Faktury prawdy Dobkowskiego AUDIODESKRYPACJA

  • 26.11.2020, 11:57
  • Krzysztof Przekop
Faktury prawdy Dobkowskiego  AUDIODESKRYPACJA Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Tomasz Dobkowski.
Informacje o horrendalnych kwotach przekazywanych przez miasto na biznes małżonki radnego Tomasza Dobkowskiego były oburzające. Jeszcze bardziej oburzający jest fakt, że rodzina tak znaczącego radnego sięgnęła po jakiekolwiek pieniądze z kasy miejskiej. Dotarliśmy do faktur wystawianych miastu przez „Augustowski Reporter”. Wydatki publicznych pieniędzy w poszczególnych miesiącach 2020 roku mogą szokować. Artykuł można także odsłuchać.

Krzysztof Przekop

Sprawy zaczynają być oczywiste

Dziś znacznie lepiej rozumiemy, dlaczego radni koalicji rządzącej Naszego Miasta i banitów z PiS złożyli pozwy do sądu przeciwko „Przeglądowi Powiatowemu”. Chodzi o zamknięcie ust niezależnym mediom, patrzącym władzy na ręce, mediom które nie boją się podejmować trudnych dla obozu rządzącego tematów. Próba wystraszenia gazety nie powiodła się, raczej nas zmobilizowała. Domyślamy się, dlaczego na niechlubnej konferencji prasowej banitów z PiS próbowano podważać dobre imię „Przeglądu Powiatowego”. Zapewne chodziło o promowanie konkurencji, która nie jest tak dociekliwa w kontrolowaniu władzy jak my. Z tej perspektywy lepiej rozumiemy też brak radnych Naszego Miasta na kuriozalnej konferencji. Być może obawiali się, że pewne kwestie zostaną odkryte.

W połowie października burmistrz w odpowiedzi na jedną z interpelacji ujawnił, jakie kwoty przekazało miasto w 2020 roku na płatne publikacje w wydawnictwach papierowych oraz elektronicznych. Najbardziej w oczy rzucała się szokująca kwota 21.667,38 zł na publikacje w „Augustowskim Reporterze”. Ogromna dysproporcja w stosunku do innych wydawnictw była ewidentna. Biorąc pod uwagę powyższą kwotę, „Augustowski Reporter” w skali całego roku mógł liczyć nawet na 32.500 zł z publicznych pieniędzy. Te sumy okazały się daleko nieaktualne. Według naszych informatorów „Reporter” może liczyć nawet na 40-50 tysięcy rocznie. Szokuje jeszcze jeden aspekt.

Z informacji  w Krajowym Rejestrze Sądowym dowiadujemy się, że współwłaścicielem i prezesem zarządu „Augustowskiego Reportera” jest żona radnego miejskiego Tomasza Dobkowskiego, lidera rządzącego ugrupowania Nasze Miasto. Właśnie z tego środowiska politycznego pochodzi obecny burmistrz Mirosław Karolczuk.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bajki o równych warunkach umów

Dotarliśmy do faktur wystawianych miastu przez „Augustowski Reporter”. Porażająco może wyglądać analiza płatności w 2020 roku. Za emisję artykułów i ogłoszeń urzędu miejskiego, medium współnależące do pani Dobkowskiej otrzymywało miesięcznie nawet ponad 4 tys. zł.

30 kwietnia „Augustowski Reporter” wystawił miastu fakturę na kwotę prawie 3 tysięcy zł, 31 maja na kwotę 4 tysięcy zł, 30 czerwca 4.261,90 zł, 31 lipca 3.755,83 zł, a natomiast 31 sierpnia 3 tysiące zł.

Warto też zauważyć, że „Augustowski Reporter” wydawany jest raz w miesiącu, a „Przegląd Powiatowy” ma przynajmniej cztery wydania miesięcznie. Do niedawna miasto publikowało w naszym tygodniku artykuły na dwóch stronach w każdym numerze, to jest 4-5 razy w miesiącu, a ponadto na portalu dziennikpowiatowy.pl i na Facebooku. Tak było również w tym roku. Miesięczne kwoty, jakie otrzymaliśmy z tego tytułu były kilkukrotnie niższe i nijak nie można było ich porównać do ekskluzywnych warunków, które miasto gwarantowało biznesowi żony T. Dobkowskiego.

Mamy do czynienia ze skandalem

Lider klubu Koalicji Obywatelskiej Leszek Cieślik był bardzo zdziwiony oraz zbulwersowany kwotami, jakie znalazły się na fakturach „Augustowskiego Reportera” w roku 2020. Jednak zdaniem Cieślika nie same kwoty, ale okoliczności tej sprawy budzą największe oburzenie. W ocenie byłego wieloletniego burmistrza Augustowa komentowana sytuacja jest skandaliczna.

-Faktury wystawione miastu przez „Augustowski Reporter” zawierają naprawdę oburzające kwoty. Jednak dla mnie bez względu na kwoty najważniejsza jest transparentność. Pan radny Tomasz Dobkowski stoi na czele aktualnie rządzącej formacji politycznej. Ta sytuacja wykorzystywana jest do finansowania z miejskich środków działalności prowadzonej przez jego żonę. To naganne zachowanie i skandal. Natomiast tłumaczenia obozu rządzącego na ostatniej sesji były żenujące. Pan skarbnik i zastępca burmistrza powinni się wstydzić, bo znane im były dane dotyczące faktur wystawianych do opłacenia. Pomimo to opowiadali nam jakieś bajki, że wszystko jest zgodne z procedurami. Po analizie faktur nie wiem, jak to się ma do transparentności, rzetelności oraz czystości działań –powiedział nam radny Leszek Cieślik.

Podczas ostatniej sesji ekipa rządząca miastem uruchomiła akcję przykrywkową. Próbowano odwrócić kota ogonem i zepchnąć dyskusję na boczne tory. Skarbnik Sławomir Sieczkowski i zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz mówili o potencjalnych zasięgach i rzekomo równych warunkach umów. Odwoływali się do lat poprzednich oraz sytuacji w innych samorządach. Desperacka akcja i odwracanie uwagi od meritum pokazały wielką nerwowość obozu władzy.

-Oczywiście rządzący zdają sobie sprawę z tego, że opinię publiczną najbardziej bulwersuje temat finansowania działalności osób z rodziny radnych, zwłaszcza będących przy władzy. Dlatego próbowali przykryć ten wątek i skierować dyskusję na poboczne tory. Starali się nas zagadać i narzucić narrację, że płatne publikacje dotyczą też innych mediów. Miało to na celu wyciszenie tematu związanego z dotowaniem biznesu żony radnego Dobkowskiego. Każdy z nas wie o tym, że właścicielami „Przeglądu Powiatowego” oraz innych lokalnych mediów z wyjątkiem „Augustowskiego Reportera”, nie są członkowie rodziny radnych –dodał lider KO.

Tomasz Dobkowski złożył wniosek do komisji rewizyjnej o zbadanie sprawy finansowania mediów. Biorąc pod uwagę fakt, że większością w komisji dysponują radni koalicji rządzącej trudno jest oczekiwać, że wzniosą się na niezależność przy analizie tematu. Już dziś możemy zakładać, że komisja wyda pozytywną opinię dla szefa Naszego Miasta. Bardzo możliwe, że będzie to spotkanie sędziów we własnej sprawie, a winnym ogłoszą „Przegląd Powiatowy”.

-Uważam, że pan Dobkowski złożył wniosek do komisji rewizyjnej właśnie po to, by sprawa dotycząca biznesu jego żony została pozytywnie dla niego przegłosowana i zagłaskana. Może to wyglądać tak, jak było podczas dyskusji o rzekomej przemocy w Szkole Podstawowej nr 3. Boję się, że komisja niczego nie ustali, ale większość rządząca będzie broniła szefa Naszego Miasta. Mając większość można przegłosować wszystko, nawet pogodę. Jeśli radni z koalicji rządzącej nie zachowają bezstronności i obiektywizmu oraz nie podejdą do tej sprawy rzetelnie, znajdziemy inną możliwość dojścia do prawdy –stwierdził radny Cieślik.

Niewątpliwie naganne zachowanie

Przewodniczący augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski uważa, że przedstawienie faktur nie zamyka sprawy, a wręcz przeciwnie. Jego zdaniem obecnie nasuwają się następne pytania np., na co dokładnie zostały przeznaczone tak duże publiczne pieniądze? M. Kleczkowski sądzi także, że opisywana sytuacja może dowodzić zakulisowym działaniom, dzięki którym rodziny radnych czerpią korzyść. Cała historia jest negatywnie odbierana przez mieszkańców.

-Przedstawienie faktur wystawianych miastu przez „Augustowski Reporter”, nie rozwiewa wątpliwości w sprawie dotowania przez magistrat firmy żony pana Dobkowskiego. Nasuwa się pytanie, jakie dokładnie były to usługi? Doskonale wiemy o tym, że „Augustowski Reporter” nie jest periodykiem cieszącym się dużą renomą. Nie szukamy w nim informacji aktualnych. Nie rozumiem, dlaczego urząd zleca publikacje w takim periodyku. Drugim pytaniem jest, skąd wziął się taki nagły wzrost opłat w roku 2020? Faktury zawierają naprawdę horrendalne kwoty –oceniał radny Marcin Kleczkowski.

-Temat przekazywania przez miasto publicznych pieniędzy na rzecz prywatnego biznesu żony lidera Naszego Miasta spotyka się z bardzo negatywnym odbiorem wśród radnych, ale także opinii publicznej. Rządzący pokazali, że nie mają żadnego oporu w pisaniu o samych sobie, w komponowaniu sobie pochwalnych laurek za pieniądze podatników. Natomiast fakt, że występują tutaj powiązania rodzinne z prominentnym samorządowcem obozu rządzącego jest niewątpliwie naganny. To dowód na zakulisowe działania polegające na tym, że rodziny radnych i pośrednio sami radni, czerpią korzyść ze sprawowania rzekomo społecznie funkcji –dodał szef augustowskiego PiS.

W ocenie Kleczkowskiego radny Dobkowski oraz inni członkowie komisji rewizyjnej będący z nim w koalicji powinni dla przejrzystości wyłączyć się z badania sprawy finansowania mediów. Czy jest to możliwe? Zapewne nie. Pamiętamy, jak T. Dobkowski nie chciał odejść z zespołu badającego sprawę bazy sportów wodnych. Teraz może być podobnie.

-Można mieć duże wątpliwości, czy komisja rewizyjna w tym składzie podejdzie do sprawy z rzetelnością i obiektywizmem. Wynika to z doświadczeń wcześniejszych prac tej komisji, ale słowo „prac” należałoby wziąć w cudzysłów. Należy się dłużej zastanowić, czy ta komisja w obecnej kadencji kiedykolwiek rzetelnie pracowała nad tym, co powinno być jej powinnością. Moje obawy potęguje to, że większością w tym gremium dysponują radni koalicji rządzącej, którzy z oczywistych względów powinni się wyłączyć z badania tej sprawy. Nie dotyczy to tylko pana Dobkowskiego. Przypomnę, że Nasze Miasto deklarowało w kampanii wyborczej, że są siłą odnowy, która pokaże przejrzyste funkcjonowanie miasta. Jeżeli tak faktycznie jest, to radni będący w sojuszu z panem Dobkowskim i jego ekipą nie powinni badać finansowania biznesu jego żony oraz innych mediów. Śledząc dotychczasową działalność komisji widzę, że zazwyczaj ucieka w ogólniki, odwleka ważne działania. Gdy pojawiają się argumenty przeciw Naszemu Miastu są trywializowane, bagatelizowane, wyśmiewane –spuentował Kleczkowski.

Sprawa w naszej ocenie jest arcypoważna. Nasuwają się liczne pytania. Dlaczego radni Naszego Miasta zlikwidowali miejski „Przegląd Augustowski”, choć kosztował mniej niż obecnie otrzymuje „Reporter” państwa Dobkowskich? Dlaczego żadne inne augustowskie medium nie jest zainteresowane współpracą z miastem na „równych warunkach”? Dlaczego „Reporter” otrzymuje z miasta prawie połowę swoich przychodów? Dlaczego zastępca burmistrza i skarbnik bronią tego nieprzyzwoitego układu? Dlaczego burmistrz milczy? Czy to wszystko jest zgodne z prawem?

Będziemy szukać odpowiedzi.

*Artykuł ukazał się w 46/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Metyl
Metyl 17.12.2020, 17:57
Dobkowski to taki byznesmen -:), który kupuje cuchnącą ciecz po cania A i sprzedaje za B. Zysk to marża. A zachowuje się tak jakby zbudował Falcona 9
Nemo
Nemo 16.12.2020, 13:57
Statut Miasta Augustowa ( http://bip.um.augustow.pl/rada…

§ 34. Członkowie Komisji Rewizyjnej podlegają wyłączeniu od udziału w działaniach Komisji w sprawach, w których może powstać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność.

* No chyba że dotyczy to Szefa Naszego Miasta, no to wtedy wyłączenie byłoby rzucaniem nie uzasadnionych podejrzeń, a wręcz potwarzą.
Argonauta
Argonauta 16.12.2020, 14:42
Beata vel Pytia rzekła i słowo stało się ciałem, bo na początku było słowo Beaty vel Pytia
G...nauta
G...nauta 16.12.2020, 17:48
A ja głupi myślałem, że to w statucie zapisano, ale na szczęście mnie wyprowadziłeś z błędu.
Tomka kolega
Tomka kolega 14.12.2020, 18:45
Ciekawe jeszcze, że Augustowski Reporter ma tyle odwiedzin, a ostatnie komentarze (widoczne gdzieś z boku strony) pochodzą kolejno z: 17.10.20, 18.10.20, 19.10.20 i 20.10.20. Czyli jeden komentarz dziennie, a ostatni napisany prawie miesiąc temu - stan na 14.12.20.
Brzmi, jakby przez dwa miesiące ktoś zapomniał wpisać po jednym komentarzu dziennie.
Z etyką i prawem na bakier
Z etyką i prawem na bakier 14.12.2020, 19:42
Bo ruch na tej stronie jest marginalny. Tego nikt nie czyta i nie komentuje. Tam nie ma żadnych informacji, tylko kopie cudzych artykułów, często podpisane jako redakcyjne. Kto to czyta musi czuć się jak paser
Tylko one
Tylko one 13.12.2020, 12:16
Tylko prywatne, niezależne media mogą nas poinformować o nieprawidłowościach w kręgach władzy.
Baksik
Baksik 12.12.2020, 11:33
Potwierdzam!

Tomek, to kryształ nie człowiek. Jak mówi, że komisja rewizyjna z jego przewodnią rolą sprawę wyjaśni, to tak po prostu będzie.
Ala, to perła szlifowana. Jak mówi, że wszystko jest w porządku, to tak jest.
Oneta, głos rozsądku. Jak mówi "słuchajcie państwo" to trzeba słuchać, a nie awantury wszczynać.
Filip, gieroj. Jak prawdę mówi, to prawdę jego trzeba przyjąć, bo to prawda najprawdziwsza.
Darek, to ogniomistrz i serc i słów. Jak mówi "idioto" "debilu", to wie o czym mówi.
Pajac
Pajac 12.12.2020, 13:19
W sedno
Zakochana z koleżanką
Zakochana z koleżanką 11.12.2020, 18:32
Te faktury to fejk. Tomek to największy w Polsce diament, kryształ nie człowiek. Nie tylko uczciwy, co nawet jak szklankę zbije to odda, ale szczupły i przystojny. No i wysoki. Ideał
ŁYCHA PONAD WSZYSTKO
ŁYCHA PONAD WSZYSTKO 30.11.2020, 09:11
Zrobilibyście wywiad rzekę z Tomkiem. Co pali, co piję, co używa, jakie lubi kobiety, co ceni w przyjaciołach, jakie na BMI, jaki cukier, jakie ciśnienie?
Borewicz
Borewicz 30.11.2020, 08:52
To już nie tylko wygląda na mafię to jest mafia czyli powiązanie biznesu i władzy.
Alka do dzieła
Alka do dzieła 29.11.2020, 16:42
Dobkowski powinien w trybie pilnym zrzec się mandatu radnego. Nie można być jednocześnie: biznesmenem robiącym interesy z miastem, nadburmistrzem i radnym. To znaczy można, ale to już są standardy przystające bardziej azjatyckim stepom niż cywilizowanemu krajowi w centrum Europy. Niech sobie chłopina robi biznesy, nikt mu nie broni, trzeba go natomiast natychmiast odsunąć od funkcji publicznych. Może nasza najbardziej wpływowa osoba w mieście 😉 czyli Pani Przewodnicząca Dobrowolska podjęła by się jakichś działań? W końcu obecność takiego kogoś w radzie miasta obciąża wizerunkowo całą Radę i chluby jej nie przynosi.
Wiola
Wiola 04.12.2020, 21:47
Ale na posiedzeniu Rady Miasta 3 grudnia ten pan, o ile dobrze zrozumiałam, wyraźnie dawał do zrozumienia, że nie ma nic współnego z tą panią od AR. Więc spoko.
Nieźle to Krzysztof wypunktował, brawo!
Loitdnj
Loitdnj 04.12.2020, 22:49
Poprosimy opis całej sytuacji. Krzysztof jesteś the Best
Alfons Capone
Alfons Capone 29.11.2020, 13:46
Filip wszystko spokojnie wyjaśni, a opozycja łyknie jak pelikany i życie wróci na stare sycylijskie tory.
Wytrzeszcz
Wytrzeszcz 12.12.2020, 13:21
Na piśmie wyjaśni i okrasi buźkami, rękami i czym się da.
UWAGA!  KONKURS!
UWAGA! KONKURS! 29.11.2020, 12:20
Jaka jest suma wystawionych faktur przez Paliwa Dobkowski dla miejskiej spółki Necko od stycznia do października 2020r.?

