Co by się nie działo, teatr musi grać... 

  • 29.09.2018, 07:49
  • Jolanta Wojczulis
Co by się nie działo, teatr musi grać... Fot. E. Kawecka, K. Anuszkiewicz, B, Bendig.
Łączy ich wspólna pasja i razem czują się jak rodzina. Mowa o aktorach z teatru Res Humanae, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, który w tym roku obchodził 30 urodziny. Był to fantastyczny czas pokoleniowych spotkań aktorów i spotkań z wiernymi widzami. Nie obyło się bez spektakli, nawet tych starszych pamiętających początki teatru Res Humanae.

Jolanta Wojczulis

Teatr Res Humanae dzięki ogromnej pasji pani profesor Bożeny Bendig działa nieprzerwanie w I Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie już od 1988 roku. Początkowo przedstawienia grywano w różnych pomieszczeniach szkoły: na korytarzach, na sali gimnastycznej czy w piwnicy, a także w Miejskim czy Osiedlowym Domu Kultury. Dziś teatr - dzięki zaangażowaniu władz i sponsorów – już od wielu lat dysponuje kameralną salą teatralną i profesjonalnym oświetleniem.

W ostatni weekend teatr Res Humanae obchodził 30-lecie swego istnienia. W związku z tym organizatorzy jubileuszu uczcili tę wyjątkową rocznicę wystawieniem trzech różnych sztuk na trzy dziesiątki istnienia grupy - z udziałem absolwentów i aktualnych aktorów oraz publiczności.

Sponad stu sztuk wybrali różne formy dramatyczne, pierwszą był nagrodzony w województwie w 2011 roku „Mózg wariata na scenie, czyli rzecz niebywałej dotąd piękności” (na podstawie pism teoretycznych Witkacego). Widowiskowy, trwający około pół godziny spektakl jest sceniczną prezentacją różnic między teatrem tradycyjnym a koncepcją Czystej Formy. Aktorzy z różnych miejsc Polski pojawili się w przeddzień występu o 20.00. Próby trwały prawie do północy, następnego dnia od 8 rano, a znakomity występ uświetnił uroczystości oficjalne o godz. 11.00.

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe