Śmieciami po kieszeni

  • 03.12.2019, 18:11 (aktualizacja 03.12.2019, 18:24)
  • Krzysztof Przekop
Śmieciami po kieszeni
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1071 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Biegnijmy do kiosków, gdyż najciekawsze teksty zamieszczamy jedynie w wydaniu papierowym. Kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Jest tańsza, a gazeta dostępna jest już we wtorek.

Kto lubi brzydką pogodę, będzie miał powód do zadowolenia. Weekend będzie bardzo brzydki, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatury od 2 stopni w nocy do 5 stopni w dzień. Wiatr też trochę dokuczy. Będzie wiał w porywach do 30 km/h. Ubierajmy się ciepło, bo o przeziębienie bardzo łatwo.

Krzysztof Przekop

Wiele lat temu, na początku lat 90-tych, byłem w Niemczech. Widziałem, jak mój znajomy wpadł w panikę, gdy ogrodnik wrzucił jakiś metalowy element do kontenera z gałęziami i trawą. Uznałem w pierwszej chwili, że mój znajomy Niemiec to lekki dziwak, jednak okazało się, że 30 lat temu Niemcy segregowali śmieci, a za ich zmieszanie płacili kolosalne kary. Z tego co pamiętam, było to wówczas kilkaset niemieckich marek.

Tamta niemiecka rzeczywistość bardzo powoli dociera do Polaków. Wprawdzie mieszkańcy domów jednorodzinnych od jakiegoś czasu w większości segregują odpady, mieszkańcy bloków nie mieli na to szansy. Prawda jest taka, że segregacja zmniejsza ilość śmieci zmieszanych wielokrotnie. Najwięcej miejsca zajmują plastiki, szkło i śmieci organiczne, czyli kompost. Nie wiem, jak mieszkaniec małego mieszkanka poradzi sobie z kilkoma pojemnikami na odpady? Jednak odwrotu od segregacji nie ma, bo utylizacja śmieci jest droga i będzie jeszcze droższa. Beata Perzanowska opisała śmieci w roku 2020 w artykule „Śmieciami po kieszeni”. Zachęcam do przeczytania, gdyż szykuje się ogromna rewolucja.

 

Jak każdej jesieni wraca temat smogu. Jest to zjawisko lokalne, na które mamy ogromny wpływ. Po prostu sami siebie trujemy. Wprawdzie jedna trzecia augustowian mieszka w blokach, które korzystają z ciepła systemowego, pozostali mieszkają w domach jednorodzinnych, które są głównym źródłem rakotwórczych pyłów i trujących gazów. Mój znajomy pokłócił się z ojcem o segregację plastikowych butelek. Ojciec cały czas uważa, że plastik jest bardzo dobrym paliwem w piecu CO. W niektórych głowach jeszcze długo nic się nie zmieni. Potrzebna jest straż miejska, polityka kar i zachęt oraz stała edukacja. Zbudowanie straży miejskiej musi trochę kosztować, może nawet 2 mln zł, jak twierdzi Filip Chodkiewicz, jednak w kolejnych latach koszt będzie już o wiele niższy, a korzyści niepoliczalne. Tymczasem o smogu piszemy w tekście „Kary za trucie mieszkańców”.

Demokracja bezpośrednia ma duże zalety. Do przejawów demokracji bezpośredniej zaliczam wybór prezydenta państwa, burmistrza miasta i radnych w wyborach większościowych. Referendum to też przejaw demokracji bezpośredniej. Takim corocznym referendum jest w naszym mieście głosowanie na projekt budżetu obywatelskiego. Przypominam, że co roku władze miasta przeznaczają dość znaczną kwotę, w tym roku ok. 500 tys., na projekty zgłoszone i wybrane przez mieszkańców. Tym razem w głosowaniu wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców, a w jego wyniku wybraliśmy 5 projektów, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane. Obserwuję, że z roku na rok projekty są coraz ambitniejsze i służące dużym grupom mieszkańców. Brawo my. Tegoroczny finał budżetu obywatelskiego opisujemy w tekście Beaty Perzanowskiej „Augustowianie wybrali inwestycje”.

 

Wraz z augustowską policją ostrzegamy i apelujemy. Bądźmy ostrożni w internecie. Przed świętami chodzi przede wszystkim o zakupy. Chęć zaoszczędzenia kilku złotych może skończyć się stratą sporych sum pieniędzy. Oczywiście że zakupy w internecie są łatwiejsze, towar można bez problemu zwrócić, sklepy otwarte są całą dobę w niedziele i święta, a porównywarki cen pomagają wybrać najlepszego sprzedawcę. Wszystko to prawda pod warunkiem, że nie trafimy na oszusta. Kupujmy zatem z głową. O problemie piszemy w artykule „Bądź ostrożny w sieci”.

Znacznie drożeje prawo jazdy, a każdy musi je wymienić, były burmistrz został nieprawomocnie skazany, rozmawialiśmy z przewodniczącą rady miejskiej, Czytelnicy zgłosili nam wycinkę drzew przy hospicjum, Tadek Jermak robi fajną akcję charytatywną, pytaliśmy o spalony budynek przy Ptysiu, uczniowie ćwiczą na korytarzach –o tym wszystkim i wielu innych tematach piszemy w tym tygodniu.

Dodajmy jeszcze sporo sportu i mamy numer „Przeglądu Powiatowego”, gdzie jest co poczytać.

 

Bardzo zapraszam do lektury

 

Krzysztof Przekop

 

Redaktor naczelny

 

 

 

 

 

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
troskliwy
troskliwy 08.12.2019, 07:25
Nowa ulica po remoncie a wiaty komunikacji miejskiej na ul. Wojska polskiego z epoki Komunizmu
Mieszkaniec
Mieszkaniec 08.12.2019, 10:22
Do tego brudne jak diabli. Tfu
rysio
rysio 09.12.2019, 08:25
Panowie burmistrzowie to wyjątkowi gospodarze dbający przede wszystkim o czystość w mieście.
Śmierdziel
Śmierdziel 09.12.2019, 10:43
Taaaaa. To widać i czuć
Wyborca
Wyborca 05.12.2019, 08:25
Sieńko i Izabela to ludzie logicznie myślący..
Bricken
Bricken 05.12.2019, 20:59
ehe, na pewno sami o sobie tak myślą, to bez wątpienia... Byli w urzędzie i pokazali tą "logikę".
Ja podziękuję.
Wąż
Wąż 03.12.2019, 21:23
Czy te oczy mogą kłamać, chyba nie na na na

Pozostałe