Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 23:23
Przeczytaj koniecznie!

Z Augustowa na Białoruś - formalności, wymagania, procedury

Położenie Augustowa sprawia, że w bardzo krótkim czasie można dostać się na teren Białorusi. Choć jest to kraj bynajmniej niekojarzony z turystyką, skrywa wiele atrakcji i ciekawych miejsc, często związanych z polską historią. Jeżeli rozważasz wyjazd do naszych wschodnich sąsiadów, dowiedz się, jak go zorganizować.
  • 26.08.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Z Augustowa na Białoruś - formalności, wymagania, procedury

Podstawowe informacje

Białoruś nie należy do Unii Europejskiej, więc wymagania dotyczące podróżnych są nieco inne niż w przypadku wyjazdu np. do Niemiec, Czech czy na Słowację. W połowie 2022 r. dla ruchu osobowego dostępne są dwa przejścia graniczne, z których można korzystać:

  • Bobrowniki-Berestowica,

  • Terespol-Brześć.

Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed podróżą, dotyczy wyboru środka lokomocji. W praktyce dostępne są tylko dwie możliwości: własny samochód lub bus. Połączenia kolejowe ani lotnicze z Białorusią nie są obecnie realizowane, choć do czasu ogłoszenia epidemii w 2020 r. kursowały zarówno pociągi, jak i samoloty. W 2022 r. transport publiczny na tej trasie obsługują wyłącznie prywatne firmy, które busami przewożą pasażerów do Mińska, Homla, Witebska, Mohylewa czy Grodna.

Decydując się na podróż busem, trzeba się przygotować na dojazd z przesiadką – bezpośrednio z Augustowa na Białoruś nie kursuje bowiem żadna linia. Najpierw należy dotrzeć do Białegostoku, skąd można bezpośrednio dotrzeć np. do Grodna w cenie ok. 80-100 zł czy do Mińska, płacąc za bilet ok. 150-200 zł. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych środków na wyjazd i zastanawiasz się, gdzie je pożyczyć, rozważ szybkie chwilówki online.

Wymagane dokumenty

W 2022 r. białoruskie wprost zrewolucjonizowały procedury związane z pobytem turystycznym Polaków w swoim kraju, wprowadzając ruch bezwizowy. Obowiązuje on od początku lipca do końca grudnia i pozwala na przedostanie się na teren Białorusi bez potrzeby uzyskiwania wizy, jak to było dotychczas. To bardzo duże ułatwienie dla podróżnych, ponieważ zdobycie wizy wiązało się z koniecznością poświęcenia czasu i pieniędzy. Obecnie te wymagania już nie istnieją – przynajmniej do końca 2022 r. Co będzie później? Tego nie wiadomo, choć istnieje możliwość przedłużenia aktualnych zasad o kolejne miesiące czy nawet lata.

W związku z wprowadzonymi m.in. dla Polaków ułatwieniami lista wymaganych do podróży dokumentów znacząco się zmniejszyła. W ramach ruchu bezwizowego do przejścia przez granicę polsko-białoruską wystarczy tylko paszport wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed podróżą. Dotyczy to pobytu o charakterze turystycznym, który w ciągu całego roku obejmuje okres krótszy niż 90 dni. Pobyt w innych celach i przez dłuższy czas wymaga już uzyskania wizy. Pożyczka na paszport nie jest natomiast możliwa – dokument służy wyłącznie podróżom międzynarodowym, a nie zadłużaniu się.

Poza paszportem innym wymaganym do przejścia przez granicę dokumentem jest aktualne ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje zachorowania wynikające z infekcji spowodowanej wirusem COVID-19. Jeżeli natomiast wybierasz się na Białoruś samochodem, pamiętaj też o pozyskaniu Zielonej Karty – to odpowiednik polskiego OC, które otrzymasz prawdopodobnie za darmo w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym.

Formalności i procedury

Gdy już wiesz, jakim środkiem lokomocji zamierzasz dotrzeć na Białoruś, możesz ruszyć w trasę. O jakich formalnościach pamiętać? Właściwie jedynym wymogiem jest konieczność rejestracji pobytu dłuższego niż dziesięciodniowy w białoruskim urzędzie lub na rządowej stronie internetowej. Jeżeli zaś na krótko przed wyjazdem poszukujesz źródła dodatkowej gotówki, dobrym rozwiązaniem może być szybka pożyczka w 15 minut.

--- Artykuł sponsorowany ---