Mała podpowiedź:
Kwota ta nie jest większa niż 697 369 zł. 40 gr.
mam pomysła
mam pomysła 29.11.2020, 19:05
No i całe szczęście, że Dobkowski tankuje, inaczej już dawno by komunikację zlikwidowali.
Trzeba mu załatwić czym prędzej jakiś kontrakt na basenie, może wtedy wreszcie go otworzą.
Patriota
Patriota 29.11.2020, 13:42
Tak się robi kasę durny narodzie.
zastanawiające
zastanawiające 29.11.2020, 13:31
Czy nie dlatego komunikacja miejska jeszcze wegetuje?
Marian
Marian 29.11.2020, 07:17
Ulica szumi o nowych fakturach Dobkowskiego, ulica szumi o szantażu wobec dziennikarza Przeglądu. Robi się mafijnie.
Jajogłowy
Jajogłowy 12.12.2020, 13:22
Czy coś więcej wiadomo? Jesteśmy ciekawi czym nas jeszcze zaskoczy nasz mister of augustuff
szok i niedowierzanie
szok i niedowierzanie 27.11.2020, 16:46
To nawet Oneta może być zadziwiona i wręcz zszokowana, że jest dwa razy więcej niż na Onecie!
Spec od FB
Spec od FB 27.11.2020, 16:33
Piątek po południu, a na stronie Reportera prawie 1000 ludzi naraz, czyli dziennie prawie 1 milion. Onet ma ledwie 600 tysięcy dziennie. I co, gacie pospadały krytykom?
Taki skarb mamy, portal dwa razy większy od onetu.
Gdzie jest Karolczuk
Gdzie jest Karolczuk 27.11.2020, 06:51
Dobkowski musi złożyć mandat. Tu nie ma innych rozwiązań. Niestety ciągnie ze sobą na dno Chodkiewicza, Sieczkowskiego i Karolczuka. Ale to akurat dobrze.
Miro
Miro 27.11.2020, 16:47
Czterej pazerni i ......pies tzn. ......kundle na łańcuchu
Topielec
Topielec 27.11.2020, 09:53
Ciągnie na dno..... Pięknie. Oby skutecznie.
Jarząbek
Jarząbek 27.11.2020, 08:51
Jak złożyć? Jak Karolczuk?
Zapamiętaj burmistrzem w Augustowie jest Tomasz Dobkowski a jego zastępcą Filip Chodkiewicz. I byle .uj nam nie podskoczy.

Sędzia
Sędzia 27.11.2020, 06:47
Prokurator w Augustowie śpi, trzeba może obudzić. Cos jeszcze trzeba więcej. Może niech się Dobkowski przyzna to prokurator ruszy cztery litery. Puk puk.
Piekarz
Piekarz 27.11.2020, 09:55
A prokuratorem w Suwałkach nie jest prawnik, który wcześniej był w urzędzie??? Występował razem z ktotokarolczukiem na konferencji w sprawie faksymilii????
Wstyd
Wstyd 26.11.2020, 23:11
Tym powinna zająć się telewizja.
Do drewutni
Do drewutni 26.11.2020, 22:23
A co to w ząbek czesany tak późno z Augustowa wyjeżdżał dziś? Zasiedział się, co?
lucek
lucek 27.11.2020, 06:58
Dumał co go czeka za te świństwa, w których brał udział.
Ines ssssss
Ines ssssss 27.11.2020, 05:08
Ot i po tajemnicy
Bruk i Ridż
Bruk i Ridż 27.11.2020, 09:56
Ciekawe sam dumał czy nie sam?
Fachowiec od FB
Fachowiec od FB 26.11.2020, 20:28
Aha, ba zapomniałem dodać. Sprawdzałem w nocy o godzinie 2, 3, 4 i 6 rano, bo miałem dyżur. Liczby te same: 500-650 czytelników. W środku nocy!!!! Dobra strona ten Reporter
Co rusz afera
Co rusz afera 14.12.2020, 19:44
Nasze Miasto lubi przepłacać swoim kolegom.
Kolega Tomka
Kolega Tomka 14.12.2020, 18:37
Prosta sprawa - kliknij na "odśwież" raz za razem, i zobaczysz, że każdy refresh zwiększa aktualną liczbę gości. Tak się robi statystyki, za które płaci miasto :)
Fachowiec od FB
Fachowiec od FB 26.11.2020, 20:26
Słyszałem dużo dobrego o Reporterze, że ładnie piszą o Naszym Mieście. Zajrzałem zatem na stroniczkę. I co widzę, informacje zewsząd, tylko nie z Augustowa, na stronie licznik: 625 osób czyta na raz, co daje 600 tysięcy czytelników dziennie, prawie 20 mln miesięcznie. Teraz wiem , dlaczego Nasze Miasto takie dumne z Tomka Dobkowskiego. Na Onecie zapłaciliby nie 4 tysiące, a 400 tysięcy miesięcznie, a przecież Reporter ma więcej czytelników niż Onet (nie mylić z Onetą).

Pozostałe