Dementujemy kłamstwa burmistrza i publikujemy wyrok

  • 07.04.2021, 12:21
  • Krzysztof Przekop
Dementujemy kłamstwa burmistrza i publikujemy wyrok Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk na spotkaniu inaugurującym ostatnią kampanię wyborczą ugrupowania Nasze Miasto.
Stare powiedzenie mówi: „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Przyzwyczailiśmy się do tego, że nasza redakcja znajduje się na nieformalnej czarnej liście i stanowi cel ataków osób sprawujących władzę w mieście. Domyślamy się także, że jesteśmy w ścisłej czołówce wrogów do zneutralizowania, ponieważ naruszyliśmy nienaruszalne wcześniej interesy. Teraz czujemy się w obowiązku odpowiedzieć na kolejną desperacką akcję przykrywkową obozu rządzącego.

Krzysztof Przekop by Koty2

We wtorek opublikowaliśmy wstępniak zapowiadający najnowszy numer „Przeglądu Powiatowego”. Przybliżyliśmy naszym Czytelnikom temat okładkowy związany z tym, że przez nieudolność obozu rządzącego Augustów stracił w ostatnich miesiącach szansę na pozyskanie ponad 100 milionów złotych środków zewnętrznych. Zaprzepaszczenie ponad 60 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych można także podpiąć pod butę rządzących, którzy sporządzając wnioski byli tak pewni siebie, że całkowicie zlekceważyli prowadzenie konsultacji. Zmarnowanie szansy na 45 mln zł z Funduszy Norweskich to już prawdziwa kompromitacja, której nie da się nijak wytłumaczyć. Jak zachowałoby się ugrupowanie Nasze Miasto, gdyby podobny blamaż stał się udziałem burmistrza Wojciecha Walulika? Mielibyśmy serię konferencji prasowych, oświadczenia wysyłane (a jakże) do naszej redakcji, apele o ustąpienie burmistrza, odsądzenie Walulika od czci i wiary oraz początek akcji zbierania podpisów pod referendum. Na czele protestu stałby oczywiście Filip Chodkiewicz.

Rządzący nie od dziś wiedzą, że chcąc odwrócić uwagę mieszkańców od spektakularnych porażek, muszą uruchomić akcję przykrywkową. Mieliśmy z tym do czynienia w poprzednich miesiącach. Socjotechnika obecnego obozu władzy jest nam doskonale znana. Możemy ją obserwować praktycznie od 2014 roku. Umiejętność odwracania kota ogonem zastępcy burmistrza też nie jest żadną tajemnicą. Potrzeba przykładów? Po nieuruchomieniu augustowskiej pływalni w połowie lutego (większość okolicznych obiektów natychmiast reaktywowała wtedy swoją działalność) Filip Chodkiewicz ogłosił na forum rady, że na basenach wznawiających funkcjonowanie po zluzowaniu obostrzeń jest bardzo niska frekwencja. Szybko okazało się, że były to kłamstwa, gdyż pływalnie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ale trzeba było jakoś przykryć fakt, że augustowianie zostali zmuszeni dojeżdżać do Suwałk czy Ełku, chociaż posiadają pływalnię we własnym mieście.


Na portalu internetowym urzędu miasta pojawił się artykuł fałszywie informujący w tytule, że burmistrz wygrał w sądzie z „Przeglądem Powiatowym”. Tekst opublikowany we wtorek przez Kajetana Kłoczko zawiera wiele nieprawd i manipulacji. Czas publikacji nie jest przypadkowy.  Owa publikacja była oczywiście nawiązaniem do artykułu „Burmistrz przegrał w sądzie z redakcją”, wydrukowanego w naszym tygodniku. Można spuścić zasłonę milczenia nad tą desperacką akcją przykrywkową czy komentarzami Filipa Chodkiewicza zawartymi w tekście. Ale warto tu sparafrazować słowa zastępcy burmistrza i przyznać, że wielu mieszkańców spogląda na jego działania z przymrużeniem oka. Jednak najbardziej zdumiewające jest to, że propagandowy paszkwil rządzących bezrefleksyjnie skopiowały oraz opublikowały inne portale informacyjne z Augustowa. Początkowo wydawało się, że jest to wynik bezmyślności i sprzyjania rządzącym.

Dziś mamy już wiedzę, że urząd miasta zapłacił publicznymi pieniędzmi portalom Augustow24.pl oraz Augustow.org, a także prawdopodobnie Augustowskiemu Reporterowi za udostępnienie szkalującego nas artykułu na ich łamach. Artykuły nie zostały oznaczone, jako teksty sponsorowane. To kolejna bulwersująca okoliczność, której z pewnością nie można przemilczeć i pozostawić bez jakiegokolwiek potępienia. Czytelnicy nie zdają sobie sprawy, że czytają reklamę burmistrza, myśląc, że jest to pełnoprawny tekst redakcyjny.  Odbiorca komunikatu musi otrzymać informację w sposób jasny i wyraźny, tak by nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z informacją opublikowaną za odpłatnością lub niebędącą dziełem redakcji. W tym przypadku jest inaczej. Prawo prasowe wprost zakazuje takich praktyk. Takie działanie jest również sprzeczne z prawem i stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Pamiętajmy, że dziennikarz to zawód zaufania społecznego, a więc wymaga się od niego, aby jego działalność spełniała określone standardy. Osoby odpowiedzialne za publikowanie treści kryptoreklamowych mogą ponieść zarówno odpowiedzialność cywilną, w tym m.in. zakaz publikowania reklamy, przymus naprawienia szkody czy zapłacenia nawiązki na wskazany cel społeczny, jak i odpowiedzialność karną (kara aresztu lub grzywny). Na to też przyjdzie czas.

Co rozsierdziło rządzących, że posłużyli się kłamstwami? W naszym artykule zauważyliśmy, że od dłuższego czasu występujemy do burmistrza z zapytaniami w formie dostępu do informacji publicznej. Tak było również w przypadku bulwersującej sprawy związanej z publikowaniem przez urząd miasta sowicie opłacanych propagandowych artykułów w „Augustowskim Reporterze”, którego współwłaścicielem i prezesem zarządu jest żona lidera Naszego Miasta radnego Tomasza Dobkowskiego. Fakt, że na biznes małżonki prominentnego radnego i szefa komitetu (z którego kandydował na burmistrza Mirosław Karolczuk) wydawane są bardzo duże publiczne pieniądze, jest absolutnie kompromitujący. Ponadto współwłaścicielka „Reportera” była pełnomocnikiem finansowym komitetu Nasze Miasto. W tej sprawie z naszą redakcją kontaktowała się ogólnopolska telewizja i niewykluczone, że przyjadą do Augustowa zrobić ciekawy materiał do programu nadawanego w najlepszym czasie antenowym. Odpowiedzi kierowane do nas przez burmistrza nie były satysfakcjonujące, a wręcz wymijające. Dlatego redaktor naczelny wystąpił na drogę sądową.

Burmistrz odmówił udostępnienia dokumentów rozliczeniowych z transakcji prowadzonych z „Augustowskim Reporterem”. Krzysztof Przekop skierował sprawę do sądu i złożył skargę na bezczynność burmistrza. Wniósł również o zobowiązanie burmistrza do udzielenia żądanej informacji. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że część dokumentów, których urząd miejski odmówił naszej redakcji, na profilu Facebookowym opublikował zastępca burmistrza.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 26 lutego 2021 roku stwierdził, że  burmistrz Karolczuk dopuścił się bezczynności. WSA zobowiązał również Mirosława Karolczuka do załatwienia wniosku Krzysztofa Przekopa w zakresie dotyczącym żądania udostępnienia raportów o zasięgu poszczególnych wpisów oraz nakładzie czasopisma „Augustowski Reporter”, a także oświadczeń o ilości rozprowadzanych egzemplarzy wspomnianego wydawnictwa.

Na mocy wyroku burmistrz jest zobowiązany do zwrotu redakcji kosztów procesu.

Oto link do  wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stwierdzający bezczynność burmistrza Karolczuka. 

To niejedyna skarga na bezczynność burmistrza Karolczuka. Druga skarga pozostała bez merytorycznego rozstrzygnięcia, trudno twierdzić, że ktoś wygrał lub przegrał. Burmistrz wnosił o oddalenie skargi, ale nic takiego nie nastąpiło. Sąd odrzucił skargę, ponieważ ocenił, że bezczynność burmistrza ustała przed jej wniesieniem. Zwrócił redakcji koszty sądowe. Niezwykle ciekawe jest uzasadnienie sądu. Otóż sąd stwierdza, że burmistrz nie dysponuje praktycznie żadnymi informacjami na temat rozwoju miasta, radni nie zlecają ani nie przeprowadzają żadnych analiz w tej kwestii. Burmistrz nie sporządza prognoz rozwoju miasta.

