Saperzy podjęli niewybuch

  • 29.06.2022, 17:23
  • Beata Perzanowska
Saperzy podjęli niewybuch Fot. B.Perzanowska i KPP Augustów
Z brzegu jeziora Necko giżyccy saperzy wyciągnęli minę przeciwpiechotną radziecką z okresu II wojny światowej. Na szczęście mina nie zawierała materiału wybuchowego.

Przypomnijmy, że w środę, około godziny 13.00 augustowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o niewybuchu na plaży nad jeziorem Necko. Mundurowi z plaży ewakuowali około 150 osób.

-Na plaży zrobiło się poruszenie. Przyjechała policja. Jakaś kobieta znalazła niewybuch podczas kąpieli w jeziorze. Ewakuowano ludzi -mówi świadek zdarzenia.

-Siedzieliśmy nieopodal drzewa, a dzieci kąpały się w wodzie. Zauważyliśmy, że do skarpy z drzewem podeszło dwóch policjantów. Mundurowi rozpoczęli ewakuację ludzi z plaży i z wody, kazali nam wszystkim przejść dalej. Nie mówili co się stało, tylko informowali żeby opuścić teren, bo sytuacja jest niebezpieczna. Potem ludzie mówili, że znaleziono niewybuch. Mieliśmy trochę strachu, bo obok tego miejsca wcześniej kąpały się nasze dzieci -mówi turystka, która była ewakuowana z plaży.

Niewybuch znaleziony w wodzie okazał się radziecką miną przeciwpiechotną typu POMZ -2.

-Mina pochodzi z okresu II wojny światowej. Na szczęście nie zawierała materiału wybuchowego ani zapalnika. Dlatego bezpiecznie można ją było podjąć z wody. Zostanie zniszczona na poligonie. Sprawdziliśmy teren wokół wykrywaczem i nic więcej nie znaleźliśmy. Na pewno mina nie została wypłukana przez wodę. Podejrzewamy, że ktoś znalazł ją w lesie i wyrzucił do jeziora. Niestety to się bardzo często zdarza. Ludzie nie wiedzą co zrobić z takim znaleziskiem i zamiast zgłosić na policję to podrzucają do bagna albo do jeziora -mówi starszy chorąży sztabowy Wacław Maksymiak, dowódca patrolu saperskiego z Giżycka.

Minę zauważono ok. godziny 13.00, a cała akcja trwała do godziny 16.30. Teren wokół zdarzenia był przez dłuższy czas niedostępny dla plażowiczów.

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ooloo
ooloo 30.06.2022, 04:47
Tak się zastanawiam. Skoro nie zawierała materiału wybuchowego ani zapalnika, to dlaczego jechali na sygnałach świetlnych jako pojazd uprzywilejowany? Tak tylko pytam.

Pozostałe