List do redakcji Mariana Dyczewskiego

  • 12.03.2020, 08:25
  • Marian Dyczewski
List do redakcji Mariana Dyczewskiego Na zdjęciu: Marian Dyczewski
List do redakcji Mariana Dyczewskiego.

Tiry jak bumerang wracają do Augustowa za zgodą władz miasta i powiatu

Jeszcze w pamięci mieszkańców miasta nie zatarły się problemy i walka z tysiącami tirów przejeżdżających przez miasto Augustów a już problem powrócił ponownie. W grudniu 2018 roku GDDKiA w Białymstoku zaprosiła Pana Burmistrza Augustowa na konsultacje w sprawie nowej obwodnicy Augustowa. Spotkanie z Panem Karolczukiem odbyło się, ale sprawa nie ujrzała światła dziennego do listopada 2019 roku. Kiedy radni nagłośnili ten problem to już „mleko się rozlało” i zaczęła się awantura w gronie radnych dotycząca tego tematu. Burmistrz bronił się nieudolnie. Ponieważ sprawa zabrnęła dość daleko, głośno protestował przeciwko 6-ciu wariantom, o których wiedział wcześniej, a na swoją obronę wymyślił swój wariant przez Puszczę Augustowską o długości 20 km., który wiąże się z wycięciem ponad 50 ha zdrowego lasu w wieku 80-100 lat. To że zaprotestował przeciwko propozycji GDDKiA (6-ciu wariantom przez miasto) to dobrze, ale na tym powinien sprawę zakończyć, bo propozycja, którą złożył leży poza granicami miasta Augustowa. Nasuwają się pytania których Pan Burmistrz, ani radni nie postawili dyrekcji GDDKiA w Białymstoku. Po co i komu potrzebna jest ta obwodnica biegnąca S-16 od Augustowa po granicę państwa, oraz dlaczego cały ruch tranzytowy nie może przebiegać trasą S-8 od Białegostoku do Via - Baltica (okolice Raczek). Koszt odcinka Augustów-Giby wyceniony jest na 100 mln zł brutto i dalej odcinek Giby-Ogrodniki to koszt 70 mln zł brutto. Czy nie lepiej byłoby te 170 mln przeznaczyć na przebudowę trasy S-8 po dwa pasy w każdą stronę? Po co niszczyć ostatnie przyjazne człowiekowi i czyste ekologicznie tereny chronione.

Jestem zbulwersowany postawą Pana marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, który bez przerwy wypowiada się przychylnie o wariancie zaproponowanym przez burmistrza Augustowa. Cały czas twierdzi, że jest to najlepsze rozwiązanie. Pytamy pana marszałka, jakim prawem wypowiada się o propozycji burmistrza Augustowa w samych superlatywach, nie mając decyzji Ministerstwa Ochrony Środowiska, ani też Zarządu Lasów Państwowych w Polsce. Czy nie chce pan zrozumieć, że wycinka tak duże ilości lasu w środku Puszczy Augustowskiej, to zagłada dla tego środowiska i zniszczenie całego terenu Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny. Dlaczego pan nie zaproponuje, aby cały ruch tranzytowy przebiegał w przyszłości trasą S-8, od Białegostoku aż do trasy Via Baltica i dalej przez Litwę, Łotwę i Estonię. Czy pańska postawa jest wynikiem prywatnej relacji łączącej pana z obecnie urzędującym burmistrzem.

Dziwimy się posłom, nowo wybranemu Panu Leszkowi Kołakowskiemu, Panu Jarosławowi Zielińskiemu, którzy na spotkaniach przedwyborczych głośno mówili „budujemy trasę S-8 2x2 od Białegostoku do Suwałk”. Teraz kiedy zostali posłami milczą.

Milczy też Starosta Augustowski i stara się nie wypowiadać w tej sprawie. Czy jest przezorny, czy też ostrożny i nie chce się nikomu narazić, przeciwnie do burmistrza miasta Augustowa.

Uważamy że władze Augustowa mają tak dużo swoich problemów do rozwiązania, że powinny się pilnie nimi zająć, a obwodnicę południowo-wschodnią Augustowa pozostawić innym. Wystarczy że mieszkańcy i Pan zaprotestowaliście przeciwko 6-ciu propozycjom GDDKiA.

Panie Burmistrzu zbliża się sezon letni, a w mieście walące się rudery zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców i turystów. Nic nie zrobiono w sprawie gazyfikacji miasta. Koszty życia w mieście wzrosły. Za Pana przyczyną baza turystyczna nie rozwija się, wyciąg narciarski rozpada się i nie ma pieniędzy na jego remont, a jeziora są zanieczyszczone. Z roku na rok ubywa nam mieszkańców, drobni przedsiębiorcy zamykają swoje działalności, miasto ubożeje zamiast rozwijać się gospodarczo. Gminy sąsiednie wypowiadają się stanowczo i jednoznacznie, że nie chcą żadnej obwodnicy i tirów. Mamy żal do włodarzy Augustowa, że bronią swoich interesów, a tiry niech jadą przez Giby i Sejneńszczyznę. Przysłowie mówi „Dobra współpraca łączy i wzbogaca” a nie tworzy nieprzyjaciół.

Zdanie TMZA jest takie: „Nie chcemy żadnego wariantu południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa, a jedynie żądamy przebudowy trasy S-8 od Białegostoku

do Via-Baltica w wersji 2x2 (po dwie jezdnie w obie strony)”. Cały ruch tranzytowy powinien przebiegać trasą S-8. Będzie to inwestycja na następne stulecie.

Zwracamy się do mieszkańców Augustowa, Gib i Sejn o poparcie takiego rozwiązania i o niepopieranie propozycji burmistrza.

Z poważaniem

Prezes TMZA

Marian Dyczewski

Marian Dyczewski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec puszczy
Mieszkaniec puszczy 14.03.2020, 18:13
Wariant Burmistrza to ZDRADA TARGOWICKA i Rozbiór Puszczy Augustowskiej-podzial-fragmentacja. Klęska ekologiczna dla przyrody i ludzi oraz dla turystów!!
ingeeneer
ingeeneer 14.03.2020, 07:47
A moze zamiast ozywiać trupa czyli remontować starą drogę Augustów - Ogrodniki wybudować całkiem nowa dwupasmówke gdzieś nad granica białoruska????
Dudek
Dudek 13.03.2020, 21:31
Pracownik, Max, Gajowy mówcie za siebie! Dużo osób jest przeciwnych budowie obwodnicy "wersja burmistrza". Nie rozumiem jak można planować drogę dla tirow przez SERCE PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ która jest atutem i magnesem
ktory przyciąga turystów do Augustowa. To tutaj przyjeżdżają wdychać powietrze nasiąknięte sosnową żywicą.
Bubu
Bubu 13.03.2020, 19:24
Jak Augustów ma wyglądać jak Atva to ja dziękuję.
Gajowy
Gajowy 13.03.2020, 14:38
Marian nie pozwala o sobie zapomnieć.
Kolejne "odkrywcze" myśli bez szerszej perspektywy sytuacyjnej.
max
max 13.03.2020, 14:22
Maniek. Daj spokój. Nigdy nie było mowy o S-16. Żadnej drogi ekspresowej Augustów - Sejny nie ma w planach. Co ty wymyślasz.
Pracownik
Pracownik 13.03.2020, 13:32
Jednoosobowy Zarząd p. Marian wypowiedział co wiedział. A wiedział nie wiele.
oj maarian, marian...
oj maarian, marian... 12.03.2020, 09:32
Marianku TMZA czy dowolnego innego praktycznie jedoosobowego stowarzyszenia, czy ty chlopie wiesz, ze tu augustow i ekologow nam tu nie potrzeba? Droga bedzie tak czy siak wiec sie z tadkiem nie zylujcie bo z tych 7 wariantow tylko ten burmistrza jest ok i jak mam wybierac miedzy mozliwoscia rozwoju augustowa dzieki dobrym drogom a miedzy nawet 10000 hektarów lasu to zawsze wybiorę to pierwsze.
Z ciebie taki milosnik augustowa jak z... no wlasnie.
Król
Król 12.03.2020, 19:49
Brawo za myślenie ! Żyj sam w zabetonowany mieście bez przyszłości !!!!

Pozostałe