Kwestowanie trwa nadal

  • 21.11.2020, 17:24 (aktualizacja 21.11.2020, 17:26)
  • Beata Perzanowska
 Kwestowanie trwa nadal
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu przebiega w tym roku zupełnie inaczej niż do tej pory. Zbiórka odbywała się zawsze w Święto Zmarłych na augustowskim cmentarzu, ale z powodu epidemii koronawirusa została przeniesiona do internetu. Kwesta w formie internetowej rzutki nadal trwa. Pieniądze można wpłacać do końca listopada.

Listopadowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników to wydarzenie cykliczne, w którym co roku na augustowskim cmentarzu osobiście kwestują nauczyciele i uczniowie II LO, harcerze, przewodnicy turystyczni, władze samorządowe miasta i powiatu oraz sami mieszkańcy. Pomysłodawczynią organizacji tej zbiórki jest Maria Kisielewska, nauczycielka II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. W tym roku w związku z zamknięciem cmentarza podczas Święta Zmarłych oraz obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronowirusa kwesta nie mogła odbywać się w tradycyjny sposób. Tak więc prowadzona jest w formie zbiórki internetowej na stronie https://zrzutka.pl/a7nyjd . Kwestującym od pierwszego 1 listopada udało się już zebrać 1395 złotych, ale pieniędzy może być więcej, bo kwestowanie potrwa do końca listopada. Zachęcamy do udziału w tej szczytnej akcji, gdyż dzięki niej udało się już odrestaurować wiele cennych zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu. Organizatorzy zbiórki, czyli II LO i Augustowski Klub Historyczny im. Armii Krajowej mają przed sobą jeszcze wiele zadań do zrealizowania w tej kwestii, gdyż jeszcze wiele grobów czeka na odnowienie. Od 2009 roku kwestującym udało się zebrać prawie 120 tysięcy złotych, które posłużyły do stworzenia trzech lapidariów i odnowienia ponad 50 nagrobków i krzyży granitowych, żeliwnych, marmurowych i wykonanych z piaskowca. Odrestaurowano między innymi Kwaterę Obrońców Ojczyzny, znajdującą się przy głównej alei, nieopodal kaplicy cmentarnej.

Organizatorzy dziękują wszystkim ofiarodawcom za dotychczasowe wsparcie akcji i zachęcają do wzięcia udziału w kwestowaniu wirtualnie.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe