Rejestrują i pomagają

  • 02.12.2019, 09:11
  • Beata Perzanowska
Rejestrują i pomagają
W całej Polsce jest ich ponad 400 osób. Są to strażacy, druhowie, ratownicy medyczni, lekarze i wiele innych osób. Ci ludzie stworzyli niezwykłą grupę pod nazwą Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce. Ich celem niesienie pomocy chorym na białaczkę. Augustowscy społecznicy przeprowadzili już wiele akcji, a teraz zbierają paczki dla chorych dzieci.

W całej Polsce jest ich ponad 400 osób. Są to strażacy, druhowie, ratownicy medyczni, lekarze i wiele innych osób. Ci ludzie stworzyli niezwykłą grupę pod nazwą Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce.  Ich celem niesienie pomocy chorym na białaczkę. Augustowscy społecznicy przeprowadzili już wiele akcji, a teraz zbierają paczki dla chorych dzieci.

Beata  Perzanowska

 

Przypomnijmy, że Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce są grupą zrzeszającą strażaków każdej formacji, ochotników, strażaków zawodowych, strażaków Wojskowej Straży Pożarnej, lekarzy i wiele innych osób. Obecnie jest stowarzyszeniem, które skupia w całej Polsce ponad 400 wolontariuszy. Głównie zajmuje się ono propagowaniem idei dawstwa szpiku oraz rejestrowanie potencjalnych dawców szpiku dla Ośrodka Dawców MEDIGEN. W tym celu wolontariusze organizują imprezy plenerowe oraz uczestniczą w imprezach firmowych zamkniętych, na których opowiadają o przeszczepianiu komórek macierzystych. Augustowska grupa skupia 14 osób, strażaków -ochotników z Tajna Starego, Bargłowa Kościelnego i osób prywatnych. Koordynatorem grupy na północno-wschodnią część Podlasia jest Wojciech Bartoszewicz. Do tej pory augustowscy ochotnicy przeprowadzili wiele akcji na terenie powiatu augustowskiego. Na początku września mocno zaakcentowali swoją obecność podczas Dożynek w Bargłowie Kościelnym

-Nasi wolontariusze z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tajnie Starym oraz Stowarzyszenie Ocalić Od Zapomnienia zarejestrowali podczas tej imprezy osiemnastu potencjalnych dawców szpiku -informuje Wojciech Bartoszewicz.

Wcześniej augustowska grupa społeczników brała udział w Dożynkach Diecezji Ełckiej w Rajgrodzie. Tam wolontariusze z OSP Tajno Stare, OSP Michałowo, OSP Szeronosy, OSP Jurowce, Stowarzyszenia Ocalić od zapomnienia zarejestrowali 21 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Mieszkańcy Augustowszczyzny, który zaangażowali się w działanie strażaków przeciw białaczce, brali również udział w firmowej imprezie Mirage Boats w Augustowie, gdzie zarejestrowali 12 dawców szpiku.

Ochotników z Augustowszczyzny nie zabrakło też podczas II Rajgrodzkiego Biegu Niepodległości, bo należy dodać, że strażacy przeciw białaczce angażują się także w sportowe działania i promowanie zdrowego stylu życia.

-Na linii startu nie zabrakło naszych wolontariuszy m.in. Sylwii Sobolewskiej, Małgorzaty Siemiaszko, Alicji Wądołowskiej jak i Agnieszki Wądołowskiej. Każdy pokonał trasę we własnym tempie. W biegu nie było żadnej klasyfikacji, gdyż wydarzenie miało charakter symboliczny. W trakcie biegu także zorganizowaliśmy rejestrację dawców. Strażacy z OSP Tajno Stare i ochotnicy ze Stowarzyszenia Ocalić Od Zapomnienia zarejestrowali tego dnia siedmiu potencjalnych dawców -powiedział Wojciech Bartoszewicz.

Augustowska grupa społeczników włączyła się w akcję Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka. Niebawem ekipa wolontariuszy zawiezie zebrane dary do szpitala dla dzieci chorych onkologicznie. Relację z przekazania prezentów także opublikujemy na naszych łamach.

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe