Augustowski Słownik Biograficzny

  • 05.01.2022, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Augustowski Słownik Biograficzny Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Izabela Piasecka.
Niedawno ukazał się pierwszy tom Suwalskiego Słownika Biograficznego. Biorąca udział w spotkaniach promocyjnych wydawnictwa augustowska radna Izabela Piasecka uważa, że podobna pamiątka dotycząca naszego miasta powinna powstać w Augustowie. Podkreśla, że wydanie Augustowskiego Słownika Biograficznego byłoby hołdem złożonym osobom zasłużonym.

Bartosz Lipiński

Na grudniowym posiedzeniu rady miejskiej Izabela Piasecka z Koalicji Obywatelskiej złożyła wniosek dotyczący powstania Augustowskiego Słownika Biograficznego. Przypomniała, że podobnego wydawnictwa doczekały się niedawno Suwałki. Zdaniem Piaseckiej nasze miasto również zasługuje na takie upamiętnienie osób zasłużonych.

-Historia to przede wszystkim ludzie ze swoimi poglądami, wyznaniami i dokonaniami. To osoby, których wkład miał wpływ na dawny i obecny obraz miasta. Niektórzy mieszkali tutaj całe życie, inni przyjechali na chwilę i zostali na wiele lat, odciskając trwały ślad, jak generał Ignacy Prądzyński, twórca naszego najsłynniejszego zabytku Kanału Augustowskiego. Inni augustowianie wyjechali stąd za pracą czy różnymi obowiązkami, ale nigdy nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie. Wielu z nich to wybitne jednostki nauki, kultury, wojskowości czy polityki. Społecznicy, aktywiści i bohaterowie, o których pamięć nie powinna zaginąć –zarekomendowała wniosek Izabela Piasecka, radna Koalicji Obywatelskiej.

-Mówię o ludziach, których życie może być inspiracją dla każdego z nas, a przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Byłoby to wydawnictwo poświęcone tym, którzy stworzyli Augustów takim, jaki jest dzisiaj. To swego rodzaju hołd dla ich zasług oraz dorobku. Niejeden z czytelników zostanie wielokrotnie zaskoczony faktami. Wielu mogłoby odnaleźć swoich przodków i wydarzenia, o których nie słyszeli lub znali je tylko z opowieści przekazywanych przez rodzinę. Wnioskuję, abyśmy wspólnie postawili pomnik najbardziej znamienitym postaciom Augustowa -uargumentowała opozycyjna radna KO Izabela Piasecka.

Autorka wniosku o powstanie Augustowskiego Słownika Biograficznego poinformowała, że planowana ilość egzemplarzy wydawnictwa wyniosłaby 1.000 sztuk. Znalazłoby się tam około 400 biogramów. Koszt całego zadania oscylowałby w granicach 200 tys. zł, a na jego wartość składają się choćby honoraria autorskie, redaktorskie, recenzenckie, korektorskie, etc.

Pomysł Izabeli Piaseckiej spotkał się raczej z życzliwym odbiorem ze strony radnych. Nikt nie zakwestionował idei powstania takiego słownika, a przychylne głosy płynęły również od osób z koalicji rządzącej. Koncepcję klubowej koleżanki poparł Leszek Cieślik. Były wieloletni burmistrz Augustowa apelował do wszystkich radnych, aby w budżecie znalazła się jakaś kwota na początek, za którą będzie można pozyskać fachowców i materiały, aby powstały przynajmniej fundamenty do stworzenia słownika biograficznego. W opinii Cieślika wydawnictwo powinno być poświęcone zasłużonym dla Augustowa osobom nieżyjącym, gdyż dzięki temu łatwiej będzie uniknąć sporów. Radny KO zauważył, że zbliża się 465-lecie Augustowa i taka rocznica powinna nas skłonić do przygotowania słownika. Cieślik słusznie podkreślił, że jest to zadanie bardzo ambitne, a jego realizacja potrwa nawet kilka lat.

*Artykuł ukazał się w 51/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tom
Tom 07.01.2022, 07:21
Slownik? Czy ja sie przeslyszałem?!
BAU
BAU 06.01.2022, 20:40
Augustów nie leży na ropie-leży na wodzie :)Czy firma Augustowianka złożyła swoją ofertę do przetargu firmy ORLEN : Firma szuka producenta wody źródlanej,by ja później sprzedawać pod nazwą marki własnej.Wygrany przetarg to wygrana firmy, to zwiększone inwestycje,zatrudnienie,co przełoży się na sytuacje pracownika,mieszkańca miasta.Co przełoży się na podatki itd.Nie ma co szukać kontraktu i miejsca na pastwisku w strefie,bo tam nic nie ma i nie będzie.
rg
rg 06.01.2022, 20:02
A nie lepiej monety okolicznościowe z burmistrzem? Przecież najlepszy, najdroższy, najsłodszy.
Myślący
Myślący 06.01.2022, 10:29
Ciekawa logika.
150 tysięcy na plac zabaw to za dużo, ale 200 tysięcy na książkę do szuflady, to świetny pomysł.
Pan redaktor pisał „wyjątkowo drogi plac zabaw” - jak wiec skomentuje pan ten slownik? A może w ogóle?
feeee
feeee 06.01.2022, 16:15
sorry panie Myślący, ale to jest myślenie płytkie i nie mające nic wspólnego ze zrozumieniem dla kultury
pan pewnie nie masz książek lub trzymasz je w szufladzie, a to nie najlepiej o panu świadczy
porównywanie huśtawki z zasługami Prądzyńskiego to szczyt ignorancji
w najmroczniejszych czasach zaborów i biedy ludzie czytali i to pomagało im przetrwać i zachować język i polskość
ZAZA
ZAZA 05.01.2022, 22:26
pewnie bez słownika sobie poradzimy.....to takie rozumowanie ćwierć.......ta ale czy mieszkańcy Augustowa znają historię swego miasta taki test ale proszę nie zaglądać do internetu : dlaczego mamy ul. Jonkajtysa albo ulice Chwalczewskiego...wielu pewnie wie z racji zawodowych ale jak wielu. można by jeszcze wiele przytoczyć nazwisk z historii miasta i wielu by nic nie mówiły a to historia Augustowa już nie chcę cytować,, Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości....
Racja_stanu
Racja_stanu 06.01.2022, 09:31
a kogo o obchodzi jak ludzie nie mają na rachunki, żywność i ubrania dla dzieci? Najpierw są potrzeby pierwszego rządu a później słowniki. Ja bym te 200 - 300 tys. przeznaczył na edukację dzieci z najbiedniejszych rodzin, aby dać im jakikolwiek cień szansy na lepszą przyszłość (język obcy, obsługa komputera itd.)
feeee
feeee 06.01.2022, 16:09
za to, że ludzie nie mają na rachunki, żywność i ubrania dla dzieci, to podziękuj rządowi PiS, który doprowadza Polskę do ruiny wewnątrz i na zewnątrz
tak ochoczo głosowaliście na pisiorów i tak ich broniliście i nadal bronicie, to teraz trzeba to wypić
Myślę więc jestem
Myślę więc jestem 05.01.2022, 18:11
Są inne znacznie ważniejsze i pilniejsze potrzeby na które należy wydać pieniądze, bo bez słownika sobie poradzimy. Gdyby Augustów leżał na ropie naftowej wtedy można byłoby wydawać kasę bez ograniczeń na różne pomyślunki.
blebleble
blebleble 06.01.2022, 16:32
Poradzimy sobie też bez asfaltu, skoro tyle lat sobie radziliśmy.
Poradzimy sobie bez Domu Seniora, bo go dotąd nie było i żyliśmy.
Poradzimy sobie bez lamp energooszczędnych, bo zwykłe też oświetlają.
Poradzimy sobie bez hali sportowej przy SP nr 2, bo tysiące absolwentów skończyło tę szkołę bez niej.
Mam dalej wymieniać? Ale komu? Bo skoro nie myślisz, to chyba cię nie ma.
gretto
gretto 06.01.2022, 09:28
Właśnie w Augustowie tak szasta się kasą jakby Augustów leżał na ropie.
Iku
Iku 05.01.2022, 20:37
Niby na co przeznaczyć pieniądze?
gretto
gretto 06.01.2022, 09:29
Jak to na co ? Na trzeciego wiceburmistrza .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 05.01.2022, 16:57
Nie wiem czy słownik albo nowe pomniki to rzeczy, których najbardziej potrzebuje dziś Augustów. To raczej dodatki, a miasto ma znacznie większe i pilniejsze potrzeby.
gretto
gretto 06.01.2022, 09:32
Tak jest , najpilniejszą potrzebą są podwyżki blisko 100% burmistrzowi .

Pozostałe