Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 09:29
Przeczytaj koniecznie!

Sposoby na zabezpieczenie i konserwację dachów domów jednorodzinnych – malowanie

Dach budynku to element konstrukcji, który wraz z upływem czasu ulega stopniowemu niszczeniu. Jednocześnie jego całkowita wymiana jest dość kłopotliwa i kosztowna. Z tego względu większość właścicieli woli w odpowiedni sposób konserwować i zabezpieczać pokrycie, przedłużając w ten sposób jego trwałość. Jedną z metod wydłużającą żywotność dachu jest jego malowanie. Na czym polega, kiedy warto się na nią zdecydować oraz jakie są jej główne zalety?
  • 01.02.2024 11:09
Sposoby na zabezpieczenie i konserwację dachów domów jednorodzinnych – malowanie

Malowanie dachu – czym właściwie jest?

Malowanie to metoda, która pozwala zabezpieczyć powierzchnię i wydłużyć żywotność dachu. W ramach kompleksowej konserwacji pokrycie jest oczyszczane z mchu, porostów i zanieczyszczeń. Następnie likwidowane są ewentualne ogniska rdzy, a całość zostaje odtłuszczona i pokryta farbą.

Z uwagi na znaczną wysokość oraz konieczność doboru odpowiednich preparatów, malowanie dachu warto powierzyć specjalistom. Będą oni w stanie wykonać wszelkie niezbędne czynności z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zastosują właściwy rodzaj farby dekarskiej. Fachowcy posiadają niezbędny sprzęt, dzięki któremu praca przebiega szybciej i dokładniej – nawet w trudno dostępnych zakamarkach.
 

Kiedy należy zdecydować się na malowanie dachu?

Jakiś czas temu zrealizowałeś swoje marzenia, wcielając w życie projekt domu krytego blachą lub blachodachówką? Bez względu na typ pokrycia, po upływie kilkunastu lat wskazane może okazać się zakonserwowanie jego powierzchni. Kiedy będzie ono konieczne? Gdy dach straci swój estetyczny wygląd, zacznie blednąć i płowieć. Wskazaniem do takiego zabezpieczenia jest również łuszczenie się powłoki lakierniczej. Warto także zdecydować się na nie, jak najszybciej gdy zauważysz uszkodzenia powierzchni.

Prace związane z malowaniem muszą być wykonywane przy odpowiedniej pogodzie. Najlepiej zaplanować je na sezon wiosenny, gdy temperatura oscyluje w granicach 10-25 ºC. Dzień nie powinien być ani deszczowy, ani szczególnie słoneczny. Rankiem zalecane jest zabezpieczenie farbą zachodniej połaci, natomiast po południu – powierzchni zlokalizowanej od wschodu. Prowadzenie robót w optymalnych warunkach pozwoli uzyskać najlepszy efekt oraz zminimalizować ryzyko odprysków i przebarwień.

 

Jakie są zalety malowania dachu?

Staranna konserwacja dachu pozwala przez wiele lat zachować jego właściwości oraz maksymalnie odwlec termin wymiany pokrycia. Jest ona także znacznie tańsza, aniżeli położenie nowej blachy. Zastosowana do malowania farba chroni przed promieniowaniem UV oraz czynnikami biologicznymi, m.in. porostami. Zabezpiecza powierzchnię przed negatywnym wpływem wilgoci, eliminując problem korozji stali. Skutecznie odświeża wygląd pokrycia, poprawiając wygląd budynku.

Dzięki malowaniu można także odmienić wygląd zadaszenia, poprzez nałożenie farby w innym kolorze niż dotychczasowy.

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Chroni bowiem jego wnętrze oraz przebywające w środku osoby przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zaniedbane pokrycie traci swoją estetykę i szczelność, co może przełożyć się na konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu. Zamiast więc czekać, aż dach będzie wymagał całkowitej wymiany, lepiej zadbać o jego regularną kontrolę oraz malowanie, skutecznie wydłużając żywotność blachy lub blachodachówki.

--- Artykuł sponsorowany ---