Szybko, pewnie i wygodnie. Oby tylko za każdym razem
Zastosowanie dźwigienek zamykających prostą blokadę krzywkową, aby obie strony stworzyły w pełni szczelne i bezpieczne przy prawidłowym ciśnieniu połączenie, jest jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania. Brak konieczności dokręcania i stosowania jakichkolwiek narzędzi decyduje o jego wielkiej wygodzie, przekładającej się na podniesienie sprawności pracy. Wraz z możliwością wyboru pomiędzy wersjami o różnych średnicach, a także sposobach łączenia z pozostałymi elementami łączącymi (gwintowane, z kołnierzem, do wspawania) czyni złącze camlock szczególnie wszechstronnym.
Aby jednak móc w pełni korzystać z jego zalet, trzeba poświęcić odpowiednio dużo uwagi także materiałowi, z którego są wykonywane. Jak łatwo przekonać się przeglądając np. ofertę sklepu MiDaTech, do wyboru mamy nie tylko kwasoodporną stal, ale także aluminium, mosiądz i polipropylen. Kiedy kwestia ta będzie miała znaczenie?
Wielką zaletą tego ostatniego jest oczywiście niska waga sprawiająca, że praca z nim staje się znacznie wygodniejsza i sprawniejsza. Bez przeszkód można je zastosować np. tam, gdzie transferowanym medium będzie woda, także z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Materiał ten wykazuje także odporność na glikol, płyny rozmrażające, roztwory soli, zasady, wodę z amoniakiem, a także wiele kwasów, z wyłączeniem jednak mrówkowego, azotowego czy chlorowodorowego. Wykluczony jest jednak kontakt m.in. z paliwami czy asfaltem. Również lekkie aluminium nie poradzi sobie także z tym drugim, a ponadto, zasadami, kwasami, czy chlorkiem żelaza. M.in. wówczas trzeba sięgnąć po pozostałe odmiany.
Wybierz takie złącze camlock, by nie obawiać się o jego trwałość
Złączu w wersji ze stali kwasoodpornej, co nie jest zaskoczeniem, nie zagraża większość kwasów, nie nadaje się jedynie do stosowania z fluowodorowym i chlorowodorowym, zużywać się może szybciej ponadto w kontakcie z chlorosulfonowym i siarkowym. Nie są tez odpowiednie do pracy z chlorkiem czy solami żelaza, poza tym jednak, można wykorzystywać je w zasadzie bez obaw. Ani węglowodory alifatyczne (a więc np. szereg paliw) i pozostałe ani alkohole, czy inne agresywne substancje nie robią na nim wrażenia. Stosunkowo szeroki możliwości zastosowania oferują także złącza mosiężne. Nie nadają się jednak praktycznie do żadnych kwasów oraz chlorku żelaza czy roztworu amoniaku, a i zasady i roztwory soli po pewnym czasie spowodują nadmierne zużycie.
Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, że właściwości materiałów, z których wykonywane są korpusy złączy to nie wszystko – odpowiednio dobrana musi być także uszczelka! Warto więc w każdym przypadku poradzić się sprzedawcy, by uniknąć ewentualnych kłopotów z użytkowaniem.
Napisz komentarz
Komentarze