W pobliżu bulwarów nad Kanałem Bystrym znajduje się wiekowe drzewo. Od dłuższego czasu potężna sosna prezentuje się coraz gorzej. Szalejące wichury sprawiły, że odpadła z niej niemal cała kora, pod spodem leżą sterty gałęzi. Mieszkaniec, który zaalarmował nas o sprawie, twierdzi, że drzewo jest uschnięte i w każdej chwili może upaść wywołując poważne konsekwencje. Narzeka na opieszałe działania urzędu miejskiego.
Bartosz Lipiński
27.02.2022 14:00
Marian Dyczewski jest zbulwersowany.
Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy
Bartosz Lipiński
Marian Dyczewski bardzo często zabiera głos w dyskusji nad funkcjonowaniem miasta. Nie można się temu dziwić, bo od kilku kadencji pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej. Tym razem poprosił naszą redakcję o interwencję, ponieważ jak mówi, nie może doczekać się reakcji urzędu miasta w Augustowie. Sprawa dotyczy znajdującego się w coraz gorszym stanie drzewa obok Kanału Bystrego. Mieszkaniec opowiedział o problemie.
Napisz komentarz
Komentarze
Zbyszek
28.02.2022 15:49
Sianie paniki przez starszego pana, nie wiem co on chce tym udowadniać. Jest to starsza sosna, która ma już na 100% rdzenny pień. Ze zdjęć nie wynika czy drzewo jest opanowane przez huby. Jeśli nawet jest opanowane w niewielkim stopniu, to nie wpływa to zbyt mocno na wytrzymałość pnia. Rdzeń sosny jest mocno żywiczny, przez co długo opiera się degradacji. Takie drewno w lesie jest wykorzystywane na słupki grodzeniowe. Bieliste drewno w słupku potrafi zgnic już po 2 latach, lecz rdzenne wytrzyma ponad 10 lat. W tym przypadku też jest tak samo. Taka sosna wystoi jeszcze minimum 5 lat. Więc pilnej potrzeby wycinki takiego drzewa nie ma. W między czasie będzie osypywac sie kora i drobne gałązki które nie stanowią ogromnego zagrożenia. Takie drzewo bez igieł i drobnych gałęzi stawia zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru, więc ryzyko wywrócenia jprzez wiatr też jest niskie. Większym zagrożeniem są starodrzewy, gdzie w większym stopniu istnieje ryzyko występowania drzew dziuplastych, które bardzo często w tych miejscach się łamią. Nie mam nic przeciw drzewom dziuplastym, po prostu stwierdzam fakt. Jeśli był by to inny u nas popularny gatunek np brzoza to taką interwencję trzeba podejmować dośc pilnie, gdyż szybko butwiejące konary brzozy stanowią realne zagrożenie. W świerku bardzo są niebezpieczne wszelkiego rodzaju zgnilizny pnia, często niewidoczne z zewnątrz. Ale autor tego zamieszania na pewno się w temacie nie orientuje, po prostu zobaczył suszkę i sieje panikę.
Ciekawski
28.02.2022 15:29
A to nie są już tereny Lasów Państwowych? Rżną drzewa na potęgę w mieście to jedno więcej nie zrobi im różnicy chyba...
Darek
28.02.2022 09:50
Marianek najpierw wyremontują atwe
Drzewostan
28.02.2022 08:12
Panie Marianie, jak to kto pokryje ewentualne szkody? My szanowny panie, my podatnicy.
Napisz komentarz
Komentarze