Gdzie spotkamy smog i jak przygotować się do mieszkania

  • 19.09.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Gdzie spotkamy smog i jak przygotować się do mieszkania
Smog spotkać można przede wszystkim na południu Polski. To właśnie tam są najbardziej uprzemysłowione tereny w naszym kraju. Jednak nie każda miejscowość jest narażona na tak samo silne zanieczyszczenia powietrza.

Najbardziej zagrożone tereny w Polsce

W internecie krąży wiele map smogowych, na których zobaczymy, gdzie jest największe zagrożenie smogiem. Jeśli nasze miejsce zamieszkania jest wielką kropką na mapce (LINK), wówczas należy przedsięwziąć odpowiednie kroki za pośrednictwem których możemy zmniejszyć zagrożenie  chociaż w naszym mieszkaniu. Dziesięć najbardziej zagrożonych miejscowości to:

1. Żywiec

2. Pszczyna

3. Rybnik

4. Wodzisław Śląski

5. Opoczno

6. Sucha Beskidzka

7. Kraków

8. Skawina

9. Nowy Sącz

10. Niepołomice

 

Na drugim biegun znajdują się miejscowości nadmorskie, takie jak Gdańsk, Sopot czy Gdynia oraz Kołobrzeg. Powietrze jest tam bardzo czyste.

Co na to polski rząd?

Polski rząd podejmuje wiele prób zwalczenia smogu. Ostatnio zainteresowały się nami również instytucje Unii Europejskiej. Będąc na świeczniku działania zostały zagęszczone. Ruszyły dofinansowania na nowe piece, które nie będą generować zanieczyszczeń i przyczyniać się do powiększania problemu smogowego.

Jak samemu się bronić?

Oczywiście najprostszym sposobem jest zakup specjalnego urządzenia – oczyszczacza powietrza. Nie kosztują one fortuny, a poprawiają jakość powietrza. Ciekawym i niedrogim modelem jest Sharp FP-F30EUH. Jednak jeśli okazuje się to dla nas zbyt wygórowanym wydatkiem, wówczas możemy pomyśleć o zwiększeniu swojej kolekcji roślin domowych. Warto decydować się na te, które dobrze czują się w cieniu oraz mają wąskie liście. Pochłaniają one wszelkie toksyny oraz zanieczyszczenia, a w zamian przekazują do naszego domowego środowiska tlen, którego tak bardzo potrzebujemy.

Odrobina zapachu

Chroniąc się przed brzydkim zapachem, który możemy spotkać na ulicach przemysłowych warto również zakupić do swojego domu odpowiednie świeczki zapachowe. Jednak trzeba je wybrać umiejętnie, bo jeśli jej skład będzie nieodpowiednio dobrany mogą one również drażnić nasze drogi oddechowe. Najlepsze są takie, które można znaleźć na ekologicznych bazarkach czy sklepach. Wtedy są one w stanie w przyjemny sposób przyćmić brzydki zapach uprzemysłowionych dzielnic.

Niższa temperatura

Nie warto przegrzewać siebie oraz mieszkania zimą. Przez większą temperaturę jesteśmy jeszcze bardziej ospali. Natomiast niskie stopnie mają to do siebie, że nas pobudzają i zapobiegaja opadającej powiece. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przewietrzenie pomieszczenia, a następnie nie należy przesadzać z rozkręcaniem kaloryferów, bo nie prowadzi to do niczego dobrego. Nie tylko my będziemy się niepotrzebnie pocić, ale również ściany.

Jonizacja powietrza

Mało kto zastanawia się nad tym jaki wpływ na otaczające nas powietrze mają urządzenia, których używamy na co dzień. Smartfony, laptopy oraz wszystkie inne gadżety wytwarzają jony dodatnie. One są przyczyną zmęczenia, bólów oraz ogólnego zepsucia humoru. To, co dla nas dobre to jony przeciwne, czyli ujemne. Powstają podczas burzy. Dlatego często tak bardzo chcemy, aby w końcu spadł deszcz, a nawet burza, bo właśnie po niej zawsze jest przyjemnie. Jednak pytaniem jest, co zrobić, aby w mieszkanie uzupełnić w jony ujemne. Wystarczy zainwestować w lampę z bryły soli kamiennej. Po nagrzaniu od żarówki wydziela właśnie tak bardzo pożądane jony ujemne.

Oczywiście nie należy zmieniać zaraz miejsca zamieszkania, jeśli dowiemy się, że nasza miejscowość jest narażona na wyjątkowo silne działanie zanieczyszczeń oraz smogu. Migracje nie są łatwe, kiedy wiemy, jak dużo trzyma nas na miejscu. Nie trzeba dezerterować. Wystarczy jedynie odrobinę poczytać, a na pewno będziemy w stanie odpowiednio zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem smogu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: