Augustów straci miliony

  • 21.04.2020, 18:27 (aktualizacja 24.04.2020, 15:00)
  • Krzysztof Przekop
Augustów straci miliony
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1090 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji naszym portalu.

Krzysztof Przekop

Czeka nas słoneczny, ciepły weekend. Temperatura w dzień od 9 do 15 stopni, w nocy tradycyjnie około zera.

Pragnę przypomnieć, że od początku kwietnia wszystkie nasze teksty ukazują się najpierw na portalu dziennikpowiatowy.pl. Aby je czytać wystarczy zarejestrować się i wykupić subskrypcję. Wszystko bez wychodzenia z domu. Przy okazji subskrybenci czytają nasz portal bez reklam. Bardzo zachęcam do tej formy czytelnictwa. Bezpiecznie i tanio.

Epidemia wywołuje lęk, strach, troskę o najbliższych. Już z tymi lękami żyjemy cztery tygodnie. Nie uspokajają nas komunikaty rządzących, o tym że wirus ma nas prześladować nawet dwa lata. Każdy ma prawo się bać. Jednak margines strachu umiemy przesuwać. Robią to kierowcy wyścigowi, którzy dzięki treningom potrafią bez strachu pokonywać ostre i wąskie zakręty z niewyobrażalną prędkością. Robią to medycy, którzy codziennie obcują z groźnymi wirusami i bakteriami. W czasach zarazy robią to też zwykli ludzie idąc na zakupy, jadąc autobusem, czy uczestnicząc we mszy. Z dnia na dzień oswajamy strach, uczymy się z nim żyć. Jednak pozostają myśli o przyszłość. Co zrobimy, gdy to się wszystko skończy? Czy będziemy mieli pracę, czy spłacimy kredyty, czy będziemy dużo biedniejsi? Na te pytania nie ma dziś odpowiedzi. Może dlatego nie należy się nimi aż tak przejmować. Pani Zosia Piłasiewicz przygotowała dla naszych Czytelników pierwszy zestaw prostych ćwiczeń, pomagających w okiełznaniu stresu. Mi pomagają, więc bardzo polecam.

Burmistrz Mirosław Karolczuk ma o czym myśleć. Z jednej strony jest niepowtarzalna okazja przeprowadzenia remontów w licznych placówkach, szkołach czy na basenie. Bo przecież i tak są zamknięte. Ale na horyzoncie rysuje się ogromny spadek dochodów do kasy miejskiej. Jeśli dla przykładu nie zrobimy szybkiego remontu basenu, a ulegnie on awarii, być może w ogóle nie będzie nas stać na jego uruchomienie. Ale jak remont zrobimy, może nie starczyć na inne wydatki. Jest o czym myśleć. Przyjrzeliśmy się czekającym Augustów problemom finansowym i stwierdzamy, że nie wygląda to różowo. Nie pociesza też fakt, że inne samorządy też będą w czarnej dziurze. Czekają nas ciekawe, czyli według Chińczyków przeklęte czasy. W ciągu kilkudziesięciu miesięcy władze miasta będą zdawały niezwykle ciężki egzamin. Życzę im wiele inwencji, umiejętności łączenia przeciwieństw, zdolności porozumiewania się ze wszystkimi i dużo, dużo szczęścia. A naszych Czytelników zapraszam do przeczytania artykułu Bartosza Lipińskiego „Augustów straci miliony”.

Ekipa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pracuje pełną parą. Zaczęli od szycia maseczek, teraz pomagają kompletować całotwarzowe maski dla medyków. To patent, który uratował bardzo wielu medyków we Włoszech. Przed epidemią maski sprzedawane w Decatlonie służyły do snurkowania. Okazało się, że za pomocą dość prostej przejściówki można przerobić je na maski medyczne, znakomicie chroniące przed wirusem. Woluntariusze proszą, abyście sprawdzili szafy i pawlacze. Może gdzieś taką maskę znajdziecie. Może ona uratować nie jedno życie. Szczegóły w tekście #MaskaDlaMedyka” Beaty Perzanowskiej.

