Ścieżka na drodze do prawdy

  • 10.09.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Ścieżka na drodze do prawdy Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Posel Jarosław Zieliński
Budowa ścieżki pieszo-rowerowej do Ślepska wzdłuż ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie to bardzo oczekiwana inwestycja powiatowa. Uczestniczyliśmy w konferencji prasowej, po której miało miejsce symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Spotkanie z udziałem starosty augustowskiego oraz burmistrza Augustowa sprzyjało kilku gorzkim refleksjom na temat współpracy, współfinansowania i stawania w prawdzie.

Bartosz Lipiński

Kolejna duża inwestycja powiatu

Na konferencji starosta przypomniał, że spotkanie z mieszkańcami zabiegającymi o powstanie ścieżki odbyło się w listopadzie 2019 roku, zaś już następnego dnia na posiedzeniu zarządu powiatu augustowskiego podjęto decyzję o realizacji. Jarosław Szlaszyński zauważył, że nie jest to proste zadanie do wykonania z kilku powodów, związanych między innymi z trudnym terenem (część ścieżki będzie przebiegała po zakrytym rowie, cześć gruntu będzie musiała zostać wymieniona) i bardzo wysokimi kosztami. Został rozstrzygnięty przetarg i wyłoniono ofertę w kwocie 5 mln 184 tys. zł. Do tej sumy dojdą jeszcze koszty wykupu gruntów, dlatego łączna wartość zadania może zbliżyć się nawet do 6 mln zł. Starosta podkreślił, że jest to duże wyzwanie. Dodał, że samorząd powiatu augustowskiego realizuje na terenie miasta Augustowa same duże i bardzo ważne zadania, jak przebudowa i modernizacja ulic Głowackiego, 3 Maja, Wojska Polskiego, Hożej i Osiedlowej. Włodarz powiatu przekazał, że nowa ścieżka w kierunku Ślepska będzie miała szerokość 3 metrów oraz zostanie wykonana z nawierzchni bitumicznej. Powstanie przy niej oświetlenie. Szlaszyński wyraził wielką nadzieję, że przedsięwzięcie dobrze przysłuży się wszystkim mieszkańcom, a ścieżka stanie się wizytówką regionu. Usłyszeliśmy też, że zadanie może zostać ukończone na początku grudnia. Starosta przyznał, że znaczna część środków na ten cel pochodzi ze skarbu państwa.

-W realizacji tego przedsięwzięcia bardzo mocno pomogą nam środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Staramy się pozyskiwać wszystkie pieniądze możliwe do wzięcia oraz wykorzystywać do tego wszelkie możliwe programy. W tym roku kolejny raz otrzymaliśmy dofinansowanie z rezerwy rządowej na jedno z zadań. Ponieważ przetarg wyłonił wykonawcę poniżej wartości kosztorysowej, część środków będzie można przeznaczyć na ścieżkę. Jest to istotny wkład państwa. Miasto przekazuje 1 mln zł, brakującą pulę zapewnia budżet powiatu augustowskiego w granicach 2 mln zł. Z naszej strony była dobra wola. Była chęć po stronie mieszkańców. W dosyć krótkim czasie od listopada 2019 roku wszystkie problemy udało się pokonać i przystępujemy do realizacji -powiedział starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

„Tu na razie jest ściernisko, ale…”

Obecny na spotkaniu poseł Jarosław Zieliński wyraził wdzięczność staroście Szlaszyńskiemu za podejmowanie przez niego efektywnych, racjonalnych i skutecznych działań, zdobywania środków finansowych, współpracy z innymi samorządami na terenie powiatu i województwa oraz przedstawicielami rządu. Poseł zadeklarował, że wciąż będzie wspierał priorytetowe dla powiatu augustowskiego inwestycje.

-W dobie komputerów, internetu i bardzo mocno rozwijającej się motoryzacji, ścieżki pieszo-rowerowe paradoksalnie są bardzo potrzebne. Pozornie wydawałoby się, że załatwiamy wiele rzeczy przez internet, kiedy trzeba jeździmy samochodami, a rowerem i pieszo niekoniecznie. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Istnieje wielka i narastająca potrzeba budowy takich ścieżek na terenach, które chcą zapewnić niezbędne warunki mieszkańcom i turystom. Często odwołuję się do słów piosenki: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. Także tutaj powstanie piękna ścieżka, z której korzystać będą mieszkańcy Augustowa, pracownicy stoczni jachtowej, zakładów leżących w pobliżu i przyjezdni –mówił poseł Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński poinformował o planach innej ścieżki rowerowej, która ma być zrealizowana przy współpracy rządu, powiatu augustowskiego i Wigierskiego Parku Narodowego na trasie Płociczno-Bryzgiel-Nowinka. Poseł zauważył determinację starosty Szlaszyńskiego oraz fakt, że w Gminie Nowinka już od dłuższego czasu prowadzone są intensywne prace dotyczące poprawy infrastruktury drogowej.

Starosta uchylił z kolei rąbka tajemnicy mówiąc, że ścieżka z Płociczna do Bryzgla ma prowadzić do Świętego Miejsca. Ambitnym zamierzeniem jest powstanie systemu ścieżek, tak aby do Świętego Miejsca można było dojechać rowerem z samego Augustowa. To niezwykle istotne ze względu na walory turystyczne naszych okolic.

Mieszkańcy będą wolnymi ludźmi

Na konferencji prasowej przy ulicy Rajgrodzkiej pojawiła się również mieszkanka zabiegająca o realizację ścieżki pieszo-rowerowej na Ślepsk. Monika Stawińska dziękowała za podjęcie się tej inicjatywy w stosunkowo krótkim okresie. Podkreśliła, że po pierwszych rozmowach z listopada 2019 r., rozpoczęła się pandemia i tym bardziej należy docenić szybkie zajęcie się tym tematem. Monika Stawińska powiedziała, że mieszkańcy dzielnicy są przeszczęśliwi, gdyż już niebawem będą mogli w komfortowych warunkach jeździć rowerem, na rolkach i spacerować. Przyznała, że dotychczas na tej trasie było niebezpiecznie, co wynika z dużego natężenia ruchu samochodowego. Jak trafnie zauważyła, po wykonaniu ścieżki mieszkańcy staną się „wolnymi ludźmi”, którzy nie będą zmuszeni w swym codziennym życiu korzystać wyłącznie z transportu samochodowego.

-Nie ma żadnej wątpliwości, że ta ścieżka jest potrzebna –stwierdziła mieszkanka Augustowa.

Burmistrz jest bardzo zadowolony

Burmistrz Mirosław Karolczuk przekazał, że kilka lat temu powstało opracowanie dotyczące sieci ścieżek rowerowych w obszarze Augustowa i znalazła się tam także ta, której realizacja właśnie się rozpoczęła. Karolczuk nie krył zadowolenia i wyraził nadzieję na powstanie wielu innych ścieżek mogących połączyć w przyszłości nasz teren z pobliskimi gminami. Zdaniem burmistrza wpłynie to na rozwój turystyki. Włodarz zauważył ponadto, że miasto przekaże na budowę ścieżki w kierunku Ślepska kwotę miliona złotych, która pozwoli zrealizować część inwestycji. Burmistrz Karolczuk powiedział w podsumowaniu swojego wystąpienia, że zgoda buduje, czego najlepszym dowodem było omawiane na konferencji prasowej przedsięwzięcie.

