Polacy w światowej czołówce… palaczy mentoli. Ale to się zmieni!

  • 20.05.2020, 15:15 (aktualizacja 20.05.2020, 15:20)
  • Beata Perzanowska
Polacy w światowej czołówce… palaczy mentoli. Ale to się zmieni!
Aż 42 procent z 9 milionów wszystkich palaczy w Polsce sięga po papierosy mentolowe. Jest to rekordowy odsetek, patrząc w skali całej Europy. Jednak dzisiejszy dzień jest jednym z przełomowych dla fanatyków popularnych mentoli, ponieważ wchodzi w życie unijna dyrektywa zakazująca sprzedaży oraz kupna zarówno papierosów mentolowych, jak i wszelkich wyrobów tytoniowych, w których stosuje się środki aromatyzujące. Zakaz ten nie obejmuje alternatyw dostępnych na rynku, takich jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu.

Płyny o aromacie mentolowym dla papierosów elektronicznych nadal będą dostępne, a jedynym legalnym produktem mentolowym bazującym na wykorzystaniu prawdziwego tytoniu będą wkłady do podgrzewaczy, np. typu IQOS. Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych badań, przyjmowanie nikotyny poprzez podgrzewanie tytoniu może być obarczone mniejszym ryzykiem zdrowotnym niż w przypadku tradycyjnych papierosów. Zorganizowane w Osaki Hospital Tokyo Heart Center trzymiesięczne badania kliniczne sprawdziły, jaki wpływ na palaczy papierosów będzie miała zmiana sposobu przyjmowania przez nich nikotyny: z palenia na podgrzewanie. Okazało się, że zmiana ta w przypadku osób, które nie zamierzały zerwać z nałogiem i spróbowały podgrzewać tytoń, może mieć istotne i pozytywne skutki. „Używanie IQOS jest niemal na pewno znacznie mniej niebezpieczne niż palenie papierosów. Wiemy od dekad, że to wdychanie dymu tytoniowego, a nie sama nikotyna, odpowiada w większości za ryzyko chorób związanych z paleniem. Dysponujemy teraz produktami, które umożliwią wielkiej rzeszy ludzi znaczną poprawę stanu zdrowia, jeśli dopuścimy je na rynek i zachęcimy palaczy do przestawienia się na nie” – mówi prof. David T. Sweanor z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Ottawie.

Polska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ilości osób sięgających po ten rodzaj wyrobów tytoniowych. Uzależnienie od mentoli jest tak silne, że większość palaczy twierdzi, że pomimo unijnego zakazu, nie zrezygnuje z palenia. Najlepszym wyborem jest całkowita rezygnacja z papierosów i nikotyny, lecz nie każdy może sobie na to pozwolić. W przypadku pełnoletnich palaczy nowatorskie wyroby tytoniowe i e-papierosy stanowią mniej szkodliwą ciekawą alternatywę, która nie będzie objęta zakazem stosowania mentolu.

Oprac. B

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe