Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 23:17
Reklama

Bolesna pobudka po podwyżce

Podziel się
Oceń

Nie ma winnych wysokiej podwyżki opłat za ogrzewanie miejskie w Augustowie. Na sesji usłyszeliśmy, że nie mamy wpływu na tę sytuację. Opozycja twierdzi jednak, że rządzący są winni zaniedbań, których konsekwencje odczują mieszkańcy. Czynniki powodujące podwyżkę są znane od dawna. Pokazujemy, że o rosnących cenach węgla, uprawnień do emisji CO2 i konieczności modernizacji naszej ciepłowni mówiono ponad trzy lata temu.
Bolesna pobudka po podwyżce
Na zdjęciu: Były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Informacje o rosnących od września, średnio o 21,5 procenta, kosztach ciepła w Augustowie budzą ogromne emocje. Prezes spółki MPEC „GIGA” tłumaczy zaistniałą sytuacją rosnącymi kosztami zakupu miału węglowego oraz przede wszystkim bardzo wysokimi i wzrastającymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Prezes poinformował także, że do końca przyszłego roku ma być gotowa instalacja na biomasę, która zredukuje emisję dwutlenku węgla o połowę. Już dzisiaj za tonę emisji trzeba zapłacić 60 euro, a ta cena może poszybować nawet do 100 euro. Przysłuchując się ostatniej sesji rady miejskiej można było odnieść wrażenie, że nikt nie czuje się odpowiedzialny za podwyżkę, a winna ma być głównie Unia Europejska. Ale pojawiły się inne opinie. Liderzy ugrupowań opozycyjnych Leszek Cieślik i Marcin Kleczkowski uważają, że doszło do zaniedbań. Winą za nie obarczają ekipę rządzącą miastem. Cieślik i Kleczkowski nie mają wątpliwości, że prace związane z modernizacją ciepłowni i zmianą źródła zasilania zostały opóźnione, co przyniesie fatalne skutki mieszkańcom. Dodają, że o rosnącym koszcie paliwa i uprawnień do emisji dwutlenku węgla wiedzieliśmy od dawna, dlatego nie ma mowy o żadnym zaskoczeniu. Postanowiliśmy dokonać analizy negatywnej sytuacji przypominając komentarze, jakie padały od 2018 roku. Wynika z nich, że wielkie trudności były oczekiwane.

Sierpień 2018: Nasze Miasto atakuje

Sierpień 2018 roku był okresem narastających napięć w polityce miejskiej. Wielkimi krokami zbliżała się kampania wyborcza do samorządu, zaś w spółce MPEC wieloletniego zarządcę Andrzeja Palkę zastąpił Wojciech Krzywiński. Powierzenie funkcji Krzywińskiemu napotkało na ogromną krytykę ze strony przedstawicieli ugrupowania Nasze Miasto. Jeden z radnych tej formacji, mającej większość w ówczesnej radzie, poruszył na sesji temat związany z zyskiem wypracowanym przez spółkę. Zapytał burmistrza Wojciecha Walulika o kwestię dywidendy i wpływów do budżetu miasta. Z aktualnej perspektywy wymiana zdań jest niezwykle ciekawa.

-Chciałem zapytać o spółkę MPEC, co z zyskiem wypracowanym za 2017 rok? Co roku spora kwota zysku wypracowanego przez MPEC przeznaczana była na dywidendę, która zasilała budżet miasta. Podobno dywidenda w tym roku mogłaby wynieść nawet 700 tys. zł. Jednak te pieniądze do budżetu nie trafiły –mówił na sesji 28 sierpnia 2018 roku radny Naszego Miasta.

