Złoty Wianek trafił do „Bystrego”

  • 21.11.2021, 11:08
  • Beata Perzanowska
Złoty Wianek trafił do „Bystrego”
Zespół Tańca Ludowego „Bystry” z Augustowa osiągnął niedawno niesamowity sukces. Podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek” we Włocławku augustowscy tancerze i śpiewacy zdobyli pierwsze miejsce i tym samym otrzymali „Złoty Wianek”.

Na początku listopada, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w Centrum Kultury Browar B. we Włocławku odbył się IX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek”. Festiwal miał formę konkursu, a jego celem była popularyzacja folkloru w środowisku miejskim i wiejskim oraz jego ochrona. Festiwal był też okazją do konfrontacji zespołów folklorystycznych, wymianą pomysłów i doświadczeń, integracji środowiska artystycznego, konsultacji ze specjalistami. Festiwalowe jury oceniało występy zespołów pod kątem doboru repertuaru, jego zgodności z danym regionem, ogólnego wyrazu artystycznego, autentyczności strojów, opracowania muzycznego, składu instrumentalnego kapel, techniki wykonywanych tańców, a w przypadku przyśpiewek -autentyczności gwarowej. Na tę imprezę przybyły zespoły folklorystyczne reprezentujące barwne regiony całej Polski, by zaprezentować swoją niepowtarzalną kulturę ludową. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach. Pierwsza dotyczyła dziecięcych zespołów pieśni i tańca do 14 roku życia. Druga obejmowała młodzieżowe zespoły pieśni i tańca od 14 do 19 roku życia. A w trzeciej kategorii prezentowały się studenckie zespoły pieśni i tańca powyżej 19 roku życia. Zespół Tańca Ludowego „Bystry” z Augustowa zakwalifikował się do kategorii drugiej, gdzie w konkursie brało udział siedem zespołów z różnych części Polski. Jury po obejrzeniu 17 prezentacji przyznało I miejsce i „Złoty Wianek” oraz nagrodę pieniężną augustowskiemu „Bystremu”. Dużym wyróżnieniem dla zespołu „Bystry” był też występ w koncercie galowym, który skupił ogromną publiczność. Warto dodać, że w ocenie jury „Bystry” spełnia wszystkie kryteria na bardzo wysokim poziomie, zarówno choreografii, umiejętności tancerzy jak też i kapeli.

-Jest to wyróżnienie, które motywuje do pracy i utwierdza w przekonaniu, że to co się robi – robi się dobrze -mówi Halina Poźniakowska, instruktor i choreograf zespołu „Bystry”.– Jestem dumna z młodych ludzi, że potrafią swoją małą ojczyznę Augustowszczyznę zaprezentować na scenach w sposób godny i odpowiedzialny. Jest mi niezmiernie miło, że pasja, którą rozwijają przy mnie, przynosi im radość i szczęście, czego dowodem były ich łzy radości po wysłuchaniu werdyktu jury, co widać na zdjęciach. Jeszcze jedno pokolenie będzie pamiętało folklor augustowsko-suwalski i to jest piękne. Dla takich chwil warto żyć i pracować. Emilu Kulbacki (kapelmistrz zespołu), jesteś niesamowity w tym co robisz. Dziękujemy!

Warto zaznaczyć, że jak mówią „bystrzacy”, festiwal zorganizowany był profesjonalnie i na bardzo wysokim poziomie, a każdy występujący czuł się wyjątkowo.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe