Co rowerzyście wolno, a czego nie - czy na pewno jesteśmy przygotowani do sezonu?

  • 19.04.2021, 08:00 (aktualizacja 20.04.2021, 14:26)
  • News4Media
Co rowerzyście wolno, a czego nie - czy na pewno jesteśmy przygotowani…
Robi się coraz cieplej, na ścieżkach rowerowych możemy spotkać już masę rowerzystów, zwłaszcza, że czas pandemii szczególnie zachęca do korzystania z "dwóch kółek", zamiast komunikacji miejskiej. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy sezon, warto sprawdzić, czy nasz pojazd spełnia wszystkie wymagania. To też odpowiedni czas na przypomnienie sobie przepisów.

-"Generalnie wszyscy wiemy jak powinien być wyposażony rower. Rozumieją to wszystkie dzieci, szczególnie te, które skończyły 10 rok życia i zdobyły kartę rowerową, jednak później, my dorośli o tym zapominamy" - komentuje aspirant sztabowy Wiktor Kaczmarek z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Zatem przypomnijmy, rower musi być wyposażony w: sygnalizator dźwiękowy oraz przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec, a do tego powinien być odpowiednio oświetlony. Po zmroku rower musi posiadać światło przednie pozycyjne, tylne stacjonarne oraz element odblaskowy, inny niż trójkąt. 

Co ciekawe, prawo o ruchu drogowym nie wymienia kasku jako niezbędnego elementu wyposażenia rowerzysty. Policja jednak apeluje do wszystkich, aby korzystać z tego elementu zabezpieczenia, tak jak zresztą z kamizelki odblaskowej. Jeśli nasz rower spełnia niezbędne podstawy, warto przypomnieć sobie przepisy drogowe, dotyczące rowerzysty.

Czego rowerzysta nie może?

Kierującemu rowerem zabrania się:

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,

- czepiania się pojazdów,

- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

- przewożenia pasażera, który jest w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie do alkoholu,

- przejeżdżania przez przejście dla pieszych - rowerzysta zobowiązany jest zejść z pojazdu, przeprowadzić go przez jezdnię i kontynuować jazdę dopiero za przejściem,

- korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku,

- wjazdu na autostrady (oznaczone znakiem D-9), drogi ekspresowe (oznaczone znakiem D-7),

- holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach, sankach czy deskorolce.

 

Co rowerzysta może?

- Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,

- Dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe