza i nie ma straszydła, błędu poprzednich władz. Kilka obiektów znajdujących się przy rynku wymaga kapitalnego remontu. Własność miasta, urząd stanu cywilnego, jest w opłakanym stanie i czas o nim coś zdecydować. Sprzedać inwestorowi, który w zaplanowany i przewidywalny sposób coś z tym uczyni. Dwie prywatne własności, tj. były Pewex jak i dom straszący naprzeciwko pomników. Z wiarygodnych źródeł wiem, że budynek, w którym znajdowała się mleczarnia, jest planowany do sprzedaży. Wcześniejsze uzgodnienia i plany ewentualnego inwestora powinny być skorelowane z pomocą władz miasta. Wspólna gra może przynieść ciekawe rozwiązania dotyczące tego obiektu.

Reasumując, tylko determinacja i fajny plan może doprowadzić nasz rynek do świetności i rozkwitu. Serce naszemu miastu jest potrzebne. Światło i tlen zasili to serce. Cały dotleniony organizm zaczyna funkcjonować pełną parą. Uważam, że wizja i pomysł na nasz rynek powinien być w sektorze konkursu, za który miasto ogłosi nagrodę. Nie musi być to związane z dużymi pieniędzmi, ale również należy szukać źródeł finansowania. Podobne wizje lata temu zostały zrealizowany. Projekt Kanał Augustowski, czy ówczesny wyciąg narciarski, który był drugi w Europie. Zagospodarowanie nabrzeża kanału bystrego, przebudowa ulicy Mostowej i Partyzantów.

Mój głos jest, myślę, pierwszy w tej sprawie. Otwiera on, nie zamyka, szeroką dyskusję na temat formy i kształtu tegoż ewentualnego przedsięwzięcia.

Leszek Czokajło

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gruby
Gruby 18.02.2021, 21:27
I te rabatki kwiatowe rodem z PRL po prostu cudo ! Wszystko co Pan pisze jest niestety prawdą ! Wygląd okropny jak z filmów Hitchcocka . Pomysłów jak mniemam żadnych. Przecież jest ważniejsze asfaltowanie uliczek i zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym aby przejąć najładniejsze miejsca pod interesik.
Na taczki wodne
Na taczki wodne 18.02.2021, 12:42
Ten kto zdecydował o miesięcznym opóźnieniu otwarcia basenu powinien podziękować za służbę publiczną. Miesięczny przestój to ponad 200 tysięcy złotych czystej straty. Trzeba ustalić czy to był nowy dyrektor, czy może burmistrz czy skarbnik.
na taczki betonowe
na taczki betonowe 18.02.2021, 13:28
a skąd masz te dane? bo ja myślę że strata jest mniejsza jak się nie otwiera... cały czas do basenu trzeba dopłacać..
Excel
Excel 18.02.2021, 14:53
A jakie niby oszczędności przynosi zamkniecie basenu? Żadnych!!! Otwarty basen zarabia ze 200 tys. miesięcznie i tyle mniej, jeśli rzeczywiście są straty, trzeba dokładać. Prosty rachunek
Zagadka
Zagadka 18.02.2021, 17:13
Logiczne.....chyba że o czymś nie wiemy.
Podatnikdoczasu
Podatnikdoczasu 18.02.2021, 16:58
Jak umiesz używać excela to podziel 2 mln straty przez 12 miesięcy. Wynik to deficyt ktòry trzeba pokryć co miesiąc. Ale to taki prosty rachunek... dokładajmy do wszystkiego... ale ja pierwszy się przemelduję do okolicznej gminy aby tu nie dokładać...
Kuba
Kuba 18.02.2021, 18:28
Pamiętaj że zamknięty basen też kosztuje niemal 2 mln, ale nic nie zarabia. Otwarty będzie zarabiał prawie 200 tysięcy miesięcznie. Czegoś jeszcze nie rozumiesz, czy chcesz basen kupić
Rybak
Rybak 18.02.2021, 16:31
To dokładaj. Ale nie z moich podatków
Kuba
Kuba 18.02.2021, 12:39
Po mieście słychać, że wyciąg ma być sprzedany rodzinie jednej z radnych.
Szuflandia
Szuflandia 18.02.2021, 17:19
Widać, że kilka osób chce się uwłaszczyć na mieście, przejąć cenne tereny, obiekty.....dlaczego na to pozwalamy?
Kubuś
Kubuś 18.02.2021, 14:59
Wiele atrakcji w mieście wygląda jakby były "hodowane" dla swoich. Ciekawe kto chce kupić ten wyciąg i atol. Trzeba się rozglądać wśród radnych związanych z nartami wodnymi. Lista nie jest długa.
Jakub
Jakub 18.02.2021, 17:43
Uczciwy przetarg przegrany to może narty od wujka?
Bambo
Bambo 18.02.2021, 14:55
Niech sprzedadzą, po co nam wyciąg, po co nam basen, po co postiw, po co atol, po co ratusz. Ważne by kasa się zgadzała w kilku wybranych kieszeniach.
Biznesmen
Biznesmen 18.02.2021, 14:35
sprzedany??? chcesz to bierz za darmo... tylko płać dzierżawę, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie.. 100 tys. za sezon? taka to kura znosząca złote jajka... ps. i się módl żeby coś z ochrony środowiska jeszcze nie chcieli...
może?
może? 18.02.2021, 15:17
A może teraz się nie opłaca, żeby sprzedać za złotówkę?
Księgowy
Księgowy 18.02.2021, 14:31
tylko frajer to kupi... ja bym oddał za złotówkę i aby pokrywali koszty...
???
??? 18.02.2021, 13:38
A słychać której?
No to byłby skandal.
Piję Kuba do Jakuba
Piję Kuba do Jakuba 18.02.2021, 23:29
Zajeżdża mi tu babką 😉😂???
lolek
lolek 18.02.2021, 08:51
Moim zdaniem fajną sprawą są te żarówki, które są wokół parku w okresie Bożonarodzeniowym. Nie powinno się ich zabierać, a powinne one być cały rok.
Tron
Tron 18.02.2021, 17:52
Jak na wiejskiej zabawie !
tak wygląda
tak wygląda 18.02.2021, 15:19
Lubisz cyrk?
józek
józek 18.02.2021, 11:54
Chyba żartujesz? Rynek ustrojony tymi żarówkami wygląda jakby czekał na wiejską zabawę. Co to oświetlenie ma wspólnego ze Świętami. To jakaś masakra. Totalna porażka.
Gatne
Gatne 18.02.2021, 17:31
Jak na wiejskiej zabawie
Mietek
Mietek 18.02.2021, 13:30
de gustibus non est desperandum... a jakbyś nie zrozumiał to o gustach się nie dyskutuje... bo to nie tylko ty jesteś wyrocznią...
polska język trudna język
polska język trudna język 18.02.2021, 16:55
Mnietek, daj sobie na luz z tą łaciną, bo wychodzi ci jak przewodniczącej z francuskim. Czyli bardzo słabo. Zresztą jej z jakimkolwiek językiem jest nie po drodze. Co nie przeszkadza wypowiadać się często i bez sensu.
Krzywousta beti
Krzywousta beti 18.02.2021, 23:31
Mietek przez te krzywe wargi tak źle wymawia. Może czas już udać się do chirurga plastycznego? 🤔
Emilia
Emilia 17.02.2021, 23:08
"stary zapyziały lasek z byle jakimi drzewami i wiecznie nierosnącą trawą. Środek okraszony pomnikami i fontanną, która ginie w nawale cienia drzew bez wartości." człowieku, o czym ty piszesz?? piękne stare drzewa, które jeszcze, jakimś cudem się uchowaly, to jedno w piękniejszych miejsc w Augustowie! może śladem innych miast zalejmy centrum betonem i potem narzekajmy ze gorąco? jak takie bzdury mogły się tu w ogóle ukazać?

zainteresowanym dlaczego powinnismy zachować jak najwięcej zieleni w miastach, polecam książkę "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".
Pik
Pik 17.02.2021, 22:15
To serce już ledwo pika.
zygmunt
zygmunt 17.02.2021, 17:55
wyciąg nart wodnych był pierwszy w Polsce ale nie drugi w Europie moze 70 -ty a na swiecie jeszcze dalej ....
Naturszczyk
Naturszczyk 18.02.2021, 12:21
wyciąg nart wodnych tylko zmarnował ulubione miejsce Augustowian do plażowania i kąpania się... pomijam zeszpecenie środowiska naturalnego..
ekonomista
ekonomista 18.02.2021, 12:13
i co z tego jak zawsze generował i teraz też z generuje tylko koszty i nie ma chętnego na jego dzierżawę? tak to jest jak samorząd mając pieniądze unijne (nie swoje) realizuje inwestycje.. tylko kto to później utrzyma? biedny podatnik z Augustowa? nigdy na tym wyciągu nie jeździłem a podatki płacę na jego utrzymanie... zrozumcie ludzie że to co nie jest opłacalne nie ma racji bytu... tylko własność prywatna jak w USA... a co ma paść to pada... i tyle w temacie . ps,. szczycić się ze coś było pierwsze? no pewnie bo może inni nie byli na tyle głupi żeby coś takiego wprowadzać u siebie co generuje tylko koszty
co tu jest?
co tu jest? 18.02.2021, 13:45
To trzeba było korzystać z wyciągu a nie mieć pretensje że jest.
A co tu jest oprócz wyciągu?
A
A 18.02.2021, 23:32
Przepełnione kosze, pety, butelki, krótko mówiąc kupa śmieci
red
red 18.02.2021, 12:56
twoja ekonomia to to na warzywniak sie nadaje a nie do zarzadzania miastem, a ile ludzi jak byl pierwsz przyjechało na ten wyciąg ,gdzieś musieli nocowac, zjeść pare osob zarobilo przy zarządzaniu miastem to mieszkańcy mają zarabiac i jeszcze jedno ulic to twojej ekonomii to nie ma sensu budowac bo zadnego dochodu nie przynosza a szkoły to tylko straty itd.itd.
Lipa
Lipa 18.02.2021, 15:54
Najlepiej zamknijmy wszystko! Nic nie będzie :)
brawo
brawo 18.02.2021, 17:22
A co jeszcze można zamknąć? już wszystko zamknięte.
ważna sprawa
ważna sprawa 17.02.2021, 16:28
Bardzo ważny i istotny temat został wreszcie podniesiony. W chwili obecnej centrum miasta jest miejscem martwym, smutnym, zaniedbanym i odstraszającym zarówno miejscowych jak i turystów. Obecne władze od lat konsekwentnie to miejsce zaniedbują a właściwie robią wszystko żeby je coraz bardziej zdegradować. RZA i jego otoczenie wymaga mądrej rewitalizacji na dużą skalę tak aby docelowo stało się sercem i wizytówką miasta a nie odstraszającym placem godnym raczej rozrośniętej wsi a nie miasta aspirującego do miana ośrodka turystycznego. Czas rozpocząć merytoryczną dyskusję na ten temat, ta nieszczęsna kadencja wreszcie się kiedyś skończy i może w końcu pojawi się ktoś, komu będzie na tym zależało.
Było
Było 17.02.2021, 17:35
Wielokrotnie był podnoszony, szkoda czasu.
Nie ma co
Nie ma co 17.02.2021, 16:07
Ten temat jest za trudny dla obecnych władz. Poczekajmy na następną kadencję.
august
august 17.02.2021, 13:17
Pomysł rewolucyjny niestety populistyczny ale chyba takie mamy czasy ,ponad 80 % zabudowy w RZA to obiekty prywatne ich wygląd i architektura mierzona jest zamożnośćą wlaścicieli ,żaden plan wizja architektoniczna nie zmusi wlaściciela do okreslonego projektu i chyba dobrze w latch 60-tych miejskie wladze wydawały tylko pozwalenia na tzw.,,słupki,,czy to bylo piękne ? czy drzewa w parku należy wyciąć ?to jakiś absurd to ze trzeba czymac porządek to inna sprawa ale tu pktrzeba trochę wody i miotły inna rzeczaą jest tetno życia w centrum ale na to potrzeba trochę ciekawych imprez otwartych kawiarni sklepów itp. a jak będą ciekawe imprezy będą ludzie a wlaściciele będą się bogacic to sami doprowadzą swoje obiekty do pięknego wyglądu tak bogacily sie inne miasta...

Pozostałe