Napis nieprzyjemnie hałasuje

  • 26.09.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Napis nieprzyjemnie hałasuje Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Napis nad rzeką Nettą (archiwum)
Napis „Augustów” nad rzeką Nettą w krótkim czasie zyskał miano jednej z wizytówek naszego miasta. Przyciąga mieszkańców, ale przede wszystkim wypoczywających u nas turystów. Instalacja budzi powszechną aprobatę, ale pojawił się nieoczekiwany problem. O jego skali wiedzą przede wszystkim mieszkańcy ulicy Portowej. Napis po celowym lub przypadkowym uderzeniu wydobywa nieprzyjemny hałas, niepokojąc właścicieli posesji.

Bartosz Lipiński

Napis stał się naszym symbolem

Instalacja „Augustów is the future” zwana też napisem „Augustów” nad rzeką Nettą, powstała pod koniec czerwca 2019 roku przy bulwarach na ulicy Portowej. Inwestycja sfinansowana przez największego augustowskiego pracodawcę została odebrana entuzjastycznie, ponieważ wcześniej w Augustowie raczej brakowało miejsc, przy których turyści mogliby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, wskazujące na odwiedziny naszego miasta. Napis widoczny również z drugiej strony rzeki stał się ważnym symbolem, dodającym uroku o każdej porze dnia i nocy. Instalacja ma ponad 18 metrów długości, ok. 3 metrów wysokości i jest podświetlona. Kolory dobrze współgrają z otoczeniem. Napis został przychylnie odebrany przez mieszkańców oraz przyjezdnych i dość szybko pojawiły się opinie, że coś podobnego powinno zostać ustawione przed wjazdem do Augustowa. Okazuje się jednak, że jest też łyżka dziegciu w beczce miodu.

Niesprzyjające dla ucha hałasy

Na ostatniej sesji rady miejskiej Leszek Cieślik poinformował o rozmowie, jaką odbył z jedną z mieszkanek ulicy Portowej, proszącą o wsparcie. Radny Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że mieszkanka jest zadowolona z obecności napisu „Augustów” nad rzeką Nettą i absolutnie tego nie kwestionuje. Problem, z którym zgłaszała się wcześniej do zastępcy burmistrza, jest nietypowy. Leszek Cieślik relacjonował, że instalacja została wykonana z metalu. Zdarza się, że wokół napisu robi się tłocznie, przebywa wokół niego dużo osób, w tym dzieci. Kiedy ktoś celowo lub przypadkowo uderzy o napis, generuje to hałas, uciążliwy przede wszystkim dla właścicieli okolicznych posesji. Jak wiemy latem życie na bulwarach tętni nawet w nocy, co z pewnością potęguje kłopot. Cieślik zasugerował, że w instalacji mógłby pojawić się np. jakiś materiał wygłuszający, który tłumiłby ewentualne dźwięki. W opinii wieloletniego burmistrza Augustowa to działanie nie byłoby zbytnio kosztochłonne, miałoby bardzo pozytywny odbiór.

Zastępca burmistrza o pomocy

Zastępca burmistrza przekazał, że napis „Augustów” na ulicy Portowej po uderzeniu w niego np. patykiem rezonuje tak, jak każda zamknięta metalowa bryła. Filip Chodkiewicz przyznał, że rozmawiał na ten temat z mieszkanką. Zadeklarował, że kiedy miasto stanie się formalnym właścicielem instalacji, zajmie się tą sprawą i „zbada” koszty przedsięwzięcia. Chodkiewicz poinformował, że miasto rozmawiało z właścicielem napisu. Z rozmów wynikało, że zapisy gwarancyjne uniemożliwiały dokonanie prac na zamkniętej bryle. Zastępca burmistrza prosił o cierpliwość. Dobrze byłoby, gdyby cała ta historia nie skończyła się na „zbadaniu kosztów”.

Należy wspierać mieszkańców

Niecodzienny problem związany z hałasem wydobywającym się z uderzanego napisu skłania do kilku refleksji. Często o pewnych niedogodnościach wiedzą tylko mieszkańcy, którzy mają w pobliżu niewątpliwą atrakcję turystyczną. Oni obcują z nią niemal przez cały czas, nie tylko w momencie pamiątkowego zdjęcia. Należy rozumieć ich dyskomfort, uszanować to i starać się pomóc. O tym powinny pamiętać zwłaszcza osoby lubiące przebywać w pobliżu instalacji.

*Artykuł ukazał się w 37/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
erher
erher 02.10.2021, 20:37
"Kiedy ktoś celowo lub przypadkowo uderzy o napis, generuje to hałas, uciążliwy przede wszystkim dla właścicieli okolicznych posesji".
Zapraszam na ulicę Sosnową i Zarzecze, gdy na hali sportowej SP4 są rozgrywki. Od paru lat wyposażeniem sali są bębny. Na meczach jest to nawalanie ile wlezie po każdym zagraniu. Nie jest to okazjonalne. Ten łomot trwa nie godzinę lub dwie (tyle dałoby się znieść), ale 6-8 godzin. Hala ma tak duży pogłos, że nawet mając zamknięte okna ciężko wysiedzieć, a głowa pęka w szwach.

Skoro stukanie w napis jest problemem i będzie rozwiązany to proszę radnych i Burmistrzów, a w pierwszej kolejności dyrektora szkoły o uwzględnienie prawa mieszkańców do spokoju.
Augustowianka
Augustowianka 27.09.2021, 15:04
Wielka szkoda, ze pan Filip Chodkiewicz umie tylko opowiadać o wsparciu, pomocy i rozwiazywaniu problemów mieszkańców.
No cóż,
Miele ozirem
Miele ozirem 28.09.2021, 06:53
Na lipowcu lustro obiecał przy ulicy, bo wyjazd samochodem jest niebezpieczny i można pieszego lub rowerzystę potrącić i gdzie 6to lustro?
Straszny Dzieciuch
Straszny Dzieciuch 28.09.2021, 10:56
Przecież to temat co najmniej na Komisję Rozwoju, półgodzinną laudację na sesji RM a następnie przydługi wpis na Fejsie opatrzony zylionem emotek. Tak to się robi #obiecankimacanki
tutejszy
tutejszy 27.09.2021, 22:04
Jak pan Filip mówi,to mówi...
Kabaret
Kabaret 27.09.2021, 07:55
Nie wiem w ogóle jak i po co można w coś takiego uderzać. Co trzeba mieć w głowie żeby coś takiego robić? Chyba może się to wydarzyć po pijaku, bo inaczej to abstrakcja. Uderzanie patykiem w taki napis brzmi absurdalnie.
Samo życie
Samo życie 27.09.2021, 08:17
Wytłumacz dzieciom, bo to o nich mowa a jak coś rezonuje to będą walić.
Co tu się zastanawiać
Co tu się zastanawiać 26.09.2021, 22:41
Nawiercić , wypełnić pianką PUR i po problemie.
BAU
BAU 27.09.2021, 16:21
Zna się na rzeczy przedmówca.ma racje,wystarczy młotek z dobrym gwoździem i po krzyku,ale trzeba " zbadać koszty " Nie lepiej by taki napis stał na rogatkach przy wjeździe i wyjeździe z miasta w polu? Jak chcom puszczać bachory do stukania-niech jadom tam w pole i napier...aja.

Pozostałe