Internet mobilny, stacjonarny czy jeden i drugi?

  • 07.08.2018, 12:00
  • Materiał Partnera
Internet mobilny, stacjonarny czy jeden i drugi?
Według wyników badań, dotyczących użytkowania usług telekomunikacyjnych przez Polaków w 2017 roku, aż 70 proc. ankietowanych korzysta z internetu stacjonarnego, ponad 25 proc. z internetu mobilnego, a blisko 50 proc. z internetu mobilnego w telefonie. Jakie są różnice pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym, i która z opcji dostępu do sieci jest lepszym rozwiązaniem?

Ludzie coraz bardziej mobilni

Nieco innych danych, dotyczących korzystania z sieci, dostarcza nam firma Geminus. Jej badanie z lutego 2018 roku wskazało, że ze wszystkich Polaków, którzy połączyli się z internetem w tym miesiącu, 90 proc. używało komputera osobistego lub laptopa, a 80 proc. użyło do połączenia również urządzenia mobilnego. Jeśli chodzi o konkretne dane dla urządzeń mobilnych, to 21,6 mln internautów użyło smartfona, a 3,8 mln tableta. Wnioski nasuwają się same – zdecydowana większość z nas korzysta zarówno z internetu stacjonarnego, jak i mobilnego, a sposób połączenia i urządzenie dobieramy w zależności od tego, co zamierzamy robić. O ile za pomocą smartfona komfortowo możemy przeglądać strony internetowe, zdjęcia czy też korzystać z serwisów społecznościowych, to już np. do przygotowania pracy zaliczeniowej użyjemy raczej zdecydowanie laptopa czy komputera osobistego. Warto przy tym zaznaczyć, że niskie ceny internetu w Polsce pozwoliły nam na to, że będąc poza domem, możemy korzystać z internetu mobilnego na smartonie, a będąc w domu, możemy wykorzystywać szybki internet światłowodowy. Zazwyczaj mamy też w domu stworzoną sieć Wi-Fi, dzięki której nie korzystamy już na urządzeniach mobilnych z pakietów danych od operatora, tylko wykorzystujemy nasze łącze stałe.

 

Internet mobilny a stacjonarny – ograniczenia

Internet mobilny pozwala nam korzystać z sieci wszędzie, gdzie tylko dany dostawca zapewnia nam zasięg do usługi, ale wiąże się to jednak z istotnymi ograniczeniami. Portal RFBenchmark publikuje systematycznie dane na temat średniej szybkości pobierania danych na podstawie danej liczby pomiarów. W marcu 2018 takich pomiarów było 24 tysiące. Najwyższa średnia szybkość pobierania danych wyniosła 21,44 Mb/s. W przypadku wysyłania danych najlepszy średni wynik wynosił 11,7 Mb/s. Ponad 82 proc. pomiarów dokonano w technologii 4G.

 

Kolejna kwestia to ograniczenia transferu. Mimo że często w opisach ofert operatorów widzimy informację o transferze bez limitu danych, to jednak zazwyczaj znajdziemy tam dodatkową informację, że po przekroczeniu np. 50 GB danych będziemy mogli korzystać z internetu z ograniczoną prędkością. Często jest to 1Mb/s w przypadku danych pobieranych oraz 384 kb/s w przypadku danych wysyłanych. Przy takiej prędkości wiele usług nie będzie już nam działać płynnie, czasochłonne będzie wysyłanie plików. Tylko czy używając internetu w smartfonie do rozrywki, jesteśmy w stanie szybko wykorzystać pakiet danych? Np. korzystanie z portalu społecznościowego Facebook to 1–2 MB danych na… minutę. A może chcecie obejrzeć serial w jakości HD? Taka przyjemność będzie Was kosztować 2 GB danych!

 

Przewaga internetu stacjonarnego

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że średnia prędkość internetu stacjonarnego w 2017 roku wynosiła 83 Mb/s. Zatem wynik był blisko czterokrotnie wyższy niż wspomniany wcześniej najlepszy wynik dla internetu mobilnego na początku 2018 roku. Oczywiście w przypadku internetu stacjonarnego nie mamy limitu danych, a cena takich usług jest już naprawdę bardzo niska. Np. internet z telewizją HBO GO bez zobowiązań w UPC dostępny jest za niecałe 100 zł miesięcznie. Mowa o internecie światłowodowym o prędkości do 128 Mb/s i 108 kanałach TV. Takie łącze zapewnia już komfortowe korzystanie z internetu przez kilka osób, nawet jeśli będą one mocno obciążać łącze.

 

Internet stacjonarny czy mobilny?

Dobra odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Najlepszym wyborem jest zapewnienie sobie w domu szybkiego internetu światłowodowego, routera i stworzenie sieci Wi-Fi oraz jednocześnie pakietu internetu w komórce, z którego będziemy korzystać w drodze, kiedy zajdzie taka konieczność. Jeden i drugi rodzaj dostępu do sieci to tak naprawdę inne parametry i inne możliwości.

Materiał Partnera
Podziel się: