-Otrzymaliśmy sowiecki paszport z 1944 roku wydany na Andrzeja Bukrejewskiego, Polaka który urodził się w 1878 roku. Jest to dokument wydany przez Rejonowy Zarząd NKWD w Białymstoku, który w tym okresie mieścił się właśnie w Domu Turka w Augustowie. To bardzo cenny eksponat, który nie tylko mówi nam o samym człowieku, ale jest śladem materialnym tego, co działo się w Domu Turka w okresie pierwszej sowieckiej okupacji i będzie wspaniałym elementem nasze wystawy stałej -mówi Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej. -Ludzie przynoszą nam dosłownie wszystko, listy, publikacje, zdjęcia i wiele różnych dokumentów. Ciekawe są listy. Dostaliśmy takie, które wysyłane były z Sybiru. To nie są zwykłe koperty, a kartki z jakiegoś zeszytu złożone w kopertę i zaadresowane.
Łukasz Faszcza, specjalista od spraw badawczych instytutu pokazał nam także ciekawy zbiór, przekazany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Augustowie.
-Otrzymaliśmy od nich całą kolekcję rodziny Zawistowskich. Ta rodzina w okresie dwudziestolecia wojennego była bardzo znana w Augustowie. Stefan Zawistowski był wiceburmistrzem. Zginął w obozie koncentracyjnym, a jego brat został zesłany na Syberię -zdradza Łukasz Faszcza. -Dostaliśmy także od pana Grzegorza Kucharzewskiego mnóstwo zdjęć Zyty Kucharzewskiej, jednej chyba z najbardziej znanych postaci i twarzy ofiar Obławy Augustowskiej. Jej zdjęcia są bardzo znane i pojawiają się w niemal każdej publikacji o obławie. Te zdjęcia, które otrzymaliśmy, są bardzo cenne, gdyż nie były wcześniej publikowane.
Bartosz Gralicki dodaje, że tak naprawdę zachowało się bardzo mało fotografii ofiar Obławy Augustowskiej.
-Te, które mamy są dosyć klasyczne, wykonywane do dokumentów. Czasami są to zdjęcia bardziej luźne. Jednak jeśli chodzi o zbiór fotografii Zyty Kucharzewskiej, to jest on naprawdę bardzo pokaźny. Widać, że ktoś jej bliski miał własny aparat i robił zdjęcia. Zresztą Zyta Kucharzewska była bardzo fotogeniczna -podkreśla Bartosz Gralicki.
Napisz komentarz
Komentarze