Rozmowa z Bogdanem Dyjukiem z Wydziału Komunikacji Społecznej, Kultury, Turystyki i Promocji augustowskiego magistratu na temat przyszłości i rozwoju Kanału Augustowskiego w kontekście przeprowadzonej niedawno konferencji z okazji 180. rocznicy powstania kanału.
Niedawno odbywała się dwudniowa konferencja w Augustowie i w Grodnie na Białorusi, zorganizowana przez augustowski magistrat z okazji 180. rocznicy wybudowania Kanału Augustowskiego. Jednym z tematów poruszanych na tym sympozjum był powrót do starań o wpisanie Kanału Augustowskiego na światową listę dziedzictwa UNESCO.
- Wspólnie z innymi samorządami powiatu augustowskiego, a także osobami które pracowały przy wniosku o wpis kanału na listę UNESCO w 2006 roku, postanowiliśmy, że nadszedł czas, by w skali zero jedynkowej określić, czy chcemy kontynuować działania związane z uzyskaniem wpisu, czy będziemy kontynuować prace związane z promocją kanału i jego zagospodarowaniem, niezależnie od prac nad wpisem na Listę UNESCO. Wniosek, jaki można wysnuć z konferencji, jest taki, że należy podjąć wysiłek związany z UNESCO. Przypomnę tylko, że wniosek o wpis został złożony w 2006 roku, a w 2011 roku został zawieszony i nadal znajduje się na liście informacyjnej. Do tej pory działania w powyższej sprawie były podejmowane okresowo i tak jak szybko były inicjowane, tak szybko były kończone. Ta konferencja była po to, by wspólnie samorządy, przedsiębiorcy, instytucje związane w swej działalności z kanałem zastanowiły się nad przyszłością Kanału Augustowskiego.
Wracając do wpisania kanału na listę UNESCO. Jakie konkretne wnioski padły podczas tej konferencji związane z tym działaniem?
-Nasze działania powinny być prowadzone w dwóch obszarach, czyli analizy złożonego wniosku oraz wizji wykorzystania kanału. Musimy przemyśleć wpływ kanału na rozwój dla naszego miasta oraz gmin powiatu augustowskiego, które leżą wzdłuż kanału. W tej chwili na liście UNESCO znajduje się ponad 1100 obiektów, około 850 są to wpisy według kryterium kulturowego, ponad 200 przyrodniczego, a 39 mieszanych czyli kulturowo-przyrodniczego. Z tych liczb już możemy wyciągnąć pierwszy wniosek jeżeli chodzi o kryterium wpisu. Kryterium kulturowo-przyrodnicze da nam większe możliwości. Mamy na uwadze to, że dotychczasowe działania związane bezpośrednio z remontem kanału spowodowały, że oparcie się wyłącznie o kryterium kulturowym rodzi duże wątpliwości.. Na przestrzeni minionych lat nastąpiła duża ingerencja w kanał. Przeprowadzono remonty po stronie polskiej i białoruskiej. Po stronie białoruskiej konieczna modernizacja wykonana była w bardzo krótkim czasie i mogła naruszyć bieg kanału, który został wytyczony przed 180 laty. Znawcy przedmiotu określali, że w związku z tym mogą wystąpić problemy z uzyskaniem wpisu w poprzedniej wersji i należy szukać innej ścieżki postępowania.
Wynika z tego, że ubieganie się o wpis według kryterium kulturowo-przyrodniczego będzie najbardziej realnym działaniem, by unikatowy Kanał Augustowski był uznany za dziedzictwo światowe.
Napisz komentarz
Komentarze