Kontrowersje wokół Rybackiej

  • 21.07.2022, 13:55
  • Krzysztof Przekop
Kontrowersje wokół Rybackiej
Na ulicy Rybackiej w Augustowie nadal nie ma strefy płatnego parkowania, choć miała tam pierwotnie powstać. Miasto zorganizowało niedawno zaskakującą ankietę pytając m.in. o rozszerzenie strefy o wspomnianą ulicę. Wyniki ankiety można było przewidzieć dość łatwo, jeszcze przed jej uruchomieniem. Zwłaszcza że wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Radny opozycji uważa, że cała historia może mieć drugie dno, związane z okolicznym biznesem.

Urząd miasta w Augustowie nie prowadził żadnych ankiet z mieszkańcami, kiedy chodziło o tematy niewygodne obecnym władzom. Nie dano możliwości wiążącego wypowiedzenia się społeczeństwu w takiej kwestii jak np. powstanie zespołów szkolno-przedszkolnych. Zamiast tego zupełnie zignorowano negatywne stanowiska w tej sprawie rad pedagogicznych czy rad rodziców. Augustowskie szkoły podstawowe zostały połączone w zespół z przedszkolami.

Ostatnio miasto przeprowadziło wątpliwą ankietę z bardzo niedużą ilością głosujących. Zapytano o rozszerzenie strefy płatnego parkowania o ulice Rybacką i Kilińskiego. Sytuacja pierwszej z wymienionych ulic budzi spore kontrowersje. Ankietowani byli przeciwko strefie.

-Organizowanie ankiety dotyczącej strefy płatnego parkowania na ulicy Rybackiej to swoisty ewenement. Nigdy wcześniej nie odbyła się żadna podobna ankieta w sprawie jakiejkolwiek innej ulicy w Augustowie, nie prowadzono żadnych ankiet czy badań opinii publicznej, jeśli chodzi o cały zasięg strefy w mieście. Uważam, że wyniki ankiety nie są miarodajne, a samo głosowanie zostało uruchomione przez urząd z myślą o pożądanym wyniku. O ankiecie wielu ludzi nie miało najmniejszego pojęcia. Natomiast pewnie wiedziały o niej osoby, które miały określony pogląd na tę kwestię, po myśli burmistrza Karolczuka –mówi Marcin Kleczkowski.

-Rzekome konsultacje z mieszkańcami były próbą wybrnięcia przez miasto z niewygodnego tematu. Przy ulicy Rybackiej biznes prowadzi mąż radnej miejskiej Sylwii Bielawskiej, osoby związanej z ugrupowaniem Nasze Miasto, czyli formacją burmistrza. Oczywiście jest rzeczą korzystną dla biznesu, jeśli nie ma obok płatnych parkingów. Biorąc pod uwagę okoliczności, sprawa strefy przy tej ulicy powinna być prowadzona przez urząd nie tylko transparentnie, ale wręcz ze zwiększoną ostrożnością. Tak żeby uniknąć posądzenia o sprzyjanie konkretnemu biznesowi. Uważam, że ankieta została zrobiona po to, aby dowieść wygodnej dla burmistrza, a także sympatyzujących z nim osób wersji –komentuje przewodniczący augustowskiego PiS.

Radny miejski Marcin Kleczkowski uważa, że nie można faworyzować wybranych obywateli.

-Ta ankieta wygląda jak przysłowiowa podkładka do podjęcia decyzji administracyjnej. Ulica Rybacka nie jest enklawą w środku miasta na jakichś specjalnych prawach, dlatego nie można ustanawiać wobec niej odrębnych zasad funkcjonowania. Nie wiem, czy wszyscy mieszkańcy ulic Rybackiej i Kilińskiego byli poinformowani o głosowaniu. Wiem natomiast, że ta sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców Augustowa, nie wyłącznie właścicieli okolicznych posesji. Nieodpowiedzialnością byłoby podejmowanie decyzji o parkingach na bazie niewielkiej ilości głosów. Czegoś podobnego nigdy nie praktykowano w naszym mieście –uważa Kleczkowski.

-Podam przykład. Gdybym wpadł na jakiś genialny pomysł np. pomalowania chodników na czerwono, zebrał sto procent podpisów od mieszkańców mojej ulicy i dostarczył podpisy do miasta, to przecież urząd i tak nie zrealizowałby takiej inicjatywy. Dlaczego? Ponieważ ani ja, ani ktokolwiek z sąsiadów nie jest właścicielem ulicy i korzystają z niej wszyscy mieszkańcy. Magistrat nie może spełniać życzeń wybranych grup obywateli –podsumowuje radny miejski.

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
IWAN
IWAN 27.07.2022, 18:17
A kto to wymyślił jakieś głosowania internetowe nie każdy ma internet, smartfona i starsze osoby nie wiedzą jak to zrobić a też chcieli by ich głos był zauważalny w mieście przecież oni tu też mieszkają i płacą podatki
Turysta może wszystko
Turysta może wszystko 24.07.2022, 20:39
Jedyne miasto turystyczne w kraju a może i w Europie gdzie w sezonie turysta nie płaci za parkingi. Parkują jak chcą, gdzie chcą. Turystyczne Eldorado.
Obywatel
Obywatel 25.07.2022, 08:06
Tutaj powinna też wkroczyć policja. We wszystkich miastach turystycznych przynajmniej straż miejska pilnuje prawidłowego parkowania. A u nas? Niech tylko pojawi się więcej słońca to trawniki przy Sanatorium, ścieżki rowerowe na ul. Zdrojowej i Partyzantów, ul. Nadrzeczna, gdzie postawione są znaki zakazu parkowania zastawione są samochodami
Kierowca płacący
Kierowca płacący 24.07.2022, 14:04
Chyba pierwszy w historii i jedyny taki znak w Augustowie!!!. Naszomiastowcy wprowadzają nas do panteonu gwiazd naszobiznesowych!!!
Plastuś
Plastuś 23.07.2022, 17:17
Czy wyjaśniła się sprawa z nielegalnym parkingiem?
ergr
ergr 22.07.2022, 15:46
Trzeba zrobić petycję, żeby Rybacka była płatna. :-) Komuś oczy by wylazły z orbit ze zdziwienia.
kolka
kolka 22.07.2022, 09:29
Co się dziwicie. Wielki Filip i człowiek parasolka też pod urzędem mają "swoje" miejsca parkingowe. Plebs niech se szuka lub z buta daje. Ich przecież jest Miasto i basta.
Rudy
Rudy 23.07.2022, 17:17
Wielki to zbyt szumnie powiedziane
Małe ludzie tak mają.
Małe ludzie tak mają. 22.07.2022, 10:17
Głównym atrybutem tej władzy jest wyłącznik mikrofonu opozycji. Ale jest też ważny atrybut, czyli miejsca parkingowe dla burmistrza i jego zastępców tuż pod drzwiami urzędu. Na wyłączność. A co, władzy się należy. Po to jest ta ogromna betonowa przy urzędzie. Patelnia że jajka można smażyć
PiSowcy tak mają
PiSowcy tak mają 22.07.2022, 14:38
Jeżeli jesteś zwolennikiem PiS to masz rozdwojenie jaźni ... tak samo postępują w Sejmie . Opozycja jest niewygodna
Policjant
Policjant 22.07.2022, 10:30
Miruś codziennie przyjeżdża do pracy śmierdzącym spalinami autkiem a do pracy ma z 300 metrów. Rekordzista miejski
ooloo
ooloo 22.07.2022, 19:39
Ciekawe czy jeszcze pobiera "dopłatę" na dojazdy?
kkk
kkk 22.07.2022, 09:03
Też bym chciała dostać plac za darmo na parking przy moim biznesie i miejsca parkingowe dla swoich klientów ale są równi i równiejsi.
Ankieter
Ankieter 22.07.2022, 08:25
Dlaczego nie przeprowadzono ankiety na temat stuprocentowej podwyzki wynagrodzenia burmistrza? Tutaj trzeba bylo zapytac mieszkancow.
Taka historia
Taka historia 21.07.2022, 22:36
Ulica Rybacka to nie tylko enklawa w środku miasta, ale rownież Eldorado. Tu wolno wszystko tylko nie wszystkim
Komedia
Komedia 21.07.2022, 20:23
Bardzo dobry przykład w artykule. Kiedy rady pedagogiczne, czyli osoby najbardziej kompetentne, z dorobkiem zawodowym i cieszące się ogromnym autorytetem były przeciwne łączeniu szkoły z przedszkolem w zespół, ich zdanie nie zostało wzięte pod uwagę. Ale śmieszna liczba ankietowanych w jakiejś śmiesznej ankiecie, którą łatwo podważyć, ma być wyznacznikiem do podjęcia decyzji? Przecież to absurd. Każdy kto choć przez chwilę pomyśli o tej sprawie może być bardzo zdumiony tymi działaniami.
Kierowca
Kierowca 21.07.2022, 17:56
To było zrzucenie odpowiedzialności na "mieszkańców". Zamiast wypełnić zapisy specyfikacji to wytarł sobie gęby garstką mieszkańców. Ta ilość w żadnym wypadku nie jest miarodajna i każdy szanujący się urząd nie brałby tego pod uwagę. Ja nawet nie wiem czy ta ilość to przekracza margines błędy statystycznego w odniesieniu do ilości uprawnionych do głosowania.
Taka ankieta jaki burmistrz
Taka ankieta jaki burmistrz 21.07.2022, 18:46
Melduję, że w ankiecie wzięło udział 32 osoby. 18 było za bezpłatnymi parkingami a 14 za płatnymi. Naprawdę!!!!!. Chodkiewicz ogłosił, że mieszkańcy zdecydowali. Jeszcze tylko drobiazg. Gdy głosowałeś za płatnymi parkingami system nie liczył głosu. Taka mała sztuczka.

Pozostałe