Do słów burmistrza Augustowa odniósł się starosta. Nie powiedział tego wprost, ale można było wyczuć, że nawiązywał do atmosfery wytworzonej przez urząd miasta. Przypomnijmy, że niedawno na stronie internetowej magistratu pojawił się artykuł o budowie ścieżki. Po jego przeczytaniu można było odnieść wrażenie, że głównym budowniczym i ojcem sukcesu jest burmistrz. Autor artykułu przesadził z propagandowym wydźwiękiem tekstu, co mogło budzić uśmiechy politowania u osób mających jakąś wiedzę na temat realizowanej inwestycji. Jarosław Szlaszyński celnie zauważył, że miasto dokłada się głównie do kosztów oświetlenia.

Miasto pokryje głównie oświetlenie

-Gdyby nie środki rządowe nie moglibyśmy mówić o tej ścieżce. Trzeba powiedzieć prawdę. To zadanie razem z wykupami gruntów szacunkowo kosztować będzie około 5 mln 800 tys. zł. To są bardzo duże pieniądze. System ścieżek, o których mówił burmistrz jest niewątpliwie potrzebny. Ale panie burmistrzu, potrzebny jest też udział w ich budowie. Jagiełło powiedział pod Grunwaldem: „Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję”. Przyjmiemy każdy miecz, każdy wkład finansowy. Z tego miliona (przekazanego przez miasto na ścieżkę -przyp.) 870 tys. zł zostanie przeznaczone na oświetlenie. Jest to zadanie miasta. Czyli de facto do robót drogowych miasto dokłada kwotę 130 tys. zł. Musimy stanąć w prawdzie. Dziękujemy za te środki i zachęcamy do współfinansowania. Od początku trwającej kadencji mówię o tym, że im więcej środków zgromadzą nasze samorządy, tym łatwiej będzie nam później wystąpić o środki z zewnątrz. One są proporcjonalne do naszego wkładu –przekazał starosta Szlaszyński.

Po konferencji prasowej jej uczestniczy wbili symboliczną pierwszą łopatę w miejscu, gdzie będzie zaczynać się ścieżka.

*Artykuł ukazał się w 35/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lol
Lol 12.09.2021, 10:23
Monty Python
Goofy
Goofy 11.09.2021, 10:09
Ścieżka z Płociczna do Brygla, obok Świętego Miejsca? Serio?
Tomek
Tomek 11.09.2021, 09:17
Bo to Starosta sprowadził mirka na ziemię. Bardzo dobrze ze wyjaśnił sprawę tego miliona. Na miejscu burmistrza bym się spalił za wstydu.
Wektor
Wektor 10.09.2021, 17:59
Bardzo fajne zdjęcie. Przy dobrych wiatrach można byłoby je sprzedaż ogólnopolskim mediom. Gratuluję starostwu powiatowem znakomitej inwestycji. Ścieżka jest bardzo potrzebna. Postawy medialnej urzędu miasta nawet nie skomentuję.
szymon_tezewski
lesny ludek 10.09.2021, 14:09
Weźcie tego Zielińskiego... Z lodówki zaraz wyskoczy.
2f24
2f24 10.09.2021, 16:57
Ja na twiterze oglądam na profilu Stumbras cała kronikę dokonań posła. Fajowe.
Lucek
Lucek 10.09.2021, 16:48
Patrzcie Filipkowi Zieliński się nie podoba.
Cudotwórca
Cudotwórca 10.09.2021, 18:06
A ja zaczęłam lubić p. Zielińskiego za to, że poznał się na naszych flipach i ich załganym miescie
Tłumaczę
Tłumaczę 10.09.2021, 18:48
Nie ma cienia wątpiliwości, że pana Zielińskiego najbardziej atakuje i nie lubi elektorat nawet nie Platformy Obywatelskiej, ale Ich Miasta. Przyczyna jest oczywista, Zieliński cieszy się bardzo dużym autorytetem u sporej grupy mieszkańców, o czym świadczy jego wynik w Augustowie w ostatnich wyborach do Sejmu i jego krytyka poczynań Ich Miasta nie przejdzie bez echa przed wyborami do samorządu.

Pozostałe