Zawiązał się komitet protestacyjny przeciwko budowie kolejnej obwodnicy (foto i video)

  • 19.01.2020, 13:46 (aktualizacja 19.01.2020, 14:57)
  • Beata Perzanowska
Zawiązał się komitet protestacyjny przeciwko budowie kolejnej obwodnicy (foto i video)
W niedzielę, 19 stycznia przy szosie lipskiej odbyła się konferencja prasowa Augustowskiego Obywatelskiego Komitetu Protestacyjnego przeciwko budowie południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa w ciągu drogi nr. 16 Augustów-Ogrodniki-Granica Państwa.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Oto stanowisko komitetu:

Wieloletnia walka mieszkańców i ówczesnych władz miasta Augustowa w 2014 roku doprowadziła do wyprowadzenia tirów z miasta. Mieszkańcy symbolicznie uczcili ten fakt zjadając tort w postaci tira. Od ponad pięciu lat Augustów jest wolny od ruchu ciężkich pojazdów. Mieszkańcy i turyści mogą spokojnie mieszkać i odpoczywać w pięknym i atrakcyjnym turystycznie mieści otoczonym Puszczą Augustowską, pięknymi jeziorami, Kanałem Augustowskim, rzeką Nettą i Kanałem Bystrym.

Niestety, obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad tę ciszę i spokój mieszkańcom Augustowa i turystom chcą zakłócić, projektując i realizując pomysł przywrócenia ruchu ciężkiego transportu tirów, na spokojną do dziś trasę Augustów-Ogrodniki-Granica Państwa (szosa sejneńska) biegnącą przez tereny Puszczy Augustowskiej. Trasa ta stanie się więc koszmarem dla mieszkańców tych terenów i wszystkich odpoczywających na Pojezierzu Augustowsko-Sejneńskim. Połącznie drogi sejneńskiej numer 16 z drogą numer 8 Augustów-Białystok, zdaniem GDDKiA ma przebiegać przez augustowskie dzielnice miasta: Wypusty, Wojciech, Studzieniczna, Przewięż i dalej do granicy państwa.

Tereny przebiegu trasy są nie tylko cenne przyrodniczo, ale także, a może przede wszystkim, są cennymi terenami rekreacyjno-wypoczynkowymi Augustowa i całego pojezierza.

Projektowana obwodnica wschodnia będzie przebiegać przez dzielnicę Wypusty, przecinając Kanał Augustowski, malownicze tereny Kanału Bystrego, biegnąc dalej wzdłuż jeziora Sajno, objętego strefą ciszy, tereny Puszczy Augustowskiej do drogi Augustów-Sejny na wysokości osiedla Silikaty i dalej do granicy państwa. Taki przebieg projektowanej obwodnicy Augustowa i dopuszczenie na trasie do Ogrodnik ciężkiego ruchu tirów jest rozwiązaniem nie do przyjęcia dla mieszkańców Augustowa.

Apelujemy do władz rządowych o zaniechanie tego projektu.

Obecne władze miasta Augustowa wiedząc co najmniej od 2018 roku o pomysłach takiego rozwiązania nie informowały społeczeństwa Augustowa.

Dlatego my niżej podpisani powołujemy Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny w celu niedopuszczenia do budowy południowo-wschodniej obwodnicy miasta i wprowadzenia ciężkiego ruchu tirów przez Augustów i na całej trasie sejneńskiej do granicy państwa.

Pod pismem podpisało się 10 osób: Leszek Cieślik, Adam Sieńko, Izabela Piasecka, Joanna Lisek, Jerzy Demiańczuk, Kazimierz Kożuchowski, Tadeusz Maciejewski, Ryszard Bogdan. Agnieszka Mroziewska i Piotr Zalewski.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Natalia
Natalia 21.01.2020, 21:45
Jestem (chyba) zwolenniczką tej nowej obwodnicy. A patrząc na to 10-osobowe gremium, to chyba są to osoby nieco skompromitowane właśnie brakiem inwestycji z czasów kiedy mogli mieć wpływ na budżet. A na marginesie, kto im dał prawo wypowiadania się w imieniu "mieszkańców Augustowa"?
wyborca
wyborca 21.01.2020, 22:27
takie piękne imię a taka mizerna wiedza.tyle inwestycji które wykonał burmistrz Cieślik też przy jego udzale powstała obwodnica to już nikt nie wykonał i nie wykona apotwierdzali to wyborcy wybierając go 4 krotnie na burmistrza i póżniej na posła ....
Duu
Duu 23.01.2020, 15:41
Tak w szczególności kładka na 29 listopada za ok 7 mln bardzo dobra inwestycja nie wspomne już o atolu
piotr
piotr 23.01.2020, 20:10
Cieślik tej kładki nie budował ani miasto tego nie nie budowało to budowała GDDiA decyzja o jej budowie zapadła za rządów PiS ...a atol to przynajmniej cieślik wybudował a Nasze Miasto dewastuje.
MaciejN
MaciejN 28.01.2020, 15:53
bardzo dobrze niech dewastuje, tak żeby padł, fundamenty zasypać i spokój bo wygląda to tragikomicznie.
a swoją drogą.
mowisz, ze nie cieslik budował, ale wlasnie na tym polega rola wlodarza, ty juz tak na pis nie zwalaj. kaczor tu nie przyszedl i nie powiedzial zrobcie kladke. To burmistrz powinien rozsadnie lobbowac a nie, że wladza na gorze nie pasuje to juz miasto ma przerabane. zastanow sie
Kajakarz
Kajakarz 28.01.2020, 17:41
Atol to ma swoje lata .....ale baza dla kajakarzy świeżo oddana do użytku obłazi z farby ........przypomina bardziej stodołę niż nowoczesny budynek za miliony .....podatnikow
Maciej
Maciej 28.01.2020, 17:04
Oj nie Maciej nie Maciej .....raczej styl głównego "kronikarza" nm
Miś
Miś 21.01.2020, 19:01
Ja uważam, że ta obwodnica powinna powstać jak najszybciej. TIR'y z całą pewnością wybiorą trasę expresową - Suwałki, Raczki, Ełk. A osobowe ominą miasto, co będzie zdrowsze i bezpieczniejsze.
Rozsądek
Rozsądek 21.01.2020, 10:37
To jakby troczę chore jest. "niedopuszczenia do budowy południowo-wschodniej obwodnicy miasta i wprowadzenia ciężkiego ruchu tirów przez Augustów i na całej trasie sejneńskiej do granicy państwa" Czyli, mieszkańcy Augustowa blokują możliwość transportu ciężarowego mieszkańcom Sejn? (a przynajmniej zmuszają do przejazdu przez Suwałki, które też mogą ten transport zablokować) Ciekawe jak Komitet zareagowałby, gdyby w Sejnach zablokowano ruch samochodów z Augustowa?
august
august 21.01.2020, 12:35
Augustów to Wojciech ,Studzieniczna Przewięź .Jak Mieszkańcy Sejneńszczyzny tak pragną Tir-ów to oczywiście mogą puścic je przez tasę Suwałki -Sejny może też być połączenie i budowa przez Suchą Rzeczkę albo jeszcze dalej ale od Augustowa wara...
Rozsądek
Rozsądek 21.01.2020, 19:10
Uświadom sobie, że zawsze gdy wyjeżdżasz na drogę publiczną to jesteś gdzieś intruzem. Czy myślisz, że mieszkańcy Sztabina, Suchowoli czy Rajgrodu z wytęsknieniem czekają na samochody z Augustowa. Oni również kiedyś zawiążą Komitet, a ty będziesz jeździł do Warszawy przez Suwałki. (o ile Suwalcznie nie zawiążą Komitetu)
Max
Max 21.01.2020, 10:24
Nie ma czegoś takiego jak Pojezierze Augustowsko - Seneńskie. A komitet protestacyjny to ewidentnie próba budowania kapitału politycznego PO. Ta droga i tak istnieje i jest drogą krajową. Prędzej czy później zacznie rosnąć na niej natężenie ruchu (nawet tego osobowego, bez TIR-ów) i będzie to uciążliwe. Chyba lepiej żeby ten ruch omijał miasto????
zibi
zibi 21.01.2020, 16:40
u ciebie wszystko jes polityczne tylko pomyś jeżeli potrafisz czy wiesz że modernizacja tej drogi nic nie przewiduje np.drugiego pasa bezkolizyjnych skrzyżowań itp.przewiduje wzmocnienie nawierzchni i dołożenie TIR-ó gratuluję takiej postawy...
Max
Max 22.01.2020, 10:00
A skąd wiesz co przewiduje? Z tego co mi wiadomo to jeszcze nic nie wiadomo a opracowywany jest dopiero temat "wykonalności". Skąd zatem wiedza, że tylko dołożenia TIR-ów. Wg mnie właśnie teraz jest czas żeby zaproponować (zażądać) jak najwięcej rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. (pasy włączeń i wyłączeń, przejścia dla pieszych itp.)
34t
34t 21.01.2020, 10:21
Jakie TIR-y? Tiry tylko w razie wypadku na istniejącej obwodówce, a nie na stałe. Rynek infrastruktury informuje inaczej. "Planowana inwestycja jest związana z potrzebami wojskowości. Droga krajowa na 16 Augustów – Ogrodniki znalazła się wśród tras priorytetowych dla potrzeb wojskowości... Realizacja obwodnicy w założeniach ma wyprowadzić ruch tranzytowy poza miasto i przystosować trasę do potrzeb transportu wojskowego, tj. do nacisku 11,5 t/oś". Jeżeli tam TIRów nie będzie to niech robią druga obwodnicę jak najszybciej.
wef
wef 20.01.2020, 10:34
A ta obwodnica to nie ma być tylko rezerwą dla TIRów na rozładowanie korka w przypadku wypadku na istniejacej obwodówce, czyli dla TIRów tylko w wyjątkowych sytuacjach? Dla osobówek taka obwodnica odciążīłaby przejazd przez miasto do Sejn i na Litwę do Olity i Wilna.
Realnie
Realnie 20.01.2020, 09:19
Bardzo dobra decyzja z obwodnicą , ruch samochodowy powinien omijać centrum miasta. W ostatnich latach widzimy , zwłaszcza w sezonie jak zapchana jest Chreptowicza i 29 listopada ...przecież to jest tranzyt i praktycznie trwa on przez cały rok a jeszcze dwa , trzy lata i będziemy mieli takie samo natężenie ruchu jak przed otwarciem S8. Konfliktu interesów nie będzie, bo tylko niewielkie odcinki będą biegły przez tereny rolnicze a przyroda sama się obroni , wchłonie zanieczyszczenia i nam będzie się lepiej oddychać . Oba warianty są sensowne tylko ten po północnej stronie Sajna będzie mniej kosztowny.
Beata
Beata 20.01.2020, 15:37
Tiry przez Studzieniczną Wojciech Przewięź .....to nie jest obwodnica z troski o mieszkańców Augustowa to jest obwodnica dla tirow.
Droga zapasowa jest ...stara 8 do Suwałk i na Sejny wyremontowana i do Ogrodnik!
Droga Augustów Sejny latem jest zapchana przez samochody osobowe ! Przecież jest to teren bardzo atrakcyjny turystycznie. W gminie Plaska jest wiecej domków letniskowych niż stalych mieszkańców! Są jeszcze Giby, Fracki (splywy kajakowe) jeszcze w to wszystko tiry dodać....nie wiem kto to wymyslil i zastanawiam się w jakim celu!
Tymek
Tymek 21.01.2020, 10:43
Wiesz. Mogli to wymyślić właściciele owych domków w Gibach Frąckach i gminie Płaska. Po to żeby wygodniej dojechać do swoich domków, omijając zakorkowany w sezonie Augustów. Jeżeli jadą z Warszawy, Białegostoku 100-200km w towarzystwie TIR-ów, to kolejne 15 niewiele zmieni, a stanie w korku co tydzień w piątek i niedzielę jest denerwujące.
Beata
Beata 21.01.2020, 15:02
Jest już wstępny projekt ktory przewiduje ruch samochodów o nacisku na jedną os tyle co maja tiry! Czyli właściciele domków letniskowych będą zadowoleni z towarzystwa tirow ? Nie wspomnę o zniszczeniu pięknych okolic Krolowej Wody nad Sajnem i wycięcie wielu drzew, zniszczenie torfowisk . I przedewszystkim hałas ktory niesiony przez jeziora słychać nawet w odległości 10 km.
Właścicielom tych domków obwodnica nie jest potrzebna ponieważ robia zakupy w augustowskich sklepach i jedzą w augustowskich barach.
august
august 20.01.2020, 15:08
teraz TIR-Y na litwę przez Ogrodniki nie jadą ,właśnie jeżel pojadę to droga na Sejny od silikatów będzie dopiero zatłoczona tego chcesz mieszkańcu dla samych mieszkańców Augustowa ta obwodnica niewiele da jedynie potnie las nad Sajnem przy Królowej Wodzie a do Wojciecha Studzienicznej będziemy jechal z TIR-AMI

Pozostałe