Zdrowie ponad wszystko  

  • 7.11.2017, 09:23
  • Jolanta Wojczulis
Zdrowie ponad wszystko
Jest praktycznie bezbolesne. Może wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium, jak również wykryć zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który ma związek z tym nowotworem. Mowa o badaniu cytologicznym, które można wykonać w Przychodni Rodzinnej przy ulicy Hożej 2B, w ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Alicja Skowrońska, położna z przychodni na Hożej, przekonuje jak ważna jest wczesna diagnostyka  kierunku raka szyjki macicy.   

-Choroba ta atakuje cicho i powoli i może rozwijać się od trzech do 10 lat. Przez wiele lat rak rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety przychodzą do lekarza za późno, bo wiadomo jak nie boli to nic się przecież nie dzieje –mówi Alicja Skowrońska. –Apelujemy więc do kobiet, żeby wykonywały  cytologię, która jest formą diagnostyki w kierunku wykrywania raka szyjki macicy. Tym bardziej, że od ponad roku prowadzony jest u nas Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, finansowany przez NFZ, czyli bezpłatny.

Program ten adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Z programu skorzystać mogą także kobiety, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatniego roku, a są bardziej narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy. Chodzi tu przede wszystkim o kobiety zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne czy też zakażone HPV,  typem wysokiego ryzyka.

-Zachęcam bardzo do skorzystania z programu tym bardziej, że jest to badanie zupełnie bezbolesne-dodaje A. Skowrońska.

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe