Konsensus durniu

  • 14.01.2021, 14:00
  • Krzysztof Przekop
Konsensus durniu Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: samorządowcy biorący aktywny udział w dyskusji nad budżetem (Marcin Kleczkowski, Aleksandra Sigillewska, Mirosław Karolczuk, Magdalena Śleszyńska, Izabela Piasecka i Adam Sieńko)
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1126 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Zima nie zamierza ustąpić. Od czwartku nocą zobaczymy temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza. Nawet w dzień słupek rtęci zjedzie do -10 stopni. Uważajmy na nosy, bo o odmrożenie bardzo łatwo. Zwróćmy też uwagę na sąsiadów, znajomych, czy nie jest potrzebna im pomoc, czy radzą sobie z zimnem.

W najnowszym numerze „Przeglądu Powiatowego” wspominamy Eleonorę Chodkiewicz, znaną jako Olę. Nauczycielka, urzędnik oświatowy, radna, wicestarosta, miłośniczka przyrody, wielbicielka koni, charakterna kobieta. Taką ją zapamiętamy. Pamiętamy jej uśmiech, jej pogodę ducha. Olu, cześć Twojej pamięci.

Tematem miesiąca, może nawet kwartału, będą szczepienia. Nie jest niestety różowo z informacjami. Niby coś wiemy, ale jak przychodzi do konkretów, nikt nie zna procedur. Bo takich procedur póki co nie ma. W dodatku co konferencja prasowa, słyszymy nowe ustalenia. Wiemy tyle, że na początek są szczepieni pracownicy instytucji medycznych, potem przyjdzie kolej na seniorów 80+, po nich 70+. Znamy daty rejestracji, nikt nie ma pojęcia o datach szczepień. Trzeba cierpliwie czekać. Całą wiedzę o szczepieniach na terenie powiatu zebraliśmy w artykuleSzczepienne vademecum. To warto wiedzieć”.

Tukidydes to grecki historyk, autor monografii „Wojna peloponeska”. Swoje dzieło tworzył z myślą o przyszłych politykach, dla których wydarzenia z lat 431 do 404 p.n.e. miały być dobrą lekcją. Powodem wojny była rywalizacja dwóch potęg -Aten i Sparty o hegemonię nad całą Grecją. Po latach zmagań wielkie Ateny musiały uznać wyższość niedocenianej Sparty. Tenże w swym dziele napisał, że „jest zwyczajem człowieka pokładać beztroską wiarę w to, czego pragnie i odpychać od siebie myśli o tym, co mu się nie podoba.” Te słowa a jak ulał pasują do naszych włodarzy miejskich. Wydaje się, że ich postawa przy debacie budżetowej może być skutkiem zjedzenia wszystkich rozumów. Wiara, że moja racja jest lepsza niż twoja, jest początkiem drogi do upadku. Znamienne jest, że cała opozycja, należąca do tak różnych opcji jak PiS i KO, mówi jednym głosem, że budżet miasta na rok 2021 nie jest rozwojowy, że burmistrz powinien się wstydzić, że jest to budżet wyganiający młodych ludzi z Augustowa, budżet stagnacji, braku rozwoju i asfaltu, budżet straconych 50 milionów złotych. Radni opozycji wykazali się nie tylko analitycznym spojrzeniem na plany burmistrza, ale też sporą odwagą w kreowaniu epitetów. W końcu za o wiele lżejsze sformułowanie zostałem pozwany do sądu. Radni koalicyjni nie słuchają nikogo z zewnątrz, próby krytyki traktują jak wrogi atak. To syndrom znany w psychologii od dawna. W „Boskiej komedii” Tomasz z Akwinu przestrzega Dantego: „Opinia przedwczesna często może skłonić człowieka w niewłaściwą stronę, a potem przywiązanie do własnej opinii wiąże i ogranicza umysł”. Ten syndrom dostrzegam w przypadku naszych radnych. Obie stare opinie, a i Tomasza z Akwinu to opis efektu potwierdzenia, wielkiego króla naszej codziennej głupoty. Ludzie u władzy powinni znać mechanizmy ludzkiego mózgu, winni wysłuchiwać odmiennych poglądów, analizować pomysły oponentów, poddawać najszerszej krytyce pomysły własne. Nikt nie ma licencji na mądrość absolutną, mądrość bierze się ze słuchania nawet najgłupszych rzeczy. Treningi zarządzania zaczynają się od burzy mózgów, gdzie notuje się wszystkie pomysły, nawet najbardziej absurdalne. Potem wspólna analiza i dyskusja pozwalają wykuć konsensus. I takie słowo powinien powiesić sobie nad biurkiem burmistrz Karolczuk, może nawet lekko zmodyfikowane parafrazą hasła Clintona: „Konsensus durniu”.

W tym numerze opisujemy budżet bez konsensusu. Zapraszam do lektury artykułu okładkowego „Budżet wypychania młodych ludzi”.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 31 stycznia, ale Orkiestra już gra. Działa eskarbonka, mamy wiele aukcji, w sklepach stoją skarbonki. Co, gdzie i jak opisujemy w tekście „W Augustowie już się dzieje, oj dzieje”. Nie zapomnijmy wpłacić jak największych pieniędzy. Chore dzieci czekają.

Przykładem nieskończonej wrażliwości na krytykę jest postawa Tomasza Dobkowskiego. Jest on doświadczonym samorządowcem. Zaczynał wiele lat temu jako radny augustowskiej lewicy, by po jakimś czasie przejść do klubu Nasze Miasto, który w ostatnich wyborach blisko związał się z augustowską prawicą. Obecnie szefuje temu klubowi. Jako tak ważny radny musi być nie tylko odporny na krytykę, ale powinien być na krytykę otwarty, wręcz za nią wdzięczny. Nic z tego. Za słowa krytyki senior Marian Dyczewski, znany augustowski społecznik, został pozwany przez Tomasza Dobkowskiego do sądu. To już zaczyna pachnieć pieniactwem. Boję się myśleć, co radny Dobkowski zrobi, jak sprawę przegra. Ze wstydem zrezygnuje z mandatu? Czas pokaże, a tymczasem zapraszam do przeczytania tekstu „Dobkowski pozwał mieszkańca” oraz rozmowy z Marianem Dyczewskim.

Jak co roku objęliśmy patronatem medialnym uroczystości związane z rocznicą Powstawania Styczniowego. Organizatorem jest Polska Organizacja Wojskowa wraz ze starostą i burmistrzem. Musimy pamiętać o bohaterach, patriotach tamtych czasów. Zapraszam do przeczytania relacji zatytułowanej „Cześć i Chwała Bohaterom”.

W tym wydaniu „Przeglądu” piszemy o wybitnych uczniach, trochę o sporcie, opisujemy i rozwiązujemy problemy zgłaszane przez Czytelników.

O tym nie przeczytacie w mediach finansowanych przez burmistrza, a jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tron
Tron 14.01.2021, 09:23
Świetny tekst i świetny tytuł ! Brawo Panie Redaktorze ! Prawda jak widać w oczy kole .
Dużo zdrowia dla całej redakcji.
Magda
Magda 13.01.2021, 11:40
Do czego ma nawiązywać ten chamski tytuł panie redaktorze ,pan chyba przesadza nie można bardziej kulturalnie ,do Owsiaka ,do powstania styczniowego
Celnie
Celnie 13.01.2021, 14:31
Hasło "Ekonomia, głupcze" przyniosło Billowi Clintonowi zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA w 1992 r.
Bill
Bill 13.01.2021, 13:57
Ta parafraza ma swój kontekst historyczny, bynajmniej nie obraźliwy, a ironiczny. Prezydent Clinton, jak wspomina Redaktor Naczelny, miał nad biurkiem w gabinecie owalnym tabliczkę z napisem "gospodarka durniu". Przy poziomie alienacji obecnego burmistrza takie hasło mogłoby mu bardzo pomóc. Brawo Panie Krzysztofie
Komisja zwoju
Komisja zwoju 13.01.2021, 11:21
Konsensus?
Wczoraj na komisji zwoju widać go było wyraźnie. Czy plan pracy komisji skleciony przez Ostapowicza nie świadczy o tym, że ma on rozwój miasta głęboko w d........ i całą tą komisję ?
Widać było jak panicznie boją się merytorycznej dyskusji z opozycją, że nawet planu nie chcieli zmodyfikować.
Karolczuk na swoim profilu na fb ma napisane "polityk".
Taki z niego polityk jak z koziej du... trąba.

Czekam niecierpliwie na kolejne komisje, oby były jak najdłuższe.
Z Naszym Miastem niemożliwe.
Z Naszym Miastem niemożliwe. 13.01.2021, 08:20
Konsensus, konsens (od łac. consensus, czyli zgoda) – w wąskim rozumieniu synonim pojęcia określającego zgodę powszechną między członkami danej społeczności. Proces dochodzenia do konsensusu wymaga poważnego traktowania przemyślanej opinii każdego z członków społeczności.
Wyjeżdżam
Wyjeżdżam 13.01.2021, 07:09
I to przez te perspektywy tworzone przez Karolczuka młodzież tak masowo wyjeżdża. O dzięki Ci Panie Burmistrzu.
Przedsiębiorca
Przedsiębiorca 13.01.2021, 14:39
Młodzież wyjeżdża już od wielu wielu lat... za poprzednich burmistrzów też wszyscy młodzi wyjeżdżali tylko internet nie był tak rozwinięty żeby o tym dyskutować na forum. A exodus można zaobserwować odkąd jesteśmy w UE i odkąd legalnie Polacy mogą pracować np. w Anglii, Irlandii, Holandii, Niemczech itd.... A Miasto nigdy nie stworzy miejsc pracy, zresztą to nie jego zadanie, tak płatnych jak np. w Anglii. To są dziesięciolecia różnicy między rozwojem tych krajów a Polską i wysokość płac też jest na to dowodem.. Także lepiej weźcie się do roboty , załóżcie swoje firmy i płaćcie tak dla młodych żeby nie wyjeżdżali, a nie marnujecie czas na "syzyfowe" dyskusje...
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 13.01.2021, 18:04
Oj nie wszyscy wyjechali ! Młodziaki z NM wrócili przejąć rodzinne biznesy i zawładnąć miastem!
Najmądrzejsi, niemylni, aroganccy...........nawet po przegranych wyborach rządzą miastem! Naściągali specjalistów z całej Polski .....mieszkańców Augustowa powyrzucali z pracy bez powodu (w Japonii szanuje się tych z długim starzem). Myślę, że już czas na wymianę ....powinni zrezygnować to .........ich tok myślenia .
Szkoda że wrócili .....tylu ludzi skrzywdzili ! Mam nadzieję, że karma wróci ! Już jeden co lekką ręką składał podpisy na wypowiedzeniach wstydzi się pokazać w Augustowie!
Prawda
Prawda 14.01.2021, 07:37
Wrócili? skąd? bo jak patrzę na radnych z NM to chyba wszyscy od zawsze są w Augustowie, tutaj pracują i płacą podatki i nigdy nie wyjechali aby teraz mieli wracać...
lucek
lucek 14.01.2021, 09:58
Szkoda, że nie wyjechali.
Zegarmistrz
Zegarmistrz 14.01.2021, 11:58
lepszy byłby sławek nowak i jego partia?
Rzeźbiarz
Rzeźbiarz 14.01.2021, 15:44
Co ma Nowak do Augustowa? Chyba pomyliłeś dzienniki ! W lokalnej społeczności w każdej partii może znaleźć się "nowak" ......przecież go teraz mamy !
Matura i oficer
Matura i oficer 14.01.2021, 08:00
Nieliczni wyjechali na studia, ale chyba z poprzedniej kadencji. W tym rozdaniu to raczej matura, choć są wyjątki. Mądrzy wyjechali.....
Obiektywny
Obiektywny 12.01.2021, 23:37
Augustów to miasto z wielkimi perspektywami dla jego młodych mieszkańców. Tylko prawdziwi malkontenci mogą to podważać.
Fortuna
Fortuna 13.01.2021, 00:50
Baju, baju, bedziem w raju.
Babka Magda
Babka Magda 13.01.2021, 07:25
Dokładnie. Niech sprawdzą przedział wiekowy. Młodzi uciekają z tego miasta bez perspektyw.
Inteligent
Inteligent 12.01.2021, 22:29
Pan Burmistrz jego radni sa inteligentni tak mi powiedzial Pan Mop
jest fajnie
jest fajnie 12.01.2021, 20:30
Wstępniak przekombinowany. Do tej grupy docelowej trzeba by raczej kierować cytaty z Zenka Martyniuka żeby zrozumieli (a i to niepewne), a tu Tomasz z Akwinu, Dante, Tukidydes - to się nie może udać. Może ten Clinton jeszcze jako tako.
Ale nie o tym, nie o tym...
Dzisiaj bardzo ciekawa komisja (ro)zwoju była, 5 bitych godzin uczciwie radzili, o rozwoju co prawda ani pół słowa nie padło, ale to akurat normalne. Natomiast nastąpiło efektowne zaoranie radnego Ostapowicza przez radną Sigillewską, delikwent położony na łopatki krzyczał "pomocy, pani mecenas, ratunku, kobieta mnie bije". Bardzo smaczne.
Dyletanci, indolenci, impotenci, ignoranci. Starczy. Dziękuję.
biją?
biją? 13.01.2021, 10:24
W jaki sposób p. Sigilewska zaorała p.Ostapowicza?
go to hell
go to hell 13.01.2021, 17:15
W sposób widowiskowy. Będzie transmisja na esesji to zobaczysz. Warto.
Zresztą za wczoraj - chwała opozycji, hańba wątłej intelektualnie i ilościowo większości. Jesteście beznadziejni i żałośni, jesteście symbolem zaściankowości, beznadziei, prowincjonalizmu, małości, wszystkiego co w ludziach najgorsze. Wasz niechybny i bolesny upadek to będzie prawdziwe święto tego miasta.
Inteligencja durniu
Inteligencja durniu 12.01.2021, 20:40
Ale wstępniak nie jest raczej dla tych durni a dla czytelników. Oni są inteligentni

Pozostałe