Radosne święta w smutnym czasie

  • 08.04.2020, 11:00 (aktualizacja 08.04.2020, 11:01)
  • Krzysztof Przekop
Radosne święta w smutnym czasie
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1088 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy wyłącznie w wydaniu papierowym, a kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Jest tańsza, a gazeta dostępna jest wcześniej.

Krzysztof Przekop

W tym roku kwiecień przeplata sporo wiosny, trochę lata, zimy w znikomych ilościach. Przed Wielkanocą będzie bardzo ciepło, sama Wielkanoc w okolicach 12 stopni Celsjusza, lany poniedziałek z niewielkimi opadami. Niestety mamy do czynienia z suszą. Póki co, nie jest tragicznie, ale nic nie zapowiada opadów.

Żyjemy epidemią, ale mocno myślimy o świętach. Wiem, że niektórzy planują spotkania rodzinne, w gronie przyjaciół. Inni czekają na dzieci i wnuki, które zjadą z całej Polski. Nie jest to dobry pomysł. Lekarze twierdzą, że jeśli chcesz spotkać bliskich przy wigilijnym stole, odpuść sobie Wielkanoc. Wiem, że to niezwykle trudne decyzje, ale musimy pilnować izolacji. Dotyczy to w szczególności osób starszych, ale od koronawirusa umierają także ludzie młodzi i w sile wieku.

O tym jak spędzić najbliższe święta, jak uczestniczyć w liturgii wielkanocnej, co ze święceniem pokarmów rozmawiamy w tym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” z księdzem dziekanem Wojciechem Jabłońskim.

Maski i testy, testy i maski. Nie ma już wątpliwości, że najlepszą bronią przeciwko koronawirusowi jest izolacja. Można ją osiągnąć na wiele sposobów. Nasz rząd wybrał niezwykle radykalną metodę zamykając nas w domach. Drobni przedsiębiorcy musieli zamknąć swoje warsztaty, bary, pensjonaty i z dnia na dzień przestali zarabiać pieniądze. Wszyscy liczą straty, wielu myśli o redukcji zatrudnienia. Kryzys ekonomiczny wisi nam nad głowami. Są jednak inne metody izolacji. Czeski rząd nakazał, by wszyscy wychodzący z domów mieli ubrane maski osłaniające nos i twarz. Okazuje się, że maska jest doskonała, abyśmy nie zarażali innych. W wielu krajach Azji każdy, kto ma objawy przeziębienia, nosi maseczkę. U nas wyjście na ulicę w masce ciągle wzbudza sporą sensację. Niepotrzebnie. Jedyna trudność to fakt, że maseczek nigdzie nie ma. Ale i tu możemy znaleźć różne rozwiązania. Po pierwsze dosyć łatwo taką maskę uszyć. Instrukcji w internecie jest bez liku. Po drugie maseczki powoli wracają na portale aukcyjne. Po trzecie wreszcie, burmistrz przygotował nam niespodziankę i każdy mieszkaniec miasta niedługo otrzyma w prezencie do skrzynki pocztowej maseczkę wraz z instrukcją używania i dezynfekcji. To znakomita inicjatywa, dzięki której z pewnością zostanie ocalonych wiele istnień ludzkich. Pamiętajmy, dzięki maseczkom JA CHRONIĘ CIEBIE, TY CHRONISZ MNIE.

Panie burmistrzu, przesyłam serdeczne gratulacje za tę inicjatywę.

Przyłączamy się do inicjatywy burmistrza Mirosława Karolczuka i publikujemy instrukcję używania każdej maseczki twarzowej.

Od kilku numerów „Przeglądu Powiatowego” zwracam uwagę na tragedię, która w związku z COVID-19 rozgrywa się równolegle i prawie niezauważalnie. Mam na myśli katastrofę, która ma miejsce się w małym i średnim biznesie. Fryzjerzy zostali pozbawieni pracy i dochodu. Ten sam problem dotyczy kosmetyczek, stomatologów, restauratorów, właścicieli barów, pensjonatów i hoteli, firm przewozowych i biur podróży, szewców, krawców, drobnych sklepikarzy i osób handlujących na targowicy, a także dziesiątek innych firm. Tragedia polega na tym, że kryzys przyszedł nagle i został wywołany izolacją klientów w domach. W dodatku obciążenia takie jak pensje, ZUS-y, podatki, opłaty stałe pozostały bez zmian. Wszyscy przedsiębiorcy twierdzą, że jeszcze trochę wytrzymają i zapowiadają, że szybciej zbankrutują niż zwolnią pracowników. W dodatku rząd więcej mówi, niż faktycznie pomaga, a banki przestały praktycznie kredytować mały biznes.