Jak na wygraną, oceniałbym ją raczej jako pyrrusową.

Link do postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w kolejnej sprawie

Krzysztof Przekop

Czy radny Tomasz Dobkowski powinien złożyć mandat w związku ze sprzedażą paliwa do instytucji miejskich?

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (97)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Burmistrz dopuścił do korupcji
Burmistrz dopuścił do korupcji 13.04.2021, 14:25
Czy Mirek wytłumaczy ta korupcję w mieście? Chodzi o biznesy radnych Naszego Miasta.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.04.2021, 11:11
,,kochany " panie burmistrzu nasz wodzu chciałbym zwrócić uwagę że przy serduszku które pan tak z pompą stawiał, otwierał leżą reklamówki z zakrętkami bo chyba już zakrętki się nie mieszczą ? Czy ktoś idąc do pracy nie zauważył ? Źle to świadczy o panu jako gospodarzu bo owe serduszko przypomnę panu jest postawione przy wejściu do budynku Urzędu Miasta.
Może teraz jakieś zdjęcia, wywiady , konferencje ?
Karuzela
Karuzela 11.04.2021, 22:05
Blok na dworu PKS.
Wielu osobom otworzą się oczy. Znajdą się niedługo w mieście którego nie znają. Miasto brzydkie architektonicznie, zapchane blokami, bez zieleni. Miasto bez dworców, bez komunikacji.
Smutne, nie nasze. Czy chcemy takiego miasta?
Zmierzamy w kierunku który nas za jakiś czas przerazi, ale będzie już za późno.
troć
troć 12.04.2021, 09:23
Lidl kol. Cieślik pozwolił postawić w samym centrum. Widać taka wrażliwość piękna architektonicznego u następców.
jak to było
jak to było 12.04.2021, 10:22
A kiedy powstał? Warto pisać z datami to często pojawiają sie błędy.
Klamczuszek
Klamczuszek 11.04.2021, 09:06
Burmistrz nauczył się kłamać od prowdomownego. To coś już umie
Be
Be 11.04.2021, 13:46
Był w miarę normalnym gościem no ale cóż BYŁ.
Ktotokarolczuk
Ktotokarolczuk 12.04.2021, 06:46
Kiedy?
Gdzie są miejscy prawnicy
Gdzie są miejscy prawnicy 11.04.2021, 08:57
Sąd wprost stwierdza, że burmistrz naruszył prawo.
Życzę redakcji powodzenia w walce z tą kliką.
Życzę redakcji powodzenia w walce z tą kliką. 09.04.2021, 17:49
Czasami sobie myślę, że Karolczuk i Dobkowski i cała reszta chcą dla Augustowa dobrze. Ze może źle patrzę, może są sukcesy. Ale w tym momencie przypominam sobie o setkach tysięcy złotych miesięcznie na biznesy rodziny Dobkowskiego z kasy miejskiej, inwestycje przekroczone o miliony, ogromne wpadki z funduszami europejskimi i zdaję sobie sprawę, że to zwykle cwaniaki co dorwały się do koryta i Augustów mają z tyłu, a mieszkańców nawet głębiej.
nie tędy droga
nie tędy droga 09.04.2021, 18:42
Miastem nie da się kierować jak prywatnym biznesem. W tym przypadku biznesmen nie oznacza z automatu dobrego gospodarza. Tu potrzeba wiele empatii, wrażliwości społecznej, wizji, szerokich horyzontów i przede wszystkim autentycznego szacunku do ludzi. Nie można trzymać się kurczowo ekonomicznego rachunku zysków i strat, bo można wtedy dojść do wniosku, że najlepiej wszystko pozamykać i polikwidować bo nie przynosi dochodu, ludzi pozwalniać bo generują koszty, ignorując potrzeby lokalnej społeczności. A przede wszystkim należy wyzbyć się kolesiostwa i typowej dla polskiego Januszowego biznesu chęci załatwiania wszystkiego znajomkom i pociotkom (bo może kiedyś się odwdzięczą) pod stołem, na siłę i bez publicznej dyskusji. Nasze biznesmeny nadają się do rządzenia jak Krystyna Pawłowicz na królową Anglii, a efekty jakie mamy - widać na co dzień.
Proste pytanie
Proste pytanie 09.04.2021, 08:51
Ile jeszcze jest wstanie stracić Mirek???????
Sławek z koziej wólki
Sławek z koziej wólki 09.04.2021, 19:12
I kto sie dopuścił tak wielkiej straty? Kto sprawdzał wniosek? Co zrobił w tym zakresie w ząbek czesany? Bo ktoś sprawdzić musiał? A może ktoś celowo flipa i flapa w maliny wpuścił? 🤔
Szkoda miasta
Szkoda miasta 09.04.2021, 07:42
Mirek stracił 50 baniek z Funduszy Norweskich, przedtem 60 milionów z RFIL, teraz kolejne miliony z RFIL. Mistrz świata
fiu..fiu
fiu..fiu 10.04.2021, 14:54
Prawie jak Sasin ...
SALOMON
SALOMON 10.04.2021, 08:10
STOP MANIPULACJI!!Nie kłam-ponieważ nic nie stracił-nic nie dostał,więc?Podobnie w sprawie wyroku-nie ma wygranego-nie ma przegranego.
Mirek, oddaj nasze 100 milionów
Mirek, oddaj nasze 100 milionów 10.04.2021, 09:44
Dobre. Według Ciebie to że przegrał w sadzie oznacza że wygrał. A odrzucanie kolejnych wniosków o duże pieniądze to sukces. Super logika.
Kto to jest?
Kto to jest? 08.04.2021, 09:43
Czy Mirosław Zawadzki - przewodniczący komisji społeczno-oświatowej na swoim profilu na fb zachęca do agresji w szkołach? Czyżby zachęcał uczniów do protestów? Do nieposłuszeństwa wobec decyzji premiera dotyczącej nauki zdalnej?
Chce żeby uczniowie w Augustowie poszli do szkół protestować?
W sytuacji kiedy mamy 30 tys. zakażeń ? I chorują coraz młodsi, nawet dzieci.
Sam organizuje od roku posiedzenia zdalne komisji i ani razu nie zapytał czy zrobić posiedzenie stacjonarne.
Wstyd
Alojzy
Alojzy 08.04.2021, 14:10
Jeśli to oczywiście prawda (nie śledzę fejsbuków ich miasta z racji odruchu wymiotnego) to należy zapytać, dlaczego komisje i sesje nie są zwoływane na sali, a dalej przez komputery, gdzie garstka osób włącza kamerki?
Anty_belfer
Anty_belfer 08.04.2021, 13:15
nie dorastasz Mirkowi do pięt.. tyle ci powiem
hehe
hehe 08.04.2021, 14:49
Nie dorasta, bo przerasta. To zresztą nietrudne :)
pis_wygra
pis_wygra 08.04.2021, 15:09
szybko pędź na dworzec i zajmij osikaną ławkę bo na tyle cię stać hehehe
Brudasy
Brudasy 08.04.2021, 17:25
Najpierw posprzątaj pod tym dworcem, bo śmieci się walają pod ścianami
Belfer
Belfer 08.04.2021, 14:39
A co on chodzi na głowie ?
przedsiębiorca
przedsiębiorca 08.04.2021, 13:54
pogońmy tych nauczycieli - politykierów.. bo pominęli się z powołaniem. całe szczęście że można w Suwałkach wybrać lepsze szkoły i nauczycieli. bo tych w Augustowie będzie coraz mniej i mniej bo normalni ludzie stąd emigrują... papapapapa
Radni hamują rozwój Augustowa
Radni hamują rozwój Augustowa 08.04.2021, 08:52
Tak na marginesie. Czy wiadomo coś w sprawie Dobkowski i inne kontra Przegląd?
Gerda
Gerda 08.04.2021, 08:09
Panie Krzysztofie może Pan zasięgnie opinii niezależnych kancelarii prawniczych w tym temacie co pozwoli zamknąć usta co nie którym. O ile przypominam sobie już kiedyś Pan to zastosował przy okazji jakiejś w.ykkładni miejskiego prawnika jeżeli się nie mylę. Moim zdaniem ta cała burza jest tylko po to aby przykryć nieudolność urzędu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych . Na co można było liczyć jak przed wyborami się poszło o poparcie do PiS aby wygrać a potem postąpiono jak wszyscy wiemy. Brak wyczucia i rozsądku to delikatnie powiedziane . Jakie miasto taka polityka.
W.
W. 08.04.2021, 00:03
"Płynie się zawsze do źródeł pod prąd, z prądem płyną śmieci." Z. Herbert
Ich Miasto
Ich Miasto 07.04.2021, 23:06
O co chodzi tej ekipie, o awantury.
Oddaj Mirku kasę
Oddaj Mirku kasę 07.04.2021, 22:50
A co z tymi 10 milionami euro, co burmistrz stracił? Coś wiadomo?
Kukła
Kukła 09.04.2021, 19:14
Niech zrobią mu zdjęcie, wstawia na fb, a mały rudy niech powstawia te swoje głupkowate obrazki
Wałęsa_oddaj_moje_100_milionów
Wałęsa_oddaj_moje_100_milionów 08.04.2021, 10:37
stracić można coś co się ma.. to tak tylko dla rzetelności
Szkodniki
Szkodniki 08.04.2021, 11:41
Szansa była naprawdę duża w tym przypadku 15/54 to jest ok 30%
Zupełnie inaczej niż w przypadku ostatniego RFIL-u 3/1600 wniosków.
Jest różnica?


wielgus
wielgus 08.04.2021, 12:11
szansa? to jest za dupę złapać szympansa
Cyrk
Cyrk 08.04.2021, 07:57
Szansa była realna. Augustów ją zmarnował. Inni skorzystają.
Czy dalej Pan Redaktor uważa że burmistrz powinien tak dużo zarabiać?
Może wrócimy do tej dyskusji? W tej sytuacji to chyba uprawnione

Znowu w życiu mi nie wyszło....
Znowu w życiu mi nie wyszło.... 07.04.2021, 22:48
Karolczuk wypuścił zastępcę i uwierzył, że z zmieni wyrok sądu? No to nie zmienił. Nie dość że głupi to jeszcze do tego głupi.
Bawole oko
Bawole oko 08.04.2021, 17:27
Może mały zahipnotyzował go oczami??? 🤔 🤔 🤔 🤔. Temu uwierzył?
Komentator
Komentator 07.04.2021, 22:07
Analizując to co się dziś wydarzyło uważam, że mecz Przegląd Powiatowy - Urząd Miejski rozstrzygnięty został wynikiem przynajmniej 3:1 na korzyść Przeglądu, a druga strona pluje sobie w brodę z powodu rozpętania g...o burzy, która ich dodatkowo mocno ośmieszyła.
Ja z Warszawy jestem teraz
Ja z Warszawy jestem teraz 07.04.2021, 22:30
Ja słyszałem, że Pan Redaktor to nie byle kto, ale pierwsza liga marketingu politycznego w Polsce. Podobno pracuje dla bardzo wielu organizacji. Naszą ligę podwórkową pokonuje małym palcem. Tak gadają grube ryby w Warszawie.
Redaktorek
Redaktorek 07.04.2021, 22:45
A mnie się obiło o uszy, że to nieźle uczony typek. Jakieś embieje kończył i inne doktoraty. Może to nie on taki mądry, a one głupie....
Konferencja prasowa
Konferencja prasowa 07.04.2021, 21:20
Proponuję faksymile na czole postawić.
Wytrzeszcz
Wytrzeszcz 07.04.2021, 22:06
😂😂😂 Noooo u taty wieeeelkie czoło, co tam jedną postawić, cały rząd 😂😂😂
Szkoda Augustowa
Szkoda Augustowa 07.04.2021, 21:15
Flip i Flap na księżyc
Alicja Malina
Alicja Malina 07.04.2021, 20:48
Proszę odsłuchajcie tego.
Pani Przewodnicząca w radyjku, Malina:
https://www.radio.bialystok.pl…
Dla niecierpliwych parę cytatów:
- " coś tam"
- "gdzieś tam"
- "w radzie mamy różne spektrum"
- "spójrzmy na pewne rzeczy"
- "może jak się spotkamy będzie mniej zajadłości"
- "i do przodu iść"
Złote usta to mało powiedziane.
Sluchacz
Sluchacz 09.04.2021, 08:02
Wspaniałe wystąpienie radiowe
Pixi
Pixi 08.04.2021, 11:35
Tą cała sytuacja kojarzy mi się z jednym powiedzeniem ,, Nas..ć w kąt i na kota złożyć."
Spaliniarz
Spaliniarz 07.04.2021, 22:07
Yntelygentna
Beata spod Albatrosa
Beata spod Albatrosa 07.04.2021, 20:37
No to sobie Karolczuk wysmażył jaja sadzone. Jakiś głupi?
Niro
Niro 07.04.2021, 20:55
Najśmieszniejsze jest to że mały się wypowiada a duży dostaję cięgi....No ale cóż zrobisz jak to się mówi ,, widziały gały co brały" Nic się nie wyciągnęło wniosków to trzeba będzie za to zapłacić.

Pozostałe