Park tylko z nazwy (foto i video)

  • 21.01.2021, 11:03 (aktualizacja 21.01.2021, 11:12)
  • Beata Perzanowska
Park tylko z nazwy (foto i video) Ewa Łukaszewicz
Mieszkańcy Augustowa mają do nas zaufanie, o czym świadczy wzrastająca liczba sygnałów kierowanych do naszej redakcji z prośbą o pomoc czy nagłośnienie różnych tematów. Dziękujemy za przekazywane informacje. Każdą sprawą się zajmujemy. Niedawno otrzymaliśmy sygnał, a w zasadzie sugestię mieszkańców w związku z Parkiem Herberta w Augustowie.

Park Herberta na Lipowcu w Augustowie powstał całkiem niedawno. Miejsce przeznaczone jest do wypoczynku i rekreacji. Mało kto jednak wie, że nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Zbigniew Herbert, znany polski poeta, wielokrotnie gościł w Augustowie. Był też mocno związany z naszym miastem, a szczególnie z Lipowcem. Bywał na spływach kajakowych, wypoczywał, ale także i tworzył. Właśnie w Augustowie powstało wiele jego dzieł, chociażby dramat „Lalek”, który był zainspirowany tragiczną bójką na Lipowcu, tom „Barbarzyńca w ogrodzie” czy utwór „Maja”, emitowany jako słuchowisko w polskim radiu. Bywał też często w okolicach Augustowa, w Suchej Rzeczce, na Wigrach. Wszystkie wyprawy dokładnie opisywał. Cieszy więc fakt, że powstał park jego imienia w Augustowie. Jednak, jak informują nas Czytelnicy, w parku brakuje jednej, ich zdaniem bardzo istotnej rzeczy.

-Powstanie parku imienia Zbigniewa Herberta jest bardzo dobrym pomysłem. Szkoda tylko, że tworząc go wycięto tak wiele drzew. Herbert cenił przyrodę i zapewne pozostawienie drzew dało by urokowi temu miejscu. To już się stało, więc nie ma co do tego wracać, ale jest jedna rzecz, którą można jeszcze zrobić. Mianowicie bardziej uwypuklić fakt, że Zbigniew Herbert był częstym gościem w naszym mieście i to, że ten park nosi jego imię. Wystarczy tylko zrobić jakąś tablicę upamiętniającą poetę i ustawić ją w parku. Napisać na niej jego krótką historię, przybliżyć twórczość i podkreślić, że właśnie w Augustowie często spędzał wolny czas -mówi jeden z mieszkańców miasta. -Może ktoś ma jakiś inny pomysł na podkreślenie związku Herberta z Augustowem, który można by w parku wykorzystać. Uważam, że należy przekuć augustowską historię poety w dodatkową atrakcję. W dodatku skoro z tego parku korzystają młodzi ludzie, z takiej tablicy czy informacji mogliby wiele się dowiedzieć o samym poecie, jak i jego związkach z naszym Augustowem. Miałoby to więc też aspekt edukacyjny. W tym parku oprócz nazwy urzędowej czy potocznej nie ma żadnego śladu o Zbigniewie Herbercie.

Nie tylko sprawa większego zaznaczenia związku poety z Augustowem nurtuje mieszkańców miasta. Otrzymaliśmy sygnał, że park służy głównie mieszkańcom do parkowania aut. Zdaniem augustowian zaparkowane auta powinny stamtąd zniknąć.

Sugestie naszych Czytelników wydają się rozsądne. Warto, by władze miejskie pochyliły się nad nimi. Do czego zachęcamy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Film autorstwa Ewy Łukaszewicz 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Szumi park.
Szumi park. 25.01.2021, 10:06
Przecież to lipa jest.
Miało to tylko na zadaniu by koło biznesu radnej Szlaszyńskiej wpisać dla warszawiakow w ofercie park w pobliżu.
Tak rządzi Nasze Miasto.
feel
feel 21.01.2021, 15:44
Ławeczka z Herbertem na wzór ławeczki Beaty pod Albatrosem albo Bielickiej w Łomży jak najbardziej. Na marginsesie, dlaczego w tym parku nie widać ławek? Przecież ławeczek powinno być mnóstwo! Ba, nawet powinny być grzybki ze stolikami do np. partyjki szachów latem. A liście ktoś tam grabi czy na utrzymanie nie ma pieniędzy?
Żaba z wielkim i gałami
Żaba z wielkim i gałami 21.01.2021, 17:08
Stoliczki są i służą nie do grania ale do rozpijania butelki. Do tego syf totalny. Samochodów pełno coś tak jak na parkingu obok ogryzków.

Pozostałe