Do zgarnięcia są duże pieniądze

  • 11.10.2021, 12:55
  • Beata Perzanowska
Do zgarnięcia są duże pieniądze
W augustowskim magistracie w poniedziałek, 27 września odbyła się konferencja inaugurująca rządowy program Cyfrowej Gminy. Do województwa podlaskiego trafi ponad 26 milionów złotych na działania związane z cyfryzacją.

W konferencji uczestniczyli minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. Pierwszy głos zabrał minister Cieszyński, który przedstawił ogólne założenia programu.

-To nie przypadkowy wybór, że ta konferencja odbywa się w Augustowie. Burmistrz Augustowa dawno temu kiedy powstał program Latarników Polski Cyfrowej uczestniczył w tym projekcie i był jednym z Latarników uczących innych poruszania się po internecie -zaczął minister Cieszyński. -Cyfrowa Gmina, którą teraz będziemy realizować jest finansowana ze środków Unii Europejskiej, jest programem pokazującym w jaki sposób rozwiązujemy problemy Polaków w obszarze cyfryzacji. Pod koniec zeszłego roku tylko 12 punktów adresowych w Augustowie miało dostęp do szybkiego internetu, ale po zakończeniu inwestycji którą finansujemy będzie to już ponad 80 procent. Cztery na pięć gospodarstw domowych będzie miało szybki internet. Ten szybki internet trafił też do 20 szkół na tym terenie. Co sprawiło, że kształcenie jest na miarę XXI wieku. Tak samo będzie z programem Cyfrowa Gmina, na który przeznaczymy około miliarda złotych, na sfinansowanie ważnych inicjatyw w zakresie cyfryzacji jednostek samorządowych. Ten program przybiera formę takiej cyfrowej subwencji i ona jest równomiernie podzielona na wszystkie jednostki samorządowe w oparciu dwa kryteria, czyli liczbę mieszkańców i wartość współczynnika, który determinuje wysokość dochodów podatkowych danej jednostki samorządowej. Miasto Augustów może liczyć na prawie 900 000 zł na infrastrukturę dla samego urzędu i jego jednostek podległych, zarówno szkoły, jak i instytucje kultury. Tak jak się przekonaliśmy przez ten ostatni pandemiczny rok cyfryzacji w tego typu instytucjach brakuje. Chodzi o dostępność metod związanych z obsługą obywateli kiedy tradycyjne sposoby są niemożliwe.

Minister dodał, że w programie nie będzie żadnych wkładów własnych ani dodatkowych formalności.

-Zależy nam żeby jednostki miały dowolność wyboru działań, na które chcą pozyskać fundusze. Wniosek będzie więc prosty i sfinansowany w 100 procentach przez nas. W tym programie jest jednak jedna zmiana, związana z cyberatakami. Cyberatakami w miejscach, gdzie do tej pory ich nie było, czyli w usługach dla ludności, w jednostkach samorządu terytorialnego. W ramach Cyfrowej Gminy sfinansujemy audyt cyberbezpieczeństwa w każdej gminie w Polsce. Warunkiem skorzystania z programu będzie zamówienie takiego audytu. Wyniki tych audytów sprawią, że będziemy mieli obraz cyberbezpieczeństwa wszystkich samorządów, czyli coś czego do tej pory nie mieliśmy -podkreślał minister Janusz Cieszyński.

Minister zachęcał też do składania wniosków i podał, że generator wniosków będzie uruchomiony 18 października.

Minister Adam Andruszkiewicz podkreślał, że minister Cieszyński mocno wspiera województwo podlaskie w kwestii cyfryzacji i nieprzypadkowo program inaugurowany jest w Augustowie.

-Jesteśmy dumni z tego, że ten ogromny program ogólnokrajowy jest właśnie inaugurowany w Augustowie, w województwie podlaskim. Nasze województwo w ostatnich latach zrobiło bardzo duży krok jeśli chodzi o rozwój cyfrowy. Należy w tym miejscu wspomnieć o cyfryzacji szkół. Do naszego województwa trafiły środki w kwocie około 15 mln złotych, za które zakupiono tysiące sztuk laptopów i tabletów dla naszych uczniów. Jeśli chodzi o program Cyfrowa Gmina, to do naszego województwa trafi ponad 26 milionów złotych, które przyczynią się do cyfrowego rozwoju naszych gmin, miast i powiatów. Te środki są naprawdę znaczące -mówił Adam Andruszkiewicz.

Głos podczas konferencji zabrał Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

-Konkurs Cyfrowa Gmina jest finansowany w całości ze środków unijnych w związku ze skutkami pandemii COVID-19. Jest to o tyle ważne, że kwalifikowalność tych projektów liczy się od ubiegłego roku. Samorządy ubiegające się o to wsparcie mogą także się ubiegać o refinansowanie wydatków, które zostały poniesione w zeszłym roku bądź nowe wydatki inwestycyjne. Te wydatki powinny być zrealizowane w trzech kategoriach, cyfryzacji samorządów wraz z jednostkami podległymi urzędom, kwestie edukacji cyfrowej oraz bezpieczeństwa cyfrowego -mówił Wojciech Szajnar. -Projekt jest adresowany do wszystkich gmin w Polsce. Wnioski będzie można składać od 18 października. Nabór będzie prowadzony w trzech rundach. Uruchomiona jest już dedykowana strona internetowa i infolinia. Złożenie wniosku i jego rozliczenie będzie proste, wyeliminowaliśmy bowiem całkowicie obrót papierowy.

Na zakończenie spotkania wypowiadał się Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta Augustowa, który podziękował obu ministrom za przyjęcie zaproszenia do Augustowa.

-Mnie nie trzeba przekonywać do potrzeby cyfryzacji. Jestem kandydatem niezależnym, ale chcę obiektywnie powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości robi bardzo dużo dla wyrównania różnic w naszym kraju. I tak jak potrzebne są nam drogi żeby do Augustowa dojechać, żeby przyjechali tu inwestorzy tak samo likwidowane jest zapóźnienie jeśli chodzi o stronę cyfrową. Światłowód, który jest obecnie w Augustowie montowany jest tego najlepszym wyrazem. Jeżeli już do większości domów w Augustowie dotrze szerokopasmowy internet kontakt ze światem zarówno dla instytucji, ale też dla firm będzie bardziej uproszczony. Jako Latarnik Polski Cyfrowej uczyłem jak należy z internetu korzystać i dalej uważam, że samorządy powinny taką funkcję pełnić -podkreślał burmistrz. -Cyfrowa Gmina to nie tylko cyfrowy urząd to także edukacja naszych mieszkańców. Zachęcanie do tego, żeby z tych narzędzi cyfrowych stworzonych przez rząd korzystać.

Burmistrz wspomniał o aplikacji mObywatel, cyfrowych certyfikatach szczepień i profilu zaufanym. Podkreślał że rolą samorządów jest ułatwianie dostępu do cyfryzacji. Za przykład podał, że miasto Augustów obniżyło maksymalnie stawki za zajęcie pasa drogowego dla firmy kładącej światłowód na ulicach miejskich.

-To zadziałało w ten sposób, że przedsiębiorca był bardzo zainteresowany tym, żeby ten światłowód w Augustowie położyć. Liczę, że za chwilę Augustów będzie dostępny nie tylko komunikacyjne, przez co rozumiem dobre drogi, ale również będzie dostępny cyfrowo -dodał na zakończenie.

Po konferencji jej uczestnicy spotkali się z w augustowskim magistracie z przedstawicielami samorządów, na którym zostały przedstawione szczegóły programu.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ryjty
ryjty 11.10.2021, 15:24
"po zakończeniu inwestycji którą finansujemy będzie to już ponad 80 procent. Cztery na pięć gospodarstw domowych będzie miało szybki internet".

Dwa lata temu miał być podłączany światłowód, a okazuje się, że rozpoczęcie podłaczeń planowane jest w 2022 r. Tyle z obietnic.

Była tez informacja i foto z czekiem (chyba z EU) na darmowe HotSpoty WiFi. Czy ktoś coś o nich wie? Gdzie one są? Co z pieniędzmi?

Czy ktokolwiek zwraca uwagę na jakieś tam obietnice?

Pozostałe