Jak już się dowiedzieliśmy, czekają nas ciężkie czasy. Bez dobrze działających przedsiębiorstw, od tych najmniejszych jednoosobowych, do tych zatrudniających tysiące ludzi, nie poradzimy. Dlatego pojawiają się pytania, czy zrobiliśmy wszystko, by na gorsze czasy być przygotowani. Zajęliśmy się zatem historią Augustowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jeśli nie słyszałeś Czytelniku o takim przedsięwzięciu, to pragnę uspokoić, że nic Ci przez ostatnie trzydzieści lat z pamięci nie uleciało. W teście Gospodarka, głupcze” badamy dlaczego taka strefa nie powstała.

Mimo nudnych czasów chcemy przypomnieć, że polityka w naszym mieście istnieje. Pojawiły się pogłoski o niezwykle egzotycznej koalicji. Powstają dwa pytania. Pierwsze, czy taka koalicja istnieje, drugie, czy to coś złego. Duża polityka ma obecnie w Polsce wilcze kły, ale tutaj w małym powiatowym miasteczku możemy różnić się pięknie, a jeszcze piękniej możemy się zgadzać. Bo lokalna polityka jest bliżej ludzi i trudniej tu o wyimaginowane abstrakty, ludzie cenią konkrety. O rzekomej koalicji Platformy Obywatelskiej i PiS piszemy w tekście Wyimaginowana koalicja”.

Zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego” i portalu dziennikpowiatowy.pl. Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodos
Rodos 24.04.2020, 05:06
Kochani! Ja tu tylko takie sos zostawiam . Reagujmy. Redaktorze może jakiś artykuł o tym? https://wyborcza.pl/7,75398,25…
rewitalizacja?
rewitalizacja? 23.04.2020, 20:00
Rewitalizacja to szansa na ożywienie zaniedbanego, niedofinansowanego miejsca, terenu w mieście, które może przynosić korzyści wszystkim mieszkańcom a także turystom. Może poprawić także estetykę miasta.
A co da rewitalizacja kilku ulic na Lipowcu? Da tylko tym osobom które tam mieszkają lub zamierzają.

Inne samorządy myślą zupełnie inaczej:
Zabłudów przeprowadzi rewitalizację zabytkowego dworskiego parku, w tym m. in.: oczyszczenie i uporządkowanie terenu parku, budowę alejek z ławkami i oświetleniem, budowę amfiteatru wraz ze sceną, zagospodarowanie stawów. Jego koszt wynosi 4,7 mln zł, a dotacja 3,8 mln zł.

Gmina Wysokie Mazowieckie
Wyremontuje dworzec autobusowy i zagospodaruje przyległy do niego teren. Wartość projektu wynosi 4,7 mln zł, dofinansowanie 3,5 mln zł.

Miasto Siemiatycze
Otrzymało dofinansowanie w kwocie 8,9 mln zł (wartość 12,5 mln) na budowę amfiteatru nad zalewem wraz z infrastrukturą towarzyszącą (parkingi, ciągi komunikacyjne, budynek sanitarny), przebudowę targowiska miejskiego przy ul. Grodzieńskiej oraz montaż monitoringu wizyjnego na rewitalizowanym terenie w Siemiatyczach. Pojawi się monitoring, ale nowe miejsca pracy, bo zostanie przebudowane targowisko. Kupcy, którzy do tej pory korzystali ze szczek, teraz będą mieli przeszklone pawilony.

Miasto Zambrów
Otrzymało dotację (3,9 mln zł) na rewitalizację koszar. Zostaną tam wyremontowane budynki i zagospodarowany teren przy al. Wojska Polskiego 54 i 58 w Zambrowie, a także zainstalowany monitoring. Ta inwestycja warta jest 5,2 mln zł.

Miasto Łomża
Przebuduje zabytkowy Plac Starego Rynku. Zostanie wykonany m.in. postument pod pomnik księcia Janusza, szklana obudowa dawnych fundamentów średniowiecznego ratusza, fontanny, nowa nawierzchnia. Inwestycja będzie kosztować 6,7 mln zł, dofinansowanie wyniesie 5,35 mln zł.

Miasto Kolno
Zaadaptuje plac przy ulicy Wojska Polskiego na potrzeby realizacji działań aktywizacyjnych, odnowi też park miejski wraz z zabytkowym układem urbanistycznym. Projekt ma kosztować 4,9 mln zł, dotacja wyniesie 4,4 mln zł.

Juchnowiec Kościelny
Gminny projekt zakłada przebudowę zabytkowego budynku obory w Ignatkach, zagospodarowanie zabytkowego parku w Ignatkach-Osiedlu, małą architekturę na terenie parku we wsi Brończany, zagospodarowanie terenów wokół budynku szkolnego w Hołówkach Dużych oraz jego przebudowę. Kosz inwestycji – 6,5 mln zł, a dofinansowanie 5 mln zł.

Gmina Supraśl
Odnowi park. Wybudowane zostaną alejki, tężnia, mała architektura, nasadzenia zieleni. Koszt to blisko 4 mln zł, dofinansowanie 3,6 mln zł.

Gmina Choroszcz
Wybuduje bulwary. Powstaną parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, nasadzona zostanie zieleń. Wartość inwestycji to 2,2 mln zł, a dotacja pokryje 1,7 mln zł.

Ja pytam, czyje to jest miasto?

tylko dla bogatych?
tylko dla bogatych? 25.04.2020, 12:09
Rewitalizacja ? - budowanie za miliony ( 6 milionów???) kilku ulic dla bogatych ?
Na google maps mozna zobaczyć te ulice.
Czy pozostałe działki zostały już sprzedane wiedząc że będą drogi, ścieżki rowerowe, oświetlone przejścia dla pieszych, wyniesione skrzyżowania? Bizancjum Augustowa?
A co z Kaczym Dołkiem - też tam będą takie cuda? Chyba najpierw tam powinna byc zrobiona rewitalizacja? Ale po co? Tam raczej mniej bogaci mieszkają.
patorewitalizacja
patorewitalizacja 24.04.2020, 11:47
Jaka władza, taka rewitalizacja. Czego się po nich spodziewasz? Ładowanie pieniędzy w rewitalizację Lipowca w sytuacji gdy w centrum miasta mamy zaścianek, syf, walące się rudery, zepsutą fontannę, nieczynny Atol a zabytkowy park tak brudny i brzydki, że pękają oczy to totalny nonsens, patologia i pogarda okazana mieszkańcom. Ale oni konsekwentnie tak działają, jak obcy agenci, im gorzej, tym lepiej.
Ciekawska
Ciekawska 25.04.2020, 20:48
Każdy dba o wyborców jak może! Wladza centralna rozdaje nasze pieniądze na wszelkie + żeby kupic wyborcow ....natomiast nasi miejscowi politycy dają za darmo przejazdy miejskimi autobusami ...park na Lipowcu, uliczki na Lipowcu .....
Czy to bedzie centrum Augustowa na Lipowcu ?
Demotywatory. Pl
Demotywatory. Pl 24.04.2020, 11:25
Zrewitalizowali. Donice ustawili zasłaniając przejście dla pieszych . Zimą znaki zakryte, latem przejście. ????.
Nie dla wszystkich
Nie dla wszystkich 23.04.2020, 19:41
Rewitalizacja Lipowca to żart, te pieniądze można było wydać z korzyścią dla mieszkańców całego Augustowa a nie tylko osób które mają działki kupione na Lipowcu.

Wszystkie samorządy, które miały szanse uzyskać środki, musiały przyjąć swoje gminne programy rewitalizacyjne, które zakładają znacznie szersze działanie aniżeli tylko te, na które dzisiaj od nas otrzymują pieniądze. To oznacza, że te samorządy musiały zwrócić uwagę na społeczności lokalne w różnych aspektach. I myślę, że te pieniądze będą bardzo dobrze wykorzystane.

Baseny, siłownia, remont kamienicy
Gmina miejska Hajnówka otrzyma 9,4 mln zł dotacji, które przeznaczy na rewitalizację osiedla „Chemiczna”: modernizację stadionu, budowę dwóch basenów, zagospodarowanie terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce, budowę placu zabaw przy Hajnowskim Domu Kultury.
Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem dofinansowanie w wysokości 6,7 mln zł wyda na przebudowę i remont swojego budynku.
Gmina Sokółka zrealizuje dwa projekty. Dotację w wysokości 3,5 mln zł gmina przeznaczy na zagospodarowanie terenu wokół zalewu i stworzenie miejsca do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Ma się tam też pojawić m.in. ścieżka rowerowa, plenerowa siłownia i plac zabaw. A 2,5 mln zł pozwoli na rozbudowę kamienicy wraz z zagospodarowaniem terenu, zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 12.
Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu, dzięki dofinansowaniu 5,6 mln zł, wyremontuje budynek i utworzy w nim Centrum Aktywizacji Społecznej, zmodernizuje też salę widowiskową.

Bulwary i „Stara Łaźnia”
Również pod koniec czerwca w Suwałkach wicemarszałek Anna Naszkiewicz i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisali umowy na dofinansowanie z RPOWP dwóch miejskich inwestycji. Dotacja w wysokości 6,2 mln zł pozwoli na przebudowę budynku „Stara Łaźnia” oraz utworzenie bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza – zbudowane zostaną chodniki, ścieżki rowerowe, nasadzona zieleń, zamontowane oświetlenie i elementy małej architektury, wyregulowane brzegi rzeki z umocnieniem podstawy skarp, zbudowany slip dla kajaków, przepławka dla ryb oraz kładka dla pieszych i rowerzystów. Natomiast Suwalski Ośrodek Kultury planuje remont i modernizację swojego budynku przy ulicy Noniewicza w Suwałkach (dotacja 3,7 mln zł

Kolejną umowę podpisała gmina Łapy, która za 8 mln zł dotacji postawi budynek na cele kulturalno-edukacyjne przy ul. Głównej 8 oraz przebuduje plac Niepodległości w Łapach.
Gmina Choroszcz przebuduje i utwardzi plac Brodowicza – zamontuje małą architekturę, oświetlenie placu i fontanny, ogrodzenie, scenę, wykona kanalizację deszczową, instalację uzdatniania wody i zasilania fontanny oraz hydrantów (dofinansowanie 1,5 mln zł).
A gmina Mońki, dotację w wysokości 3,5 mln zł przeznaczy na budowę Mediateki (w budynku po dawnym kinie) i przebudowę amfiteatru.
bolo
bolo 22.04.2020, 21:39
to rewitalizacja Kaczego Dołka poszła w piz...
Leśnik
Leśnik 24.04.2020, 11:26
A pajac zawsze pozostanie pajacem
łowczy
łowczy 27.04.2020, 17:58
a pajac leśnikiem...
Luz
Luz 21.04.2020, 20:04
Gazeta obserwuje to co dzieje się na świecie? Takiego kryzyzsu jak ten co przyjdzie nie bylo od 40 lat. Bankructwa firm, osób fizycznych i samorządów będą codziennością. Inflacja pewnie z początku lat 90. Cz eka nas bieda
Darek
Darek 21.04.2020, 19:12
Wszyscy stracą duże pieniądze, a idąc dalej zostaną dłużnikami.
Pytanie, czy miasto zapewni realną pomoc potrzebującym przedsiębiorcom w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości oraz danin na rzecz miasta, czy też przyłoży się do upadku firm, próbując wyżyłować ostatnie pieniądze dla budżetu.
Miecio
Miecio 22.04.2020, 07:19
jak jednemu umorzy to drugiemu trzeba będzie zabrać ...... no chyba że będą drukować pieniądze.... jestem ciekawy decyzji miasta i postawy radnych.... bo o ile wszyscy będą tacy super że będą wnioskować o zwolnienia z podatków przedsiębiorców, to czy też wskażą komu te pieniądze zabrać i jakich zadań miasto ma nie realizować... może ograniczyć wydatki na sport, jak to robią w innych samorządach?

Pozostałe