Etyka i biznes

  • 03.12.2020, 11:00
  • Krzysztof Przekop
Etyka i biznes Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Tomasz Dobkowski, Filip Chodkiewicz, Mirosław Karolczuk i Sylwia Bielawska
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1122 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop

W weekend spodziewane jest małe ocieplenie, w dzień nawet do 7 stopni Celsjusza i nieco zimniej w nocy. Słońca będzie mało.

Jedną z ważnych ról prezydenta Stanów Zjednoczonych jest promowanie amerykańskiego biznesu i amerykańskiej produkcji na całym świecie. Każda polityczna wizyta pierwszego obywatela USA przynosi Ameryce korzyści gospodarcze. Promowanie własnej gospodarki przez rządzących jest tanie i bardzo skuteczne. Dotyczy to prezydenta, premiera, ale także starosty, burmistrza czy wójta. Augustów ma się czym pochwalić. Jesteśmy producentem znakomitych łodzi, wyposażenia do nich, produkujemy maszyny rolnicze, meble, w końcu zaspokajamy nałogi palaczy. Mamy też znakomite hotele, pensjonaty, restauracje. Mamy sanatoria, SPA, w tym ogromne naturalne SPA w postaci lasów i jezior. To wszystko musimy chwalić i polecać. Burmistrz ma największy posłuch spośród mieszkańców Augustowa i jest on znakomitym nośnikiem darmowej i dobrej reklamy. Miasto i powiat powinny opracować standardy dla firm, które po uzyskaniu odpowiedniego „certyfikatu” mogłyby się z automatu znaleźć na miejskiej czy powiatowej liście „do chwalenia”. Jestem przekonany, że firmy same mogłyby utworzyć kodeks dobrej firmy, a burmistrz i starosta mogliby uczestniczyć w marketingu na podstawie takiego kodeksu.

Najmniej właściwie wygląda taki marketing „po uważaniu”. Pojawiają się oskarżenia opozycji, że burmistrz chwali swoich kolegów, że niektóre firmy wyróżnia. Jeszcze gorzej, gdy istnieje podejrzenie, że marketing na stronie internetowej urzędu miasta jest sprzeczny z prawem. Taki przypadek opisujemy w artykule „Pytania o prywatę”.

Kilka lat temu powstał kodeks etyki urzędnika miejskiego. Niektórym urzędnikom przypomnienie tej lektury z pewnością by nie zaszkodziło. Radni złożyli kilka wniosków o zbadanie przez miejską komisję rewizyjną finansowania z budżetu miejskiego lokalnych mediów. To dziwny wniosek i dziwnie skierowany. Komisja rewizyjna nie jest w stanie zbadać współpracy miasta z mediami. Po pierwsze brak jej kompetencji merytorycznych, gdyż się na tym nie zna, kompetencji etycznych, gdyż byłaby sędzią we własnej sprawie, po drugie brak jej narzędzi. Jeśli radni uważają, że burmistrz złamał prawo pozostaje zgłosić to do prokuratury. Jeśli radni podejrzewają, że ktoś inny w tej sprawie złamał prawo pozostaje ta sama droga. Badanie współpracy burmistrza z mediami przez osoby, które są mocno powiązane z niektórymi mediami, przez osoby które sądzą się z innymi mediami zakrawa na kpinę. Już widzę raport końcowy z prac takiej komisji. Nawet wiem, kto będzie w nim obwiniony. Wiele przykładów, jak działa system oceny działań przez radnych, przewodniczącą rady, zastępcę burmistrza, czy miejskiego prawnika, insynuacji rzucanych bez żadnych dowodów opisaliśmy już na naszych łamach. Wiele można znaleźć w internecie. Kilka cytujemy w artykule „Kodeks etyki radnych”, do lektury którego serdecznie zapraszam.

Jednym z najważniejszych zadań burmistrza i jego urzędników jest utrzymanie w mieście porządku. Nawet najbogatszy dom, w którym jest nieporządek i brud, będzie odstraszał gości, a gospodarze będą oceniani jak najgorzej. Oceniam, że z tego obowiązku burmistrz wywiązuje się dość kiepsko. Cieszę się, że brud i nieporządek dostrzegają też inni, w tym radni. O szczególnym przypadku zaniedbań piszemy w tekście „Król utonął w ciemnościach”.

Kontynuujemy publikację oświadczeń majątkowych radnych. Tym razem zaglądamy do oświadczeń radnych miejskich.

Wraca temat niechcianej obwodnicy. Niestety coraz bardziej realnej. Nie rozumiem, po co ma powstać, nie rozumiem, czemu ma służyć, wiem, że będzie to budowla, która na dziesięciolecia zepsuje obraz naszego Augustowa. Temat poruszamy w artykule „Wybrano trzy warianty obwodnicy”.

W poprzednim sezonie byłem świadkiem, jak na skateparku został zaatakowany mój kilkunastoletni znajomy. Po tym incydencie tłumaczył mi, ze w naszym skateparku są zwalczające się subkultury. On należy do mniej radykalnej, więc za pomocą kopniaków został poproszony o zmianę miejsca zabawy. Temat przemocy na skateparku jest rzeczywisty, z całą pewnością nie rozwiążą go kamery, gdyż niestety źródłem problemów jest samo miejsce. Pamiętam, że pomysłodawcy obiecywali stałą opiekę woluntariuszy, co z pewnością wiele problemów by rozwiązało. Kolejne #obiecanewykonane pozostało w kategoriach fantasmagorii. O problemie piszemy „Przemoc rzeczywista i urojona”.

Mamy dla Was drodzy Czytelnicy jeszcze wiele ciekawych artykułów. Piszemy o wierzbie, która została wycięta, o zagrodzonym parkingu, o przygotowaniach do zbiórki WOŚP. Piszemy o koronawirusie, ale też o znakomitych sportowcach.

Trzeba czytać, trzeba wiedzieć, co się w mieście dzieje.

Zapraszam do lektury „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (108)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
A.
A. 08.12.2020, 09:15
Wolne media w Augustowie są jak oaza na pustyni. W większości samorządów takiej wolnej prasy nie ma. Działalność wójta burmistrza, prezydenta miasta nie jest przedmiotem debaty publicznej w lokalnych mediach.
Niezależna, wolna prasa w małym mieście, na wschodzie Polski to jedna z tych rzeczy z których jako mieszkańcy możemy być dumni. Dziennikarze tej gazety muszą, co jest absurdalne, być odważnymi, twardoskórymi ludźmi i być może większość mieszkańców nie rozumie, że to co robią jest wielką wartością.
Dziennikarze PP - proszę kontynuować swoją misję i wysoko podnieść głowę.
Redaktor na burmustrza
Redaktor na burmustrza 06.12.2020, 14:47
Gratuluję odwagi panie Krzysztofie. Tylko dzięki Panu tak wiele niegodziwości ujrzało światło dzienne. Mina Dobkowskiego na sesji jak pieska z biegunką. Przestało być śmiesznie. A to straszenie sądem to zwykle pieniactwo. Zaczęli się bać naprawdę.
Karol
Karol 06.12.2020, 18:35
Ja tylko mam sugestię, żeby po wyroku pierwszej instancji - jeśli będzie korzystny dla powodów- nie organizować konferencji prasowej jak ta słynna z faksymilami i nie trąbić o wygranej. Bo są jeszcze wyższe instancje i znów można narobić sobie obciachu.
LZS  TĘCZA  ORACZE
LZS TĘCZA ORACZE 05.12.2020, 21:39
Ostania sesja - to niezbyt krótka, ale warta obejrzenia lekcja. Oczywiście dla celów poznawczych.
Samozaoranie w wykonaniu radnych Ich Miasta i Banitków, naprawdę perełka, nieszlifowana oczywiście.
Tomek zawsze wszystko jasno wytłumaczy.
Filip kliasa, kliasa, to coś więcej niż piar.
Ala - tu wystarczy cytat esemesa, którego sama przewodnicząca przeczytała - "Masz kobieto cierpliwość" - to naprawdę tekst o Ali, nadesłany od ... Ali : ))
Hipokryzja
Hipokryzja 05.12.2020, 09:28
Mówienie o moralności i o krzywdzeniu rodzin ?
Szkoda że tego zabrakło przy wystawianiu oceny dla Pani dyrektor, zwalnianiu urzędników, dyrektorów, prezesów spółek miejskich, wpisach na FB.
Goooo Augustów
Goooo Augustów 05.12.2020, 09:11
Pod hasłem ,, Augustów to jego mieszkańcy" udziela się głosu mieszkańcowi po ok. 10 godzinach który oczekuje na korytarzu UM.
Grozi się sądami tak to odbieram, wywiera presję na dziennikarza , uchwała kolejne podwyżki.
Co to jest ? Gdzie my żyjemy ?
Panie Krzysztofie proszę sprawę nacisku na dziennikarza nagłośnić i opisać bo tak nie może być dalej aby w tak małej społeczności działy się takie rzeczy ! Może by i Pan Poseł któremu Augustów jak to deklarował jest bliski również zajął się tą sprawą ?
Bialorus
Bialorus 05.12.2020, 10:45
A gdzie pan jurgiel (celowo mała litera) który tak zachwalał przed wyborami NM. Może weźmie teraz odpowiedzialność za Białoruś w Augustowie.
Charles Bronson
Charles Bronson 04.12.2020, 19:14
Pewnego razu w Augustowie
3 grudnia, godzinę przed południem zaczęła się sesja rady miejskiej.

W rolach głównych:
- Alicja Przewodnicząca - stonowana, wszechstronna, obiektywna, cierpliwa
- Filip Zastępca - wielozadaniowy jak F35, ostry jak przecinak
- Tomek - prostolinijny, transparenty, bezwzględny dla układów
- Jolanta Oneta - przenikliwa, refleksyjna
- Dariusz - erudyta, wszyscy przyklękają jak zapoda kontrę w stylu debilu ty, albo idioto
- i inni, tak zwana opozycja, ale to pionki... tło można powiedzieć

To trzeba zobaczyć
Zezowaty s.
Zezowaty s. 04.12.2020, 21:01
Nie chce na to patrzeć. Jak to wykrzyczał osioł w Shreku... Ośleplem Ośleplem, czy kiedykolwiek zagram na skrzypcach??
fred
fred 04.12.2020, 18:49
Oni wszystkich straszą sądami, mam nadzieję, że nimi też się zajmą sądy...bazą kajakową, ratuszem, parkingiem itd. jest tego trochę...
Karol
Karol 05.12.2020, 14:17
Właśnie przeczytałem, jak kolejny sąd (i to apelacyjny) orzekł, że wypowiedź prasowa mieściła się w granicach prawa do jjrytyki. Osoby i instytucje publiczne to nie są święte krowy i podlegają ocenie. Sporny tytuł "Radni hamują rozwój Augustowa", który wzburzył część radnych i powiódł do sądu także - moim zdaniem, po lekturze uzasadnienia wyroku sądu apelacyjnego - mieści się w granicach prawa do krytyki, bowiem autor publikacji przedstawił i UZASADNIŁ swój punkt widzenia konkretami. Miał do tego prawo. No ale zobaczymy, jak będzie w tym przypadku.
Sedzia
Sedzia 05.12.2020, 10:48
Już jedna sprawa ruszyla. Oby poszło im w pięty.
Wiola
Wiola 04.12.2020, 21:02
to się nazywa obrona przez atak :)
fred
fred 04.12.2020, 17:53
ten dodatek mu się należał...wiadomo było, że sobie poradzi i będzie super, widać to po bałaganie i ludziach, którzy uciekają ze szkoły...
bylywyborcaNM
bylywyborcaNM 04.12.2020, 13:57
Gratuluję Panie Redaktorze. Dostarczyli Panu tyle materiału, że na parę następnych numerów wystarczy; Kilka z nich:
1. Procesy sądowe. Chwalą się wygranymi. Jakoś skrzętnie przemilczają inne, które przegrali ze zwolnionymi pracownikami i kwoty jakie Miasto zapłaciło z tego tytułu.
2. Paliwo od pana radnego. Przypomnę może fakt z historii. Pan Dobkowski powinien pamiętać. W momencie kiedy PSS Społem wygrało przetarg na żywienie uczniów w Augustowskiej oświacie, radny Samel natychmiast złożył mandat radnego. Ale teraz to już inne standardy "etyczne" pewnie obowiązują.
3. Prawie najwyższy dodatek motywacyjny (40%) do pensji "na dobry start" dla nowo zatrudnionego dyrektora SP 3. Jakież to sukcesy osiągnął w nowej szkole jeszcze w niej nie pracując? Ciekawe co na to inni pracownicy oświaty?
4. Podwyżki za śmieci i podatki od nieruchomości w czasach epidemii i głosujący "za" szef związków.
5. Baza dla kajakarzy i jak twierdzi Burmistrz niepotrzebna ekspertyza sinizny desek, konserwacji itd. Po prostu kpina jakaś.
6. I oczywiście dyżurny temat - hejt i wypowiedzi wice o krzywdzeniu ludzi, rodzinach itd.. To jest tak, jakby diabeł w ornat się ubrał i ogonem na mszę dzwonił. Zapomnieli już co robili z Walulikiem i innymi, którzy im nie pasowali.
Życzę dużo siły i wytrwałości
Rio
Rio 04.12.2020, 17:03
Przyznanie dodatku jest niezgodne z regulaminem . Regulamin mówi że dodatek przyznaje się za pracę w okresie pół roku czyli marzec-sierpien a ten pan wtedy nie był zatrudniony. Co na to RIO
amen
amen 04.12.2020, 15:02
Dobrze, że inni pamiętają co zrobił WW.
Na szczęście są już wyroki
Ale ludzkich krzywd nikt nie cofnie
Comawisiećnieutonie
Comawisiećnieutonie 04.12.2020, 21:04
Nie on pierwszy nie ostatni. W tej kadencji wszystko możliwe. Poczekamy zobaczymy.
Gość
Gość 04.12.2020, 11:32
Gdzie to można obejrzeć?
Augustowiak z urodzenia.
Augustowiak z urodzenia. 04.12.2020, 11:11
Panie burmistrzu czas wyjść z cienia i zakończyć tą wojnę. Jeżeli mogę coś zaproponować to dobrze by było aby to Pan osobiście brał udział w posiedzeniach RM z prostej przyczyny. Po pierwsze ze względu na doświadczenie zawodowe po drugie może na lata. Mieszkańcy po prostu są zmęczeni pańskim zastępcą jak mniemam i radni. Może przydała by się pomoc dla przewodniczącej która chyba nie do końca rozumie swoją rolę a może tak ma być że wszystko co wychodzi z opozycji z założenia jest złe ? Jednak jestem dobrej myśli że poprostu jest to zwykła nadgorliwość i chęć przypodobania się władzy lub bojaźń przed utratą funkcji. Tak czy siak sprawę trzeba rozwiązać. W końcu niech Pan spróbuje trochę przystopować nie których swoich urzędników w sposobie udzielania odpowiedzi bo czasami mam wrażenie że się czują ponad wszystko i wszystkich.
Czas zacząć rozmawiać o sprawach istotnych dla miasta a nię o kluczach do bramek. Ładnie Pan wczoraj się zachował dziękując radnym za głosowanie jak przystało na burmistrza. Ja z moją rodziną nie głosowałem na Pana ale to już powinno Panu zależeć aby takich jak ją przekonać do siebie .
Życzę dużo zdrowia i powodzenia w realizacji zamierzonych celów dla dobra wszystkich mieszkańców Augustowa.
duduś
duduś 05.12.2020, 07:05
Temu Panu już dziękujemy. Wystarczy. Zwyczajnie gardzę nimi wszystkimi na czele z burmistrzem.
Rano do pracy
Rano do pracy 04.12.2020, 09:05
Kiedy będzie nagranie, bo nie oglądałem, a widzę, że warto.
#Obiecanedosądupodane #mamyto
#Obiecanedosądupodane #mamyto 04.12.2020, 08:53
Dobkowski pokazał wczoraj twarz pieniacza. Za byle co do sądu. Wtóruje mu Filipek. Nasi Pieniacze
Zygmunt August
Zygmunt August 04.12.2020, 08:15
Ktoś kto robi interesy z miastem i otrzymuje za to wynagrodzenie z kasy miejskiej nigdy nie powinien być radnym. Takie koligacje zawsze będą otoczone domysłami i będą budzić kontrowersje itd. Widzę że w naszym mieście utworzyła się grupa ludzi która nie przyjmuje żadnych słów krytyki pod swoim adresem strasząc mieszkańców odpowiedzialnością karną to przykre gdyż pamiętamy wpisy na tym forum gdy chodziło o sprawy poprzednika mam mam na myśli poprzedniego burmistrza. Wczoraj znów padły słowa takie jak hejt czy nienawiść . Spójrzcie na siebie jak odzywacie się na wzajem . Aż za nadto jest widoczne szczere oddanie radnych sprawom miasta a nie mieszkańców którzy was wybrali a miasto bez mieszkańców nie będzie miastem. Wasze dzieci i wnuki wyjeżdżają z tego miasta nie widząc przyszłości a wy lekką ręką znowu uchwalanie podwyżki tłumacząc jak dla mnie dziwnie że i tak wszystko drożeje. Taka czy inna argumentacja jest niedorzeczna. Nie wszyscy są majętni są i osoby starsze emeryci którym każda złotówka jest ważna w ich skąpym budżecie , no cóż ,, najedzony nie zrozumie głodnego" Zastanawia mnie rola związkowców w takim układzie bo rolą jak pamiętam związków jest ochrona pracowników osób słabszych czy coś się zmieniło w tej materii ? Tym którzy deklarują się wyznaniowo zachęcam do przeczytania kilku encyklik wielkiego Polska może zrozumieją że silniejszy powinien pomóc słabszemu. Na koniec to co mówił Pan redaktor jeżeli to prawda że dziennikarz otrzymuje jakieś delikatnie mówiąc sugestie od innych osób jest to skandal. Wolne media winny być podstawą demokracji.
Z góry przepraszam jeżeli ktoś poczuł się dotknięty moimi przemyśleniami .
Nie pamiętam
Nie pamiętam 05.12.2020, 10:06
Może ktoś pamięta jak Pan Zawadzki głosował w sprawie Pana Kleczkowskiego a chodziło o stanowisko rady ws zwolnienia z pracy Pana Marcina ?
Werk
Werk 05.12.2020, 15:03
Głosował tak jak na prawdziwego katolika przystało , przecież ostatnio publicznie zadeklarował swoją wiarę to jak mógł głosować?
Upadek Naszego Miasta na naszych oczach
Upadek Naszego Miasta na naszych oczach 04.12.2020, 07:57
Końcówka sesji to koniec Naszego Miasta. Brawo Panie Krzysztofie, brawo.
Zmartwiona
Zmartwiona 04.12.2020, 07:54
Martwię się o burmistrza Karolczuka. Wyglądał wczoraj źle i powiedział, że się bardzo źle czuje. Przeprosił i poszedł do domu w czasie sesji. Może to tłumaczy inne absencje burmistrza. Zdrowia życzę Panie Burmistrzu, niech Pan dba o siebie.
mieszkaniec Augustowa. Wyborca.
mieszkaniec Augustowa. Wyborca. 04.12.2020, 07:52
Państwo radni, burmistrzowie i banici na serio potraktowali nazwę swojego ugupowania Nasze Miasto.
Przepraszam, nie Wasze a Nasze mieszkańców!

Z bólem to piszę i oby dotarło, by w następnych wyborach PIS lepiej dobierało kandydatów na radnych! Nie chemy czuć się ja wydymani.pl

Ci ludzie napluli w twarz swoim wyborcom.
Głosując na kandydatów z listy PIS nie głosowaliśmy na cwaniaków z Naszego Miasta udających biznesmenów i zatroskanych ludzi o los miasta.
Niewyspany
Niewyspany 04.12.2020, 07:42
Rekord hipokryzji pobił Prawdomówny apelując o prawdę i ograniczenie krytyki na forum. Pierwszy hejter w Augustowie, który hejtuje nawet na, własnym profilu apeluje o stonowanie komentarzy. Powiem tak. Kto sieje wiatr, zbiera burzę panie Prawdomówny
fred
fred 04.12.2020, 07:38
Nie chcę się nawet komentować całej tej pseudo elity i tych afer...brawo tylko dla prawdziwego związkowca Pana Chude..., który jako prawdziwy związkowiec z krwi i kości głosował za zwolnieniem pracownika a od dłuższego czasu nawet ręka nie zadrży za podwyżkami...jestem dumny jako członek związku...
Solidarny
Solidarny 05.12.2020, 10:52
W Augustowie NSZZ Solidarność nie istnieje została Solidarność Kolesiów tylko i wylacznie
Przyjaciel
Przyjaciel 04.12.2020, 07:21
Warto obejrzeć końcówkę sesji. Redaktor pokazał jak można poradzić sobie z kłamstwami Naszego Miasta. Brawo Krzysztofie

Pozostałe