Słowo od naczelnego

  • 19.05.2020, 19:17 (aktualizacja 22.05.2020, 11:35)
  • Krzysztof Przekop
Słowo od naczelnego Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Dyrektorzy augustowskich szkół i przedszkoli, które mają dotknąć zmiany oraz zastępca burmistrza.
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1094 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji naszym portalu.

Krzysztof Przekop

Pogoda w weekend będzie całkiem przyjemna. Sporo słońca, a w sobotę termometry pokażą nawet 17 stopni. W niedzielę możemy zobaczyć deszcz. Susza raczej już nam tej wiosny nie zagrozi.

Zapraszam do wykupienia niedrogiej subskrypcji. Już niecałe 18 zł miesięcznie wystarcza, by czytać najnowsze wiadomości bez reklam.

Na portalu dziennikpowiatowy.pl postawiliśmy pytanie związane z kultową niegdyś rozgłośnią, jaką była Radiowa Trójka. Od pięciu prawie lat odchodzą z Trójki dziennikarze i redaktorzy. Jednak to co ma miejsce obecnie, przekroczyło masę krytyczną. Stacja stała się symbolem haniebnej cenzury, politycznych nacisków na redaktorów i artystów. Należy zatem postawić pytanie, czy darmowa reklama, jaką Augustów funduje rozgłośni poprzez nazywanie pomostów na plaży miejskiej imieniem Radiowej Trójki, jest obecnie na miejscu? Zapraszam do komentowania i głosowania w naszej ankiecie. Wszystkie głosy przekażemy panu burmistrzowi.

Chcę przypomnieć, że od kilku tygodni byli pracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia tworzą internetową rozgłośnię Radio Nowy Świat. Chciałbym poinformować, że włączyliśmy się do tego projektu i robimy wszystko, by od pierwszego dnia nadawania Radia Nowy Świat, było ono dostępne na naszym portalu. To już niedługo.

Podczas wyborów samorządowych bardzo głośną sprawą był rzekomy terror w szkołach miejskich. Ówczesny kierownik edukacji, a obecny wicestarosta Dariusz Szkiłądź został oskarżony przez dzisiejszego burmistrza Mirosława Karolczuka o zarządzanie szkołami poprzez strach. Dariusz Szkiłądź skierował sprawę do sądu w trybie wyborczym, jednak sąd uznał wypowiedź burmistrza za uzasadnioną krytykę wyborczą. Część dyrektorów placówek edukacyjnych poparła wówczas dzisiejszego burmistrza, a część wicestarostę. Temat powraca, gdyż miasto planuje spore zmiany w oświacie, które dotkną szczególnie palcówki kierowane przez stronników wicestarosty. Oskarżenia o motywy polityczne i osobiste tych zmian pojawiły się natychmiast po ich ogłoszeniu. Wysłuchaliśmy wszystkich stron najnowszego sporu w edukacji i ich opinie przedstawiamy w artykule Bartosza Lipińskiego „Strach w augustowskiej oświacie”. Bardzo polecam. Artykuł ten jest dostępny w całości dla subskrybentów już od wtorku.

Burmistrz doprowadził do porozumienia z lokatorami zasobów miejskich. W samym środku pandemii doszło do dużego protestu w związku z podwyżkami czynszów za mieszkania komunalne. W naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Ludzie płakali, że teraz nie będą mieli za co żyć. Kolejnego dnia mieszkańcy skrzyknęli się pod urzędem, gdzie domagali się dymisji burmistrza i prezes Kodremu. Ostatecznie zwaśnione strony usiadły do stołu i zaczęły rozmawiać. Rozmowy zakończyły się porozumieniem, które opisujemy w tekście Beaty Perzanowskiej „Jest porozumienie z mieszkańcami”.

W negocjacjach chciały wziąć udział dwie radne, Izabela Piasecka z Koalicji Obywatelskiej i Aleksandra Sigillewska z PiS. Udały się razem do urzędu, pokonały zamknięte drzwi, udały się pod gabinet burmistrza, a co było dalej opisujemy w tekście „Burmistrz się zamknął”. Jak zwykle przedstawiamy argumenty obu stron.

W niedzielę mieliśmy urodziny Augustowa. Jak mawia mój zaprzyjaźniony kapłan, takie uroczystości nie mogą się obejść zwykłą trzydniówką, tu wskazana jest co najmniej oktawa, a najlepiej miesięcznica. Warunki nie sprzyjają hucznym obchodom, jednak coś się będzie działo. Przy okazji rozmowy z Mirosławem Karolczukiem o urodzinach miasta, dowiedzieliśmy się, że ofiarą koronawirusa padł budżet miejski. Wygląda to przerażająco, gdyż wpływy z PIT zmniejszyły się aż o 40%. Zbadamy ten temat dokładniej w przyszłym tygodniu. A tymczasem świętujmy, jak możemy.

Niedawno pisaliśmy o zlikwidowaniu ostatniego bankomatu w Lipsku nad Biebrzą. Teraz okazuje się, że epidemia zlikwidowała połączenie autobusowe nadgranicznego miasteczka z Augustowem. Dotyka to szczególnie ludzi starszych i mniej zamożnych. Nie ma bankomatu, nie ma komunikacji, daj boże byśmy za tydzień nie pisali, że w Lipsku wyłączyli prąd. O problemach mieszkańców drugiego miasta w naszym powiecie piszemy w artykule „Autobusów w Lipsku nie zobaczysz”.

I jeszcze jedna ciekawostka z Lipska. Nieopodal tego miasteczka powstaje stacja monitoringu zanieczyszczeń radioaktywnych. Ma to związek z budowaną 200 km od Augustowa elektrownią jądrową na terenie Białorusi. Znamy politykę informacyjną władz Białorusi. Zetem lepiej mieć własne źródło informacji. Na pocieszenie dodam, że elektrownia jest zlokalizowana zaledwie 50 km od Wilna. Jestem gorącym zwolennikiem energetyki jądrowej, jednak jakoś do technologii rosyjskiej nie mam przekonania. Tekst zatytułowany jest W okolicach Lipska wykryją skażenie”.

Sport próbuje wrócić na nasze łamy, co nas bardzo cieszy. Tym razem piszemy o Jurku Grąbczewskim, który otrzymał laur od marszałka województwa. Trochę martwi mnie, że tak młody trener otrzymuje nagrodę za całokształt. Przed Jurkiem z całą pewnością jeszcze wiele pracy i sukcesów, dlatego życzymy mu, by jego zawodnicy wygrywali zawody za zawodami.

Pracujemy nad naszym archiwum filmów o Augustowie. Jurek Stankiewicz, który był jednym z twórców Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego, pracuje nad cyfryzacją ponad 300 godzin materiałów filmowych. Lada chwila przystępujemy do obróbki i w czerwcu zapowiadam premierę pierwszej części. Pierwotna emisja miała miejsce w grudniu 1994 roku. Pokażemy Augustów mojej młodości. Już nie mogę się doczekać.

Bardzo zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ankieta
ankieta 2 dni temu, 21:11
Uwaga Redakcjo. Coś mi się wydaje, że mniejszy burmistrz i jego pretorianie przypuścili zmasowany atak na Waszą ankietę w sprawie podwyżek czynszów. Rano jeszcze wyniki były zgoła odwrotne - 70% na tak, 30% na nie.
To w sumie byłoby do nich podobne, taka zorganizowana, dobrowolna, z serca wprost płynąca akcja.
Żądamy reasumpcji głosowania!!!
Palce na poklad
Palce na poklad Dzisiaj, 22:03
Prawdomówny wiecznie z telefonem siedzi
bezsensowne zamieszanie
bezsensowne zamieszanie 29.05.2020, 21:03
Całe to bezsensowne zamieszanie z zespołami, tylko po to żeby zaoszczędzić 200 000 PLN rocznie i zbudować ze 100 metrów ulicy Derak dla nowobogackich, przecież nie mogą w błocie tonąć od wieków i Suv-ów sobie kurzyć! Już się wymiotować chce od tej ich budowy ulic, czy oni nic innego nie potrafią? Nawet inwestycje z budżetu obywatelskiego przenieśli na przyszły rok (czyli na święty nigdy) a na te cholerne ulice walą kasę szerokim strumieniem, nawet kredyty będą brać. Jawnie plują ludziom w twarz, mam dość tej nieudolnej władzy!
ojciec
ojciec 26.05.2020, 14:56
Jestem rodzicem jednej z wymienionych szkół i ani rada pedagogiczna, ani rada rodziców nie pytała mnie o zdanie w tym temacie, przed wydaniem swoich opinii. Jako rodzic to średnio mnie interesuje czy będzie zespół czy nie. Moje dziecko uczęszcza do szkoły podstawowej i nic tego nie zmieni, przecież do przedszkola nie wróci! A to czy będzie jeden, dwóch czy stu dyrektorów i wicedyrektorów nijak nie wpłynie na naukę mojego dziecka. Najważniejsze aby trafiło na nauczycieli z pasją, którym zależy przede wszystkim na dziecku. Niech nauczyciele zajmą się swoją pracą a nie polityką. Dyrektorzy też niech zaczną wreszcie pracować. W Szkole Podstawowej Nr 3 od 12 marca moja córka miała 2 lekcje zdalne (słownie: dwie)! Reszta to tylko przesyłanie poleceń przez dziennik, proszę aby Pani dyrektor, zamiast latać po wiecach, zajęła się wreszcie szkołą.
Teżojciec
Teżojciec 28.05.2020, 08:46
W Twoim imieniu wypowiedziała się wybrani przedstawiciele rodziców, organizacja lekcji odbywa się w SP 3 tak samo jak w całej Polsce. Jak się szkoła nie podoba to masz w mieście wybór innych publicznych, społecznych. Nikt na siłę Twego dziecka nie trzyma. Decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
Ojciec
Ojciec 28.05.2020, 15:43
Idąc Pana tokiem rozumowania to "jak się komuś nie podoba" zespół to niech idzie do innej szkoły publicznej czy społecznej. To nie chodzi o to, co się komu podoba, tylko o to, że szkoła ma uczyć a nie politykować. A mieszanie do polityki dzieci i samorząd uczniowski to jest wręcz podłość!
kasia
kasia 29.05.2020, 10:43
Flap przestań już podszywać się pod ojców i szczuć przeciw porządnym ludziom.
teżojciec
teżojciec 29.05.2020, 08:51
Czyli nie mają prawa wypowiedzieć się co przyszłości swojej placówki? Takie prawo do oceny ma Pan i towarzysze z urzędu miejskiego. Próba obrony interesu szkoły to zdaniem Pana politykowanie, krytyka próby wyrażenia zdania przez dyrektora, nauczycieli czy uczniów moim zdaniem to zamordyzm. Jako ojciec, którego córka uczęszcza do tej szkoły jestem z pracy bardzo zadowolony, uważam ją za najlepszą w mieście a to przede wszystkim zasługa dyrekcji szkoły i nauczycieli.
RODZIC
RODZIC 27.05.2020, 21:25
Bardzo mądry głos Ojcze !!!! Panie niech zajmą się przywracaniem normalności w edukacji dzieci a nie polityką. Wszechobecna i zawsze polityka- szczególnie własnie w jednej z wymienionych. Nie interesują nas wasze układy i umiłowanie stołków. nie interesują nas wasze dochody, dodatki stołkowe.. Chcemy mądrych i dobrych nauczycieli, bez polityki i układów . Chcemy by nasze dzieci były szczęśliwe w szkole. potrzebujemy zaangażowanych nauczycieli (a nie szczęśliwych bo nie ma zajęć tylko polecenia w internecie). te panie tutaj do wymiany
mieszkaniec
mieszkaniec 28.05.2020, 08:39
Tak, tak politykę należy zostawić burmistrzom tylko do tego się nadają.
Kggvjjkfc
Kggvjjkfc 28.05.2020, 09:18
Nawet do tego nie
Lilka
Lilka 22.05.2020, 18:36
Polityka, polityka i jeszcze raz polityka. Kilka lat temu (za panowania p. Sz.) też był pomysł utworzenia zespołu szkolno- przedszkolnego. Wtedy to był pomysł " cacy" a teraz " be"
Kania
Kania 25.05.2020, 15:13
Żadna Lilka tylko Fipi Flap opowiadają takie dyrdymały. Pomysłodawcą tego projektu są oni a Pan "Sz" wypowiedział się na łamach PP co o tym myśli.
Jan Jasiński
Jan Jasiński 21.05.2020, 15:41
Ależ się towarzystwo uaktywniło. Zwolennicy przeciw przeciwnikom i na odwrót. Już to przerabialiśmy za poprzedniej władzy. Ludzie po co te spory, kłótnie i waśnie. I tak nic nie zdziałacie. Co ma być to będzie. Już mięliśmy występy telewizyjne i radiowe. Może czas przyjąć pewne decyzje z pokorą. Wiem że grupy łączonych placówek bardzo się na to cieszą.
nauczycielka
nauczycielka 22.05.2020, 07:52
Bardzo się cieszą . Rady pedagogiczne dwóch szkół wypowiedziały się negatywnie o pomyśle dwóch smutnych panów. Rodzice są wkurzeni. Oj będzie się działo!
Nauczycielka
Nauczycielka 23.05.2020, 15:26
Brednie !! Nauczyciele po cichu szepczą że jest to bardzo dobry pomysł ... A rodzice mają to w nosie - szkoły były i będą . Najlepiej z.mloda świeża kadra i bez betonu stołowego.
Tak będzie się działo ---- nowe!!! Nareszcie !!!!
Rodzic
Rodzic 25.05.2020, 08:41
Pani profesor rodzice to nie barany i potrafią docenić intencje rządzących miastem, ich fałszywe wystąpienia demagogiczne. Rozumieją lepiej niż się pani wydaje to co dobre a co złe dla ich dzieci. Nauczyciele naszych szkół już się wypowiedzieli w tej sprawie, nauczyciele ze związków zawodowych też. Proszę więc nie uprawiać fałszywej propagandy.
king gang bang
king gang bang 21.05.2020, 13:32
Po co łączyć placówki jak można zlikwidować jak POSTIW. Nasze Miasto ma wprawę raz dwa wykonają robotę. Teraz już bez hamulcowego bo parasolka wykonuje potulnie wszystkie rozkazy z ulicy wojska polskiego.
Ja
Ja 20.05.2020, 19:15
Proszę jeszcze złączyć szkole nr 2 z przedszkolem na Kopernika. Wspaniała Pani dyrektor dwójki zajmie się jak trzeba tym przedszkolem . Proszę to przemyśleć. Poza oszczędnościami dla miasta, profesjonalne zarządzanie przedszkolem.
Joanna
Joanna 21.05.2020, 09:51
A dlaczego ciągle piszecie o przedszkolu na Kopernika? Komuś kołem w oku stoi? Przecież oprócz niego są jeszcze przedszkola Nr 1 i 4 i szkoła nr 4. Ale po co te dywagacje. W chwili obecnej jest mowa o tworzeniu dwóch zespołów i na tym się należy skupić.
:)
:) 21.05.2020, 11:58
Ale skąd ten atak " Joanno". Pomysł łączenia placówek jest bardzo dobrym pomysłem, który w rozmowie popierany jest przez rodziców i nauczycieli oraz osoby, którzy chcą oszczędności i korzyści w jakości nauczania. Jedyne przeciwne osoby to były kierownik i te panie ze zdjęcia. Pani dyrektor sp 2 jest wspaniałą dyrektorką i czas zrobić porządek w kolejnej placówce. Bardzo dobry pomysł odnoście sp4 i przedszkola nr 1. jestem za. Pani Mariola poradzi sobie. Mimo ataku i hejtu na nią od poprzedników radzi sobie świetnie. TAK TRZYMAĆ BURMISTRZU!!!! ŁĄCZYĆ I TO WSZYSTKIE PLACÓWKI!!!
Magda
Magda 2 dni temu, 19:51
Trzymać to on się może. Parasolki
zorientowany
zorientowany 21.05.2020, 10:21
Nikt ciągle nie pisze ale myślę, że powinien gdyż dyrektor Przedszkola 2 startowała z list wyborczych Naszego Miasta i jak donosiły media zasłużyła się burmistrzom pracą na rzecz augustowskiej oświaty, gdyż przyznano jej dodatek motywacyjny w maksymalnej stawce 50%.
A to ciekawe
A to ciekawe 22.05.2020, 06:39
Oo a co takiego zrobiła ze dostaje 50 %dodatek? To połowa pensji w prezencie - chyba w historii miasta nie było takich wybitnych osób dla oświaty w mieście. I to nasze pieniądze. Proszę redaktorze poinformować albo zrobić wywiad z tak wybitna postacią naszego miasta . Hahaha
lucjusz
lucjusz 22.05.2020, 11:12
Myślę, że kapituła orderu Za Zasługi Miasta Augustowa powinna pochylić się nad dokonaniami Pani dyrektor.
Marianna
Marianna 21.05.2020, 12:49
No i co z tego? Należy doceniać ludzi wartościowych i się docenia. Czyżby trzeba za to ludzi stygmatyzować?
Te czasy powinny odejść w zapomnienie. Skończcie z hejtem!!!
Marian
Marian 22.05.2020, 07:57
Zależy czym będziemy mierzyć wartość. Możemy dla przykładu mierzyć wzrostem lub masą, czy na przykład pojemnością głowy, bądź popieraniem augustowskich polityków, czy też rozumnym i rozważnym postępowaniem. .
rodzc
rodzc 21.05.2020, 12:38
To dlatego nie łączą szkoły dwójki z przedszkolem , bo " najlepsza" dyrektorka straciła by funkcję. Ha,ha,ha.
matka
matka 21.05.2020, 16:34
Straszne to jest. A "najlepszej " nie czas już na emeryturę? Chyba już najwyższa pora ... Niech dadzą stery młodym, sprawnym i prężnym osobom....
Ania
Ania 20.05.2020, 16:06
A te Panie już raz w telewizji nie występowały? Jeszcze chyba kogoś brakuje? Mają parcie na szkło. A jeżeli o coś się boją to tylko o siebie.
żenada
żenada 21.05.2020, 12:03
To prawda. szkoły zyskają, nauczyciele zyskają, rodzice i dzieci też . Jedyna obawa to utrata stołeczka!!!
józek
józek 21.05.2020, 13:43
Oj, coś mi zajeżdża demagogią Naszego Miasta. Flip i Flap znowu nadają.
duduś
duduś 22.05.2020, 07:49
Mówiąc o Flapie to czy przypadkiem w wyniku tej rewolucji nie wzrośnie dotacyjka do przedszkoli niepublicznych . Oj będziemy to obserwować oj będziemy.
Tak
Tak 31.05.2020, 08:23
Dudus a ty jesteś komunistą że o sobie mówisz w liczbie mnogiej? A obserwujcie obserwujcie towarzyszu . Ja jestem za łączeniem w zespoły - wielką oszczędność dla miasta . Brawo !!! I też będę obserwować jak ty towarzyszu Duduś i będę trzymać kciuki żeby to się udalo
Duduś
Duduś 2 dni temu, 07:58
Wasza towarzyszu Flap polityka miejska to żywy obraz lat 50tych minionego wieku.Wystarczy spojrzeć na fejsa i aż mdło się robi od propagandy.
Rene
Rene 2 dni temu, 19:55
Brawo duduś!!!!!!
Duże czy żadne
Duże czy żadne 31.05.2020, 19:46
Jak duża ta oszczędność? Proszę o konkrety!
Auguścik
Auguścik 20.05.2020, 15:25
Nie wiem dokładnie o co chodzi w tym artykule. Ale chyba jest dobrze bo na zdjęciu wszyscy są uśmiechnięci i zadowoleni. Tak trzymać !
wkurzonyaugustowiak
wkurzonyaugustowiak 20.05.2020, 11:00
Panie redaktorze patrząc na władze miasta, które od dwóch lat sprawują władze w mieście i na ugrupowanie Nasze Miasto, które współrządzi, chcę zapytać po co oni szli do władzy dla kłótni?, zemsty?, uprawiania demagogi? Jeżeli ich pomysły na władzę i zarządzanie miastem ma skupiać się tylko na tym to mieszkańcy powinni przerwać ten festiwal głupoty i nie ma na co czekać.
Popey
Popey 20.05.2020, 18:19
do kłótni to są tam inni .. i nie chcę nazywać po nazwiskach... ale jakby oni rządzili to., by się zes....., bo najłatwiej i najlepiej w polskim społeczeństwie brzmi krytyka.... ale całe szczęście że paszport mam aktualny....

Pozostałe