Luty miesiącem bezpiecznego internetu w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie

  • 9.03.2019, 07:52
  • Beata Perzanowska
Luty miesiącem bezpiecznego internetu  w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo w sieci. Internet jest nie tylko miejscem rozrywki. Za jego pośrednictwem załatwiamy coraz więcej różnych, ważnych spraw, dlatego też powinniśmy zadbać o to, by nasze podróże w sieci pozostawiały jak najmniej liczne ślady oraz o to, by niepowołane osoby nie miały dostępu do istotnych informacji. Internet jest wspaniałym źródłem informacji, narzędziem do nauki i oknem na świat. Korzystać z niego należy jednak w sposób świadomy i bezpieczny, gdyż bardzo często pojawić się mogą tu negatywne zjawiska: hejt, cyberprzemoc, uzależnienie,szkodliwe treści. Dlatego też trzeba na każdym kroku zwracać uwagę młodym ludziom na te wszystkie zagrożenia, uczyć, jak mogą sobie z nimi poradzić, do kogo zwrócić się o pomoc. A z drugiej strony uczyć ich tworzenia przyjaznego i kreatywnego środowiska w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 05 lutego, w tym roku pod hasłem „Działajmy razem”, co zwraca szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania nauczycieli, wychowawców, rodziców, jak też i innych profesjonalistów.By podnieść poziom szerokorozumianego bezpieczeństwa młodzieży online, w Bursie Międzyszkolnej zorganizowano cykl inicjatyw trwający cały miesiąc. Oprócz tego, że wychowankom przekazane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, to różnorodne zajęcia odwoływały się do uniwersalnych wartości i kompetencji, takich jak uczciwość, pomoc słabszym, współczucie, zrozumienie dla inności, tolerancja, traktowanie innych z szacunkiem, dbanie o prywatność czy umiar. Dotyczy to przede wszystkim cyberprzemocy i hejtu. Im wcześniej młody człowiek zrozumie, że poprzez swoje działania, np. wyśmiewanie się, obrażanie, szykanowanie, krytykowanie, złośliwe komentarze, rozpowszechnianie fałszywych treści, robi innym krzywdę, tym więcej będzie bezpiecznego Internetu i sieci bez hejtu w przyszłości, i więcej ludzi opowiadających się dla dobra w sieci. W związku z tym odbył się konkurs na najmilszy komentarz skierowany do innych osób mieszkających w bursie. Osoby, które napisały najwięcej miłych słów otrzymały nagrody. Kolejną akcją była gra terenowa polegająca na odnajdywaniu różnych haseł dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz rozwiązaniu krzyżówek. Młodzież rozwiązywała też quizy o tej tematyce, które miały doprowadzić do utworzenia hasła przewodniego.Nie zabrakło turnieju sportowego, współzawodnictwa przedstawicieli różnych grup wychowawczych, wyścigu na deskorolkach, przeciągania liny, czy rysowania plakatu na temat bezpieczeństwa w sieci. Często młodzież nie zna konsekwencji hejtu czy też cyberprzemocy od strony prawa. W związku z tym zorganizowano spotkanie z dzielnicowym Przemysławem Pacukiem na temat „ Cyberprzemoc – odpowiedzialność prawna młodzieży”, gdzie w bardzo jasny i precyzyjny sposób przedstawiono zapisy z kodeksu karnego dotyczące kar za taką przemoc w sieci. Młodzież otrzymała odpowiedzi na swoje wątpliwości i dowiedziała się, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy. Aby przybliżyć młodym ludziom jak najwięcej aspektów tej tematyki zorganizowane zostało spotkanie z informatykiem z firmy Optinex. Przedstawił on praktyczne wskazówki, jak zabezpieczyć swój komputer przed atakami z zewnątrz, jak tworzyć hasła dostępu do portali, jak je konfigurować, oraz co robić, gdy ktoś się do naszego konta włamie. Młodzież wykonała też „parasol bezpieczeństwa” przedstawiający w sposób bardzo obrazowy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, które pozwalają na świadome i odpowiedzialne korzystanie z bogactw i możliwości Internetu. Akcję przygotowały i prowadziły: Katarzyna Dubinin, Justyna Karbowska i Marta Maziuk-Wawiórko.

Dorota Siemieńczuk

 

 

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe