Augustów→NY, czyli filmowe spotkanie z miastem Woody’ego Allena

  • 06.08.2019, 16:19 (aktualizacja 14.08.2019, 13:44)
  • Beata Perzanowska
Augustów→NY, czyli filmowe spotkanie z miastem Woody’ego Allena
Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” zaprasza na dwudniową ucztę z twórczością Woody Allena. Zagra najnowsze dzieło reżysera i muzyka jazzowego -„W deszczowy dzień w Nowym Jorku” oraz przypomni jego komedię romantyczną z 1975 roku pod tytułem „Manhattan”. Bohaterem obu filmów są nie tylko relacje międzyludzkie, a także sam Nowy Jork.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” zaprasza na dwudniową ucztę z twórczością Woody Allena. Zagra najnowsze dzieło reżysera i muzyka jazzowego -„W deszczowy dzień w Nowym Jorku” oraz przypomni jego komedię romantyczną z 1975 roku pod tytułem „Manhattan”. Bohaterem obu filmów są nie tylko relacje międzyludzkie, a także sam Nowy Jork.

Beata Perzanowska

 

Kinochłon zaprasza na dwa dni z Woody’m Allenem. 8 i 9 sierpnia zabierze kinomanów w podróż do Nowego Jorku. W czwartek, 8 sierpnia, o godz. 19:30, w kinie Iskra pokaże najnowszy film mistrza „intelektualnej komedii” pod tytułem „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”. Krytyka już kilka dni po premierze stwierdziła, że to jeden z najlepszy filmów Woody’ego Allena. Obraz opowiada historię pary studentów. Ona jest dziennikarką i któregoś dnia otrzymuje propozycje przeprowadzenia wywiadu ze znanym reżyserem, co staje się pretekstem do romantycznego wypadu do Nowego Jorku. Jednak już od samego początku wyprawy wszystko idzie zupełnie inaczej niż zaplanowali. Dziewczyna, zamiast na romantyczną randkę z Gatsbym, trafi do świata największych gwiazd filmowych. Tymczasem na drodze Gatsby’ego staje siostra jego byłej dziewczyny, Shannon. I jak to u Allena bywa cała historia okraszona jest inteligentnymi dialogami, żartami i gierkami słownymi. Do tego cała opowieść przepełniona jest miłością do Nowego Jorku. O niej właśnie porozmawiają tego wieczoru goście pokazu, ale też nie będą stronić od innych nowojorskich, amerykańskich i filmowych tematów. Po projekcji najnowszego dzieła Allena porozmawiać będzie można z Adrianą Prodeus, kuratorką wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorką festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Adriana Prodeus pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR. Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Partnerować jej w rozmowie będzie Radosław Korzycki, publicysta „Dziennika Gazety Prawnej", zajmujący się polityką zagraniczną, głównie amerykańską oraz relacjami transatlantyckimi. Autor korespondencji i reportaży z USA oraz bloga "Stany zapalne" o bieżącej amerykańskiej polityce. Spotkanie zaś poprowadzi znany kinochłonowej widowni Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej.

Drugi dzień imprezy Augustów → New York to pokaz plenerowy i powrót do kultowego filmu Woody’ego Allena. W piątek, 9 sierpnia, w podwórzu przy Rynku Zygmunta Augusta 10, przy księgarni Atena, o godz. 21:00 wyświetlony będzie „Manhattan”, nominowany do dwóch Oscarów za scenariusz i dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Film jest nostalgicznym wyrazem miłości reżysera do Nowego Jorku. Allen porusza w nim problem miejskiej alienacji i wszechogarniającej pustki w mieście, które wyzute jest z wszelkich uczuć z powodu narkotyków, barów szybkiej obsługi i mechanicznej miłości.

Podczas tego bezpłatnego pokazu nowojorskie przekąski, czyli bajgle i hot-dogi z oryginalnego wózka zapewni Tawerna Fisza Concept by Marcin Budynek.

 

Bilet na pokaz „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe