Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 lipca 2025 06:19
Reklama
Reklama

Gospodarka, głupcze

Podziel się
Oceń

Zapaść gospodarcza, upadłość, zwolnienia i bezrobocie. Te słowa odmieniane są przez wszystkie przypadki od kiedy epidemia koronawirusa przyniosła ze sobą widmo ogromnego kryzysu. Czy Augustów mógł być w lepszym położeniu, gdyby rozwój zakładów w naszej strefie aktywności gospodarczej rozpoczął się kilkanaście lat temu i czy powstanie strefy w naszym mieście wcześniej było w ogóle możliwe?
Gospodarka, głupcze
Leszek Cieślik

Autor: Przegląd Powiatowy

Bartosz Lipiński

Augustowska strefa nadziei

W ostatnich latach bardzo często słyszeliśmy slogan, że Augustów powinien mieć dwa płuca. Jedno turystyczne, wykorzystujące walory przyrodnicze, krajobrazowe i lecznicze naszego regionu. Drugie przemysłowe i korzystające z możliwości, jakie dało uruchomienie kilka lat temu strefy aktywności gospodarczej. Taki podział miał przynieść bardzo pozytywne skutki dla naszego rozwoju. Pierwsze pozwolenie na prowadzenie działalności w tzw. augustowskiej podstrefie ekonomicznej, wręczono kontrahentowi w lipcu 2018 roku. Jednak optymizm w sprawie świetlanej przyszłości Augustowa, nowych zakładów i miejsc pracy nieco studził fakt, że niemal dokładnie w tym samym czasie w Polsce w życie weszła ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Nowe prawo spowodowało, że obszar całego kraju z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, stał się odtąd jedną strefą inwestycji. Tym samym nasza strefa utraciła swój walor wyjątkowości i inwestorzy nie musieli być zainteresowani prowadzeniem biznesu w Augustowie. Wszyscy życzymy sobie, by było ich jak najwięcej, ale równie dobrze spełniając warunki mogą inwestować kapitał gdzie indziej i uzyskać zwolnienia podatkowe. Po tej zmianie słychać było argumenty, że spóźniliśmy się o kilka lat z uruchomieniem strefy.

Bylibyśmy w innej sytuacji

Ten temat pojawił się także podczas ostatniej sesji rady miejskiej w ubiegłym roku. Podczas omawiania budżetu miasta Augustowa na rok 2020, wielu radnych opozycji krytykowało brak ujęcia w projekcie budżetu istotnych ich zdaniem inwestycji. Ale były także głosy broniące władze miejskie. Radny koalicji rządzącej Mirosław Chudecki stwierdził m.in., że budżet jest ciężki, ale kilka kadencji przyczyniło się do tego, że znaleźliśmy się w takiej, a nie w innej sytuacji. Radny kontynuował swą myśl przekonując, że bylibyśmy w innych realiach, gdyby kilkanaście lub nawet dwadzieścia lat temu ówcześnie rządzący Augustowem podjęli decyzję o powstaniu strefy aktywności gospodarczej. Przypomniał, że Suwałki takie działanie wtedy podjęły i są obecnie w bardzo dobrym położeniu, kiedy u nas tego zaniechano. Z Chudeckim polemizował radny Koalicji Obywatelskiej Leszek Cieślik, który od połowy lat 90 do 2007 roku pełnił najważniejszy urząd w mieście. Należy podkreślić, że dyskusja z 30 grudnia 2019 roku odbywała się w sytuacji, kiedy nikt nie mógł nawet przypuszczać, że wkrótce czeka nas niezwykle trudny dla gospodarki okres, w którym przedsiębiorcy boją się o swoją działalność, a pracownicy obawiają się zwolnień. Mówi się nawet o światowym i niespotykanym kryzysie.

Augustów kontra Suwałki

Spytaliśmy L. Cieślika, dlaczego strefa aktywności gospodarczej nie powstała w Augustowie w podobnym terminie, jak uczyniono to w sąsiednich Suwałkach. Radny KO przekonuje, że było to niemożliwe. Jego zdaniem twierdzenie, że można było tego dokonać, gdyby ówczesne władze nie dopuściły się zaniechania, wynika z braku świadomości o realiach tamtego okresu.

-Porównując Augustów do Suwałk, należy cofnąć się do epoki Edwarda Gierka. To wówczas w wyniku reformy administracyjnej w 1975 roku, powstało województwo suwalskie. Z porównywanego wielkością do Augustowa miasta, Suwałki stały się miastem prawie 60 tysięcznym, powstawały tam instytucje wojewódzkie, powstawały lub rozbudowywały się też zakłady produkcyjne. Już pod koniec lat osiemdziesiątych te zakłady zaczęły mieć problemy ekonomiczne. Zmiany po 1989 roku i przyjęcie zasad gospodarki rynkowej spowodowały, że stanęły one na granicy bankructwa i dużych zwolnień pracowników. Te problemy były mi znane, ponieważ pracowałem jako radca prawny w wojewódzkim sejmiku w Suwałkach oraz w Zarządzie Regionu Pojezierze NSZZ „Solidarność” i uczestniczyłem w różnego rodzaju negocjacjach pracowniczych. W tamtych czasach z problemem bankrutujących zakładów czy z bezrobociem borykano się w wielu miejscach. W 1994 roku powstał rządowy pomysł tworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych. Specjalne warunki podatkowe miały zachęcać przedsiębiorców do zlokalizowania zakładów w takich strefach –ocenia radny Leszek Cieślik.

Zabrakło terenu dla strefy

Nasz rozmówca zauważa, że głównym problemem Augustowa lat 90 było to, że miasto było skanalizowane w zaledwie 20-30 procentach, a zwodociągowane jedynie w 40 proc. Dlatego ówczesne władze skupiły się na budowie kanalizacji i wodociągów, bo bez tego nie mógłby powstać żaden zakład pracy. Także te największe funkcjonujące dziś miałyby bez tego wielki problem. Dalszym priorytetem, była wówczas gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków.

-W Suwałkach strefa aktywności powstała w 1996 r. Została utworzona decyzja rządową przy udziale władz lokalnych, w których była największa stopa bezrobocia. Np. w Gołdapi sięgała 40 procent. Ponadto przy powstaniu strefy Skarb Państwa lub samorząd musiał dysponować własnością uzbrojonych w infrastrukturę terenów. Augustów w tamtym czasie miał problemy z infrastrukturą, uzbrojenie w sieć kanalizacyjną było niewielkie, nie było także terenów będących własnością Skarbu Państwa lub samorządu. Nie było też własnych środków na ich uzbrojenie, ponadto bezrobocie w Augustowie było niższe niż w Gołdapi czy w Ełku. Augustów proces transformacji ustrojowej przyszedł jak na tamte czasy stosunkowo łagodnie w stosunku do sąsiednich miast. Nastąpiła szybka prywatyzacja największego zakładu tj. zakładów tytoniowych, w miejsce upadających firm powstawały duże prywatne firmy np. w branży budowy jachtów. Także odradzający się ruch turystyczny generował nowe miejsca pracy. Może nie była to skala, jakiej byśmy chcieli, ale było jednak również sporo inwestycji prowadzonych przez miasto. Powstałe strefy ekonomiczne nie do końca spełniły oczekiwania. Ich rozwój nastąpił dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej, kiedy pojawiły się środki na rozwój firm, a także po zmianie przepisów podatkowych korzystnych dla inwestowania w rozwój firm, za rządów PO i PSL –przekonuje przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Lokalizacja mogła być inna

Leszek Cieślik uważa ponadto, że lokalizacja augustowskiej strefy mogła być inna. Tak, aby wszystkie duże zakłady produkcyjne w naszym mieście mogły być skupione w pobliżu siebie.

-Jeżeli w Augustowie mówiono o planach powstania strefy, to moim zdaniem najlepszym dla niej miejscem były tereny przy wytyczonej, ale niezrealizowanej jeszcze wtedy obwodnicy. Tam są zlokalizowane czołowe zakłady pracy w mieście, związane z budową m.in. jachtów i łodzi motorowych. Gdyby strefa pojawiła się obok nich, to automatycznie cały przemysł mógł rozwijać się jednocześnie. Teraz żaden duży zakład pracy nie przeniesie się do strefy, bo jest to propozycja nierentowna, dlatego uważam, że popełniono błąd. Obecną strefę lokalizowano dosyć szybko, bo pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego, a grunty już w 2003 roku zostały odrolnione. Myśmy na początku XXI wieku przewidywali, że część zakładów z centrum miasta będzie musiało zmienić miejsce działalności, bo ludzie zaczną protestować. Tak było, dobrze pamiętam np. protesty jednej z mieszkanek wobec działalności tartaku. Za jakiś czas niewykluczone, że niektórym może przeszkadzać istnienie piekarni, ze względu na charakterystyczny zapach. Dlatego trzeba było stworzyć warunki do przeniesienia zakładów z miasta na obrzeża. Dobrze, że ten teren został uzbrojony, ale dziś w przypadku niesprzedania działek trzeba zwrócić pieniądze do RPO, kiedyś tych restrykcji nie było –puentuje L. Cieślik.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Ten sam radny co na mieniu miejskim działalność prowadził? I mandat mu odebrali??? To ten???Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:59Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dobrze powiedziane "chłopcy sobie piłką się bawią" a kiedy zaczną grać?Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:57Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak się augustowska młodzież "pali" o grania że wystarczą tylko wuwuzele i będą śpiewać.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:53Źródło komentarza: Władze powiatu przypisują sobie cudzy sukces?Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widocznie z domu kilka lat nie wychodziłeś.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:50Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: Skrzywdzony.Treść komentarza: Waldek Waldek czy ty jeszcze pamiętasz ile ludzi skrzywdziłeś ile matek przez ciebie płakało,,,,,Data dodania komentarza: 23.07.2025, 07:26Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa prezesem suwalskiej spółki odpadowejAutor komentarza: mieszkankaTreść komentarza: Brawo nasi augustowscy strażacy !Data dodania komentarza: 22.07.2025, 15:39Źródło komentarza: Dotacje dla bohaterów z Biebrzy – OSP z augustowskiego i suwalskiego z dofinansowaniem (video)Autor komentarza: Teraz nasza rodzina i ulicaTreść komentarza: Znaczy się główne hasło ubiegłorocznego programu wyborczego Nasze Miasto-PiS i ich kandydata na burmistrza mgr. Mirosława Karolczuka powinno brzmieć nie ¿Teraz nasza rodzina¿, tylko ¿Teraz nasza rodzina i ulica¿, hej!Data dodania komentarza: 22.07.2025, 09:47Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: KolegaTreść komentarza: A gdzie Waldemar Jedliński w swoich ciemnych okularach, nie widzę.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 20:22Źródło komentarza: Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej uczciło Święto 1 Pułku Ułanów KrechowieckichAutor komentarza: wydają pieniądze mieszkańców na siebie i znajomychTreść komentarza: Znowu wydadzą na jakieś uliczki dla bogatych. Przecież Lipowiec to też uzdrowisko.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 10:58Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Niech mgr Mirosław Karolczuk wraca do Sejnów ze swoimi "wybitnymi kompetencjami". Przestanie wtedy mącić w Augustowie i sprowadzać miasto w kierunku całkokowitej zapaści, zadupienia i zaściankowienia. Przy tej okazji nowy, kompetentny burmistrz zakończy wreszcie drenowanie budżetu miejskiego milionami złotych frywolnie niegospodarną polityką kadrową mgr. Mirosława Karolczuka zmaterializowaną w utworzeniu w 2021 r. etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa. Jednocześnie nowy burmistrz z jednym zastępcą przełamie w końcu fatalną passę żałosnego, wręcz skandalicznego niepozyskiwania z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich milionów złotych dla Augustowa i jego mieszkańców symptomatycznie uskutecznianą przez burmiszcza Karolczuka oraz jego dwóch zdublowanych zastępców Chodkiewicza i Sięczkowskiego.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 07:44Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: Naszomiastowy "rozwój" brnący w kierunku wyludniania i zaściankowienia AugustowaTreść komentarza: To prawda, że wyciąg narciarzy wodnych jest największą atrakcją Augustowa w okresie wakacyjnym, ale dzierży miano najwiekszej atrakcji już od ponad ćwierć wieku. Ugrupowanie Nasze Miasto rządzi w Augustowie już ponad dekadę. Burmistrzowie Karolczuk i Chodkiewicz dostali do dyspozycji z pisowskiego bezładu wiele milionów na quasi-rozwój Augustowa. Co poza zafiksowaniem na asfaltowanie ulic ww. burmistrzowie zaoferowali mieszkańcom i przyjezdnym odwiedzającym Augustów, co wpłynęło na realny rozwój miasta, w tym turystyki? Nadmieniam, że chodzi mi o rzeczywisty, zauważalny i odczuwalny rozwój miasta, ale nie ten mitomańsko-propagandowy prezentowany przez burmistrza Karolczuka w gazetce pod jego redakcją i jego z-cę Chodkiewicza emocjonalnie emotkującego infantylizmem na służbowym koncie fb?Data dodania komentarza: 20.07.2025, 23:49Źródło komentarza: Za nami „Lotto Netta Cup” - konkurs skoków na rzece Netcie w AugustowieAutor komentarza: Pasendżer PaluchTreść komentarza: Niesamowite! W 2027 r. miasto zdrojowe Augustów będzie miało wyremontowany dworzec kolejowy. Bez dykty. Może nawet ogrzewany. Bez smrodku kolejowego. Mało tego. Możliwe, że dworzec będzie miał kible z wodą! No chyba, że zapomną i na powrót będzie szalecik betonowy z dziurą w podłodze i smrodem 20 metrów wokół. Teraz PKSowski dworzec będzie czekał do 2068 r. na remont. Tylu było wspaniałych rządzicieli...Data dodania komentarza: 20.07.2025, 21:21Źródło komentarza: Zabytkowy dworzec PKP przejdzie gruntowną modernizacjęAutor komentarza: NadętyTreść komentarza: Budują halę sportową starości pod blokami 14,12, 10, 8. Bedą mieli fajnie mieszkańcy jak dojdą bębny i wuwuzele jak w SP4.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 21:09Źródło komentarza: Władze powiatu przypisują sobie cudzy sukces?Autor komentarza: PytamTreść komentarza: 500.000 zł no i ... nic nie wiadomo, może park zdrojowy, może co innego. Ot dali to teraz bedziemy sie martwić. Patrzę tak na Augustów i próbuje sobie ustalić co nowego powstało w Augustowie od kilku lat. Hmmm. Daszki nad ławkami nad Nettą i Neckiem? Co jeszcze?Data dodania komentarza: 20.07.2025, 21:08Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: OesuTreść komentarza: OOOOooooo. Nawet ficepurmiszcz. To tak gościnnie, bo dotacja? Dobry Pan.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 20:57Źródło komentarza: Augustowskie WOPR świętowało Dzień Ratownika Wodnego (video)Autor komentarza: MelonTreść komentarza: Ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, gdy kluczyki zostawia się w aucie. Kierowca o czym myslał zostawiając kluczyki?Data dodania komentarza: 20.07.2025, 20:52Źródło komentarza: Ukradł samochód załadowany obiadamiAutor komentarza: MelonTreść komentarza: W tych samych miejscach zalania są od wielu lat. Czasami jeszcze dochodzi przy Albatrosie. I co? Nic. Nikogo to nie obchodzi. Obchodzi? Jasne, chyba mieszkańców. Co zrobili kolejni włodarze? Proszę ustalić i poinformować szczegółowo co i kto zrobił w poszczególnych miejscach zalań do tej pory. Straż też ma statystki ile razy pompowała wodę w danym adresie.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 20:48Źródło komentarza: Ulewa nad Augustowem. Zalane ulice, piwnice i parkingi (foto i video)Autor komentarza: Zenek MTreść komentarza: Chcą zapewnić posadki dla starszych stażem działaczy naszomiastowych, a w ich miejsce wsadzić młodszych. Zapewne "starsi" radni wskoczą do sparty a "młodsi" zajmą ich miejsca.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 18:45Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: AugustowiankaTreść komentarza: A co Burmistrz ma do Spółdzielni?Data dodania komentarza: 20.07.2025, 15:40Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Naszomiastowa piaskownica w augustowskim ratuszuTreść komentarza: Zastępca burmistrza Karolczuka Jerzy Chodkiewicz wraz z burmistrzem Mirosławem Karolczukiem podczas zorganizowanej kilka dni temu konferencji rzucali oskarżenia i autorytarne żądania względem działalności władz AKS Sparta. Styl działania augustowskich burmiszczów jest w zasadzie niezmienny od dekady. Wieczne kłótnie, żałosne deklamacyjne przepychanki w przestrzeni publicznej, sprawy sądowe, siermiężna propaganda serwowana za publiczne pieniądze, SLAPP urzędu miejskiego wobec niepokornych lub nieserwilistycznych jednostek i podmiotów oraz symptomatycznie notoryczny brak umiejętności szukania i znajdowania kompromisów, a w efekcie całkowita abberacja dochodzenia do konsensusu. Kompetencje interpersonalne tych niezwykle infantylnie zacietrzewionych jegomościów nadal orbitują na permanentnym zwarciu z interlokutorami i specyficznym rozedrganiu sprowadzonym do bezkompromisowej kłótni przedszkolaków o foremki, grabki, łopatki i wiaderka w komunalnej piaskownicy.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 13:22Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?
Reklama