Rozbieżność ceny na metce i w kasie? UOKiK rozwiewa wątpliwości

  • 19.04.2021, 11:39 (aktualizacja 20.04.2021, 14:19)
  • News4Media
Rozbieżność ceny na metce i w kasie? UOKiK rozwiewa wątpliwości iStock
Zdarzało ci się nie znaleźć ceny produktu na półce sklepowej? A później w pobliżu nie było czytnika kodów kreskowych? A może przy kasie okazało się, że za jakiś produkt policzono więcej? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę, wykazując nieprawidłowości w podawaniu cen aż w co drugim sklepie. Podpowiemy ci, jakie prawa przysługują kupującemu, jeśli sklep nie zadbał o właściwe oznakowanie cenowe.

Na jakie błędy natkniemy się najczęściej?

Jak podaje UOKiK, rzetelne informowanie klientów o cenie, powinno dawać możliwość porównania, jaki będzie koszt zakupu podobnych produktów. Badania wykazały nieprawidłowości w połowie sklepów. Najczęstsze uchybienia  pojawiały się na stacjach benzynowych, gdzie eksponowane były błędne ceny produktów. W sklepach natomiast ujawniono, że bagatelizowane jest podawanie cen jednostkowych, czyli przeliczonych np. na litry lub kilogramy. Lokale gastronomiczne natomiast, zapominają informować o tym, jaką ilość produktu otrzymamy za wskazaną cenę.

Za gapowe się płaci

Urząd podczas przeprowadzania działań nie pozostał bierny wobec przedsiębiorców, którzy lekceważą obowiązek czytelnego informowania o wartości produktu. Wydano 621 decyzji, na podstawie których nałożono kary pieniężne w łącznej kwocie ponad 491 tys. zł., za nieprawidłowe informacje o cenie. Kolejnych 19 decyzji dotyczyło powtórnego złamania przepisów a kary za to przewinienie to łącznie prawie 330 tys. zł.

Kupujesz po niższej cenie

UOKiK przypomina, że jeśli przy kasie produkt okaże się droższy niż informuje o tym etykieta, masz prawo zakupić go po niższej cenie. „Cena musi być widoczna, czytelna i jednoznaczna. Jeśli na półce widnieje niższa cena niż przy kasie – konsument ma prawo kupić produkt po niższej cenie.” – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Możesz również poinformować najbliższą placówkę Inspekcji Handlowej o niewłaściwych praktykach sprzedawców w tej kwestii.

Źródło: UOKiK

Nie tylko produkty

„Przepisy nie wymagają, aby cena znajdowała się na każdym towarze. Znajdziemy ją na wywieszce - w sklepie, w kiosku, na poczcie - lub w cenniku.” – czytamy dalszą wypowiedź prezesa urzędu. Należy pamiętać jednak, że usługodawcy również muszą w jasny sposób informować o kwocie, jaką będziemy musieli zapłacić za wykonaną przez nich pracę. To znaczy, że cennik w widocznym miejscu powinni usytuować zarówno fryzjerzy, jak i taksówkarze, kosmetyczki czy drukarze. Bez wyjątków.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe