Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 13:31
Przeczytaj koniecznie!
Reklama Advertisement

Gospodarka, głupcze

Podziel się
Oceń

Zapaść gospodarcza, upadłość, zwolnienia i bezrobocie. Te słowa odmieniane są przez wszystkie przypadki od kiedy epidemia koronawirusa przyniosła ze sobą widmo ogromnego kryzysu. Czy Augustów mógł być w lepszym położeniu, gdyby rozwój zakładów w naszej strefie aktywności gospodarczej rozpoczął się kilkanaście lat temu i czy powstanie strefy w naszym mieście wcześniej było w ogóle możliwe?
Gospodarka, głupcze
Leszek Cieślik

Autor: Przegląd Powiatowy

Bartosz Lipiński

Augustowska strefa nadziei

W ostatnich latach bardzo często słyszeliśmy slogan, że Augustów powinien mieć dwa płuca. Jedno turystyczne, wykorzystujące walory przyrodnicze, krajobrazowe i lecznicze naszego regionu. Drugie przemysłowe i korzystające z możliwości, jakie dało uruchomienie kilka lat temu strefy aktywności gospodarczej. Taki podział miał przynieść bardzo pozytywne skutki dla naszego rozwoju. Pierwsze pozwolenie na prowadzenie działalności w tzw. augustowskiej podstrefie ekonomicznej, wręczono kontrahentowi w lipcu 2018 roku. Jednak optymizm w sprawie świetlanej przyszłości Augustowa, nowych zakładów i miejsc pracy nieco studził fakt, że niemal dokładnie w tym samym czasie w Polsce w życie weszła ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Nowe prawo spowodowało, że obszar całego kraju z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, stał się odtąd jedną strefą inwestycji. Tym samym nasza strefa utraciła swój walor wyjątkowości i inwestorzy nie musieli być zainteresowani prowadzeniem biznesu w Augustowie. Wszyscy życzymy sobie, by było ich jak najwięcej, ale równie dobrze spełniając warunki mogą inwestować kapitał gdzie indziej i uzyskać zwolnienia podatkowe. Po tej zmianie słychać było argumenty, że spóźniliśmy się o kilka lat z uruchomieniem strefy.

Bylibyśmy w innej sytuacji

Ten temat pojawił się także podczas ostatniej sesji rady miejskiej w ubiegłym roku. Podczas omawiania budżetu miasta Augustowa na rok 2020, wielu radnych opozycji krytykowało brak ujęcia w projekcie budżetu istotnych ich zdaniem inwestycji. Ale były także głosy broniące władze miejskie. Radny koalicji rządzącej Mirosław Chudecki stwierdził m.in., że budżet jest ciężki, ale kilka kadencji przyczyniło się do tego, że znaleźliśmy się w takiej, a nie w innej sytuacji. Radny kontynuował swą myśl przekonując, że bylibyśmy w innych realiach, gdyby kilkanaście lub nawet dwadzieścia lat temu ówcześnie rządzący Augustowem podjęli decyzję o powstaniu strefy aktywności gospodarczej. Przypomniał, że Suwałki takie działanie wtedy podjęły i są obecnie w bardzo dobrym położeniu, kiedy u nas tego zaniechano. Z Chudeckim polemizował radny Koalicji Obywatelskiej Leszek Cieślik, który od połowy lat 90 do 2007 roku pełnił najważniejszy urząd w mieście. Należy podkreślić, że dyskusja z 30 grudnia 2019 roku odbywała się w sytuacji, kiedy nikt nie mógł nawet przypuszczać, że wkrótce czeka nas niezwykle trudny dla gospodarki okres, w którym przedsiębiorcy boją się o swoją działalność, a pracownicy obawiają się zwolnień. Mówi się nawet o światowym i niespotykanym kryzysie.

Augustów kontra Suwałki

Spytaliśmy L. Cieślika, dlaczego strefa aktywności gospodarczej nie powstała w Augustowie w podobnym terminie, jak uczyniono to w sąsiednich Suwałkach. Radny KO przekonuje, że było to niemożliwe. Jego zdaniem twierdzenie, że można było tego dokonać, gdyby ówczesne władze nie dopuściły się zaniechania, wynika z braku świadomości o realiach tamtego okresu.

-Porównując Augustów do Suwałk, należy cofnąć się do epoki Edwarda Gierka. To wówczas w wyniku reformy administracyjnej w 1975 roku, powstało województwo suwalskie. Z porównywanego wielkością do Augustowa miasta, Suwałki stały się miastem prawie 60 tysięcznym, powstawały tam instytucje wojewódzkie, powstawały lub rozbudowywały się też zakłady produkcyjne. Już pod koniec lat osiemdziesiątych te zakłady zaczęły mieć problemy ekonomiczne. Zmiany po 1989 roku i przyjęcie zasad gospodarki rynkowej spowodowały, że stanęły one na granicy bankructwa i dużych zwolnień pracowników. Te problemy były mi znane, ponieważ pracowałem jako radca prawny w wojewódzkim sejmiku w Suwałkach oraz w Zarządzie Regionu Pojezierze NSZZ „Solidarność” i uczestniczyłem w różnego rodzaju negocjacjach pracowniczych. W tamtych czasach z problemem bankrutujących zakładów czy z bezrobociem borykano się w wielu miejscach. W 1994 roku powstał rządowy pomysł tworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych. Specjalne warunki podatkowe miały zachęcać przedsiębiorców do zlokalizowania zakładów w takich strefach –ocenia radny Leszek Cieślik.

Zabrakło terenu dla strefy

Nasz rozmówca zauważa, że głównym problemem Augustowa lat 90 było to, że miasto było skanalizowane w zaledwie 20-30 procentach, a zwodociągowane jedynie w 40 proc. Dlatego ówczesne władze skupiły się na budowie kanalizacji i wodociągów, bo bez tego nie mógłby powstać żaden zakład pracy. Także te największe funkcjonujące dziś miałyby bez tego wielki problem. Dalszym priorytetem, była wówczas gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków.

-W Suwałkach strefa aktywności powstała w 1996 r. Została utworzona decyzja rządową przy udziale władz lokalnych, w których była największa stopa bezrobocia. Np. w Gołdapi sięgała 40 procent. Ponadto przy powstaniu strefy Skarb Państwa lub samorząd musiał dysponować własnością uzbrojonych w infrastrukturę terenów. Augustów w tamtym czasie miał problemy z infrastrukturą, uzbrojenie w sieć kanalizacyjną było niewielkie, nie było także terenów będących własnością Skarbu Państwa lub samorządu. Nie było też własnych środków na ich uzbrojenie, ponadto bezrobocie w Augustowie było niższe niż w Gołdapi czy w Ełku. Augustów proces transformacji ustrojowej przyszedł jak na tamte czasy stosunkowo łagodnie w stosunku do sąsiednich miast. Nastąpiła szybka prywatyzacja największego zakładu tj. zakładów tytoniowych, w miejsce upadających firm powstawały duże prywatne firmy np. w branży budowy jachtów. Także odradzający się ruch turystyczny generował nowe miejsca pracy. Może nie była to skala, jakiej byśmy chcieli, ale było jednak również sporo inwestycji prowadzonych przez miasto. Powstałe strefy ekonomiczne nie do końca spełniły oczekiwania. Ich rozwój nastąpił dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej, kiedy pojawiły się środki na rozwój firm, a także po zmianie przepisów podatkowych korzystnych dla inwestowania w rozwój firm, za rządów PO i PSL –przekonuje przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Lokalizacja mogła być inna

Leszek Cieślik uważa ponadto, że lokalizacja augustowskiej strefy mogła być inna. Tak, aby wszystkie duże zakłady produkcyjne w naszym mieście mogły być skupione w pobliżu siebie.

-Jeżeli w Augustowie mówiono o planach powstania strefy, to moim zdaniem najlepszym dla niej miejscem były tereny przy wytyczonej, ale niezrealizowanej jeszcze wtedy obwodnicy. Tam są zlokalizowane czołowe zakłady pracy w mieście, związane z budową m.in. jachtów i łodzi motorowych. Gdyby strefa pojawiła się obok nich, to automatycznie cały przemysł mógł rozwijać się jednocześnie. Teraz żaden duży zakład pracy nie przeniesie się do strefy, bo jest to propozycja nierentowna, dlatego uważam, że popełniono błąd. Obecną strefę lokalizowano dosyć szybko, bo pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego, a grunty już w 2003 roku zostały odrolnione. Myśmy na początku XXI wieku przewidywali, że część zakładów z centrum miasta będzie musiało zmienić miejsce działalności, bo ludzie zaczną protestować. Tak było, dobrze pamiętam np. protesty jednej z mieszkanek wobec działalności tartaku. Za jakiś czas niewykluczone, że niektórym może przeszkadzać istnienie piekarni, ze względu na charakterystyczny zapach. Dlatego trzeba było stworzyć warunki do przeniesienia zakładów z miasta na obrzeża. Dobrze, że ten teren został uzbrojony, ale dziś w przypadku niesprzedania działek trzeba zwrócić pieniądze do RPO, kiedyś tych restrykcji nie było –puentuje L. Cieślik.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: fanTreść komentarza: Skoro nawet Rada Pedagogiczna tej szkoły była za likwidacją, to chyba wiele to mówi. Nikt dla widzimisię nie podcinałby gałęzi, na której siedzi. Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę, że to szkoła bez przyszłości w czasach niżu demograficznego. Co roku drżeli, czy będą mieć pracę, bo chętnych do nauki dramatycznie ubywało. Zresztą kto mógł i miał możliwości już dawno się stamtąd ewakuował. Dobrze, że znalazło się rozwiązanie i nikt na bruku nie wyląduje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:19Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: bejbikTreść komentarza: Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz i nie znasz się na oświacie, tylko wróżysz z fusów. Jaki moloch z dwóch szkół??? W Las Vegas jest raptem osiem klas i to nie przeładowanych. Średnio to wypada 1,5 klasy w roczniku. Dla ACE to żadne obciążenie, bo w czasach wyżu było tam więcej klas niż teraz będzie po połączeniu.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:14Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkoły
Reklama