Gdy Wojciech Walulik odpowiedział, że dywidendy już nie ma, będący z nim w sporze radni ugrupowania Nasze Miasto zaczęli się śmiać. Ówczesny burmistrz prosił swoich oponentów o zachowanie spokoju, ponieważ sytuacja spółki jest poważna. Walulik dodał, że osoby mające zamiar się śmiać powinny pójść do baru, zamiast uczestniczyć w dyskusji o fundamentalnych dla miasta sprawach. Burmistrz Walulik przekazał, że dywidendy nie ma, gdyż została oddana na zakup węgla, który podrożał. Ówczesny przewodniczący rady miejskiej Filip Chodkiewicz twierdził, że zainteresowanie i poruszenie na sali obrad wywołała koincydencja zdarzeń: „Jest nowy prezes, nie ma dywidendy”. Walulik był zbulwersowany takimi uproszczeniami. Prosił, aby ważyć słowa. Stwierdził, że chętnie weźmie udział w spotkaniu na temat sytuacji spółki i będzie można uzyskać tam kompleksowe informacje dotyczące trudu funkcjonowania MPEC.

Tuż po wspomnianej sesji z 28 sierpnia 2018 r., swoimi refleksjami podzielił się z nami radny Naszego Miasta, który pytał burmistrza Wojciecha Walulika o sprawę związaną z dywidendą. Przekazał nam opinię, że przejadanie zysku w okresie kampanii wyborczej budzi podejrzenia. Dodał, że tworzona jest sytuacja, w której środki mogą zostać wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Konstatował, że zbieg okoliczności związany z powołaniem Krzywińskiego na prezesa, rezygnacją burmistrza z dywidendy dla miasta oraz startu kampanii wyborczej jest zastanawiający. Już wtedy, przy padających insynuacjach kondycja MPEC nie była najlepsza.

Sierpień 2018: Krzywiński prezesem

Pierwszy raz o bardzo wysokich kosztach uprawnień do emisji CO2, z perspektywą dalszych wzrostów, usłyszeliśmy po objęciu funkcji prezesa MPEC przez Wojciecha Krzywińskiego. O tym, że jest to największe wyzwanie stojące przed spółką i jej nowym prezesem powiedział nam ówczesny przewodniczący rady nadzorczej przedsiębiorstwa. Andrzej Chmielecki mówił o konieczności wdrożenia zmian w naszej ciepłowni, bo w innej sytuacji może nie udźwignąć ona stale rosnących kosztów emisji CO2. Chmielecki przyznał, że w 2018 roku spółka zapłaci 1 mln zł za odprowadzenie zanieczyszczeń do atmosfery, w kolejnych latach znacznie więcej. Ocenił, że należy wprowadzić działania proekologiczne chcąc chronić portfele mieszkańców i finanse spółki. Chmielecki poinformował nas, że Wojciech Krzywiński opracował koncepcję związaną z ochroną środowiska i ograniczeniem szkodliwej emisji, którą burmistrz Walulik chce wdrożyć jak najszybciej, bo zostało niewiele czasu. Jego konkluzje okazały się prorocze.

-Jednym z zadań pana Wojciecha Krzywińskiego było przygotowanie planów działania przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Niestety MPEC opierając źródło energii wyłącznie na węglu ma niewielkie możliwości aplikowania do tych programów. Właśnie po to należy poprawić działalność spółki. Chcąc ubiegać się o środki unijne spółka musi posiadać źródła ekologiczne i efektywne. Pan Krzywiński przedstawił pomysły budowy małej elektrowni i sprzedaży prądu, a także budowy pieca zasilanego gazem lub biomasą. Czas zweryfikuje te zamierzenia –mówił w sierpniu 2018 roku ówczesny przewodniczący rady nadzorczej MPEC.

Sierpień 2018: Prezes o sytuacji spółki

W sierpniu 2018 roku komentarza udzielił nam również Wojciech Krzywiński. Prezes spółki mówił stanowczo o konieczności zmodernizowania ciepłowni i rosnących cenach emisji CO2.

-Obecnie wszystkie PEC-e w Polsce, aby uzyskać dostęp do środków publicznych muszą przejść na źródła efektywne. Musimy wytwarzać co najmniej 50 procent energii cieplnej z biomasy, czyli z odnawialnych źródeł energii lub 75 procent kogeneracji, wytwarzając ciepło i prąd. Takie kroki podjęły np. sąsiednie Suwałki i Ełk. Elektrociepłownie oparte na węglu muszą wykupywać bardzo drogie pakiety emisji CO2. W tej chwili produkujemy ponad 30 tys. ton CO2. Jeszcze dwa lata temu cena emisji za tonę wynosiła 4 euro, obecnie waha się w granicach 17 euro, być może za dwa lata dojdzie do 30 euro. To byłaby niebezpieczna sytuacja, gdyż mówimy już o milionach złotych. Poza tym cena miału węglowego rośnie. Te wszystkie koszty musimy wkalkulować w cenę. Jedyną reakcją na to byłoby podnoszenie cen, aby zrekompensować ubytek w dochodach. W literaturze nazywa się to spiralą śmierci, gdyż Unia będzie podnosiła pakiety CO2 i nasi odbiorcy tego na dłuższą metę nie wytrzymają. Musimy w najbliższych miesiącach podjąć bardzo odważne decyzje, ponieważ inwestycje dotyczące OZE czy kogeneracji mają wartość rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Dokładnie takie koszty ponoszą nasi sąsiedzi. Musimy to zrobić w najbliższym czasie, aby uzyskać status źródła efektywnego –powiedział Krzywiński w sierpniu 2018 roku.

Listopad 2018: Odwołanie prezesa

Wojciech Krzywiński został odwołany z funkcji prezesa spółki MPEC „GIGA” 21 listopada 2018 roku, czyli niemal tuż po zaprzysiężeniu Mirosława Karolczuka na burmistrza. Dzień po odwołaniu były prezes udzielił komentarza naszemu tygodnikowi. Krzywiński nie tylko narzekał na sposób i atmosferę jego odwołania. Zwrócił również naszą uwagę, że przygotowywał profesjonalny plan związany z modernizacją spółki, którego realizację miał zamiar rozpocząć.

-26 listopada mieliśmy wyznaczone spotkanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie programu pilotażowego. Zostaliśmy wybrani, jako jedna z czterech ciepłowni w Polsce. Program dotyczył ciepła z odnawialnych źródeł energii, mieliśmy wybudować kocioł na biomasę o mocy ośmiu MW. To zostało przerwane ze szkodą dla spółki. Od czasu przyjścia do spółki starałem się opracować strategię, która została wysoko oceniona nie tylko w Augustowie, ale też przez Suwałki czy Ełk. Na podstawie tej strategii wdrożyliśmy plan budowy ciepłowni opartej na OZE, odbywały się bardzo zawansowane prace. Nikt mnie o to nie zapytał. Jestem cały czas w szoku po tej sytuacji. Właściciel może mieć swoje plany, ale powinien chcieć zapoznać się z merytoryką. Tu nie chodzi o mnie, bo ze mną lub bez i tak spółka problemów się nie pozbędzie. Jeżeli nic się nie zrobi, to cena wykupu uprawnień do emisji CO2 oraz cena węgla doprowadzą spółkę w najbliższym czasie do upadłości –mówił w listopadzie 2018 roku były prezes MPEC Wojciech Krzywiński, w rozmowie z „Przeglądem”.

-Cena miału węglowego wzrosła o 40 procent w ciągu dwóch lat, a cena wykupu do uprawnień CO2 o 400 procent. Obecnie waha się na poziomie 25 euro za tonę, a jeszcze rok temu kosztowała 5 euro. MPEC Augustów emituje około 36 tys. ton CO2 rocznie, łatwo więc policzyć o ile wzrosła cena uprawnień za emisję dwutlenku węgla w ciągu roku. Było to do przewidzenia od kilku lat, ponieważ Komisja Europejska prowadzi twardą politykę likwidacji paliw kopalnych w tym węgla, jako źródła podstawowego. W przyszłym roku będziemy musieli zapłacić dodatkowo ponad dwa miliony złotych za emisję CO2, już zapłaciliśmy ponad półtora miliona więcej za miał węglowy, co daje w sumie prawie cztery miliony, a zysk spółki za rok poprzedni wyniósł 950 tys. zł. Jest to równia pochyła i w tej chwili trzeba się skoncentrować nie na zmianach personalnych czy na odwetach, ale na jak najszybszym wprowadzeniu w życie planu restrukturyzacji i modernizacji kotłowni. Jedyną możliwością obniżenia ceny ciepła jest zainwestowanie kilkunastu milionów złotych, aby w przyszłości można było się ubiegać o pomoc publiczną –ocenił Wojciech Krzywiński, w listopadzie 2018.

Wrzesień 2021: Ogromna podwyżka

Przywołane wyżej historie i cytaty jasno pokazują, że już lata temu istniała świadomość, że sytuacja naszej ciepłowni jest bardzo trudna, a może być jeszcze gorzej. Osoby krytykowane przez obecnie rządzącą ekipę ostrzegały, że brak szybkich działań wokół MPEC doprowadzi do fatalnych skutków, które odczują mieszkańcy. Wojciech Walulik, Andrzej Chmielecki czy Wojciech Krzywiński mieli też plany modernizacyjne, które zamierzali wdrożyć w życie jak najszybciej. Jeżeli obecne władze i radni koalicji rządzącej uważają, że nie mamy wpływu na aktualną sytuacją związaną z wysokimi podwyżkami, to najzwyczajniej w świecie się mylą. Świadomość rosnących cen węgla i opłat emisji CO2 była z nami przynajmniej od 2018 roku.

*Artykuł ukazał się w 37/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Kwas 26.09.2021 09:57
Z powyższego można odnieść wrażenie, że zmiany personalne okazały się ważniejsze od zmian merytorycznych. Odwet na nielubianych osobach okazał się udany, ale czy udało się zapobiec problemom o których mówiły nielubiane osoby?

Zasada 26.09.2021 13:59
Odwet na nielubianych , czy wręcz blokujących zapędy wiadomych osób w rzeczywistości okazał się połowicznie udany . Dzięki temu poznaliśmy metody i cele jakie przyświecały obecnie "panującym" . Teraz mamy pełen obraz sytuacji, w myśl zasady kto nie z nami jest przeciw nam . WW rozszyfrował ich jako pierwszy i posunęli się do tzw "obyczajówki" aby go zdeprecjonować . Tylko czy, pomimo wyroku "skazującego" im to się udało ? szczerze wątpię bo wszyscy , dzięki DP widzimy o co chodziło . Aby miasto było ich ...

Maciej 25.09.2021 15:00
Zobaczycie, że tak odwrócą kota ogonem, że nie tylko nie będą winni zaniedbań, ale wręcz będą kreować się na zbawców mieszkańców Augustowa. Jeśli tylko uda się pod koniec 2022 roku uruchomić kocioł na biomasę, zostanie ogłoszony ogromny sukces i nikt nie wspomni nawet słowem o jakichś podwyżkach opłat.

Pijarowiec 25.09.2021 17:34
A wsio możliwe. Akurat będzie to przed rokiem wyborczym. Można będzie tak zmanipulować i akurat na rok wyborczy obniżyć opłaty mieszkańcom. Genialna strategia, jeśli na nią by wpadli.

BAU 25.09.2021 20:47
No to co by Augustowianie wybrali : Kładkę za 50 baniek,minimum,czy kolejne podwyżki po 20 % co roku ? Potrzebna i kładka,podwyżki ciepła-niekoniecznie,uzasadnionie-tak.Nie takim jednak sposobem i kosztem mieszkańców.Ciekawe,nie ma możliwości rezygnacji z ciepła z GiGA?W bloku trzeba płacić,nawet gdy się nie ogrzewa.Jeśliby by było taniej ogrzewać mieszkania prądem i wyłączyć ogrzewanie,było by jeszcze więcej strat dla tej spółki.Odchodzą klienci,płacący rachunki,co wtedy?Jaka nowa strategia i tłumaczenie zostały by przedstawione?Jasne,odwracanie kota ogonem,to jest strategia...

jasnowidz 26.09.2021 09:27
a ja wam mówię że kładki nie będzie, ale podwyżki będą

Temperatura: 23°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: buk Treść komentarza: Polecam lekturę zarządzenia NR 196/2026 burmistrza. "2. Wprowadza się zadaniowy czas pracy na stanowiskach pracy: Burmistrza Miasta, Zastępcy Burmistrza Miasta, Skarbnika, Radcy Prawnego i Audytora wewnętrznego." Zrobili sobie nienormowany czas pracy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:04 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Andrzej Treść komentarza: Ciekawe ile oni przez swoją kadencję pozyskali pieniędzy na rozwój naszego powiatu , myślę że więcej oni pozyskali do swoich kieszeni niż dla powiatu Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:26 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Na ostatniej sesji były zadawane pytanie do starosty rusieckiego , na żadne na sesji nie odpowiedział , chłop nawet nie umie na zadawne pytania odpowiedzieć Data dodania komentarza: 24.06.2026, 22:28 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Ani urody ani mądrości ale zachłanność wynosi się z domu Treść komentarza: Panowie ze zdjęcia doczekają się odpowiedniej "zapłaty" za swoje "kompetencje". Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:13 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Luśka Treść komentarza: Przecież ta odpowiedź to jest kpina z ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:21 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Niech Pam staraosta wreszcie się weźmie za robotę , a nie jeździ z księdzem z Lipska i swoją małżonką , ok Warszawie i się przebiera za kogoś , a powiat z kadym dniem upada tak jak jego wylicytowany majątek przez komornika Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Dość kolesiostwa Treść komentarza: Pani Chrulska na Starostę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:18 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: "elity" Treść komentarza: To są karierowicze z nizin społecznych, to widać i słychać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 21:59 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Bolszewickie standardy Treść komentarza: Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak w tym przypadku nie jest problem, kiedy i jaką wiedzę "śliski" arywista chce powziąć, tylko czy oporne na wiedzę mentale tego aparatczyka, pozwala mu przyswoić wiadomości spoza widnokręgu ograniczonego horyzontem tołkowania, narzuconym sekcie PiS przez kompulsywnego szkodnika z Nowogrodzkiej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:06 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: BAU Treść komentarza: Przecież burmiszczunio woli Chorwację,po co mu zamulone Necko albo Sajno? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:49 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: r4g3 Treść komentarza: Na ulicy Hotelowej jest prędkość do 20 km/h. Zachodzę w głowę jakim cidem można doprowadzić do kolizji przytakiej prędkości. Czy będzie tam ograniczenie do 10 km/h aż do świateł z Al. Kardynała? Oj chyba jechało się "toszkę" szyciej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:04 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Wychodek, kret i "śliski" egotyk-dzban wyautowani Treść komentarza: Psychopatyczny wychodek i jego serwilistyczny kret chcieli zainfekować klub naszomiastową dżumą. W Augustowie już chyba tylko Sparta nie została skażona naszomiastowopisowskim modelem zarządzania, zaczerpniętym z trzewi feudalnego folwarku pańszczyźnianego. Jak do tej pory mogą tylko cmoknąć w dudę prezesa i zarząd klubu. Natomiast żałosny kabotyn z ratusza zapisze się na kartach historii jako ten, który bolszewicką metodą na zagłodzenie chciał na rympał przejąć klub, jednak zarząd pokazał temu kompulsywnie szkodnikującemu dzbanowi, gdzie raki zimują i gdzie jest jego miejsce w szeregu z uwagi na jego "śliskie" morale i kurzy rozumek. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:56 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Czym jest finansowany niedobór w zaliczkach na co? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:39 Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą odwołać całą Radę Nadzorczą Spółdzielni. Decyzja zapadnie na Walnym 30 czerwca Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji
PRZECZYTAJ
Reklama