Dlatego apeluję, by w jak największym stopniu wspomagać mały augustowski biznes. Kupujmy usługi i potrzebne rzeczy jak najbliżej nas, zamawiajmy jedzenie na wynos, zapytajmy fryzjera i kosmetyczki, czy nie potrzebuje pomocy finansowej. Pamiętajmy o nich zwłaszcza teraz przed świętami. Inaczej za kilka tygodni nie będzie naszej ulubionej knajpki, fryzjera czy kosmetyczki.

Przy okazji musimy opisać kolejną akcję ekipy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Małgosią Dworak i Barbarą Dworak-Kaczorowską na czele. Woluntariusze zauważyli, że w szpitalu, przychodniach i służbach mundurowych brakuje sprzętu zabezpieczającego. Skrzyknęli się i zaczęli szyć maseczki wielorazowe. Później okazało się, że brakuje przyłbic ochronnych. Małgosia Dworak znalazła i na to sposób. Przyłbice udało się wyprodukować. Teraz wośpowcy myślą o dostarczeniu do szpitala respiratora ostatniej szansy, który jest właściwie maską tlenową, ale może być podłączony prawie w każdym miejscu w szpitalu. Wystarczy instalacja tlenowa. Inżynierowie pracują też nad całotwarzowymi maskami dla lekarzy i pielęgniarek. Śledzimy każdy krok woluntariuszy, a w tym numerze prezentujemy rozmowę z Basią Dworak-Kaczorowską, jedną z koordynatorek akcji.

Okazuje się, że każde procedury należy dopracowywać, walidować. Tak jest też z procedurami dla służb mundurowych w przypadku kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Początki bywają ciężkie. Radna Magdalena Śleszyńska jest żoną policjanta. W ubiegłym tygodniu zamieściła w mediach społecznościowych emocjonalny wpis o zdarzeniu, jakie miało miejsce po interwencji policji wobec człowieka, który wykazywał objawy zakażenia. Rozmawialiśmy z panią Magdaleną i dowiedzieliśmy się, jaki skutek miał ten wpis.

Wraz z Leszkiem Cieślikiem wspominamy ofiary katastrofy smoleńskiej. Były burmistrz Augustowa i były poseł opowiada o dniu katastrofy, o ludziach którzy zginęli.

Nasz tygodnik też nie ma łatwo. Nasi Czytelnicy nie wychodzą do kiosków. Kupienie „Przeglądu Powiatowego” jest coraz trudniejsze. Mamy zatem propozycję, w każdy wtorek w Twojej skrzynce mailowej może znaleźć się wydanie „Przeglądu Powiatowego” w wersji pdf identycznej jak wersja papierowa. Dużo taniej i dużo szybciej niż wersja drukowana.

Zaczynamy też testy dostępu płatnego do naszego portalu. Już od 1 kwietnia można subskrybować dostęp do płatnych treści pozbawionych reklam. Subskrypcja dostępna jest na stronie dziennikpowiatowy.pl. Za jedyne 10 groszy można otrzymać dostęp na próbę.

Informacja ze sprawdzonego źródła w czasach kryzysu jest bardzo ważna i cenna, dlatego zachęcam do skorzystania z naszych nowych usług.

W tym numerze bez sportu. Z wiadomych przyczyn.

Bardzo zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Świeży emeryt
Świeży emeryt 09.04.2020, 13:18
Dostęp płatny jest genialny i nie jest drogi. Bardzo się z tego cieszę.
Emeryt
Emeryt 08.04.2020, 22:20
Portal w wersji płatnej jest genialny. Kupilem za 12 groszy, a po dwóch dniach mam juz na rok. Polecam
Wyborca
Wyborca 08.04.2020, 20:14
Dobrze by było żeby pan burmistrz realnie a nie propagandowo pomagał przedsiębiorcom i ratował miejsca pracy ...
Szczygieł
Szczygieł 08.04.2020, 15:27
Pełna zgoda. Super funkcja i jest promocja. Te reklamy potrafią dokuczyć.
Czytelniczka
Czytelniczka 08.04.2020, 13:35
Muszę napisać, że funkcja wyłączenia reklam to genialny pomysł. Włączyłam kilka dni temu i nie mogę się nacieszyć. Gratulacje i dzięki
Henryk
Henryk 08.04.2020, 10:01
Gratulacje dla Pana Burmistrza!

Pozostałe