Wykorzystuję chirurgiczne doświadczenie, by pomagać lepiej  

  • 16.04.2018, 09:26
  • Beata Perzanowska
Wykorzystuję chirurgiczne doświadczenie, by pomagać lepiej
Rozmowa z Mariuszem Pużyńskim, specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej i lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w Przychodni Rodzinnej przy ul. Hożej w Augustowie.

Jest pan chirurgiem, więc lekarzem specjalistą, który w przychodni może też zająć się pacjentem z problemem chirurgicznym. Jakie zabiegi można wykonać na Hożej?

-Oczywiście w miarę możliwości. Nie chodzi o to, żebym wszystko wykonywał jako chirurg, ale czerpię ze swojego doświadczenia chirurgicznego bardzo wiele. Wykonuję zabiegi w przypadku drobnych i łagodnych zmian skórnych czy też nieskomplikowanych ran. Mogę też zaopatrzyć urazy takie jak skręcenia czy stłuczenia. To są te zabiegi, z którymi do tej pory pacjent musiał specjalnie fatygować się do poradni specjalistycznej. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma szeroki wachlarz kompetencji. Tak więc według mnie powinien w przychodni rodzinnej takie rzeczy robić, pod warunkiem, że potrafi i robi to dobrze. Nie chodzi oto żebyśmy kolegów specjalistów wyręczali. Chodzi przede wszystkim o to, że większość takich drobnych spraw możemy załatwić w przychodni rodzinnej z korzyścią dla pacjenta.

Jest pan chirurgiem, ale też lekarzem rodzinnym. Skąd pomysł żeby się przekwalifikować?

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe