Nowa łąka w Augustowie

  • 03.05.2021, 15:57 (aktualizacja 03.05.2021, 19:56)
  • Krzysztof Przekop
Nowa łąka w Augustowie Krzysztof Przekop Na zdjęciu Piotr Olędzki i Anna Sołtys
Pomysł ukwiecenia Augustowa poprzez założenie pierwszej łąki kwiatowej wyszedł od wolontariuszy Polska 2050 latem 2020r. Augustów mimo walorów turystycznych nie jest postrzegany jako miasto ładne z przemyślaną koncepcją wizualno-krajobrazową. Okolice miasta są piękne i zielone, ale sam Augustów ma wiele do nadrobienia w kwestii zieleni.

Organizatorzy wskazali kilka miejsc do założenia łąki kwiatowej oraz klombu kwiatowego, uzyskali od burmistrza  zgodę na proponowane lokalizacje oraz pomoc przy dalszych działaniach.

-Miejsca, które zagospodarujemy, znajdują się w centrum miasta, łąka kwiatowa przy ciągu komunikacyjnym wzdłuż rzeki Netty, natomiast klomb kwiatowy przed nowym budynkiem Urzędu Miejskiego -mówi Anna Sołtys, woluntariuszka stowarzyszenia Polska 2050. -W sierpniu 2020 r. wspólnie z Szymonem Hołownią wbiliśmy tabliczkę informacyjną w miejscu planowanego powstania pierwszej w Augustowie łąki kwiatowej. Podobna tabliczka została wbita w kolejne zaplanowane do ukwiecenia miejsce, klomb kwiatowy z roślin wieloletnich.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Urząd Miejski W Augustowie w ramach współpracy przekazał nieodpłatnie nasiona kwiatów łąk kwiatowych, usunął darninę w miejscu wyznaczonym na łąkę, przy użyciu koparki zebrał wierzchnią warstwę ziemi pod klomb kwiatowy oraz dostarczył brakującą ziemię pod rośliny.

Wolontariusze pomagali przy przygotowywaniu miejsca pod klomb kwiatowy poprzez nawiezienie ziemi, przekopanie i zagrabienie. Ponadto zbierali nasiona kwiatów z własnych ogrodów, które będą mogły również być wysiane pod  łąkę kwiatową.

30 kwietnia 2021 roku wolontariusze wysiali nasiona i zawałowali. Czekamy teraz na pierwsze wschody kwiatów i ich rozwój. Podczas sezonu letniego wolontariusze będą dbali o założone zieleńce poprzez pielenie, koszenie, podlewanie i dosadzanie roślin.

-Wierzymy, że nasz przykład i współpraca z miastem może małymi krokami upiększyć miasto – mówi Piotr Olędzki, pełnomocnik stowarzyszenia. -Spójna koncepcja i planowanie na przykładzie zieleni, może uczynić miasto bardziej atrakcyjnym i ciekawym dla mieszkańców i turystów. Terenów do podobnego zagospodarowania jest w mieście dużo. Pragnęlibyśmy aby do naszego pomysłu z czasem dołączyły inne stowarzyszenia oraz mieszkańcy.

Krzysztof Przekop

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe