Doda wygrała z Polską w sądzie. Dostanie wysokie odszkodowanie

  • 15.09.2022, 11:55
  • News4Media
Doda wygrała z Polską w sądzie. Dostanie wysokie odszkodowanie Screen YouTube
Piosenkarka Dorota Rabczewska, bardziej znana jako Doda, wygrała sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Polska zapłaci jej odszkodowanie.

Sprawa zaczęła się w 2009 r. W jedynym z wywiadów Doda orzekła, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię" i że "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Uściśliła, że miała na myśli "tych wszystkich gości, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie". 

Za to właśnie Polski sąd skazał piosenkarkę za obrazę uczuć religijnych i wymierzył karę 5 tys. zł grzywny. Sąd ocenił, że słowa Rabczewskiej były "Obiektywnie obraźliwe". Ale nie w ocenie celebrytki, która nie zgodziła się z wyrokiem. Sprawą zajął się Europejski Trybunał. Wydał właśnie orzeczenie. 

Przyznał Dodzie odszkodowanie wysokości 10 tys. euro, dopatrując się w wyroku polskiego sądu złamania art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli wolności do wyrażania opinii.

Trybunał strasburski ocenił, że ,słowa piosenkarki "nie są równoznaczne z mową nienawiści czy nawoływaniem do nienawiści lub przemocy czy podżeganiem do nienawiści lub nietolerancji religijnej". A tylko w takich przypadkach można mówić o przekroczeniu granic wolności wypowiedzi. 

Dodajmy, że Doda ma poważne kłopoty z prawem w Polsce. Jesienią 2021 r. prokuratura postawiła jej i jej byłemu mężowi zarzuty pomocnictwa w przestępstwie z art. 300. Kodeksu karnego. Dotyczy on ukrywania majątku przed wierzycielami. Przepisy przewidują za ten czyn do 3 lat więzienia z zastrzeżeniem, że w przypadku wyrządzenia szkody kilku wierzycielom, może to być 8 lat pozbawienia wolności.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe