Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 26 października 2025 00:03
Reklama
Reklama

Katastrofalna powódź na południu Polski – rusza fala pomocy dla poszkodowanych

Podziel się
Oceń

Na południu Polski trwa dramatyczna walka z powodzią, która niszczy domy, infrastrukturę i odcina mieszkańców od pomocy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w miejscowościach Dolnego Śląska i Opolszczyzny, gdzie żywioł sieje spustoszenie. W odpowiedzi na tragedię, organizacje i obywatele z całego kraju ruszyli z pomocą dla poszkodowanych.
Katastrofalna powódź na południu Polski – rusza fala pomocy dla poszkodowanych
Nysa Kłodzka w Nysie Autor: Marcin Boczek Źródło: https://radio.opole.pl/100,864301,kolejne-ulice-w-nysie-zalewane-przez-fale-powodz
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Na południu Polski trwa dramatyczna walka z żywiołem. Miejscowości na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, takie jak Wleń, Kłodzko, Nysa czy Prudnik, zmagają się z katastrofalną powodzią, która niszczy wszystko na swojej drodze i odcina mieszkańców od pomocy. Z każdą godziną pojawiają się nowe informacje o ofiarach. W obliczu tej tragedii mnóstwo ludzi ruszyło z pomocą dla powodzian.

Mieszkańcy południowej Polski przez ostatnie dni borykają się z niszczycielską siłą powodzi. Setki a nawet tysiące ludzi straciło swoje domy a z nimi cały dorobek życia. Premier Donald Tusk zapowiedział nawet w niedzielę przygotowanie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. W chwili pisania artykułu, trwa nadzwyczajne posiedzenie rządu Rady Ministrów. Niektórzy mówią, że sytuacja jest gorsza od powodzi z 1997 roku, która jest nazywana też „powodzią tysiąclecia”.

Jest to również w szczególności trudny czas dla wszystkich służb ratowniczych, którzy niezależnie od pory dnia pomagają ludziom z zalanych terenów. Na ratunek ruszają również inne organizacje pozarządowe, firmy i samorządy. Właściciel InPostu, Rafał Brzoska oznajmił na portalu Linkedin o uruchomieniu nieodpłatnego taboru drogowego, aby nieść pomoc w tych rejonach:

„Uruchamiamy cały dostępny tabor drogowy, by dostarczać nieodpłatnie pomoc napływającą z różnych regionów kraju w rejon klęski żywiołowej. Uruchomimy również dedykowany bezpłatny serwis dostaw gotowych paczek pomocowych dla wszystkich, którzy takie paczki będą chcieli wysłać do potrzebujących. Proszę każdą firmę i korporację, by pilnie dzisiaj przyłączyła się do naszej akcji. Zachęcam do kontaktu osobistego również tu, jeśli jakkolwiek mogę pomóc” – napisał miliarder.

Wsparcie chce zapewnić, również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem.

„W obliczu klęski żywiołowej, która ma miejsce w Polsce, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uruchamia w tym momencie swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby. 

Apel nasz kierujemy do Centrum Zarządzania Kryzysowego, powołanego w zaistniałej sytuacji i stawiamy się do jego dyspozycji. W razie pilnej potrzeby jesteśmy także gotowi uruchomić zbiórkę na ten cel.” – napisał na swoim profilu na Facebooku prezes i założyciel WOŚP.

Dodatkowo Fundacja Siepomaga ruszyła z kampanią na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Zbiórka pieniędzy, może i widnieje na witrynie dopiero od wczoraj, jednak przez ten czas zebrano już ponad 3,5 mln złotych.

Nasze okoliczne zespoły OSP także garną się do pomocy. Jednostki w Augustowie oraz w Sztabinie organizują zbiórki najważniejszych rzeczy dla powodzian. Są to: woda butelkowana, koce, środki czystości, higieny osobistej, jedzenie dla niemowląt oraz karma dla zwierząt.

Na szczęście, tereny Augustowa i północnej Polski są bezpieczne i nie ma zagrożenia powodzią. Mieszkańcy mogą być spokojni, a uwaga służb i organizacji pomocowych skupia się na najbardziej dotkniętych regionach na południu kraju. Miejmy nadzieję, że dzięki wsparciu z różnych części Polski, poszkodowani będą mieli szansę na szybszą odbudowę i powrót do normalności.


Napisz komentarz

Komentarze

Pisowsko markierantujące Wody Polskie odchodzą do lamusa 21.09.2024 09:56
PiS stworzył twór "Wody Polskie", żeby na swoją modłę zwiększyć biurokrację i oczywiście utworzyć dodatkową pulę ciepłych posadek dla "swoich" dyletantów. Być może powódź na południu Polski zmobilizuje obecnie rządzących do dogłębnej naprawy tego ułomnego tworu zaplenionego przez partyjnych pociotków PiS i SP. Czas na realne działania w zakresie szeroko zakrojonej modernizacji infrastruktury hydrotecznicznej. Może przy tej okazji Kanał Augustowski i rzeka Netta zostaną wreszcie wyremontowane i odpowiednio zagospodarowane?

Priorytety burmiszcza Karolczuka 17.09.2024 09:11
Czy to prawda, że w ramach pomocy dla mieszkańców polskich wsi i miast, które boleśnie odczuły tragiczne skutki powodzi, burmiszcz Karolczuk co najmniej do końca roku zlikwiduje utworzony przez siebie w UM w Augustowie etat swojego drugiego zastępcy, a zaoszczędzone w ten sposób w budżecie miejskim środki pieniężne, przekaże powodzianom?

JS 16.09.2024 15:53
To niesamowite, że nawet prywatne firmy, jak InPost, organizują transport, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

skąpidupa 16.09.2024 13:01
dam dwa razy tyle ile da wiceburmistrz od cudzesów.. buhahaha

zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 8 z dnia 28 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: O jakich bajkach opowiada ekipa burmistrza? Porywają się na budowę kładki, a kto, za co i kiedy wyremontuje wreszcie Molo Trójki? Odnoszę wrażenie, że przy molo niewiele da się "ukręcić" ale za to przy takiej kładce to pewnie na schody do nieba by się udało. Dobry gospodarz to dba najpierw o gospodarkę dopiero potem ewentualnie nosek pudruje na Facebooku a nie odwrotnie..Data dodania komentarza: 25.10.2025, 19:30Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: Gamonie, dyletanci, picerzy, pozerzy, festyniarze, markieranci itp., itd.🤡🤡🤡Treść komentarza: Może niech dyrektor Paruch zatrudni drugiego zastępcę menedżera ds. quasi-promocji i marketingu oraz wprowadzi naprzemienną możliwość korzystania z basenu pływackiego, rekreacyjnego i jacuzzi na modłę wprowadzonego kilka lat temu ograniczonego korzystania z saun, a wtedy jeszcze w większym stopniu "zwiększy" się poprzez zmniejszenie frekwencja klientów w miejskiej pływalni w Augustowie.Data dodania komentarza: 25.10.2025, 18:34Źródło komentarza: Prośba o obniżenie kosztów usługiAutor komentarza: Pisowski bezład w Augustowie pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Poseł Andruszkiewicz razem z radnym Wnukowskim pomogą dla burmiszczów Karolczuka, Chodkiewicza i Sieczkowskiego w pozyskaniu milionów złotych funduszy z pisowskiego bezładu i monumentalna kładka ze 100 metrową wieżą nad Nettą bez wątpienia zapobiegnie szybkiemu wyludnianiu się Augustowa pod rządami Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 25.10.2025, 17:32Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: Optymalizacja zatrudnienia w CSiR => zwiększona frekwencja w miejskiej pływalni w AugustowieTreść komentarza: Jak to jest możliwe, że dwóch "managerów" w CSiR od kilku lat nie potrafi ogarnąć sytuacji i nie wdrożyło dotychczas żadnych działań, żeby zwiększyć frekwencję w miejskiej pływalni w Augustowie? Podpowiadam dyrektorowi Paruchowi, że bardzo łatwo jest uzyskać zwiekszenie liczby użytkowników w tym komunalnym obiekcie użyteczności publicznej. Wystarczy na początek zlikwidować etat kierownika bazy kajakarzy, który zarządza swoim etatem i aż jednej sprzątaczki oraz etat fachowca od marketingu i promocji CSiR. Kilkanaście tysięcy złotych oszczędności w skali jednego miesiąca wygeneruje około 200 tysięcy złotych w skali roku. Kwotę z ww. oszczędności można przeznaczyć na dofinansowanie biletów oraz karnetów dla rodzin wielodzietnych i osób z niepełnosprawnościami. Frekwencja na pewno wzrośnie i przy okazji dokona się wręcz rewolucyjna optymalizacja zatrudnienia w tej miejskiej jednostce organizacyjnej.Data dodania komentarza: 25.10.2025, 14:07Źródło komentarza: Prośba o obniżenie kosztów usługiAutor komentarza: za dwa lata wyboryTreść komentarza: kasta interesiarzy którzy tylko myślą co zrobić żeby znowu rządzić, nic nie robić i mieć kasę dla siebie i rodziny. przy okazji jakaś zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla znajomych i przed wyborami frazesy jaki to czeka rozwój Augustowa. A prawda jest taka że Augustów się sypie, ludzie stąd wyjeżdżają, młodzież nie wraca po studiach (dzieci tych których jeszcze było stać aby je na studia wysłać) nie powstają nowe miejsca pracy ,a następują zwolnienia w wielu firmach jeszcze funkcjonujących. A rządzący (trzech burmistrzów, z czego ten główny chyba ma najmniej do gadania) mają to wszystko w głębokim ....., jeżdżą po konferencjach, przedstawiają jakieś brednie w social mediach i co z tego mają mieszkańcy? Tutaj jeden wójt z mądra głową by wystarczył aby to wszystko lepiej ogarnąćData dodania komentarza: 25.10.2025, 13:57Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: brud i smródTreść komentarza: W Spółdzielni Mieszkaniowej po przejęciu przez nasze miasto w tym roku jest fatalnie. Klatki schodowe są nie sprzątane, liście gniją na ulicach, chodnikach. Nikt tego nie grabi, to ludzie ślizgają się po tym. Tragedia. Nigdy jeszcze tak nie było.Data dodania komentarza: 25.10.2025, 09:30Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Proponuję aby wreszcie całe ugrupowanie NM + PiS wzorem innych koalicji, zjednoczyło się i przyjęło nazwę "Nasza Patologia"..Data dodania komentarza: 25.10.2025, 05:51Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: oolooTreść komentarza: To może, aby pogodzić wilka z owcą, należałoby zaprojektować kładkę w formie stojącej w rozkroku na obu brzegach kolejnej "Beaty z Augustowa" trzymającej w ręku Krużganek oświaty. Na głowie wianek z tarasem widokowym. Taka nasza "Statua Rozrzutności"..Data dodania komentarza: 25.10.2025, 05:46Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: Kładka nie zapobiegnie wyludnianiu się AugustowaTreść komentarza: Wieża widokowa musiałaby mieć wysokość co najmniej 50 metrów, żeby walory wizualne osób korzystających z tego obiektu rzeczywiście były zauważalne. Budowanie kładki z mini wieżyczką na zasadzie odhaczenia zrealizowania komunalnej inwestycji, której koszt wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych będzie niestety kolejnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto.Data dodania komentarza: 24.10.2025, 14:34Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: EEEEEEEEEETreść komentarza: Uchwała z 2018roku o rewitalizacji , proszę poczytać. Tam jest zapisane co mieli zrobić. KOMPLEKSOWA REWITALIZACJA RYNKU ZYGMUNTA. ZROBILI 100M DLA KOLESI I RESZTĘ ZOSTAWILI, A UCHWAŁY TRZEBA WYKONAĆ!!!Data dodania komentarza: 24.10.2025, 08:16Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: "Rozwój" Augustowa pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiS 🤡👺👹🥸🤑🛸🚀🛰🏚🎭Treść komentarza: Jak to możliwe, że z roku na rok jest mniej klientów korzystających z miejskiej pływalni w Augustowie? Zgodnie z tym co serwowane jest mieszkańcom Augustowa w gazetce pod redakcją burmistrza Mirosława Karolczuka i na służbowym fb Jerzego Filipa Chodkiewicza Augustów "rozwija" się jak nigdy dotąd? Czy ww. burmiszczowie bezczelnie konfabulują w przestrzeni publicznej, natomiast Augustów niestety w rzeczywistości brnie pod rządami ekipy spod znaku Nasze Miasto-PiS ku zapyziałemu zadupieniu i lipszczańskiemu zaściankowieniu?Data dodania komentarza: 23.10.2025, 21:27Źródło komentarza: Prośba o obniżenie kosztów usługiAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz nasza rodzina"☝️👉🤡👺👹🛸🚀🛰🥸🫵💸💰💰💰🤑👈🤝👏Treść komentarza: Są takie sformułowania jak: dane statystyczne, frekwencja, analiza porównawcza, rachunek ekonomiczny, cel, wizja, bilans zysków i strat, WNIOSKI. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z obiektami użyteczności publicznej, między innymi służącymi krzewieniu kultury fizycznej i propagowaniu sportu wśród lokalnej społeczności, jest jeszcze takie cuś co nazywa się MISJA. Ta enigmatyczna MISJA dla quasi-samorządowców patrzących na taki obiekt wyłącznie przez pryzmat swoich insrybutorowych i garkucharskich byznesów jest co do zasady mentalnie NIE DO OGARNIĘCIA.Data dodania komentarza: 23.10.2025, 13:39Źródło komentarza: Prośba o obniżenie kosztów usługiAutor komentarza: Apel do radnychTreść komentarza: Radni weźcie zróbcie z tym porządek ,ruszcie temat na najbliższej sesjiData dodania komentarza: 23.10.2025, 10:36Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: KrystianTreść komentarza: A za co oni mają zrobić jakieś inwestycje ,jak oni nie potrafią zdobyć żadnych środków zewnętrznych ,a to co teraz robią to jest zasługa poprzedniego zarządu i byłego starosty JarosławaData dodania komentarza: 23.10.2025, 10:30Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: SpolemTreść komentarza: Tak ,ta która pracowała w sklepie a teraz jest sekretarką ,i ciekawe kto w tym czasie zajmuje jej stanowisko jak ona wszędzie lataData dodania komentarza: 23.10.2025, 10:27Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: MisioTreść komentarza: Ale to właśnie B. kupili ją od miasta xDData dodania komentarza: 23.10.2025, 08:47Źródło komentarza: Pytanie o przyszłość budynkuAutor komentarza: ciekawe argumentyTreść komentarza: To nie są argumenty: że przedszkole jest prywatne i że nikomu nie przeszkadza i że sklep był wcześniej. Ta sama ustawa obowiązuje w całej Polsce.Data dodania komentarza: 23.10.2025, 08:39Źródło komentarza: Uwagi do lokalizacji miejskiego monitoringuAutor komentarza: tak rodzinnieTreść komentarza: W jabłonkach to śniadanie?Data dodania komentarza: 23.10.2025, 08:32Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: Brak standardówTreść komentarza: Która radna tam pracuje? Ta która pracowała w sklepie? To karygodne zwyczaje tam panują. Żadnej dyscypliny, żadnego porządku.Data dodania komentarza: 23.10.2025, 08:30Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynkuAutor komentarza: Przewodniczący Dubkowski wystąp!Treść komentarza: Przewodniczący Dubkowski, czy mógłby pan z łaski swojej wpłynąć na ubiegłorocznego nominata Nasze Miasto-PiS niejakiego mgr. Mirosława Karolczuka, żeby ten zaczął kierownikować urzędem miejskim, co by augustowski urząd pod kierownikowaniem trzech burmiszczów zaczął wteszcie pozyskiwać jakiści piniądze z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich?Data dodania komentarza: 22.10.2025, 22:33Źródło komentarza: Niekończąca się sprawa szklanego budynku
Reklama